Родріго Мадейра: Обприскувачі з інтелектуальним контролем тяги — рішення нового покоління

21 грудня 2021 827 0

Родріго Мадейра, бізнес-менеджер лінії самохідних обприскувачів компанії Jacto

На українському ринку перші самохідні обприскувачі Jacto з'явилися у 2002 р. Сьогодні нашим аграріям вже доступні обприскувачі останньої лінійки Uniport. Керівництво компанії вважає Україну одним із найважливіших ринків збуту для самохідних обприскувачів Jacto моделей Uniport 2530, Uniport 3030 та Uniport 4530. Проте офісу Jacto в нашій країні ще немає, тому техніка бразильського виробника реалізується через дилерів.

Kurkul.com запитав у Родріго Мадейри, бізнес-менеджера лінії самохідних обприскувачів компанії Jacto, як бразильський виробник планує нарощувати присутність на українському ринку та які інновації пропонують розробники для наших фермерів.

Самохідний обприскувач Jacto Uniport — оснащення та комплектація

Kurkul.com: Які основні тенденції підвищення ефективності обприскувачів існують сьогодні у світі?

Родріго Мадейра: Самохідні обприскувачі створені для обприскування великих площ за короткий проміжок часу. Надважливо, щоб агрегат був правильно підібраний до площі ділянки, де він має працювати. Отже, правильний вибір розміру бака, штанги та швидкості обприскування забезпечує максимальну якість обробки заданої площі за мінімально можливий проміжок часу, відведений для цієї операції.

Читати за темою: Із Бразилії з любов'ю: Топ-11 фактів про виробника сільгосптехніки Jacto, готового підкорювати Україну

Jacto Uniport 2530

Серед важливих технологічних рішень на прикладі моделі Uniport 4530 можна виділити:

 • Робоча швидкість до 35 км/год завдяки зменшеній вазі обприскувача та інтелектуальній трансмісії, яка інтегрована з дизельним двигуном для оптимізації руху машини. 
 • Двигун Cummins QSB 6.7-243 cv з електронним керуванням пристосований для роботи на малих обертах. Він забезпечує найвищий крутний момент і найнижчу витрату пального. Технологія відповідає світовим стандартам за викидами в атмосферу, а також стандарту Tier III й схвалена для роботи на біодизелі B20 (суміші до 20%).
 • Розмах робочих штанг зі сталі — 36 м, але модель може бути укомплектована 42-метровими гібридними штангами. Конструкція штанги дозволяє працювати на високих швидкостях із відмінним балансом завдяки особливій системі підвіски.
 • Система керування UNITRACK з підрулюванням задньої осі забезпечує швидке й точне маневрування, менший радіус повороту та більшу операційну продуктивність. Все це у сукупності зменшує пошкодження врожаю до 40%.
 • Пофорсункове відключення сприяє зменшенню перекриття, дає змогу на 10% скоротити використання пестицидів.
 • Інтелектуальне керування дозволяє оптимізувати швидкість розпилення, досягаючи високої якості за умови невеликих об’ємів внесення (до 40 л/га).

Читати також: Трактори по талонах, або як виник дефіцит сільгосптехніки

Jacto Uniport 4530

Kurkul.com: Це все стандартна комплектація чи опційна для українських фермерів?

Родріго Мадейра: Обприскувачі оснащені стандартною системою вимкнення форсунок. Технологія дозволяє керувати як усіма 8 секціями, так і кожною форсункою окремо — автоматично відкриваючи та закриваючи інжектор. Тобто можливе індивідуальне керування розпиленням.

Для ефективної роботи з відключення секцій/форсунок агрегат має бути обладнаний системою GPS. Є опція коригувальних сигналів, які разом із системою GPS підвищують точність позиціонування машини, забезпечують точний і контрольований рух всередині поля. Крім цього, бразильські інженери подбали, щоб конструкція шасі дозволяла змінювати ширину колії з 2,6 до 3,15 м.

Хочу акцентувати, що моделі обприскувачів Jacto, які постачаються на український ринок, мають універсальну серійну комплектацію. До неї входять:

 • система пофорсункового відключення;
 • система GPS;
 • контур рециркуляції (дозволяє очищати систему набагато ефективніше, оскільки вода під час очищення циркулює через гілки з високою швидкістю і тиском);
 • система автоматичного калібрування;
 • система перемішування з механічним приводом та регулюванням обертів;
 • колісна формула 4х4;
 • повнопривідна трансмісія з інтелектуальним керуванням та ABS.

Читати ще: Як правильно вибрати сільгосптехніку фермеру-початківцю

Jacto Uniport 4530

Інженерні рішення Jacto для оптимізації обприскування

Kurkul.com: Які характеристики енергоспоживання машини є першочерговими при  виборі обприскувача?

Родріго Мадейра: Для самохідного обприскувача одним із головних критеріїв, дійсно, є витрата пального. Найпопулярніші в Україні моделі обприскувачів Jacto обладнані двигунами, що працюють на дизелі або біодизелі. Лінійка самохідних обприскувачів Jacto характеризується функціоналом, що спрямований на оптимізацію витрат пального. 

По-перше, це зменшена вага машин, яка забезпечує більшу швидкість руху та менше ущільнення ґрунту. У сукупності із застосуванням повнопривідної трансмісії, що обладнана системою інтелектуального керування, поточне технологічне рішення дозволяє знизити споживання пального до 35%, у порівнянні зі звичайними гідростатичними трансмісіями.

Kurkul.com: Як на процес обприскування впливає швидкість пересування, час заправки та автоматизація ряду процесів?

Родріго Мадейра: Від швидкості роботи агрегата прямо пропорційно залежить його експлуатаційна ефективність. Самохідні обприскувачі Jacto мають набір інженерних рішень, які дозволяють працювати з високою швидкістю розпилення — це зменшена вага, незалежна пневматична підвіска, інтелектуальне керування трансмісією тощо. Наявність контролю швидкості розпилення означає, що розрахункова та реальна норми внесення робочого розчину співпадатимуть.

Швидкість агрегата разом із розміром поля і нормою внесення визначають, яка модель форсунки й тип препарату мають використовуватися при обприскуванні. У конструкції самохідного обприскувача важливу роль відіграє гідравліка. Саме від цього механізму залежить надійність системи подачі робочого розчину, що своєю чергою збільшує швидкість реакції системи. 

Читати за темою: Посівна на 1 000 га: скільки коштуватиме техніка і де взяти гроші

Jacto Uniport 3030 на виставці AgroComplex 2017

Завдяки поршневому насосу з продуктивністю 300 л/хв та керамічним гільзам, що гарантують хорошу стійкість до дії хімічних речовин розчину, система керування розпиленням забезпечує безвідмовне та ефективне внесення будь-яких рідких мінеральних добрив.

Обприскувачі лінійки Jacto Uniport мають стандартну систему заповнення, яка дозволяє прискорити та оптимізувати операції наповнення бака. Конструктивні особливості дозволяють додатково встановити відцентрові насоси для оптимізації операцій наповнення — якщо виникне необхідність дозаправки. 

Kurkul.com: Зазвичай обприскування відбувається вночі. Як в агрегатів Jacto з навігацією у темну пору доби?

Родріго Мадейра: Лінія обприскувачів Uniport Jacto оснащена сучасною системою освітлення, що дозволяє комфортно працювати у нічний час. Джерела світла стратегічно розміщені у різних точках агрегата для максимальної безпеки. Вся система освітлення використовує світлодіодну технологію для кращої візуалізації та зниження витрати пального. За допомогою ліхтарів на штангах розпилювача можна побачити всі струмені, що розпилюються форсунками. Це полегшує операції внесення.

Відповідно до технічної специфікації, базова комплектація обприскувачів лінійки оснащена низкою технологій для точного землеробства OTMIS. Однією з таких технологій є гідравлічний пілот. Він дозволяє керувати обприскувачем із мінімальною участю людини та разом із системою GPS, яка може бути пов’язана з корекційними сигналами, визначає правильний шлях для руху обприскувача.

Пропоновані сьогодні на ринку розпилювачі не мають автоматичної системи запобігання зіткненню. Однак, Jacto вже імплементував цю технологію у нещодавно випущений автономний обприскувач Arbus 4000 JAV, який застосовується у садах.

Kurkul.com: В останні роки набуло популярності малооб’ємне обприскування, що дозволяє підвищити продуктивність шляхом зменшення кількості води, а отже, і норми внесення. Наскільки це ефективно?

Родріго Мадейра: Норма внесення повинна визначатися відповідно до ряду факторів, які разом забезпечують правильну роботу агрегата. У розпилювальній системі обприскувача повинні бути розчини, що дозволяють керувати системою при малих об’ємах внесення. При визначенні цього показника надзвичайно важливо оцінювати агрономічний аспект, адже дотримання норми використання препарату та рівномірність виливу робочого розчину визначають успішність процесу обприскування. Від норми внесення робочого розчину значною мірою залежать якість та ефективність усього процесу обприскування, коли мова йде про зменшені норми виливу.

Читати також: Як обрати трактор для саду?

Автономний обприскувач Arbus 4000 JAV для роботи у садах

Обприскувачі Jacto Uniport якраз оснащені технологією контролю системи обприскування, що дозволяє ефективно керувати нормою внесення: насосна система керується гідравлічним регулятором обертання. Таким чином, у нас є вірно визначена швидкість виливу, яку насос спрямовує до системи розпилення та дозволяє досягти бажаного контролю.

Сила — у трансмісії

Kurkul.com: У чому слабкість обприскувачів зі звичайними системами трансмісії?

Родріго Мадейра: Коли ми говоримо про машину, то у першу чергу маємо на увазі її систему трансмісії, потужність, швидкість роботи, тип пального, що використовується. У сільськогосподарських обприскувачів, мабуть, найбільш вразливою та проблемною є їхня трансмісія. Для операцій розпилення робоча швидкість є одним з основних критеріїв — чим вона стабільніша, тим вища точність внесення.

На ринку є кілька типів систем трансмісії. Є велика кількість машин, обладнаних гідростатичними системами трансмісії. Ці машини оснащені дизельним двигуном, який разом із пристроєм керування утворює систему приводу. Підключений до приводного двигуна трансмісійний насос приводить у дію чотири гідравлічні двигуни, які, своєю чергою, рухають систему колесо-шина через планетарні редуктори. 

Трансмісії також можна розділити за характеристиками керування. Існують системи, які мають тільки механічне управління, і системи, які мають автоматичне управління трансмісією.

Читати ще: Ілля Жемелінський: Інвестиції в наші системи зрошення окупилися за один сезон

Jacto Uniport 4530

Основним принципом трансмісії є підтримання контролю зчеплення між шинами та ґрунтом, що безпосередньо діє на продуктивність агрегата. Адже зчеплення впливає, по-перше, на регулювання швидкості, а по-друге, на збереження характеристик ґрунту, оскільки некоректна робота функції контролю зчеплення збільшує рівень ковзання, а отже, і рівень пошкодження ґрунту.

Машини зі звичайними системами трансмісії з механічним регулюванням тяги працюють за такою схемою. Контроль тяги використовується, коли колесо має менше навантаження (втрачає контакт із ґрунтом). При цьому потік мастила природнім шляхом спрямовується на це колесо. У цей час крутний момент продовжує подаватися на інші колеса, як наслідок — агрегату не вистачає мастила. Насос колеса, що проскочило (пробуксувало), продовжує подавати тиск на обидва колеса контура, через що два колеса залишаються неактивними. Тільки інший насос і відповідні йому шини використовуються для руху машини. Лише 50% машини (2 двигуни) працює у разі пробуксовування одного з коліс. Якщо одне колесо кожного насоса пробуксовує одночасно, машина зупиниться, оскільки жодне колесо не матиме зчеплення.

Читати за темою: Огляд лінійки: бразильські обприскувачі Jacto в Україні

В кабіні обприскувача Jacto Uniport 3030

Kurkul.com: Яке розв'язання цієї проблеми має лінійка обприскувачів Jacto?

Родріго Мадейра: Машини з інтелектуальним контролем тяги — рішення нового покоління, оскільки цей тип системи може запропонувати повний контроль тяги, об’єднуючи декілька компонентів та оптимізуючи зусилля відповідно до ґрунту, де використовується обприскувач.

Система визначає, коли одне з коліс починає буксувати, й одразу зменшує потік мастила, щоб інші колеса отримували його та могли тягнути машину. Цей контроль є безперервним і миттєвим щоразу, коли збільшується ковзання або відновлюється контакт із ґрунтом, що забезпечує кращу роботу тягової системи.

Інтелектуальна система контролю тяги безперервно у режимі реального часу контролює роботу машини, дозволяючи миттєво реагувати на зміни ситуації у полі. Постійний контроль забезпечує кращу продуктивність на нерівній місцевості та вологому ґрунті.

Ще один дуже важливий аспект — гальмування. Завдяки інтеграції систем обприскувачем можна також керувати під час гальмування. Це підвищує рівень безпеки та допомагає уникнути перевантажень.

Читати також: Андрій Капріца: Про українські системи землеробства скоро говоритиме весь світ

Jacto Uniport 4530

Ця концепція має кілька переваг:

 • гідростатичний привід 4Х4 забезпечує повну передачу крутного моменту двигуна;
 • довший термін служби дизельного двигуна. Оберти самостійно адаптуються до необхідної тяги, і завдяки цьому двигун прагне працювати за оптимальних умов та зменшувати надмірні оберти;
 • незалежний контроль тяги на кожному колесі, який працює автоматично на основі пробуксовування відповідного колеса без необхідності втручання оператора;
 • пропорційне керування двигуном на кожному колесі;
 • гідравлічна гальмівна система ABS, яка запобігає блокуванню деяких коліс під час раптового гальмування або при спуску з дуже крутих схилів. Це запобігає заносу і забезпечує більшу безпеку;
 • відмінна продуктивність на схилах і при подоланні перешкод.

Обприскувачі, оснащені системами трансмісії з інтелектуальним контролем тяги, як правило, набагато продуктивніші. Деякі дослідження, проведені у польових умовах, показали зниження споживання пального до 33%, якщо порівнювати з машинами, обладнаними обома системами. Таким чином, автоматично підвищується загальна ефективність роботи машини. Крім цього, зменшується негативний вплив на навколишнє середовище.

Резюмуючи, хочу наголосити, що саме система трансмісії лінійки обприскувачів Uniport від Jacto є їхньою родзинкою. До того ж це — стандартний елемент, що пропонується у машинах серійного виробництва.

© Анна Клочко, Kurkul.com, 2021 р.

Виконано за допомогою Disqus

- 5° ... - 8°

Вітер

5.6м/с

Опади

4.2мм

Вологість

85%