Купити техніку для посівної: коротко про головне

Купити техніку для посівної: коротко про головне

3 квітня 2020 876 0

Українські фермери вийшли в поля попри кризу чи карантин — сіяти та збирати урожай треба за будь-яких умов. Весняно-польовим роботам передувала тривала й ретельна підготовка. У «неробочий» зимовий час трактори та інша самохідна техніка пройшла технічне обслуговування і планові ремонти.

А ймовірно, хтось із фермерів захотів оновити свій технічний парк, продати свою техніку, купити трактор, комбайн, сівалку чи навісне/причіпне обладнання. Для таких випадків у нагоді стане найбільша вітчизняна біржа сільгосптехніки — Traktorist.ua.

Про те, як правильно підходити до вибору техніки для весняної посівної кампанії, скільки і якої техніки потрібно мати в агрофірмі для обробітку, наприклад, 1 тис. га та скільки це може коштувати фермеру, детально розповів директор «Амазоне-Україна» Дмитро Давиденко.

Дмитро Давиденко, генеральний директор «Амазоне-Україна»

Техніка для посівної: тракторний парк

Досвід українських фермерів свідчить, що популярною комбінацією для агрофірми-«тисячника» є: один важкий трактор, 2-3 середні трактори, пара малосильних тракторів, навісне/причіпне обладнання відповідно до вимог технології. Це «джентельменський набір» техніки для підприємства із зембанком біля 1 тис.га.

Звичайно, хтось, з огляду на свої можливості, може обходитися тієї технікою та обладнанням, що є. Наші команди АгроЕкспедицій кожного сезону бачать різноманітні комбінації. 

Для прикладу фермерське господарство «Явір», що на Полтавщині, обробляє трохи більше 1,5 тис. га та нещодавно оновило свій парк сільгосптехніки. Торік у офіційного дистриб’ютора Massey Ferguson та Amazone — компанії «Бізон-Тех» — агрофірма замовила три трактори різної потужності по 132 та 370 к.с.

«Торік ми придбали перший наш Massey Ferguson — модель 8737. У цьому році взяли ще два 6713. Подивилися і віддали перевагу саме цьому бренду, який пропонує «Бізон-Тех». Мені трактор подобається і візуально, і тим, що він зручний, продуктивний, і ціна приваблива», — розповідає директор ФГ «Явір» Іван Семука.

Агрофірма «Теллус-Юг» обробляє в Херсонській області більше 1 тис. га. Керівник підприємства Андрій Щедрінов каже, що послуговується трьома 110-сильними та одним 210-сильним тракторами New Holland, а також трьома старенькими МТЗ.

Читати також: Родинна справа Щедрінових: без сім’ї не було б господарства

Господарства-«тисячники» з Карти куркулів у технічному парку зазвичай мають мінімально один трактор 100–200 к.с. та один трактор 200 к.с. Такі фермери ще обов’язково використовують плуг, дискову та ротаційну борону, культиватор, каток, причіпний розкидач, зернову та просапну сівалку. Ще можуть використовувати обприскувач причіпний чи самохідний.

Директор «Амазоне-Україна» Дмитро Давиденко резюмує: для проведення весняно-польових робіт справді буде достатньо:

  • одного трактора для підготовки ґрунту (150-200 к.с.);
  • одного — для роботи із сівалкою (80-170к.с.);
  • одного-двох — для вантажних перевезень (80 к.с.).

«Для обслуговування сівалок достатньо мати одну вантажівку або трактор із причепом для транспортування насіння. Ще один вантажний автомобіль чи трактор — для добрив. Для обслуговування обприскувача потрібен трактор із бочкою для води та транспорт для доставки пестицидів. Також бажано мати телескопічний навантажувач або трактор із переднім ковшем», — зазначає експерт.

Дмитро Давиденко каже, що зазвичай пального в тракторах під час посівної має вистачати на день роботи. Відтак у цей період можна обійтися без підвезення дизеля й купити автоцистерну трошки згодом перед початком основних робіт у полі.

Читати також: ЗЕРНО, ДИЗЕЛЬ І ВАЛЮТА: щоденні ціни

Техніка та обладнання для внесення добрив

Навесні фермери практикують використовувати для внесення твердих мінеральних добрив як навісні розкидачі, так і безпосередньо сівалки. Однак надзвичайно важливо витримати всі умови для такої операції і зробити це максимально швидко.

За словами Дмитра Давиденка, для площі в 1 тис га буде буде достатньо мати один навісний розкидач — для цього підійдуть наприклад навісні розкидачі мінеральних добрив Amazone ZA-M чи ZA-TS. Також варто придбати одну зернову сівалку з можливістю внесення добрив та одну сівалку точного висіву також із можливістю налаштувати для роботи з добривами.

Для внесення рідких добрив можна використовувати аплікатор Fertilizer Delivery Cart FDC, який агрегатується із зерновою сівалкою Amazone Primera DMC або сівалкою точного висіву Amazone EDX та дозволяє вносити рідкі добрива під час сівби.

Згідно оголошень на біржі сільгосптехніки Traktorist.ua, іноземні розкидачі коштують від €200 до €20 тис. Ціни на нове обладнання теж суттєво різняться, залежно від їхніх технічних характеристик і можливостей.

«Вартість нових навісних розподільників буде коливатися від €4,5 тис. за ZA-M (1 тис. л) до €30 тис. за ZA-TS (3,2 тис. л) з онлайн-вагами та постійним автоматичним калібруванням, що вже дозволяє працювати з картами-завданнями, робити диференційоване внесення мінеральних добрив», — каже директор «Амазоне-Україна».

Агрегати для обробітку ґрунту перед сівбою

Вдало підібраний комплекс агрегатів для обробітку ґрунту перед сівбою ярих культур навесні — це велика частина успіху та хорошого врожаю в сезоні. Варто пам’ятати, що польові роботи у весняний період починають з урахуванням основного обробітку ґрунту, проведеного в осінній період.

Весняний перед — та післяпосівний обробіток ґрунту під ярі культури включає розпушування (закриття вологи), безпосередній обробіток перед сівбою та догляд. Догляд за посівами просапних культур роблять за допомогою культивації, післяпосівного коткування, міжрядних обробітків тощо.

Якщо ярий клин в агрофірмі із зембанком у 1 тис. га займатиме близько 700 га, то, на думку Дмитра Давиденка, для підготовки полів під посів ярини буде достатньо однієї дискової борони Catros шириною 4 або 5 м. Зазвичай така борона працюватиме з тракторами від 150 та від 200 к.с. відповідно до робочої ширини. Високу якість обробітку ґрунту під посів забезпечують комбіновані агрегати.

«Денна продуктивність борін складає 50–70 га, чого цілком достатньо як для підготовки площі під ранній посів, наприклад, ярого ячменю (100–150 га), так і для просапних культур (550–600 га)», — переконаний Дмитро Давиденко.

Діапазон вартості нових борін, залежно від комплектації, буде коливатися в межах від €18 тис. до €35 тис. Борони й культиватори, що були в ужитку, можуть коштувати, залежно від стану та віку, у рази дешевше. 

Посівна техніка для фермерського господарства

Для агрофірми із 1 тис. га ріллі, як стверджує Дмитро Давиденко, буде достатньо мати одну зернову сівалку з робочою шириною близько 4 м та одну просапну 8-рядкову сівалку.

«Залежно від пріоритетів власника, фінансових можливостей та технології підготовки ґрунту, у нас можна обрати одну з трьох моделей зернових сівалок: механічну навісну Amazone D9 4000 з однодисковим сошником RoTec для класичної технології, пневматичну Amazone DMC PRIMERA 4500 для класичної або нульової технологій, або посівний комплекс Amazone CIRRUS 4003», — каже керівник компанії.

До слова, в умовах малої кількості вологи в грунті та коротких термінів посівної подібні робочі комплекси давно і впевнено набирають популярності серед фермерів. Завдяки комбінації з дисковою бороною такий агрегат самостійно виконує передпосівну підготовку, дозволяючи економити час, пальне та кількість проходів.

Для сівби просапних культур у короткі строки краще вибрати сівалку точного висіву. Для цього підійде, наприклад, Amazone EDX 6000, яка дозволяє сіяти насіння зі швидкістю до 15 км/год. Так у господарстві є всі шанси суттєво скоротити час сівби без втрати якості: завдяки особливій конструкції сошника посівний комплекс забезпечує максимально швидкі та рівномірні сходи.

Діапазон цін на сівалки буде коливатися від €20 тис. за D9–4000 до €75 тис. за DMC PRIMERA 4500.

Купити сівалку в Україні, за даними Traktorist.ua, можна купити від €1–5 тис. Серед свіжих оголошень на Traktorist.ua можна знайти нові механічні, пневматичні сівалки, а також сівалки точного висіву й посівні комплекси вартістю від €10 тис. Найдорожчим лотом нині будуть посівні комплекси по €150–200 тис.

Для агрегатування D9–4000 буде достатньо трактора МТЗ, а от для сівалки СIRRUS чи DMC PRIMERA вже будуть потрібні трактори потужністю від 170 к.с.

Обприскувачі

Які та скільки обприскувачів має бути в агрофірмі — це прямо залежить від фінансових можливостей підприємства, вимог керівника, агронома, наявності тракторів, рельєфу та навіть розміру полів. Знову-таки варантів може бути кілька.

«Якщо для господарства не є ключовим кліренс, можна закрити питання захисту одним причіпним обприскувачем типу Amazone UG 3000 або UX 32000 зі штангою 24–28 м. Популярністю серед фермерів наразі користуються навісні обприскувачі як Amazone UF (900–2 тис. л) у комбінації з фронтальним баком на 1,5 тис. л. Така комбінація фактично перетворює трактор у самохідний обприскувач. Він більш маневрений і має менший розмір порівняно з причіпними версіями», — розповідає про останні тенденції в обприскуванні Дмитро Давиденко.

Подібний навісний обприскувач зазвичай транспортують на підвісці трактора, а відтак його конструкція менше схильна до зносу через погану якість доріг. Отже, це буде додатковим бонусом для аграріїв, які обирають саме навісне обладнання.

Для простих версій причіпних обприскувачів, як каже Дмитро Давиденко, буде достатньо тракторів МТЗ. А от для роботи із системою автоматичного підтримання робочої висоти штанги потрібен імпортний трактор потужністю від 110 к.с., для навісних обприскувачів — трактори від 100 до 200 к.с.

Якщо питання кліренсу є ключовим, то Дмитро Давиденко рекомендує купити самохідний обприскувач. Між іншим, із багатьма задачами та подібними вимогами зможе справитися самохідний обприскувач Amazone Pantera. Цей апарат завдяки габаритам може їхати дорогами загального користування без дозволів, має найменшу в класі витрату пального на гектар і є дуже продуктивним завдяки баку 4,8 тис. л та штангам до 40 м.

«Агрофірма, яка купила б такий самохідний обприскувач, могла би надавати якісні послуги обприскування сусіднім (і не тільки) сільгосппідприємствам. Це дозволить збільшити економічну доцільність купівлі такого агрегата», — відмічає Дмитро Давиденко.

Купити нові чи б/в навісні обприскувачі можна, починаючи від €500–1 тис. Ціна причіпних обприскувачів на Traktorist.ua стартує від €2–5 і вище тис. Купити самохідний обприскувач можна від €42 до €55 тис. залежно від комплектації.

Зрештою, вибір сільгосптехніки та обладнання завжди залишається за агрофірмою й на це впливає безліч факторів. Але досвід вітчизняних фермерів та спеціалістів компанії «Амазоне-Україна» дозволи вивести ось таке «середнє арифметичне» щодо кількості та базових характеристик техніки, необхідної для швидкої та успішної посівної кампанії.

© Катя Капустіна, 2020 р. Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus