Роман Микитюк: Філософія нашого господарства — максимальна самодостатність

Роман Микитюк: Філософія нашого господарства — максимальна самодостатність

25 листопада 2020 2867 0

Історія фермерського господарства «Аміла» розпочалася в 1999 р., у якості всього лиш підрозділу будівельної групи компаній «Аміла». На створенні сільськогосподарського напрямку, за словами Романа Микитюка, керівника групи компаній «Аміла», наполіг товариш, голова колгоспу «Батьківщина», Павло Корецький.

Те, що розпочалося як експеримент зі 150 га, трактору МТЗ та сусіда-агронома, сьогодні перетворилося в потужний аграрний підрозділ із 3300 га землі в обробітку, розвинутим тваринництвом та іншими напрямками діяльності.

Першому агроному фермерського господарства, до речі, цьогоріч виповнилося 83 роки. Хоча вже на заслуженому відпочинку, він постійний та поважний гість усіх урочистистих заходів та святкувань господарства. За роки діяльності господарства, на пенсію вийшло вже чимало працівників і, за словами Романа Микитюка, жоден не пропав із поля зору та всім їм допомагають.

Роман Микитюк закінчив Далекосхідне вище загальновійськове командне училище, тож ніколи не думав, що буде працювати на землі.

 

«Нас навчали воювати, а не господарювати. Та сьогодні я вірю в те, що земля, якщо з нею працювати належним чином, любити її, буде давати прибуток», — каже він.

Читати також: Сергій Макуха: Земля — найпривабливіший актив в Україні, і ми готові її купувати

Сівозміна та виробничі потужності у ФГ «Аміла»

Основні культури в господарстві — озиме тритикале, озимі ячмінь та ріпак, соняшник, соя, овес, кукурудза на зерно та силос, і люцерна на сінаж.

Як зазначив Роман Микитюк, попри суху весну й затримку у вегетації — у регіоні півтора місяця чекали дощу — у ФГ «Аміла» отримали хороші показники врожайності. Зібрано у середньому пшениці — 6 т/га, соняшнику — понад 3 т/га. Середня врожайність інших зернових — 4,5 т/га.

Елеватор господарства «Аміла»

Є в господарстві власний міні-елеватор на 2 тис. т та склади підлогового зберігання на 10 тис. т. Є також 2 своїх калібрувальних машини PETKUS які забезпечують господарство якісним насіннєвим матеріалом.

Ще в господарстві планують добувати торф. Його внесення на поля після змішування з органічними добривами дозволить відчутно підвищити врожайність.

«Ми це й раніше робили, та виснажилися місця для видобутку, шукаємо нові. Я вже знаю де є, треба тепер домовлятися із власниками землі», — каже керівник господарства.

У господарстві активно користуються дронами для моніторингу стану посівів і формування фотозвітів із полів.

«Раніше я літав літаком, садив із собою поруч агронома й дивилися разом на недоліки в полі. З дронами, звісно, усе стало значно простіше», — зазначає аграрій.

Окрім земель під сільгоспкультурами в господарстві також є 300 га пасовищ для худоби та 800 га лісу, висадженого на малопродуктивних для сільського господарства землях. Для цього був розроблений спеціальний проєкт консервації землі методом заліснення та отриманий відповідний державний дозвіл. За ліс, який росте вже 18 років, у господарстві відповідає спеціально створений підрозділ лісогосподарської діяльності.

Читати також: Підсумки Ok Agro — діджиталізація в дії

Тваринництво, як спосіб привабити туристів

Роман Микитюк пригадує, що на 5 рік роботи на землі зрозумів, що без органічних добрив не надто родюча земля у їхньому районі не буде давати гарних врожаїв. Так було прийнято рішення про запуск тваринницького напряму господарства. Розпочиналося все з корів — сьогодні це волинська м’ясна порода та українська чорно-ряба молочна голштинізована. Голштинізація дозволяє отримати кращі надої — молочне стадо в 380 голів дає сьогодні 8,5 т молока щодня. Процес доїння повністю автоматизовано.

«Згодом сюди додалося і свинарство, і конярство, і вівці. І так закрутилося», — усміхається Роман Микитюк.

Є в господарстві ще один тваринницький підрозділ, що не приносить прибутків, хоча і вабить туристів — це оленяча ферма.

Територія ферми, що була створена у 2018 р. становить 122 га та розрахована на 500 голів оленя благородного. На сьогодні на фермі живуть 230 оленів, разом з оленятами, що народилися цьогоріч.

Олені утримуються на вільному вигулі на величезних огороджених пасовиськах, де підсівається трава для годівлі в теплу пору року. Взимку сіно та сухе зерно для годівлі постачає фермерське господарство «Аміла».

Окрім благородних оленів, на фермі живуть також лані, дикі кабани та муфлони європейські.

Неодмінно зацікавить туристів і музей ретроавтомобілів та реплікарів, де можна побачити ретро автівки 40-70 років, старі моделі мотоциклів, карети та брички. Найстаршому експонату в музеї - понад сто років, наймолодшому - 35.  

«Якщо взяти велике коло — сіємо насінину в землю, далі з неї виросте зерно, воно йде на наш млин, зі млина — на наш хлібозавод, а звідти в наші магазини, повертаючись, знову ж таки, до нас у вигляді коштів. Іншу частину врожаю згодовуємо худобі, яка теж дає свою продукцію й такі важливі для нас органічні добрива», — розповідає Роман Микитюк.

Сьогодні всі підрозділи групи компаній «Аміла» працюють у синергії, забезпечуючи самодостатність та додатковий дохід одне одному. Левову частку прибутків приносить фермерське господарство. Є також невеличка мережа магазинів. Якщо необхідно щось побудувати — тут включається будівельна компанія — це і тваринницькі комплекси, і дороги, й огорожі тощо. Будівельна компанія відповідає й за логістику. Фактично, всі потреби закриваються всередині групи компаній «Аміла».

Тож самодостатності фермерського господарства Романа Микитюка можна лише позаздрити й побажати всім невеликим господарствам України такого ж рівня диверсифікації та можливостей для реалізації бізнес-проектів.

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2020 p.

Виконано за допомогою Disqus

+ 15° ... + 6°

Вітер

2м/с

Опади

0мм

Вологість

66%