Ідеальна сівба з Väderstad: Розбираємо нюанси

Ідеальна сівба з Väderstad: Розбираємо нюанси

8 жовтня 2020 1586 0

Високоточна техніка, безперечно, дає відчутні переваги аграрію. Проте не лише від неї залежить результат у бункері в кінці сезону. На яких ґрунтах доводиться працювати українським аграріям, коли слід робити аналізи ґрунту, яким має бути посівне ложе, щоб отримати сходи якнайшвидше? Про чинники, які аграрій не повинен забувати в передпосівній гарячці у жодному разі, Kurkul.com поспілкувався з менеджером із продажу Väderstad Володимиром Свинаренком.

Читати за темою: Як обрати сівалку: шпаргалка від Väderstad


Kurkul.com: Із якими характеристиками ґрунтів працюють українські фермери?

Володимир Свинаренко: У різних регіонах України маємо різні ґрунти. Є піщані, супіски, важкі ґрунти, чорноземи. Та поєднує їх сьогодні одне — зменшення рівня гумусу. Через постійне використання мінеральних добрив аграрії майже не вносять органіку, і це серйозна проблема, адже високий рівень гумусу забезпечує гарну врожайність. Я вважаю, що ця проблема потребує якомога швидшого вирішення. Допомогти в цьому можуть органічні добрива та сучасні технології, спрямовані на екологічне землеробство.

Kurkul.com: Як визначити й оцінити стан ґрунту?

Володимир Свинаренко: Для цього потрібно щороку після жнив проводити аналіз ґрунту. Це дасть розуміння, що на твоїй землі відбувається, та допоможе визначитися із внесенням недостатніх елементів під кожну конкретну культуру.

Хороших лабораторій в Україні, які роблять якісний аналіз, сьогодні більш ніж достатньо. Можна навіть зробити аналіз на наявні хвороби, що також дозволить заздалегідь підготуватися та захистити майбутній урожай.

Kurkul.com: Які є основні проблеми на етапі підготовки ґрунту і сівби?

Володимир Свинаренко: Основною проблемою, на мою думку, є неякісний обробіток через нестачу вологи. Сезони стають більш посушливими, тож цей чинник буде заважати аграріям усе сильніше.

Якщо взяти зернову групу — тут ґрунт потрібен дрібногрудкуватий. І коли для досягнення потрібних кондицій техніка «катається» в полі більше, ніж планували — вартість 1 га також зростає. А якщо неякісно підготуємо ґрунт — то яка б там сівалка не була — біля 30% все одно на поверхні лежатиме. А це недобір врожаю. Тож потрібно шукати золоту середину, щоб отримати максимальний прибуток.

Kurkul.com: Які способи обробітку ґрунту та сівби практикують наші фермери?

Володимир Свинаренко: Якщо дивитися по регіонах, то Захід отримує найбільшу кількість опадів, Центр України дещо сухіший, ну й Південний Схід у нас посушливий. Тож волога і визначає спосіб обробітку.

Центральні регіони все більше застосовують нульовий обробіток. Мушу зазначити, що навіть на Сході та Півдні, де з вологою біда, також намагаються застосовувати цю технологію. Орієнтовно 3–5% вже застосовують нульовий обробіток, 60% — культивують, дискують, глибоко розпушують і якусь невелику частину відводять під оранку — дивляться, порівнюють та аналізують отримані результати. Є господарства, що використовують мінімальний обробіток, є й такі, що досі використовують класичний обробіток — оранку. Центр України — це мінімальний обробіток, для Заходу основною є все ж оранка або розпушування, або ж дискова важка техніка. Десь і міні-тілл «проскакує».

Підсумовуючи, міні-тілл займає орієнтовно 60% в цілому по Україні, «нуль» також усе більше користується популярністю в наших господарствах — багато наших аграріїв дивляться саме на цю технологію обробітку в перспективі. 

Kurkul.com: Які базові операції потрібно провести для ідеального обробітку ґрунту?

Володимир Свинаренко: Навесні — заборонували, дві культивації й посів. Це, як на мене, ідеальна структура. Якщо говорити про мінімальний обробіток для технічних культур — тут замість оранки розпушування з осені. Для зернових, наприклад, для пшениці по соняшнику, потрібно два рази провести лущення й можна сіяти. Наша дискова борона Carrier чудово з таким завданням впорається. Обробили — і відразу заходимо сіяти, бо терміни зазвичай уже піджимають.

Kurkul.com: Яким має бути ідеальне посівне ложе?

Володимир Свинаренко: На мою думку, ідеальне посівне ложе повинно бути не розпушене, а дещо щільне з непорушеними капілярами. Посівний матеріал має лежати на твердій поверхні в тісному контакті з ґрунтом. У такому випадку насінина має доступ до вологи з нижніх шарів ґрунту, швидше проростає та дає проросток, який, своєю чергою, якщо ложе розпушене, а вологи восени чи навесні було недостатньо, довго не живе, відсихає. Так випадає близько 20% посівів. Якщо ж ложе було щільним і все було зроблено правильно — орієнтовно 80% сходять відразу, а решта протягом тижня «доганяє». Це називається правильними сходами. Зазвичай же у господарствах усе навпаки — від початку лише біля 20% сходить. Виною цьому ціла низка чинників — це і відсутність якісної техніки, фінансів, нестача вологи в ґрунті, неякісний посівний матеріал тощо.

Kurkul.com: Які вимоги до насіннєвого матеріалу?

Володимир Свинаренко: Я скажу так, раніше виробники соняшнику й кукурудзи застосовували калібрування за одним стандартом — плюс/мінус 0,5 мм. Та три роки тому ввели калібрування по всьому світу до 3 мм в одну фракцію. Якісне калібрування посівного матеріалу — це відповідна вага насінини. А ця вага і визначає майбутній урожай. Це зародок, енергія, схожість та сила паростка. А якщо ми маємо три фракції в одному стандарті — це однозначно занижена врожайність. Сьогодні українські аграрії вже навчилися отримувати пристойні врожаї, навіть у порівнянні з передовими аграрними країнами світу. Та такі «нововведення» лише ставлять нам палки в колеса. 

Посівний матеріал (кукурудза)

Kurkul.com: Підживлення при сівбі: що треба знати й на що треба звертати увагу фермеру?

Володимир Свинаренко: Якщо ми говоримо про правильний підхід до справи й  у нас на руках є всі необхідні аналізи ґрунту під визначену культуру — вносимо необхідну кількість добрив згідно з програмованою врожайністю. Знову ж таки, можна обрати як мінеральні добрива, так і органіку. Сьогодні цей напрям дуже популярний. Наприклад, сидерати дозволяють отримати належний результат.

Якщо ж немає сидератів — застосовуємо звичайні міндобрива. Слідкуємо, щоб норми не були завищені, йдемо за планограмою. Підживлюємо та обробляємо за графіком, будуючи захист майбутнього врожаю.

Kurkul.com: Які завдання повинна виконувати сівалка або посівний комплекс?

Володимир Свинаренко: Неважливо, чи ми говоримо про технічні культури, чи про зернові, основні два показники — це загортання на потрібну глибину та розподіл в рядку.

Це забезпечує необхідний розвиток та вегетацію для культури, що в кінцевому результаті формує наш урожай. Це ж як із людьми — якщо ми на ліжко покладемо 10 людей — навряд чи комусь із них вдасться бодай відпочити. Так і рослини — щоб комфортно вегетувати та отримувати всі необхідні поживні речовини, їм потрібен простір  — для кожної культури свій. Це й дасть нам для соняшника великий кошик, для кукурудзи — гарні качани тощо.

Kurkul.com: У чому цінність сівалок точного висіву?

Володимир Свинаренко: Насамперед — в економії. Якщо говорити про техніку Vaderstad, то наші сівалки дозволяють легко налаштувати міжряддя, що дозволяє сіяти різні культури за допомогою однієї машини, значно знижуючи вартість обробітку гектара. Ви отримуєте надійну техніку з мінімальною вагою, малим обсягом обслуговування, а водночас — високу точність і гарний результат.

Kurkul.com: Наскільки сівалки точного висіву доступні для невеликих фермерських господарств в Україні?

Володимир Свинаренко: На перший погляд, така техніка справді не з дешевих. Проте, якщо підійти до справи з розумом, то простий математичний підрахунок покаже, що така техніка окупить себе повністю вже протягом перших кількох років.

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою