Григорій Плічко: Завдяки діджиталізації нам вистачає одного комбайна для обробки 2 тис. га

Григорій Плічко: Завдяки діджиталізації нам вистачає одного комбайна для обробки 2 тис. га

10 червня 2022 1281 0

Щоб отримувати більші прибутки — треба вміти економити та йти в ногу з часом. Доведено, що олдскулівські методи господарювання ніщо в порівнянні з новітніми технологіями. Наче з фільму майбутнього уявляється фермер, який сидить в кабінеті та спостерігає, як вносить добрива його безпілотна техніка, але сьогодні це ж реальність. Інтенсивне ведення господарювання дає кращий заробіток, проте потребує в рази більше інвестиції. Серед тих фермерів, хто не боїться нового — керівник ПП «Альтаїр» Григорій Плічко

Сьогодні ми публікуємо тези його виступу на конференції ОК АГРО, де він розповів про ТОП-5 технологій, які допомагають зекономити та збільшити врожаї. 

Диференційоване внесення добрив: без інвестицій в картографування економії не буде

В «Альтаїрі» працює чотирьохтонний розкидач добрив на колесах. Він не на вісі, а котиться як причіпний. Проте, яким хорошим він не був би, без інвестицій в картографування економії він не дає.

Коли є карта поля, зазначені межі, агрегат ніколи не розкидатиме повторно добрива, де їх вже було внесено. Не всі ж поля квадратної форми, а є круглі чи овальні. Тому він вносить добрива, як оприскувач, включає форсунки. На думку аграрія, це просто необхідно зараз мати кожному. Оскільки збільшене використання добрив — зайві витрати.

Також у господарстві запроваджено  диференційоване внесення добрив. Ця система, передбачає зміну доз добрив залежно від складу ґрунту, потреб кожної зони поля та планованої врожайності. 

«Я підрахував, що добрива, вартість розкидача, інвестиції в точне землеробство, окупляться через 2-3 роки. І це того варте», — впевнений Григорій Плічко.

Вибір сівалки точного висіву: засіваємо до 200 га за добу 

У господарстві є швидкісна сівалка — Väderstad Tempo L-16. Плюс цієї моделі —  диференційоване внесення як насіння, так і добрива, а мінус — вона сіє не порядково диференційовано. Тобто якщо в потрібну зону попало тільки пів сівалки, а решта в іншій, то задані параметри буде внесено на всі 16 рядків. Додатково вона доукомплектована опцією внесення мікрогранул. 

Читайте також: Нам вдалось експортувати зерно під час війни — досвід українських агрокомпаній

«Завдяки нашій сівалці у господарстві обробляється десь до 200 га за добу. Але слід врахувати те, що в сезон працюємо цілодобово. Одночасно з висівом вносимо мікрогранули NP 10:48. Це добриво дає швидкий старт рослинам. Торік ми на одному з полів провели експеримент: заклали 4 зони сталі полосами впоперек посіву, а 4 зони сталі від 60 до 75 тис. кукурудзи до 60. Фактично по 5 тис. насінин різниця на ділянках. Тобто ця сівалка дозволяє зекономити на зерні», — ділиться аграрій.

Вертикальний обробіток ґрунту: використовуєте всього 11 л палива

За словами Григорія Плічко, вже 10 років плуг не заїжджає на землі господарства. В «Альтаїр» мають два дуже хороші агрегати, але вони просто стоять. Їх здають в оренду охочим. 

«Працювали розрихлювачем 7 років і вирішив раз виорати. І в результаті сформувалась плужна підошва на оранці та на культиваторі. Тобто дві плужні підошви за рік. Натомість зараз працюють  два агрегати: один — для вертикального обробітку ґрунту, а інший — це розрихлювач John Deere. Економія коштів при вертикальному і глибокому рихленні дуже велика. Чесно скажу дуже подобається технологія. Вертикальний обробіток використовується щороку, а рихлення можна раз у 2-3 роки», — говорить фермер. 

Він додає, що тут легко порахувати вигоду. Вертикальний обробіток забирає 5-6 л пального на один прохід. Якщо виконувати його осінню і весною у дві діагоналі, то всього-на-всього для посіву кукурудзи витрачається 11 л палива. 

Зручності додає те, що всі операції робить один агрегат. Це і подрібнення рештків, і вирівнювання площі та швидкість обробітку 18 км/год. Диски в машині проходять 5 см один від одного. Тобто рештки кукурудзи виходять порізані, як сірникова коробка. Тим більше ззаду прилаштовані прикатуючі котки, які роздавлюють кукурудзянку до плоскості. Це для того, щоб там не жили шкідники, що потім будуть шкодити посівам кукурудзи.

Технологія Y-DROP: добрива проникають прицільно глибоко в корінь 

Вже 2 роки у «Альтаїр» використовують технологію Y-DROP — систему внесення рідких добрив біля коренів рослин. Тут допомагають навісні штанги на John Deere. 

«Ми підживлюємо азотом кукурудзу від 11-12 листків і до викидання волоті. Під кукурудзу ллємо КАС. Приблизно від 100 до 140 кг. Це робимо після листкової діагностики: дивимося скільки для заданої нам врожайності не вистачає азоту. У минулому сезоні була велика проблема, коли аграрії внесли стартово багато карбаміду та селітри. І начебто заклали на свою врожайність азот. Коли ж ми провели діагностику, то побачили, що сильні опади вимили азот і його не вистачало кукурудзі для того, щоб вона на всю вегетацію дала стабільно врожай. Навіть по рослинах було видно, що вони не такі насичено зелені, а навпаки жовті. Коли ми пройшли Y-DROP, внесли КАС, то вже через тиждень побачили результат. Тим більше пощастило, бо після внесення, пішли дощі та добрива проникли глибоко в корінь», — говорить фермер.

Григорій Плічко додає, що агрегат вносить добриво дуже швидко. Хоча сівалка на 16 рядів, але є місткості на 24. Сіється все по платному сигналу GPS. Тому виходить так, що ми потім навіть комбайном потім стики знайти важко.

Field You: ефективний збір даних у польових умовах

Ще одна технологія, яку використовують у господарстві — це  Field You. Система об'єднує програмне забезпечення та технічне обладнання для ефективного збору даних у польових умовах.

«Я можу просто зараз зайти та глянути, що робить комбайн, яка врожайність, яка вологість, де та як збирають. Тобто сівалка обладнана чотирма моніторами: 2 від Apple + 2 від John Deere. Вони показують скільки сіє, диференційованість, витрати і т.д..  Єдина, але дуже велика проблема цієї технології, що механізатори часто можуть бути не компетентні та не можуть налаштувати правильно систему. Переважно це старші люди, які проробили на МТЗ чи Т-150 і не розуміють, що це таке 2 монітори та що з ними далі робити. Тому приходиться мені особисто їхати туди, налаштовувати все, щоб вони правильно сіяли», — говорить аграрій. 

В кінці виступу Григорій Плічко підсумував, що кожна з описаних систем окупна. Господарство щороку витрачає на нову техніку та системи до $500 тис. Але це дає розвиватись їм у правильному напрямі. Завдяки новітнім технологіям в «Альтаїрі» вистачає всього одного комбайна для обробітку понад 2 тис. га землі. Іншу техніку здають в оренду.

© Юлія Маковей, 2022 р. 

Виконано за допомогою Disqus