Як фермеру не пропустити земельні аукціони

Як фермеру не пропустити земельні аукціони

30 листопада 2020 3572 0

Кожен фермер, який прагне розвивати своє господарство, неодмінно брав участь у земельних аукціонах. Цей процес, незважаючи на останні зміни, залишається досить довгим та трудомістким, адже необхідно володіти певною інформацією, для того, щоб оцінити доцільність оренди тієї чи іншої ділянки. Про те, як спростити прийняття рішення про оренду паю, швидко та зручно оцінити земельну ділянку, а також не пропустити жодного земельного аукціону, розповів засновник сервісу Feodal.Оnline Андрій Дем'янович.

Андрій Дем'янович, засновник сервісу Feodal.Оnline

Читати також: Земельні ігри: аудит як спосіб комунікації фермера з ОТГ

Еволюція земельних аукціонів

Донедавна передача в користування земель державної чи комунальної власності фермерам відбувалась тільки в формі аукціону, які проводили обласні Держгеокадастри. Учасники торгів прибували до місця їх проведення, реєструвались, отримували табличку з номером, ліцитатор проводив торги, шляхом оголошення номерів лотів та відстеженням підняття табличок учасників. За такого способу проведення торгів вся інформація про учасників була зосереджена в одного суб’єкта, який і впливав на торги та ухвалював рішення про кваліфікацію учасників — у виконавця земельних торгів.

Після прийняття у першому читанні проєкту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» № 2195 від 01.10.2019, цей суб’єкт втратив свою актуальність у процедурі — наразі є можливість проводити земельні торги у формі електронного аукціону в мережі інтернет.

«Такі аукціони відносно прозорі і дуже зручні, адже вам не потрібно нікуди їхати, все проходить у межах робочого місця», — розповів Андрій Дем'янович

Проте, практика електронних торгів, які проводились на відповідних майданчиках, існувала нетривалий час, після чого реалізація аукціонів повернулась до стандартної схеми класичних торгів.

Держгеокадастр vs ОТГ

Згідно з реформою децентралізації, повноваження передачі в користування сільгоспземель за межами населених пунктів державної форми власності передали об'єднаним територіальним громадам (далі — ОТГ). 

Так, між обласними управліннями Держгеокадастру і ОТГ триває процес підписання меморандумів про співпрацю, адже інвентаризація земель й досі продовжується. До кінця 2020 року планується проінвентаризувати ще 200 тис. га землі й завершити процес.

Щодо проведення земельних аукціонів, яка надалі буде модель проведення цих торгів після передачі землі органам місцевого самоврядування можна тільки здогадуватись, оскільки у багатьох районах дотримуються закоренілого стану речей.

«Як правило, у сільських радах проводились аукціони в зібраннях з викрикуванням ліцитаторами. Чи будуть ці торги проходити в електронному вигляді тепер вже в ОТГ — ніхто не знає», — зазначив засновник сервісу Feodal.Оnline.

На думку Андрія Дем'яновича, для отримання найбільших надходжень у бюджет громади, голови ОТГ обиратимуть стратегію передачі великих земельних масивів у користування на платних засадах. Виходячи з того, що зазвичай на території одного району функціонує не одне агропідприємство і не один фермер, аграріям дуже важливо не пропустити такі земельні аукціони, оскільки збільшення земельного банку зумовлює збільшення прибутків господарства. 

«‎Невеликі фермери або фермери середньої руки, як правило, мають обмаль часу від сезону до сезону. Отже, для перегляду сайту аукціонів часу вони не мають, особливо для пошуку земельних паїв поблизу господарства», — ‎ пояснив Андрій Дем'янович.

Так, взявши участь у земельних аукціонах, фермер стикнеться з необхідністю виконання певного циклу дій, який забере чималу частину цінного часу.

«Функціонал сайту торгів досить обмежений, візуалізувати земельну ділянку, оцінити її, подивитись на рельєф і залісненість фермер зможе тільки за допомогою інших додатків, після чого він має повернутися, дізнатися вартість паю і прийняти відповідне рішення», — додав експерт.

Диджиталізоване розв'язання проблеми

Для спрощення цієї процедури, працює біржа сільгоспземель Zemelka.ua, яка дозволяє скоротити час від пошуку земельної ділянки до її придбання.

«Аграрій буде мати візуалізовану інформацію про розташування земельної ділянки. Крім того, можна одразу дізнатись заліснена вони чи ні, як далеко знаходиться від ваших полів та оцінити загальний стан», — розповів Андрій Дем'янович. 

Який функціонал має Zemelka.ua?

  • Безкоштовне розміщення оголошень про земельні ділянки

Будь-який користувач в Україні, який хоче продати сільськогосподарську землю, може вказати ціну, кадастровий номер, дані про земельну ділянку, і створити оголошення. Після проходження модерації, завантаження даних з різних реєстрів, воно стає доступним та розмішується на карті зі всіма іншими аукціонами і оголошеннями купівлі/продажу земельних ділянок.

«Друга сторона купівлі/продажу — покупець — має можливість переглянути на карті земельні ділянки, які його цікавлять, застосовуючи різні фільтри пошуку. Умовно кажучи, обирає певні масиви та сільські ради, і бачить земельні ділянки, які продаються, або ті, на які продається право оренди. Цей функціонал дуже зручний для покупця», — пояснив експерт. 

  • Підписка на нові оголошення 

Зареєстрований на сайті користувач має можливість підписатись на нові оголошення в певному масиві. Для цього в налаштуваннях необхідно обрати канал зв’язку, наприклад, Telegram, електронну адресу чи смс, цікаві йому адміністративні одиниці (райони, сільські ради, області) і система буде його сповіщати про нові пропозиції продажу.

  • Можливість не пропустити участь у будь-якому аукціоні

Фермер, який користується біржею сільгоспземель, ніколи не проґавить аукціон, який з’явився, та можливості купити/продати земельну ділянку, адже буде знати першим про наявні пропозиції.

«Zemelka.ua дозволить побачити земельну ділянку раніше конкурента і не допустити «шахматки» на ваших полях. А якщо фермер обробляв ділянку незаконно і має, наприклад, посіви кукурудзи, то конкурент, разом з аукціоном, може бонусом отримати ваш врожай», — підсумував Андрій Дем'янович. 

Годі втрачати час та бажані земельні ділянки — приєднуйтесь!

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 p.

Виконано за допомогою Disqus

+ 15° ... + 6°

Вітер

3м/с

Опади

0мм

Вологість

44%
Матеріали за темою