Реклама
Підсумки Ok Agro — діджиталізація в дії

Підсумки Ok Agro — діджиталізація в дії

23 листопада 2020 708 0

В Черкасах в середині листопада відбулась аграрна бізнес-конференція Ok Agro. Протягом двох днів понад 20 спікерів ділились досвідом впровадження технологій, інновацій і управління господарством. У своїх виступах спікери освітлювали практичні кейси та рекомендації, які можна впровадити у власне господарство. Kurkul.com зібрав для вас найцікавіші, на думку редакції, виступи, з основними меседжами яких можна ознайомитись у нашому матеріалі.

Читати також: Земельні ігри: аудит як спосіб комунікації фермера з ОТГ

Не просто сіяти, а орієнтуватись на кінцевого покупця — Ольга Трофімцева

Відкрила захід екс виконуюча обов’язки Міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева, яка пожартувала, що ще за досвідом роботи в міністерстві звикла бути на «розігріві». 

Ольга Трофімцева, екс в.о. Міністра аграрної політики та продовольства України
Ольга Трофімцева, екс в.о. Міністра аграрної політики та продовольства України

Вона розповіла, що 2020 рік для аграріїв видався непростим через кілька факторів, зокрема через різку зміну кліматичних умов. Таких років, за її словами, буде дедалі більше, отже аграріям необхідно пристосовуватись до сучасних умов за допомогою новітніх технологій. 

Визначними викликами та завданнями для сільгоспвиробників Ольга Трофімцева вважає дедалі серйозніші кліматичні зміни, подальші «війни за воду», пошук ланцюгів доданої вартості та вихід в інтернет-торгівлю. При цьому аграріям потрібно не просто «сіяти, що росте», а працювати на кінцевого покупця та на подальшу перспективу, не боячись нових ринків, а також дотримуватися контрактних зобов'язань.

Читати також: Як захистити господарство від крадіжок: філософія від AgroOnline

Сила в точності — Андрій Капріца

Директор ФГ «Флора А.А.» Андрій Капріца у своїй доповіді зазначив, що точне землеробство потрібно впроваджувати не лише агрохолдингам, а й невеликим фермерським господарствам. 

Андрій Капріца, директор ФГ «Флора А.А.»
Андрій Капріца, директор ФГ «Флора А.А.»

Пан Андрій сказав, що всі фермери однакові, тож і потреби у них схожі: мати якісну техніку, вдалу технологію та гарний прибуток, чого неможливо досягнути без сучасних технологій. Так, діджиталізація ФГ «Флора А.А» почалась з придбання трактора New Holland з автопілотом. На питання чому було обрано саме точне землеробство, директор відповів: «тому що, по-перше, це красиво — рівні лінії, відсутність перекриттів, по-друге — це оптимізує витрати підприємства, а по-третє — зменшує стрес як працівників, так і керівника».

На думку фермера, техніка з GPS-трекерами — мінімум, який повинен бути в кожному господарстві і з якого варто починати оцифровувати господарство.  

«Наразі ми використовуємо сигнал RTK, автопілот тракторів, супутникові монітори, карти рельєфу, диференційоване внесення добрив, карти врожайності, метеостанції, агрохімічне обстеження ґрунту та ін. Ми довели на практиці, що з невеликим зембанком можна застосовувати всі технології та бути сучасним!», — підсумував Андрій Капріца.

Сучасна техніка — ваша можливість збільшити прибутки — Григорій Плічко

ПП «Альтаїр», директором і власником якого є Григорій Плічко, було створено у 2003 р. За цей час земельний банк підприємства було розширено з 50 до 2 тис. га. Однак, на думку аграрія, великі оброблювані площі це не головне, адже найпоказовішою ознакою успішної праці є прибуток з 1 га. За словами власника, діяльність підприємства починалась з вітчизняної техніки, проте чим більше господарство обробляло землі, тим більше точності й автоматики хотілось бачити.

Григорій Плічко, керівник ПП «Альтаїр»
Григорій Плічко, керівник ПП «Альтаїр»

 

«Хотілось спати спокійно, а не чекати дзвінка з новинами про чергову поломку. Тому ми почали діджиталізацію з закупівлі відповідної техніки — обрали трактори John Deere», — розповів аграрій.

Григорій Плічко також наголосив на кардинальній зміні клімату, яка спричинила дефіцит вмісту вологи в ґрунті. Такі обставини зумовили перехід підприємства на вертикальний обробіток ґрунту.   

Зараз вже господарство використовує диференційоване внесення добрив з обов'язковим аналізом ґрунту, в результаті чого вдалось зекономити 2,5-3 т добрив на кожному полі. Крім того, підприємство використовує диференційовану сівбу та застосовує карти врожайності. 

«Так, ці технології коштують недешево, техніка також є дорогою, проте результати, які ми бачимо на полях, підтверджують необхідність впровадження сучасних технологій. Термін окупності техніки становитиме 3-4 роки. Не бійтесь розвитку, точне землеробство — не гроші на вітер», — сказав Григорій Плічко.

Фермер і експорт зерна — це реально? — Олександр Мащенко 

У своїй доповіді засновник проєктів Zernovoz.ua і Zernotorg.ua Олександр Мащенко розповів про нюанси аутсорсингу при створенні фермером ланцюжку продажу зерна.

Олександр Мащенко, засновник проєктів Zernovoz.ua і Zernotorg.ua
Олександр Мащенко, засновник проєктів Zernovoz.ua і Zernotorg.ua

Він наголосив, що сьогодні на ринку автотранспорту існує профіцит, наслідком якого є демпінг. Тому якщо фермер буде працювати самостійно, то отримання гарних прибутків буде під питанням. 

«Якщо ваші машини не роблять 15 поїздок на місяць, то вам потрібно аутсорсити логістику. До того ж необхідно враховувати всі фактори ризику», — пояснив експерт. 

Щодо трейдингу, Олександр Мащенко зазначив, що існує міф про те, що фермери хочуть експортувати зерно, але їм не дозволяють це робити великі трейдери. Насправді ринок конкурентний, експортувати може кожен.

«Якщо у вас є команда трейдерів та чітка бухгалтерія — пробуйте експортувати. Але якщо у вас обсяги продажів до 25-30 тис. т — краще розторгувати обсяг всередині України одному з великих експортерів, щоб поступово входити в ринок», — розповів Олександр Мащенко.  

Для продажу зерна необхідно моніторити ціну, обрати можливих покупців, пройти в них акредитацію, порівняти варіанти доставки та ін., тож для цього фермеру необхідно створити команду, яка буде за це відповідальна, а сервіси Zernovoz.ua і Zernotorg.ua допоможуть йому зробити ці процеси більш зрозумілими.  

«Сервіси знімуть необхідність постійного моніторингу та аналітики, але рішення з приводу вибору покупця чи перевізника залишається за сільгоспвиробником», — підсумував засновник проєктів Zernovoz.ua і Zernotorg.ua.

Бережіть землю — це наш головний ресурс — Андрій Шум

Андрій Шум, засновник агрофірм «Житниця України» та «Волинь-Агро» наголосив, що земля — основа фермерського господарства, і її збереження та покращення має бути головною метою кожного підприємства. 

Андрій Шум, засновник агрофірм «Житниця України» та «Волинь-Агро»
Андрій Шум, засновник агрофірм «Житниця України» та «Волинь-Агро»

Він зазначив, що 3 роки назад на землях підприємств було проведено агрономічний аналіз ґрунтів, який тепер проводиться кожного року, що дозволяє економити понад 10 млн грн.

«Дуже сумнівався з приводу дієвості зміни дозування добрив та мікроелементів, проте це працює. Забезпечивши правильне живлення — побачили, що рослини стали конкурувати з бур'янами», — розповів аграрій.

В цьому сезоні на підприємствах придбали розкидачі з N-сенсорами, які контролюють внесення добрив для більш та менш розвинених рослин. Андрій Шум додав, що наразі використовувати звичайні розкидачі — викидати гроші на вітер.

Крім того, останні 2 роки на підприємствах використовують індекси NDVI, за допомогою яких можна визначити коли рослина «прокидається», і тільки через 3-4 дні після цього починається внесення добрив.

«За таких технологій ви будете завжди отримувати очікуваний результат, а всі вкладення окупляться через кілька років», — зазначив Андрій Шум.

Оцифрування — крок в майбутнє — Михайло Сербін та Максим Єлісєєв

Про особливості роботи тандему «аграрія і айтішника» розповіли директор холдингу Grano Group Михайло Сербін та генеральний директор компанії AgroOnline Максим Єлісєєв.

Михайло Сербін (ліворуч), директор холдингу Grano Group та генеральний директор компанії AgroOnline Максим Єлісєєв (праворуч)
Михайло Сербін (ліворуч), директор холдингу Grano Group та генеральний директор компанії AgroOnline Максим Єлісєєв (праворуч)

Михайло Сербін зазначив, що холдинг обробляє понад 12 тис. га, основні масиви якого зосереджені в Чернігівській області. Через переважання піщаних ґрунтів та необхідність розліснення 3 тис. га, підприємство почало дивитись у бік діджиталізації та віддало на оцифрування поки що один кластер. 

«Ми почали дізнаватись хто займається оцифрування господарств, спілкувалися з Кернел, Агропросперіс, але зрозуміли, що софт заточений саме під їх специфіку. Тому ми продовжили пошуки, прийшли до AgroOnline та поставили завдання — розрахувати економіку і час виконання всіх операцій так, щоб це бачили і розуміли не тільки менеджмент або акціонер, а й всі співробітники», — розповів Михайло Сербін. 

Наразі в компанії вже інтегровано близько 80% отриманої інформації в цифровій системі. Це дані земельного банку, метеорологічні умови, базові агротехнологічні операції і не тільки.

Максим Єлісєєв, у свою чергу, зазначив, що найчастіше агрокомпанії впевнені, що у них всі дані зібрані, а насправді — вони розкидані, контури полів різняться, вони є тільки на частині земель, датчики встановлені не на всій техніці і т.п.

«Якщо господарство хоче отримати правильну інтеграцію, то необхідно привести до ладу якість всіх даних. Це може зумовити економію ресурсів підприємства та усунути нецільове використання. Наприклад, необґрунтоване утримання якоїсь одиниці техніки», — пояснив він.

У підсумку Максим Єлісєєв додав, що аграрії часто використовують кілька рішень для кожної окремої задачі: бухгалтерія, GPS-моніторинг, складський облік, управління земельним банком і т.д. Це призводить не тільки до складнощів з комунікацією, а й до проблем з аналізом даних. 

«У AgroOnline все зібрано разом і комплексно. Не бійтесь сучасності — майбутнє за діджиталізацією», — наголосив Максим Єлісєєв.

Аудит — всьому голова — Андрій Дем'янович  

Засновник сервісу Feodal.Online Андрій Дем'янович зазначив, що ринок землі примушує господарства готуватися до нього, наводячи лад у земельному банку.

Андрій Дем'янович, засновник сервісу Feodal.Online
Андрій Дем'янович, засновник сервісу Feodal.Online

Основними проблемами, з якими стикаються аграрні підприємства при веденні земельного банку, на думку експерта, є «шахматка», завчасне продовження терміну дії договорів оренди, неконтрольовані технічні витрати та необґрунтований обробіток полів.

«Шахматка» присутня в будь-якому господарстві. Необхідно змиритись та вірно з нею працювати », — розповів експерт.

Андрій Дем'янович також додав, що існує кілька етапів, які забезпечують стабільність діяльності агропідприємства:

  • Легалізація обмінів земельних ділянок — обмеження складання усних домовленостей 
  • Завчасне укладання договорів оренди, взяття в оренду невитребуваних паїв, а також контроль земельних аукціонів
  • Наведення ладу з оброблюваними масивами 
  • Діджиталізація відносин з земельним банком

«Аудит — всьому голова. Коли ви забезпечите свої масиви документами і зменшите поріг незаконно оброблювальних земель, ви зможете спокійно обробляти свої землі і готуватися до відкриття ринку землі», — підсумував засновник сервісу Feodal.Online.

Свинарство без антибіотиків можливе — Томас Бруннер 

Співвласник господарства «Агро Плюс 2006» Томас Бруннер наголосив, що вирощування свиней без антибіотиків — не міф, а підтверджена реальність. 

Томас Бруннер, співвласник «Агро Плюс 2006»
Томас Бруннер, співвласник «Агро Плюс 2006»

Так, підприємство з 2006 р. оперує у Черкаській області земельним банком 1200 га і має понад 400 свиноматок. Продукція реалізовується як через трейдерів, так і в окремі компанії та м'ясокомбінати.  

«Мета нашої компанії полягає в становленні «Системи Тимошівка» як норми у тваринництві, зокрема у свинарстві. Наразі господарства продовжують застосовувати антибіотики при вирощуванні тварин, що згубно впливає на сприйняття антитіл організмом людини», — розповів Томас Бруннер.

Основні складові «Системи Тимошівки»:

Правильний менеджмент 

Це одна з головних складових успішного свинарства. За словами співвласника, саме менеджменту господарство приділяє особливу увагу. Люди, що працюють з тваринами повинні мати необхідні знання, вміти аналізувати, робити висновки та відповідні дії.

Годування тварин

Основа раціону тварин — якісне зерно: ячмінь, кукурудза, соєвий шрот і соняшникова макуха, вирощені на землях підприємства. Ні в корм, ні в питну воду не додаються антибіотики, пре- і пробіотики, а раціон підібрано з урахуванням рівня pH в кишківнику тварин.

Обладнання 

Всі свинарники підприємства обладнані системою вентиляції, яка дозволяє цілий рік зберігати в приміщеннях температуру в межах 19 °C, а маточник оснащений теплою підлогою, який прогрівається до 32 °C.

Генетика

Регулярне використання антибіотиків призводить до порушення їх репродуктивної функції: безпліддя, пороки розвитку плоду. З кожним поколінням якість і чисельність потомства знижується. На підприємстві працюють зазвичай з датською генетикою. 

«Така система — наша сучасність. Маємо надію, що через 5-10 років тваринницькі ферми долучаться до неї та почнуть зменшувати витрати та збільшувати прибуток», —  підсумував Томас Бруннер.

Отже, агросектор не стоїть на місці й конференція Ok Agro ще один тому доказ. Розвиток й інновації семимильними кроками йдуть на допомогу аграріям. Бажаємо сільгоспвиробникам гарних врожаїв та ефективного управління господарством! А про освітлення вашої праці подбає Kurkul.com :) 

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus