Як обрати сівалку: шпаргалка від Väderstad

Як обрати сівалку: шпаргалка від Väderstad

1 травня 2020 1071 0

Майбутній урожай і прибуток фермера прямо залежить від продуктивності сівалки та якості її роботи. Під час посівної така техніка має працювати максимально швидко, безвідмовно і точно.

Як українському фермеру обрати продуктивну й невибагливу модель сівалки, розповів керівник відділу торгівлі Väderstad в Україні Вадим Колісник.


Які нині є моделі сівалок Väderstad та які користуються популярністю серед фермерів?

Модельний ряд сівалок Väderstad представлений кількома концептуальними лініями — сівалки Rapid, пневматичні сівалки Spirit і сівалки точного висіву Tempo.

Лише з початку 2020 року в господарства і поля України відправилися вже більше 100 сівалок Tempo. Найбільшою популярністю серед вітчизняних аграріїв користуються 8-, 12-, 16- та 18-рядні агрегати. Якщо більш конкретно, то улюблені у фермерів — це моделі сівалок Tempo F 8 та Tempo L 16. Часто також замовляють навісні високошвидкісні сівалки Tempo V 12 та Tempo L 18, у яких можна змінювати міжряддя.

Сівалка Tempo

«Восьмирядні», як підказує досвід менеджерів із продажу компанії «Ведерстад», переважно замовляють малі та середні господарства. Ці сівалки є високопродуктивними — вони легко засіють 1 тис. га в дуже стислі строки. Водночас сівалки Tempo F 6-8 і Tempo V 6-12 легко можна агрегатувати із тракторами малого класу, якими часто послуговуються українські фермери.


Для яких культур підійдуть сівалки точного висіву Tempo?

У базовій комплектації сівалок Tempo із заводу є комлект «кукурудзяних» дисків з діаметром отворів 5,5 мм, тобто призначених для сівби кукурудзи. За бажанням замовника можна замовити диски, призначені для сівби інших культур — соняшника, сорго, сої, цукрового буряка, ріпаку тощо.

Переналаштувати таку сівалку дуже просто. Достатньо замінити висівні диски для відповідних культур і встановити очисну «зірочку», що дозволяє уникати засмічення отворів висівного диска під час сівби. На ці дії працівник витратить буквально кілька хвилин.


Сівалки з одно- чи дводисковими сошниками: яку краще вибрати?

У модельному ряді зернових сівалок компанії Väderstad є як з однодисковим сошником (монодиск) — Rapid, так і з дводисковим — Spirit. Фермери обирають їх залежно від технологій обробітку ґрунту у своєму господарстві та умов.

Сівалки з монодисковим сошником є універсальними агрегатами, ідеально підходять для важких ґрунтів і таких, де є багато пожнивних решток. Добре працюють за мінімальної технології обробітку ґрунту або для безпосередньої сівби в стерню, зазвичай мають широке міжряддя. Такий диск добре проникає в землю, перерізають рослинні рештки та допомагають розмістити насіння в сім’яложі. Однак самі агрегати мають велику вагу, тому це треба враховувати при виборі трактора, з яким працюватиме сівалка.

А от сівалки з дводисковими сошниками є легшими у порівнянні з монодисковими та будуть більш ефективними за умови якісної підготовки ґрунту. Вони покажуть себе краще при мінімальному та традиційному обробітку з мінімальною кількістю пожнивних решток на поверхні.


Яка допустима швидкість сівби сівалок Vӓderstad?

Сівалки Tempo забезпечують відмінну якість висіву за вдвічі більшої швидкості на відміну від традиційних сівалок точного висіву. Рекомендована швидкість висіву при їх використанні складає 15 км/год.

У 2013 році 8-рядна сівалка Tempo встановила рекорд в Україні: за 24 години нею посіяли 212 га.

Сівалка Tempo L

І вже минуло три роки з того часу, як сівалка Tempo L перевстановила світовий рекорд зі швидкісної сівби кукурудзи, засіявши 502,05 га за 24 години. Для встановлення рекорду було обрано 16-рядну Tempo L Väderstad із шириною міжряддя 762 мм з одночасним внесенням мінеральних добрив і гранульованих пестицидів під час висіву. Швидкість сівби складала 20-22 км/год. Рекордсменам вдалося досягнути середньої якості висіву насіння на рівні 98,5%.

Однак тут фермеру варто враховувати важливі фактори: наявність трактора відповідного класу, який би міг забезпечити швидкий висів, стан поля та напрямок обробітку.

Справді останній пункт відіграє велику роль. Адже якщо техніка працюватиме впоперек обробітку ґрунту, то швидко посіяти насіння в грунт не вийде — заважатиме сильна вібрація. Щоб досягти максимальної швидкості і продуктивності, то сіяти треба по діагоналі до обробітку (10-15 градусів).

Сівалка Spirit 800c

Механізатор під час роботи в режимі реального часу бачить, як працює будь-який сошник, із якою швидкістю, якістю виконується процес тощо. Уся інформація буде відображена на моніторі і спеціаліст може в будь-який момент внести зміни і поправити, контролювати весь процес роботи.

Читати за темою: Ситуація на полях та прогнози врожаю 2020: якою видається весняна посівна в Україні


Які додаткові можливості доступні для сівалок Väderstad?

Залежно від запитів фермерів, компанія Väderstad може змінювати базову комплектацію сівалок. Наприклад, варіювати ширину міжрядь відповідно до технології сівби в конкретному господарстві.

Серед додаткових опцій для сівалок — можливість обладнати їх системою для одночасного внесення мікродобрив або пестицидів.

Фермери стали частіше вносити одразу в рядок гранульовані добрива. Тобто є основний бункер, із якого вносять основні добрива трохи нижче глибини посіву, а завод-виробник дає можливість дообладнати сівалку бункером для додаткового внесення мікродобрив або стартових добрив. Таким чином рослини матимуть доступ до поживних речовин уже на перших стадіях розвитку.

Широкої популярності набувають навісні сівалки Tempo V. При їхньому використанні є можливість встановлювати бункер із добривами на передню навіску трактора — це аплікатор для внесення добрив FH 2200. Таке обладнання дозволяє здійснювати внесення добрив окремим сошником одночасно з висівом насіння. Пізніше його можна використовувати і під час основного обробітку ґрунту, наприклад, у поєднанні з комбінованим диско-лаповим культиватором TopDown.

Читати також: Farmi — огляд безкоштовного мобільного додатку для фермера


У портфоліо Väderstad є навісна міні-сівалка BioDrill. Як і коли її можна використовувати?

BioDrill — це навісна міні-сівалка, яку можна встановлювати на культиватори і сівалки виробництва компанії Väderstad. В Україні найчастіше таке обладнання використовують разом із дисковими культиваторами Carrier, ширина захвату яких варіюється від 3 до 12,25 м. Сіють переважно дрібнонасіннєві культури, зокрема, ріпак та гірчицю, або сидерати. Іноді таку сівалку агрегатують і з культиваторами TopDown, які виконують більш глибокий обробіток і «дістають» вологу уже з 30-сантиметрової глибини.

Перевага такої комбінації полягає в тому, що немає розриву між операціями — культивацією та сівбою. Відтак є більше шансів зберегти цінну для насіння вологу та швидше отримати сходи. Також це дозволяє більш продуктивно проводити операції без додаткових витрат часу та пального.

Сівалку BioDrill можна встановлювати і на зернові сівалки — Rapid та Spirit. У такому випадку найчастіше цю міні-сівалку використовують як додаткове обладнання для внесення мікродобрив або підсіву багаторічних трав.


Де можна придбати обладнання і як працює сервіс?

Купити обладнання Väderstad для обробітку ґрунту та сівби можна через мережу, до якої входять 6 офіційних дилерів — Агротек, Агрістар, Агросем, РДО Україна, Юпітер 9 Агросервіс та Ландтех. Саме сервісні спеціалісти цих компаній вводять в експлуатацію та надають сервісне обслуговування для культиваторів чи сівалок.

Основна задача менеджерів Väderstad — навчання та підтримка. Щорічно для представників дилерів та їхніх сервіс-менеджерів компанія проводить семінари і тренінги. Подібні навчання шведський виробник обладнання проводить для українських фермерів — тих, хто вже придбав культиватори, котки та сівалки.

Якщо виникають якісь проблеми, то спеціалісти українського предстаництва надають консультації та допомагають із налаштуванням, сервісним обслуговуванням, аби «клієнт залишився щасливим власником техніки Väderstad».


Оригінальні запчастини та репліки: що обрати?

Використання оригінальних запасних частин гарантує, що техніка Väderstad залишається машиною Väderstad та служитиме тривалий період. Якщо на агрегати ставитимуть неоригінальні запасні частини, то компанія-виробник залишає за собою можливість зняти їх із гарантії до закінчення гарантійного терміну.

Компанія Väderstad зазвичай надає 12-місячну гарантію на оригінальні запасні частини. На деякі запасні частини, наприклад, розпушувальні лапи культиватора Swift, термін гарантії становить до 3 років.

Також Väderstad встановила довічну гарантію на оригінальні диски виробництва YM 2018 року із відміткою «V-55». Якщо під час експлуатації диск зазнає ушкодження, то компанія Väderstad замінить його на безоплатній основі.

Шведський виробник не може брати на себе відповідальність за «чужі» запчастини. Власне виробництво Väderstad відповідає базовим європейським стандартам щодо якості металу та інших вимог у виробництві сільськогосподарської техніки.

Досвід показує, що оригінальні запасні частини прослужать фермеру довше від неоригінальних, особливо, якщо використовувати їх у складних умовах, наприклад, на сухих, важких глинистих, кам’янистих або піщаних ґрунтах.


Які нові рішення Väderstad  пропонуватиме фермерам у 2020 році?

Наразі у деякі моделі зернових пневматичних сівалок розробники додають технологію контролю висіву у вигляді датчика SeedEye. Невдовзі така функція буде активна і для сівалок із одночасним внесенням добрив.

За допомогою SeedEye фермери можуть з легкістю встановити норму висіву насіння на один квадратний метр без необхідності проведення традиційного калібрування кількості посівного матеріалу, що висівається.

Перші сівалки Rapid S із таким датчиком уже працюють у Центральній Україні, а всі охочі уже можуть замовляти таку техніку.

Сівалки точного висіву Tempo теж проходять своєрідну модернізацію: з’являються моделі із більшою кількістю рядків чи/та урізноманітнюється ширина міжрядь.

Також у Ганновері під час Agritechnica 2019 компанія Väderstad презентувала сівалку точного висіву Tempo з бункером центрального розподілу посівного матеріалу Central-fill. Поки ця техніка орієнтована на американський ринок, але незабаром її можна буде придбати і в Україні.

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою