АгроПолігон Сварог Вест Груп: Штирійський гарбуз порадував, незважаючи на погодні сюрпризи

АгроПолігон Сварог Вест Груп: Штирійський гарбуз порадував, незважаючи на погодні сюрпризи

АгроПолігон «Сварог Вест Груп» 2 листопада 2018 719 0

У рамках АгроПолігону ми вже розповідали про тонкощі вирощування штирійських гарбузів на полях корпорації «Сварог Вест Груп». І ось настав час розповісти, чи справдилися очікування агрономів, як проходить збирання та як вродив цього року олійний гарбуз.

Сіяли гарбузи у «Сварог Вест Груп» на площі 605 га у першій декаді травня. За період дозрівання культури, зазначає головний агроном підприємства Филимон Антонюк, погода часто дарувала сюрпризи, і рідко — приємні. Перепади літньої та осінньої погоди негативно впливали на ріст, розвиток та дозрівання культури. Як відомо, такі примхи погоди знижують імунітет чутливої «штирійки».

Читайте також: АгроПолігон Штирійський гарбуз: примхливий, але корисний

Проте, каже Филимон Петрович, навіть вплив несприятливих погодних умов можна знівелювати, якщо чітко дотримуватися технології.

Штирійські гарбузи

«Дотримання технологій вирощування — ключ до отримання якісного урожаю. Вміле використання посівного матеріалу, вдалий вибір сприятливого місця для зростання культури, врахування всіх найменших тонкощів процесу сівби, вирощування та інтенсивного догляду, застосування профілактичних способів захисту рослин, внесення комплексних добрив, впровадження точного землеробства, застосування сучасної техніки, а також дотримання вимог збирання дало змогу знизити кількість нюансів, які виникали. Наразі фахівці аграрного напрямку компанії зазначають, що корисна та колоритна культура вже пройшла відповідальний момент — збирання», — розповідає головний агроном.

Филимон Антонюк, головний агроном підприємства «Сварог Вест Груп»

«Особливе» збирання та доробка

Гарбузи збирають, зазвичай, коли вони досягли фази біологічної стиглості. Збирання проводять за один прийом, в суху погоду. У «Сварог Вест Груп» зібрали увесь урожай штирійських гарбузів до 15 жовтня.

Головна потреба під час збирання ніжної культури — спеціальна техніка, яка більш делікатно витягує ядро. Для цього у компанії мають власні причіпні комбайни виробництва австрійської компанії Moty. Підбирач наколює гарбузи на велике колесо з металевими шипами, схоже на їжака. Потім солодкі плоди потрапляють на спеціальний транспортер (обладнаний шарами гуми і тканини), і далі прямують у барабан-подрібнювач, де зіштовхуються із двома ножами і дрібняться на маленькі шматки. Відразу стартує дія устаткування, що відсмоктує насіння від м’якоті. В кінці насіння потрапляє у накопичувальний бункер, а звідти — у кузов транспортного засобу, що їде поруч із комбайном. От і перший етап урожаю зібрано. Далі — ретельне миття, сушка, очистка, калібрування і пакування.

Збирання врожаю гарбузів причіпним комбайном Moty

Під час збирання цінного насіння гарбуза варто знати, що важливим є зберігання матеріалу таким чином, щоб він не втратив своєї схожості. Транспортування відбувалося з особливою обережністю для того, щоб тонка шкірка насіння ні в якому разі не пошкодилася.  Після того, як насіння голонасінного гарбуза зібрали, воно прямує в цех, де миється в два етапи, після цього відправляється в спеціальні контейнери, де вода стікає, а потім сушиться. Згодом відбувається ретельна очистка, калібрування і пакування в біг-беги — це  і є фініш процесу доробки. Цього року насіння буде зберігатися на потужностях заводу в очікуванні перспективної реалізації. Відповідно, насіння гарбуза у Корпорації «Сварог Вест Груп» зберігається у сухому цеху з температурою повітря близько 16°С і помірною вологістю. Посадковий матеріал утримують в біг-бегах, які дозволять насінню дихати.

Штирійські гарбузи

Урожаєм задоволені!

Цьогоріч, зазначає Филимон Антонюк, збирання культури розпочали раніше, ніж у минулому році.

«Перед тим, як зібрати культуру восени, аграрії компанії звертають увагу на те, щоб гарбузи були зрілими, цілими, чистими, без ознак хвороб, правильної форми , кольору і консистенції, які відповідають даному сорту. Насіння гарбуза повинно бути темно-зеленого кольору без темних плям і пошкоджень. Маса 1000 насінин — 300-350 г, вологість 9-10%. Агрономи компанії перед початком збирання переконалися, що цьогорічний урожай відповідає усім вищезазначеним вимогам і нормам», — пояснює він.

Штирійські гарбузи

До речі, штирійський гарбуз — найкраще джерело цілющої і багатої на вітаміни олії, з вмістом біологічно активних речовин. Насіння ранньостиглого гібриду голонасінного гарбуза Gleisdorfer, спеціально виведеного високоолеїнового сорту,  багате на олію, її вміст становить 48-50%. Цього року олійність «сварожої» штирійки становить близько 50%.

Цьогорічним урожаєм корисної олійної культури у «Сварог Вест Груп» задоволені: в сухому вигляді насіння зібрали 320 кг/га.

На наступний рік, кажуть у компанії, площі під штирійським гарбузом будуть збільшувати. Перш за все планують забезпечувати сировиною власний насіннєвий завод ТОВ «Лотівка Еліт», що має цех з доробки нішевих культур.

© Олена Басанець, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою