Як правильно вибрати сільгосптехніку фермеру-початківцю

22 січня 2021 4708 0

Майбутній урожай та прибуток будь-якого фермера значною мірою залежить саме від якісної роботи тракторів, комбайнів та іншого сільськогосподарського обладнання. Здається, сучасний ринок сільгосптехніки може задовольнити навіть найвибагливішого фермера. 

Але на що треба звернути увагу аграрію-початківцю при виборі машин для своєї агрофірми?


Яку сільгосптехніку найчастіше обирають фермери?

Українські фермери по-різному підходять до свого техпарку та підбирають необхідні агрегати. Між іншим, багато хто ще досі час від часу використовує в своїх господарствах техніку, яка колись «дісталася» у спадок від радянських колгоспів-попередників. Буває так, що ця техніка частіше стоїть на ремонті, ніж виконує свої прямі обов’язки, але якщо немає іншої альтернативи, то доводиться працювати так. 

Аграрії можуть купити вживану сільгосптехніку як вітчизняного, так і імпортного виробництва. Але при цьому завжди варто бути готовим до різних «сюрпризів», полагодити які іноді обійдеться досить дорого. 

 Cівалка Väderstad Rapid A 600 C

При виборі вживаної сільгосптехніки потрібно дізнатися якомога більше інформації про нинішній технічний стан, за можливості зробити діагностику й ніколи не соромитися запитувати продавця про всі нюанси роботи машин чи обладнання. Треба бути на 100% упевненим у її працездатності, щоб не витрачати потім час на ремонт, поки вона мала б працювати в полі.

Перед тими, хто планує купити нову сільгосптехніку, теж постає низка базових питань, починаючи від потреб агрофірми і закінчуючи загальним бюджетом для оновлення техпарку.

«У середньому для хорошого старту потрібно хоча б 200-300 га. Зазвичай такі фермери на перших порах працюють із найманою технікою, віддають більшість операцій на аутсорс. Потім, як тільки трохи «розживуться», задумуються про купівлю власної техніки та обладнання. Іноді хтось починає із б/в машин, хтось таки обирає нові», — відзначає Володимир Свинаренко, менеджер з продажу Väderstad (Харківська, Полтавська, Луганська обл.).

Зрештою, обираючи техніку, кожному фермеру варто спочатку проаналізувати свої наміри і потреби. Якщо, наприклад, площа сільгоспугідь невелика, то потужний трактор поки не знадобиться, а отже, можна трохи зекономити й купити трактор малої чи середньої потужності. 

Слід також розуміти, що є в розпорядженні на даний момент. Бо можна купити важку борону або посівний комплекс, але наявний МТЗ їх не потягне. А значить, потрібно купувати заодно новий трактор або вибрати дещо простіший агрегат.

Дисковий культиватор Väderstad Carrier 650

І зрештою оновлювати техпарк краще з урахуванням технології, яку фермер застосовує у своєму підприємстві. Чи точно потрібен плуг? Або, може, краще обійтися дисковою бороною? 

Завжди в нагоді як фермеру-початківцю, так і досвідченому аграрію стане найбільша в Україні біржа сільгосптехніки Traktorist.ua — тут можна обрати б/в і нову техніку, дізнатися про акції від дистриб’юторів і виробників або почитати більше про сучасні рішення на ринку.


Які фактори впливають на вибір техпарку

Традиційно, перш ніж фермер прийме остаточне рішення про купівлю того чи іншого агрегата, він проаналізує всі можливі пропозиції відповідно до своєрідного чек-листа (від англ. checklist  — контрольний список):

  • Власний бюджет на техніку

Будь-яка покупка завжди має свою вартість, отже, при пошуку необхідного обладнання фермер традиційно розраховує на власні сили або співпрацю з різними фінансовими установами в плані лізингу чи більш-менш вигідних кредитних програм.

Якщо мова йде про купівлю сільгосптехніки від українських виробників, то можна скористатися урядовою програмою здешевлення сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва.

Сівалка Väderstad Rapid

Іноді самі виробники чи дистриб’ютори готові запропонувати досить зручні для фермерів програми кредитування купівлі техніки чи знижки. Так, наприклад, про це при виборі обладнання для обробітку ґрунту й сівби можна запитувати в офіційних дилерів Väderstad, як каже менеджер компанії Володимир Свинаренко.

  • Агрокліматичні умови

Фермери з центральних та північних регіонів України досі залишаються вірними традиційній оранці, отже, зазвичай шукатимуть хороші плуги. 

Але водночас фермери Півдня й Сходу все частіше відмовляються від класичної технології та віддають перевагу «стріптілу» чи «мінітілу». Відтак свій вибір зупинятимуть переважно на агрегатах, які дозволяють максимально зберегти вологу в ґрунті. 

Або буває так, що на полях, розташованих на пагорбах, у долинах чи з великою кількістю ліній електропередач, досить складно працювати широкозахватною технікою. То краще  вибрати малогабаритні агрегати, як-от: культиватори Cultus та Carrier, сівалки Rapid чи Spirit від Väderstad.

Читати також: Як обрати сівалку: шпаргалка від Väderstad

Урешті-решт для кожного фермера-початківця надзвичайно важливо визначитися, яка технологія вирощування сільгоспкультур приноситиме користь, і підібрати техніку відповідно до наявних погодних умов, властивостей ґрунту чи особливостей рельєфу.

  • Комплексний підхід до потужності машин і агрегатів

Як було сказано вище, планувати оновлення техпарку варто співвідносно до того, які машини і з якими агрегатами працюватимуть у полях. 

  • Орієнтир на точне землеробство

Досі в сільському господарстві існує стереотип, що сучасні технології землеробства обходяться фермеру дуже дорого і не завжди виправдовують витрати на себе. 

Однак досвід багатьох вітчизняних і зарубіжних аграріїв показує, що грамотний підхід до цього дозволяє не просто отримувати хороші врожаї, а оптимізувати всі процеси й підвищити рентабельність виробництва.

Зараз вітчизняним фермерам, на думку Володимира Свинаренка, краще переформатовуватися на зменшення собівартості виробництва, а не «гнатися» за рекордними врожаями, які можуть мати набагато меншу прибутковість.  

«Агрегати мають бути інноваційними. Якщо фермер буде використовувати в себе, наприклад, сівалки точного висіву або диференційоване внесення добрив, то це дозволить йому не тільки покращити саму технологію вирощування, а й суттєво економити на насіннєвому матеріалі чи тих же добривах», — аргументує Володимир Свинаренко. 

За його словами, компанія Väderstad пропонує низку інноваційних рішень для аграріїв. Наприклад, система управління E-Control за допомогою лише одного натискання кнопки дає можливість відрегулювати норму висіву чи слідкувати за точністю сівби під час руху. 

А от система контролю висіву Väderstad SeedEye, як пояснює Володимир Свинаренко, зменшує тривалість калібрування агрегатів та розраховує точну норму висіву насіння в штуках для кожного квадратного метра поля. Це дозволяє забезпечити насінню достатньо місця для розвитку, уникнути пересівів та зекономити насіннєвий матеріал без шкоди майбутньому врожаю.

Дисковий культиватор Väderstad Carrier 650

  • Репутація виробника техніки та вподобання фермера

Кожна компанія-виробник має на своєму віку багато вироблених машин і агрегатів, які так чи інакше зарекомендували себе в полях. Отже, варто придивитися до всіх марок і брендів та обрати для себе той, що імпонує найбільше.

  • Післяпродажне обслуговування

При виборі сільгосптехніки кожен фермер, ясна річ, звертає увагу на лояльність самого продавця, а також на гарантію, сервісне обслуговування, наявність складів із запчастинами і доступність самих запчастин (щоб не довелося місяцями чекати з-за кордону, наприклад), кількість представників (ринок непередбачуваний і завжди має бути «шлях для відступу» у вигляді сервісу з інших компаній неподалік).

  • Відгуки, рекомендації та випробування

Ніколи не буде зайвим попросити в продавця сертифікати якості чи відповідності на запропоновану техніку, документи, які підтверджують ті чи інші випробування агрегатів.

У нинішній час легко можна почитати й подивитися відгуки про сільгосптехніку в інтернеті, дізнатися про всі переваги й недоліки у використанні чи спитати поради у реальних власників. 

 

Одним із кращих місць для вибору машин і обладнання є виставки, дні поля та інші демонстраційні заходи. У таких місцях зазвичай можна побачити відразу кількох виробників, а саму техніку — у роботі. Так можна побачити сильні та слабкі місця, поставити незручні питання. Нерідко демонстрації агрегатів можна замовити на власному полі безпосередньо у самих виробників та дилерів. 

У будь-якому випадку купувати техніку наосліп або орієнтуючись лише на слова менеджерів із продажу не варто. Що більше інформації і відгуків вдасться зібрати, то краще буде для самого фермера. А ще крутіше — побачити техніку в дії.

Культиватор Väderstad Carrier 300-400


Обов'язково для фермера-початківця

Із урахуванням досвіду багатьох фермерів, які свого часу починали з невеликого земельного банку, для старту початківцям знадобиться кілька мало- або середньосильних тракторів та набір агрегатів для обробітку ґрунту, сівби й захисту посівів.

«Дуже умовно кажучи, у господарстві має бути свій культиватор, який закриватиме вологу навесні; культиватор, який працюватиме на полі після збору врожаю; сівалка для технічнх культур і сівалка для зернових культур. А от комбайн для збору врожаю доцільно брати в оренду», — додає Володимир Свинаренко. 

До всього комплекту ще фермеру варто мати у своєму розпорядженні обприскувач, адже в критичні моменти захист культур потрібен невідкладно. Такі агрегати можна також використовувати для підживлення культур у визначених фазах росту. На початку «фермерської кар’єри» цілком вистачить невеликого причіпного/навісного обладнання.

Отже, для того, щоб мати можливість не просто працювати на землі за рахунок базового набору сільгосптехніки, а й застосовувати сучасні якісні рішення для ефективного агробізнесу, агрофірмі із зембанком 200-500 га доведеться викласти близько $200-300 тис. на оновлення техпарку.

© Катерина Капустіна, Kurkul.com, 2021 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою