Чим менше підприємство, тим вигідніші умови агродотацій

Чим менше підприємство, тим вигідніші умови агродотацій ― Степан Степанов

18 вересня 2018 657 0

В коментарях на Facebook нам написав один з читачів, що має власний успішний досвід отримання агродотацій. Ми вирішили познайомитись з фермером ближче і розпитати його детально в рамках нашого флеш-мобу GO за агродотаціями!, які її плюси та мінуси, де можуть чекати на фермерів «підводні камені».

Отож, знайомтесь: наш співрозмовник ― керівник господарства «Агро-Партнер 2013» Степан Степанов.

Kurkul.com: Розкажіть про ваше господарство ― в якій області, що ви вирощуєте?

Степан Степанов: Працюємо на Харківщині вже 5 років, прибираємо п'ятий урожай цього року. Вирощуєм соняшник, пшеницю, ячмінь, горох, кукурудзу.

Поступово купуємо власну техніку, в основному ― вітчизняних виробників. Я вважаю, що наші виробники вже навчилися робити досить якісну техніку, яка вже дуже близька до імпортних аналогів. Але за рахунок ціни, особливо з державною компенсацією, я не бачу сенсу купувати імпортну техніку.

У минулому році купили сівалку «Elvorti» («Червоної Зірки»), Астра-4 ― отримали компенсацію без проблем, без всяких відкатів, складнощів. Просто оформили документи в банку, і автоматично отримали гроші там через 2 місяці приблизно.

В цьому році купили сівалку «Велес Агро», і теж, думаю, отримаємо компенсацію. З банком нормальні відносини, вони завжди виконують свої зобов'язання, відповідають за свої слова і кажуть, що немає зараз ніяких проблем з компенсаціями, адже вона приходить автоматично.

Сівалка Астра-4, «Elvorti»

Kurkul.com: Як ви дізналися, що існує така система дотацій?

Степан Степанов: Зараз на сайті будь-якого виробника вітчизняної техніки жирним шрифтом написано поруч з ціною сума грошей, яка компенсується. Ось абсолютно будь-який сайт якщо відкрити ― практично всі це пишуть. Тут складно не помітити.

Спробували, вибрали сівалку. Ми б її купили і без компенсації, але з урахуванням компенсації вибір був очевидний.

Kurkul.com: Багато хто говорить, що дізнаються про цю систему, але думають, що нічого не вийде, і навіть не намагаються. Як ви наважились спробувати?

Степан Степанов: Я так точно не пам'ятаю. Але особливо ти як би нічого не втрачаєш. Якщо ти хочеш купити сівалку «Elvorti», то у тебе, вибору, за великим рахунком, немає. Якщо ти хочеш купити сівалку за 300 тис. грн, то ти в будь-якому разі не купиш імпортну за $50 тис. Якщо вже брати її ― то хоч буде компенсація, а не буде ― ти нічого не втрачаєш. У гіршому випадку ― ти не отримаєш відшкодування. Тому особливо як би не було про що думати.

Спробували, отримали, спілкуємося з людьми, які теж отримували. Тому не боїмося, робимо свою справу і все.

Kurkul.com: Скільки часу пішло на оформлення заявки?

Степан Степанов: Близько 2 тижнів. Потрібно спершу визначитися з постачальником, у кого ти будеш купувати. Визначив постачальника заводу, домовився з ним.

Потім приходиш в банк, і говориш умову: я хочу взяти за державною програмою. Вони дуже зацікавлені в тому, щоб тебе обслужити. Незважаючи на те, що це державні банки, вони працюють дуже непогано.

Сівалка Ніка-4М, «Велес Агро»

Цього року оформили навіть в кредит з компенсацією. У минулому році в кредит можна було оформляти, але там під заставу чогось: трактора або іншої техніки. В цьому році взяли сівалку в кредит. Непогані умови, і ця сівалка ― вона ж буде виступати заставою. Затримок взагалі ніяких. Все залежить, звичайно, від конкретних людей на місцях. Але у нас все було безболісно, ​​нормально.

Kurkul.com: Скільки це дозволяє економити натурально, в грошах?

Степан Степанов: Ну от цього року маєм отримати 250-300 тис. грн компенсації за сівалку, яка коштує 900 тис. грн ― ну це дуже серйозно. У нас сівалка вітчизняна, «Велес Агро», яка сіє по нульовій технології. Якщо відняти компенсацію і ПДВ ― обійдеться в районі $25 тиc. Навіть менше, з урахуванням зростання курсу. Будь-імпортний аналог ― це мінімум $60 тис., без ПДВ. Різниця мінімум в 3 рази. І сівалка, вже ми нею сіємо ― сіє не гірше, ніж імпортна. Їздили, порівнювали в інших господарствах, де імпортна техніка.Дуже близько. Ну практично ніякої різниці в посіві, тільки в налаштуваннях невелика є.

Kurkul.com: Багато хто говорить, що це більш вигідно великим підприємствам, ви згодні?

Степан Степанов: Неправда це все. Якщо ти ― фермерське господарство і у тебе невеликий земельний банк, то ти ще більше отримуєш. У нас 800 га землі, ми отримали 25%. Якби форма власності була фермерське господарство, а не ТОВ, то ми б отримали 40% компенсації, і ще дуже дешевий кредит ― 5-10% річних. Але з огляду на інфляцію, зростання курсу долара ― то це безкоштовний кредит, я вважаю.

Навпаки, чим менше підприємство ― тим вигідніше умови.

Kurkul.com: Чому тоді так мало виплачених дотацій? Якщо все так добре працює, якщо гроші надходять ― чому така тенденція?

Степан Степанов: По-перше, останні 2 роки, як мені здається, були досить складними в сільському господарстві. Може бути, просто грошей у людей не було. Ну як один з факторів.

Трактор «ХТЗ»

Плюс не всі готові переходити на вітчизняну сільгосптехніку. Багато хто боїться цих дотацій. Тому, що раніше потрібно було давати якісь відкати, відразу до тебе приходила перевірка. Але у нас пройшло вже більше року після того, як ми першу дотацію отримали ― ніхто не поставив жодного питання.

Тому я думаю, що факторів багато, і якийсь один не можна виділити.

Може бути, ще проблема в тому, що спектр, наприклад, тракторів вітчизняних ― дуже вузький. Це тільки трактори «ХТЗ», великі. Вони ще недостатньо якісні. І вибору узагалі мало вітчизняної техніки. Але за рахунок цієї програми, наприклад, той же трактор «ХТЗ», виходить дешевше, ніж будь-який імпортний аналог в 2,5 рази. Я при такій ціні, з такою компенсацією, не бачу для себе сенсу купувати імпортну техніку. Вона краща не набагато, хоча на 10-20% і більш продуктивна.

Але в Україні немає сервісу. Вона ламається ― потім дуже довго ремонтується.

Хоча, загалом, це вибір кожного. Але я вважаю, що працювати можна за цією програмою, і всім буду радити. Тому що я бачу, що це працює.

Дякуємо за розмову!

© Вероніка Порохняк, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою