Олена Березовська, голова спілки виробників органічних продуктів «Органічна Україна»

Олена Березовська: європейський ринок бореться за кожного українського «органічного» фермера

26 лютого 2016 500 0

Органічне виробництво в Україні набирає обертів. В цьому переконана голова спілки виробників органічних продуктів «Органічна Україна» Олена Березовська. Про нюанси розвитку, проблеми та перспективи галузі вона розповіла в ексклюзивному інтерв’ю Kurkul.com.

Kurkul.com: Що чекає на українських аграріїв, котрі спеціалізуються на виробництві органічної продукції в найближчі роки?

Олена Березовська: Прогнозується ріст попиту на органіку на європейському ринку. В принципі, вже зараз ми бачимо активну боротьбу за кожного фермера, що спеціалізується на органічному виробництві. Наприклад, минулого літа була така ситуація, коли одна і та ж партія гречки була показана трьом чи чотирьом трейдерам.

Натомість споживачів на внутрішньому ринку чекатимуть розчарування. Навряд так швидко можна буде задовольнити їх потреби в органічній продукції. Вона вже стала трендом, навіть за умови, що ми нічого не робимо для її популяризації. Тому споживач, залишившись незадоволеним від роботи виробників органіки, буде купувати експортовану продукцію, виготовлену за традиційною технологією.

Зарубіжна органічна продукція, представлена на конференції в Сумах

Kurkul.com: Чи потребує галузь органічного виробництва представництва в органах державної влади?

Олена Березовська: Так, було б чудово, аби в Мінагропроді з’явився відділ, що відповідав би за органічне виробництво. Бо зараз ми стикаємось з тим, що всі відповідають за все. І це звичайно величезна проблема. Тому наше послання до органів влади «Будь ласка, створіть спеціальний відділ, що буде контролювати органічний сектор та допомагати йому розвиватися».

Kurkul.com: Яких змін потребує законодавство для стимулювання розвитку органічного виробництва в Україні?

Олена Березовська: В нашій державі закони пишуть дуже гарні, але ми не вміємо їх впроваджувати. Я думаю, що потрібно посилити і врегулювати введення нормативно-правових актів.

Kurkul.com: Як ви вважаєте, органічне виробництво — це прерогатива дрібних фермерських господарств чи великих агрохолдингів?

Олена Березовська: Виробництво органічного харчового продукту є прерогативою успішної особистості чи бренду, що стоять за цим продуктом. З досвіду США може здатись, що великим холдингам не довіряють. Але, тим не менше, в них постійно купують олію, хліб, крупи. Йдеться про ряд продуктів, що є прерогативою саме агрохолдингів. Але ж є й така продукція, кращими виробниками якої є саме дрібні фермери. Наприклад, адигейський сир. Тож я, підбиваючи підсумки, не ділила б виробників органіки за пріоритетністю.

Kurkul.com: Які напрямки органічного землеробства на разі в тренді, а які навпаки ще треба розвивати?

Олена Березовська: Зараз обертів набирає експорт. Ягоди, горіхи, соняшник, конопля — це те, що відправляють на ринки інших країн. Новим експортним трендом стала перероблена продукція. Що стосується внутрішнього ринку, то тут є потреба у виробництві будь-чого. Найбільше прибутку може принести кондитерка. Не вистачає також заморожених продуктів, продукції фреш групи, зелені. Що стосується м’яса, то немає ні курятини, ні індичатини. Проблема з пропозицією яєць, хоч цей продукт люди купують часто.

Kurkul.com: Чи важко виробнику органіки отримати сертифікацію для експорту?

Олена Березовська: Серед додаткових процедур — сертифікація партії. Але цей етап не вважається бар’єром для бажаючих експортувати. Перешкодою на сьогодні є додаткові інспекція та аналіз сировини. Адже українські виробники, як малі, так і середні та великі, кинули на себе тінь. Тож експортовану продукцію зараз перевіряють та аналізують неодноразово.

Прибічники органічного землеробства Олена Березовська, Тетяна Ситник та родина Лановенко на конференції "Мільйон із гектара" у Львові

Kurkul.com: Що потрібно робити фермеру чи магазину, що спеціалізуються на органіці, щоб в маленькому місті їхня продукція гарно продавалась і ефективно конкурувала?

Олена Березовська: Просто не потрібно робити акцент лише на характеристиках своєї пропозиції. Вигадайте унікальну концепцію торгової точки, направте її на абсолютну відповідність аудиторії, на яку ви орієнтуєтесь. Адже люди не повинні ловитись винятково на слово «органіка». Вони мають зайти в ваш магазин, спробувати, наприклад, яблуко, захопитись його смаком і лише тоді дізнатись, що воно — органічне. Зараз же магазини йдуть трішки не тим шляхом. Вони думають, що органіка — це все. Що більше нічого не треба робити, вона сама себе продає. Нічого подібного. Без комунікації зі споживачем не обійтись.

Kurkul.com: Чи робиться якась просвітницька робота для фермерів, що бажають займатися органічним виробництвом?

Олена Березовська: Ми зустрічалися з ректором Сумського національного аграрного університету і говорили про те, що було б добре зайнятися навчанням та підтримкою 5 — 7 виробників органіки. Ми могли б проводити для них навчання, наприклад, по агротехнологіям, бо зараз ця сфера розглядається не досить досконало. Ми мусимо їх надихати і мотивувати до активнішої роботи в сфері органічного виробництва.

Крім того, маємо центр «Органік», що був створений при СНАУ. Його мета — розвивати вектор органіки на Сумщині. Тож було б непогано приступити до відновлення його роботи.

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!

Вікторія Бардак, Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою