Роман Пасічник, фермер (зліва)

Роман Пасічник: Не варто очікувати прибуток від часнику вже у перший рік

17 березня 2017 1801 0

Під час Другого форуму часниківників UkrUp ми познайомилися із багатьма сільгоспвиробниками. Цікаво, що на форумі ми зустріли як поважних досвідчених аграріїв, так і багато молодих фермерів. Зокрема, натрапили і на початківців, з якими також поспілкувалися.

Роман Пасічник вперше посадив часник 2015-го року. Нині має плантацію на 24 га і хоче якомога швидше стати повноцінним гравцем часникового ринку. Для цього і взяв участь у форумі, адже поради від експертів та колег пришвидшують рух до мети. Kurkul.com поспілкувався з аграрієм та з’ясував, чи рентабельний часник вже на другий рік вирощування та як часто початківцям доводиться вчитися на власних помилках?

Kurkul.com: Минулого року Ви вперше посадили часник. Скажіть, чи продавали вже свою продукцію? Наскільки рентабельним для Вас є цей бізнес вже зараз?

Роман Пасічник: У перший рік економіка була для нас плюсовою, скаженої рентабельності не було, але ми побачили перспективу. Перший рік ми не отримали урожайності. Ми побачили помилки вже постфактум і зрозуміли, що урожайність підвищити урожайність у два рази. І тільки тоді ми зможемо структурувати бізнес і вийти на показники, про які пишуть в книгах — 200-300%. Наразі, мені здається, рентабельність 200-300% є у одного-двох господарств в Україні.

Kurkul.com: Скільки капіталовкладень доводиться зробити за сезон?

Роман Пасічник: Залежно від того, які технології ми враховуємо. Цього року у зв’язку з тим, що був дуже дорогий посадковий матеріал, у багатьох колег інвестиції склали понад $5 тис/га.

Kurkul.com: Без урахування придбаної сільгосптехніки?

Роман Пасічник: Так. У нас інвестиції склали близько $10 тис/га.

Kurkul.com: Які схеми посадки Ви використовуєте? Розкажіть про кількість добрив, які сорти обираєте?

Роман Пасічник: Цього року ми посадили три сорти, всі українські — Любаша, Харківський фіолетовий і Дюшес. Потім ми дивимося, який з них найбільше підійде нашому регіону (Київська область — ред.), і тоді будемо зациклюватися виключно на одному сорті, тому що з одним легше працювати, ніж з трьома. Плюс, ми заклали крапельно-підземний полив, це «довгограюча» інвестиція, такий полив розрахований на вісім років.

Kurkul.com: Скільки обійшлося Вам таке вкладення?

Роман Пасічник: Всього на 30-40% дорожче, ніж звичайний наземний полив. Близько $2,5 тис/га.

Kurkul.com: Ви плануєте за рахунок нього підняти урожайність і зменшити затрати на полив?

Роман Пасічник: Перший рік ми цього не відчуємо, тому що це дуже серйозна інвестиція, і в крапельний полив, і в техніку. З кожним наступним роком собівартість буде зменшуватися.

Kurkul.com: Якою є ситуація зі шкідниками, хворобами?

Роман Пасічник: Перед тим, як садити посадковий матеріал, ми робимо комплексне дослідження. Воно нам показало у цьому році на всіх видах посадкового матеріалу фузаріоз. Ми робили протруєння від цієї хвороби, є ряд препаратів, які по фузаріозу працюють. Будемо брати аналізи, дивитися, якою є ситуація зараз.

Kurkul.com: Які добрива ви використовуєте, можливо, листові підкормки?

Роман Пасічник: Так, ми будемо використовувати листові підкормки. Вже закупили аміачну селітру з розрахунку нашої формули згідно результатів лабораторних аналізів грунту, протягом двох тижнів ми будемо вносити азотне добриво, а далі — водорозчинні комплексні добрива.

Kurkul.com: Як здійснюєте боротьбу з бур’янами?

Роман Пасічник: Ми починаємо з обов’язково внесення гербіциду, а далі будемо дивитися по кількості бур’янів.

Kurkul.com: Як сходи часнику реагують на внесення гербіциду? Може проявитися фітотоксичність?

Роман Пасічник: Ні. Все одно діюча речовина залишається в рослині до 40 днів. Ми в цьому році здавали на аналіз наш часник, він був чистий.

Kurkul.com: Який діаметр та розмір головки вашого часнику?

Роман Пасічник: У 2016 році ми отримали урожай з діаметром у середньому 4,5 см.

Kurkul.com: Ви використовуєте зубок чи однозубку?

Роман Пасічник: Ми експериментуємо з усіма видами посадкового матеріалу. У 2016 році використовували повітряні цибулини, садили однозубку і зубок.

Kurkul.com: Чи виникають у Вас проблеми з реалізацією?

Роман Пасічник: Цього року точно ні.

Kurkul.com: Куди збуваєте продукцію?

Роман Пасічник: Поки що це оптові ринки, здаємо крупними партіями. А цього року завдяки кооперації будемо готувати експортні партії.

Kurkul.com: Чи є проблеми зі зберіганням?

Роман Пасічник: Так, проблеми були. У 2017 році ми закупили спеціальну тару для зберігання і тепер плануємо зберігати урожай до грудня 2017 року, бажано.

Kurkul.com: При таких досить серйозних капіталовкладеннях скільки виходить чистого прибутку?

Роман Пасічник: Зараз мені складно назвати ці цифри, але можу сказати, що це рентабельно.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову і цікаві деталі!

Вікторія Сумченко, Олег Загородній, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою