Аеродинамічне сепарування зерна — досвід вітчизняного виробника

Аеродинамічне сепарування зерна — досвід вітчизняного виробника

16 липня 2020 1484 0

У 2001 році на базі винаходу відомого українського науковця Володимира Сухіна було створено підприємство «Аеромех». Так, вже протягом 19 років фірма виготовляє добре відомий у сільському господарстві аеродинамічний сепаратор марки САД, який завдяки високоточному сортуванню зернівок струменями повітря дозволяє очищати й калібрувати будь-яке насіння. А чи знаєте ви, як саме відбувалось становлення відомого українського виробника? Про це та не тільки порталу Kurkul.com розповіла донька винахідника, а за сумісництвом співвласниця та комерційний директор компанії «Аеромех» Ірина Чорнобай.  


Як з’явився сепаратор САД  

Коли Ірина ще навчалась в університеті, її батько, вже на той час кандидат технічних наук, проводив тестування та збирав зернові сепаратори. Проте і донька не залишала справу батька без уваги: допомагала йому проводити лабораторні тестування на різних культурах.

Сама вона закінчила Луганський аграрний університет, однак інтерес до рослин та процесу їх вирощування до юної дівчини прийшов не здразу. Агрономом їй працювати не довелось, тому що навчалась в місті й не було можливості виїжджати в сусідні села, але з плином часу справа тата — наукова діяльність — зацікавила і її. 

Ірина Чорнобай, співвласниця та комерційний директор компанії «Аеромех»

«Коли бачиш, що те, що ти створюєш, корисне людям, то розумієш: це — моя справа», — розповідає вона. 

Тож родинна справа почала набирати обертів. Метою діяльності було створити зручний та комфортний зерноочисний комплекс для українських аграріїв. На етапі створення підприємства вдалось підібрати команду, яка виконувала креслення, а також тривав активний пошук конструкторів.

«Все було дуже складно на початку. Для того, щоб аграрії повірили в цю технологію, потрібно було багато працювати, їздити по господарствах та демонструвати роботу машин», — згадує Ірина Чорнобай.

А коли вже розпочались продажі перших сепараторів САД, спрацювало так зване «сарафанне радіо» й про підприємство дізнались багато фермерів, з чого і почалась діяльність вже відомої компанії «Аеромех». 

Перша виставка компанії, де проходила стартова демонстрація обладнання, відбулась в селі Чубинське, що під Києвом, у 2003 році. Відтоді сепаратори «Аеромех» набули значного поширення, а підприємство залучило багато клієнтів. Розробники компанії постійно працюють над удосконаленням машин, враховуючи побажання замовників. 

«Наш перший сепаратор був продуктивністю 10 т/год. До речі, він проходив випробування в агроспілці в Майському, біля Дніпропетровська. Далі ми почали розширювати модельний ряд, покращувати налаштування та доробляти обладнання, виходячи з побажань кожного клієнта», — зазначила співвласниця.

Читати також: Перше поле-блогер в Україні — старт програми


Війна на Сході та перенесення виробництва сепараторів  

Завод із виробництва зерноочисного обладнання «Аеромех» успішно функціонував у м. Луганськ, проте через початок війни 2014 року довелось переїжджати та шукати інше приміщення для виробничого цеху. Таким приміщенням стала будова ВАТ «Кремінський завод «Хімавтоматика». 

«Ми брали в оренду верстати, набирали людей та навчали їх всьому, що вміли та знали про наше виробництво», — наголосила комерційний директор.

Спільними зусиллями вже ж таки вдалось з нуля відновити виробничий цикл підприємства. Родичі як переселенці взяли участь у грантах, які виділили Польща та Японія. За отримані кошти купували обладнання та верстати. Це дало новий поштовх у розвитку родинної справи. Сьогодні ж у м. Кремінна функціонує повноцінне виробництво з замкнутим циклом, загальною площею майже 8 тис. м². 

Наразі виробничі цехи мають таке устаткування, як верстати плазмового різання, фарбувальні камери, порошкові фарбувальні камери, зварювальні верстати та інші. Матеріалом для зерноочисного обладнання є метал українського виробництва, а для фурнітури використовується пластмаса. 


«Зірка» компанії — сепаратор САД 

Модельний ряд сепараторів САД на сьогодні включає машини потужністю від 4 до 150 т/год для задоволення потреб як фермера, так і великої агрофірми. 

«Дрібні фермери переважно використовують машини на 4-5 т/год, а господарства, які мають від 800 до 1000 га, обирають сепаратори на 15-30 т/год. Багато хто купує обладнання з запасом продуктивності, адже господарства розвиваються, розширюються площі та, відповідно, обсяги зерна збільшуються. Великі агрофірми, насіннєві заводи, кормопереробні заводи та елеватори обирають великогабаритну техніку на 100-150 т/год», — пояснила Ірина Чорнобай.

Універсальність сепаратора САД дозволяє виробникам і товарне зерно сортувати, і підвищувати його класність за рахунок відбору щуплих, подрібнених і хворих насінин. Щороку розробники заводу «Аеромех» створюють нові варіації сепараторів для різних матеріалів.  

«Наприклад, нещодавно ми сортували алюміній, точніше, подрібнений порошок алюмінію. Задачею було відібрати алюмінієвий пил, і вона була виконана, хоча це зовсім не аграрна сфера», — додала вона.

Останньою розробкою підприємства став удосконалений зерновий сепаратор САД, який дозволяє сортувати зерно більш точно, в результаті чого вдалось зменшити енергоспоживання. Також плюсом є комп'ютерне обв'язування сепаратора, окремі моторчики на кожну фракцію та датчики, щоб було зручно і комфортно працювати.


Експорт обладнання vs збут на внутрішній ринок: що в пріоритеті? 

70% обладнання компанії постачається на зовнішні ринки. Загалом сепаратори САД постачаються в 56 країни світу, включаючи практично всі країни Європи, а також США, Канаду та Індію. Компанія постійно бере участь в міжнародних виставках та презентаціях. 

«У червні минулого року я була в Литві на зборах зерновиків, що організували наші дилери. Робила їм доповідь, розповідала про наші технології. А в листопаді минулого року ми брали участь в найбільшій міжнародній виставці «Агрітехніка» в Ганновері», — розповіла співвласниця. 

Вважається, що Німеччина є «передовиком» серед технологій та виготовляє найкраще обладнання, проте аеродинамічний сепаратор є суто українською розробкою, затвердженою патентом компанії «Аеромех», яка, в свою чергу, вже має понад 60 винаходів.

Ірина Чорнобай (праворуч), на AGRITECHNICA 2019

«Нещодавно «Аеромех» брав участь в конкурсі українських патентів. Ми перемогли в номінації розробок для АПК. Наша експозиція зібрала рекордні 98% голосів, хоча були присутні новітні патенти у сфері медицини, будівництва і військової справи», — згадує Ірина Чорнобай. 

В Україні нині працюють понад 10 тис. сепараторів, з них 40-50% приходяться на фермерські господарства, а решта — на агрофірми. 


Відсутність змінних елементів та віддалене керування

Тож як сьогодні створюються розробки зерноочисного обладнання? «Мозковим центром» компанії залишається Володимир Сухін, який створює новітнє обладнання і радіє, що це приносить гарний результат. 

Володимир Сухін

У свої 73 роки він створює проєкти, сидячи за ноутбуком, а не малюючи ескізи від руки. Науковець дає настанови слюсарю, як правильно зробити той чи інший вузол машини, а донька та її команда коригує процес так, щоб обладнання було зручним для кожного окремого аграрія.

«Наприклад, решітне доопрацювання нашого сепаратора. Вже років 10 ми ставимо решітний скальператор зверху на сепаратор САД, виходить обладнання 2 в 1, що допомагає фермеру вирішити набагато більше завдань. Він незамінний у випадку, коли потрібно відібрати великі домішки та каміння, перш ніж зерно потрапить до сепаратора», — зазначає комерційний директор. 

На сепараторах САД присутня комп'ютерна обв'язка, що дозволяє за допомогою планшета або телефону налаштувати сепаратор у режимі 24/7. Якщо сепаратор встановлюють на зерноочисному комплексі десь на височині, то для зручності і вільного доступу можна встановити планшет окремо та, не виходячи зі свого кабінету, змінювати налаштування процесу. На таке сучасне рішення українську компанію підштовхнули європейські дилери. 

Плюсом обладнання компанії «Аеромех» є відсутність змінних елементів, точок тертя та точок змащення. В сепаратор вбудований струменевий генератор, який створює турбулентні потоки повітря, і завдяки цьому працює вся площа перетину сепаратора. Що це дає? Коли зернівка потрапляє в потік повітря, вона точно впаде під другу та третю фракції, якщо вона важка. Ці фракції вважаються найкращими. Якщо зернівка щупла, дроблена чи пошкоджена, вона підбереться верхніми потоками і пролетить далі. Пил та полова потраплять у циклон сепаратора. 


Приємна перевага: державна компенсація вартості вітчизняного обладнання  

При придбанні вітчизняного обладнання держава зобов'язується компенсувати покупцю 25-40% його вартості. Компанія «Аеромех», яка використовує 80% українських матеріалів, є учасником цієї програми.  

«Ми вважаємо, що ця програма сприяє розвитку як українського виробника обладнання, так і діяльності українських аграріїв і фермерів. А участь в ній беремо ще з 2017-2018 рр.», — ділиться Ірина Чорнобай.

Така програма допомогла залучити більше клієнтів, адже фермеру, який купує маленький САД 4, компенсують 25% від його загальної вартості, а це — досить вагомі кошти, які можна витратити, наприклад, на посів культур. 

«Необхідно спробувати все, стукайте у двері, і їх відкриють. Якщо є така програма, треба в ній брати участь!», — говорить пані Ірина.

Тож, як підсумок, хотілось б зазначити, що українські виробники обладнання наразі йдуть в ногу з часом, постійно вдосконалюються та розвиваються, щоб запропонувати сільгоспвиробникам всього світу інноваційне, якісне та довговічне обладнання за приємною ціною. 

 © Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 15° ... + 6°

Вітер

2м/с

Опади

0мм

Вологість

66%