Хроніка рейдерства: «ВІЛІЯ» проти «Агро-Експрес-Сервісу»

1234
0
На землі ГК «ВІЛІЯ» здійснено рейдерський захват
На землі ГК «ВІЛІЯ» здійснено рейдерський захват

Агроном дає настанови трактористам, комбайнерам, літній день поливає спекою, але робота у полі кипить. Аж тут гуркіт важкої техніки, незнайомі (або й добре впізнавані) гості заїжджають на твоє поле і починають орати землю. Або збирати урожай. Картина страшна, але на жаль, така близька українським фермерам. Рейдерство. Незаконно, грубо і без жодних пояснень. Скільки було тих, хто став його жертвою? Скільки ще буде?

Цього разу Kurkul.com хоче детальніше розібратися у проблемі зсередини. Кілька днів тому ми дізналися про рейдерське захоплення земель групи компаній «ВІЛІЯ» на Рівненщині. Як же все було?

13 липня

О 9 ранку на поля підприємства «СБЄ-Україна Рівне», яка входить до групи компаній «ВІЛІЯ», що у Млинівському районі Рівненської області заїжджає техніка компанії «Агро-Експрес-Сервіс». Співробітники «СБЄ-Україна Рівне» тільки зібрали урожай і почали внесення органічних добрив під наступний посів. В кілька секунд вся робота зводиться нанівець і землю починають орати чужі трактори.

«Загнали трактори і почали обробляти землю, мотивуючи це тим, що їх попросили це зробити пайовики. Зорали 60 га. Але у нас є договори оренди на ці землі до 2022 року, зареєстровані законодавчо. Договори ніхто не розривав, ми продовжуємо платити за ці землі», — розповідає керівник з розвитку ГК «ВІЛІЯ» Віталій Горбач.

Читати по темі: На землі ГК «ВІЛІЯ» здійснено рейдерський захват

Цього ж дня представники «ВІЛІЇ» звертаються у поліцію. Правоохоронці прибули на місце події, зупинили роботу техніки та розпочали кримінальне провадження. Представники Рівненської районної прокуратури виїжджають на місце конфлікту, але побачивши там пресу — одразу ж залишають поле.

«Представники селищних рад сказали, що вони не знають, що тут відбувається і це все незаконно, голова Рівненської райдержадміністрації пояснив, що не може розібратися в ситуації і нехай все вирішує поліція… Тобто ніхто нічого не знає і не може зробити. Всі просто стоять і дивляться на те, як знищується технологічний процес підготовки землі, який був запланований», — додає Віталій Горбач.

14 липня

Ми отримуємо офіційне повідомлення від ГК «ВІЛІЯ» про захоплення земель і спілкуємося з керівником із розвитку ГК «ВІЛІЯ» Віталієм Горбачем.

«Спочатку працювало два трактори, потім приїхали ще три і бульдозер. Сказали, що їхні дії законні. Я думаю, що на цьому не закінчиться і це лише «перші ластівки». Бо «Агро-Експрес-Сервіс» вже «віджав» два господарства у Тернопільській області», — говорить Віталій Горбач.

Документи про оренду паїв «Агро-Експрес-Сервіс» показав. Але вони були не зареєстровані у офіційних реєстраційних органах і містили лише підпис пайовиків.

«Пройшлися плугами по землі і сказали, що це їхні землі і вони тепер будуть тут працювати», — додає Віталій Горбач.

Шукаємо контакти «Агро-Експрес-Сервісу». Вже ввечері вдається зв’язатися з генеральним директором компанії Василем Мухою. Чоловік не дає розгорнутих коментарів, утім точку зору «Агро-Експрес-Сервісу» хоча б коротко, але висловлює.

«Людям потрібно платити нормальну оплату. Кожен має право своє майно здавати в оренду кому захоче. Хто з нами хоче працювати — ми намагаємося це робити. В межах чинного законодавства. Така наша позиція», — пояснює генеральний директор ПП «Агро-Експрес-Сервіс» Василь Муха.

Читати по темі: Гендиректор «Агро-Експрес-Сервісу» заперечує рейдерські дії щодо «ВІЛІЇ»

Далі спрацьовує «журналістська виручка». Ми зв’язуємося з колегами телеканалу «Нова Волинь», які були присутні на місці подій під час рейдерського захоплення земель. У відеосюжеті телекомпанії можемо почути більше інформації від Василя Мухи, генерального директора «Агро-Експрес-Сервісу».

У перший день незаконного вторгнення роботу техніки зупинили правоохоронці. Утім вже 14 липня приїхавши на свої поля директор «СБЄ-Україна Рівне» Олег Чалик помічає сівалку «Агро-Експрес-Сервісу», яка засіває поле озимим ріпаком.

«Вони відмовилися зупинятися. Ми заблокували двома автомобілями їхній рух, викликали поліцію. На наш заклик поз'їжджалися всі орендарі Млинівського району, власники СГ підприємств. Наразі сівалка арештована і стоїть на штраф-майданчику райвідділу поліції», — говорить Олег Чалик.

Хто ж кого ошукав?

Представники «Агро-Експрес-Сервісу» звинуватили «СБЄ-Україна Рівне» у тому, що вони не платять орендну плату своїм пайовикам. Олег Чалик листає журнал з графіком виплат і пояснює:

«У нас записана дата виплат 26-27.07. Просто ми маємо чітко визначені правила за якими «граємо». Ось і все», — говорить чоловік.

Він додає, що поговорив з пайовиками і ті розповіли, що їм запропонували більшу орендну плату, після чого й вирішили написати заяви про бажання співпрацювати з «Агро-Експрес-Сервісом». Але такі заяви не мають юридичної сили!

«Людей просто ввели в оману. Процедура розірвання договору оренди передбачає, що власник земельної ділянки має написати заяву на ім’я орендаря. Ми ж таких заяв від землевласників не отримували, хоча ставимося до цього абсолютно лояльно. Неодноразово такі випадки були і ми спокійно йшли на цей крок», — каже директор «СБЄ-Україна Рівне».

Читати по темі: Захоплення землі ГК «Вілія» продовжується

Чоловік додає, що весь колектив «СБЄ-Україна Рівне» сподівається на порядність правоохоронних органів та чекає на судове вирішення конфлікту.

Не перший досвід

Аграрний світ тісний, а тому всі про всіх усе знають. Одразу ж розповідають і нам, що «СБЄ-Україна Рівне» — не перші, на чиї поля «Агро-Експрес-Сервіс» заганяв свою техніку.

Дізнаємося назву підприємства і зв’язуємося із його представниками. Нам вдалося поговорити із заступником генерального директора з питань безпеки та охорони «Броді Агро» Сергієм Дударем, який розповів, що навесні цього року така ж історія відбулася і на їхніх полях.

«У березні цього року компанія «Агро-Експрес-Сервіс» без будь-яких попереджень зайшла на поля нашого господарства своїми тракторами. Обманули людей, уклали незаконно договори оренди просто на папері. Дехто навіть не знав, що з ними є договори. На підставі цих паперів обробили 450 га нашої землі на території Березівської сільської ради Рівненського району», — говорить Сергій Дудар.

Тоді представники поліції одразу ж зафіксували цей факт, розпочали кримінальне провадження. А поки тривають слідчі дії, «Агро-Експрес-Сервіс» продовжує обробляти незаконно захоплені землі.

«Зараз же не 90-ті. Ми чекаємо на цивілізоване вирішення конфлікту. Головне, щоб не було так, що вони зберуть урожай, поїдуть і будуть сміятися і над нами, і над поліцією», — каже пан Сергій.

Наостанок чоловік додає, що чув ніби два дні тому «Агро-Експрес-Сервіс» захопив ще 16 га земель іншої компанії.

15 липня

На наші дзвінки гендиректор ПП «Агро-Експрес-Сервіс» Василь Муха не відповідає.

Цього ж дня на сторінці ділового інтернет-видання Волині «Конкурент» з’являється інформація про події 13-го липня. Окрім вже відомих нам даних, «Конкурент» додає відео з місця подій, яке пропонуємо вам переглянути.

Наразі ми тримаємо зв’язок із «ВІЛІЄЮ» та слідкуємо за розвитком подій.

Джерело фото konkurent.in.ua

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші фермерські новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Куркульський вісник.

Выполнено с помощью Disqus
 

Матеріали до теми