Сергій Ходор: Якщо потрібен плуг на полі ― це має бути LEMKEN

Сергій Ходор: Якщо потрібен плуг на полі ― це має бути LEMKEN

19 квітня 2019 865 0

Посівна — гаряча пора для будь-якого хлібороба. Потрібно встигнути розподілити площі під культури, закласти основу під майбутні врожаї та оновити технічний парк. Про сучасну сільгосптехніку, конкуренцію з агрохолдингами та плани Kurkul.com поспілкувався з Сергієм Ходором, засновником і власником ФГ «Юзепівка» (с. Стенятин, Сокальський район, Львівська область).

Kurkul.com: Пане Сергію, як взагалі Вас занесло у сільське господарство? Ви ж наче за освітою не аграрій?

Сергій Ходор: Я закінчив технічний коледж, за професією інженер-технолог меблевої промисловості. У 2000-х роках працював меблевим майстром.

Сергій Ходор, засновник і власник ФГ «Юзепівка»

Ми всі пам'ятаємо, що то були дуже нелегкі в фінансовому плані роки. Хотілося кращого життя для себе та родини. Тут якраз у нагоді стали власні паї. Плюс родинний досвід роботи на землі. У нашій сім’ї дід та дядько все життя пропрацювали агрономами. Я біля них змалечку крутився, переймав практичні знання. А вже у 2000-х ті всі агрономічні премудрості стали мені у нагоді. Потрохи почав фермерувати, набиваючи перші ґулі та здобуваючи досвід. 

Kurkul.com: Розкажіть історію застування Вашого господарства. Із чого все починалось? Який земельний банк зараз? Які культури вирощуєте?

Сергій Ходор: ФГ «Юзепівка» створене в серпні 2005 року. Тоді банк землі складався з 28 га. Нині маємо вже 560 га.

Читати за темою: Більше ризикнеш — більше отримаєш Степан Зулинський: Більше ризикнеш — більше отримаєш

На початку діяльності експериментували з овочами. Пробували вирощувати картоплю, моркву, капусту. Але реалії та власний досвід показали, що овочівництво в Україні — не надто прибуткова справа. Тому переключились на вирощування зернових (озима та яра пшениця, озимий та ярий ячмінь), основною культурою став озимий ріпак, якого сіємо в сезон по 250-280 га.



Kurkul.com: Не можемо не спитати про болюче для малого фермера питання: агрохолдинги на вас тиснуть?

Сергій Ходор: На ринку сільського господарства дуже велика конкуренція. Стосовно великих монополістів, то вони поводять себе дуже жорстко. Плюс мають надсучасну техніку, використовують новітні агротехнології, лабораторії, аналізатори ґрунту. Якщо дрібний фермер не оновлюватиме техніку, не стежитиме за новинками, то агрохолдинги його просто задавлять.

До слова, наше господарство вже придбало аналізатор ґрунту, який визначає pH та вміст нітратного азоту. Це придбання економить нам кошти на мінеральних добривах, які дуже дорогі. Прилад показує скільки й чого вже маємо в ґрунті, а чого б ще додати. Особливо важливо це для нітратного азоту, який мігрує в землі при високих температурах.

Читати за темою: Українські аграрії отримують новий «інтелектуальний» інструмент для прогресивного розвитку

Я вважаю, що кожен фермер повинен мати такий прилад для зниження собівартості виробленої продукції. Бо ціни ми дуже не піднімемо. Тому залишається лише знижувати собівартість. Адже головна мета фермера — вкласти поменше, заробити побільше.

Kurkul.com: Скільки працівників трудяться в  господарстві «Юзепівка»?

Сергій Ходор: У нас штат 5 осіб: 2 механізатори, 2 різноробочі і я. На себе беру функції керівника, механізатора, агронома, бухгалтера, хіміка. Відповідаю за внесення мінеральних добрив, обробіток гербіцидами, фунгіцидами. Один механік займається підготовкою ґрунту, інший — сівбою.

Kurkul.com: А з ким Ви радитесь стосовно засобів захисту рослин (дозування, терміни обробітку?

Сергій Ходор: Досвід приходить із часом, не раз набивали ґулі, робили помилки. Добре, що почали співпрацювати з компаніями «Вілія», «Ерідон». У них є чіткий супровід із землеробства, внесення фунгіцидів, гербіцидів, добрив. Тобто фірми не тільки продають продукт (засоби захисту чи насіння), вони продають саму технологію. Я можу в будь-який час зателефонувати, проконсультуватися в того чи іншого агронома. Ці фірми проводять дні поля, семінари. Плюс є Інтернет, де завжди можна знайти відповідь чи коментарі стосовно питання, яке хвилює.

Читати за темою: Віталій Хінцінський: унікальний не наш завод, а наше насіння

Kurkul.com: Щоб якісно обробляти такі площі, вчасно сіяти та збирати врожай при невеликому штаті працівників потрібен хороший техпарк. Серед техніки переважають агрегати вітчизняного чи зарубіжного виробництва?

Сергій Ходор: Ваша правда, техніки потрібно багатенько. За часи господарювання перепробували багато чого. Наприклад, у далекому 2005 році свої 28 га обробляли стареньким МТЗ. Потужностей цього трактора нам вистачало до тих пір, поки земельний банк не виріс до 100 га. Потім доводилось винаймати техніку для обробітку ґрунту та збирання врожаю в інших фермерів.

У 2010 році був пік популярності овочівництва. На цьому підйомі ми придбали 2 трактори МТЗ-892. Спершу були задоволені, але потім почали хотіти чогось кращого. Особливо, коли земельний банк почав зростати. У 2013 році придбали трактор АТД-5110. Він прослужив нам вірою і правдою 2 роки. У 2015 році купили трактор New Holland T 6020, потім New Holland T 7060, 2 одиниці Manitou, трактор української збірки МТЗ -1221. Ось і весь технічний парк.



Я взагалі фанат німецької техніки Lemken. У 2017 році придбав перший агрегат цього бренду у офіційного дилера компанії А-Тера. З того часу цьому бренду не зраджую, бо ціную свої кошти та час. Техніка ідеально проявила себе в наших умовах. До того ж вона економно використовує пальне. А це дуже вагомий аргумент, враховуючи, що постійно паливно-мастильні матеріали дорожчають. Та й сервісний центр поруч. Знаю, що у разі чого є до кого звернутися. Хоча поки що такої потреби не було. Все працює добре.

Kurkul.com: А як щодо ґрунтообробної техніки?

Сергій Ходор: Кліматичні зміни, яскравий прояв яких спостерігаємо останні роки, змусили нас серйозно підійти до її вибору. До цього ми застосовувати 6-метрову сіялку іншого виробника. Але вже тоді виникла потреба, щоб за один прохід агрегат робив більше  технологічних операцій для максимального збереження вологи. І таку техніку знайшли. У 2017 році придбали LEMKEN Compact-Solitair 9 . Її придбали у офіційного дилера компанії А-Тера. Роботою у LEMKEN Compact-Solitair 9 дуже задоволені.

LEMKEN Compact-Solitair 9

Читати за темою: DLG вражає: чим запам’ятались Міжнародні дні поля в Україні

Я вважаю, якщо потрібен плуг на полі, то це має бути LEMKEN. З власного досвіду скажу, що кращої техніки не бачив. Помітно, що над створенням цих агрегатів працювали покоління інженерів. Плюс мене підкуповує німецька якість. А тут ще й практика показала, що краще працювати із технікою однієї серії. Якщо я придбав New Holland, випробував його на своїх полях і зауважень чи недоліків не знайшов, то і далі технічний парк агрофірми буде поповнюватися лише New Holland. Ці трактори мають автоматичну систему підрулювання. Це призводить до економії солярки, обробітку ґрунту та якісного, швидкого посіву.

Можемо похвалитись 5-корпусними оборотним плугом  EurOpal 6, стерньовим культиватором Kristall 9, причіпним обприскувачем Primus 45. Всі основі операції на полі закриваються технікою LEMKEN. Вона ідеально проявила себе в наших умовах



Наразі в нас ще не закрите питання стосовно техніки для збору врожаю. Мрію купити New Holland СХ-8080, але ціна поки що кусається. Плюс зайвих коштів немає. Але, думаю, через пару років він у нас з’явиться.

Kurkul.com: Ми ще підгледіли у вашому техпарку українську техніку ДП «Ливарного заводу», кілька агрегатів польського виробництва. 

Сергій Ходор: Це лише залишки нашого минулого, які фактично зараз майже не використовуються. Косарка призначена для обкошування полів, щоб не переносилися бур'яни, інші культури не попадали в посів. Катком «Ливарного заводу» безпосередньо користувалися тоді, коли сіяли старенькою сівалкою, робили прокатування. Він простий в експлуатації, але це вже ретро, відпрацьована техніка. Та й після покупки автоматичного комплексу, який за один раз здійснює підготовку ґрунту, культивує, вносить мінеральні добрива, сіє, коткує, відпала потреба в інших агрегатах. До того ж маємо економію часу, пального.

Читаи за темою: Тренди на ринку сільгосптехніки: підсумки 2018 року

Kurkul.com: Стосовно посівного матеріалу. Розкажіть, яке насіння використовуєте? Як здійснюєте посів та обробіток ґрунту?

Сергій Ходор: Я є прихильником посівної осінньої. Тобто всі свої поля стараюся до зими обробити й посіяти. Ярий ячмінь та пшеницю сіємо на площі до 100 га. Це страхові культури, які ми страхуємо на випадок вимерзання, пошкодження шкідниками чи негодою.



Обробіток починаємо з невеликого дискування на глибину до 4 см перед посівом та після збирання врожаю. Це необхідно для провокації проростання падалиці та бур’янів. Далі плугом LEMKEN оремо на глибину 25-28 см. Працюємо трактором New Holland T7060 та посівним комплексом LEMKEN Compact-Solitair 9. Стосовно трактора, то за 2 роки роботи він відпрацював вже 2500 мотогодин та ні разу не був у ремонті. Все працює, як годинник.  Механізаторам працювати на ньому одне задоволення. Іноді буваю невеликі проблеми із навігацією, але то пусте.

Стосовно посівного комплексу LEMKEN Compact-Solitair 9 , то він має захват 4 м. Перевага агрегату в тому, що можна сіяти по оранці без підготовки, по стерні (у випадку, коли зібрана солома). Сівалка працює без попередньої підготовки ґрунту. Значить знову маємо економію часу та пального чого хоче кожен фермер. Якщо раніше потрібно було підготувати  ґрунт, внести добрива, посіяти, пройтись котком, то зараз один агрегат робить всі ці операції. Плюс приємно вражає продуктивність LEMKEN Compact-Solitair 9. За день механізатор може посіяти до 40 га. А значить й посівна не затягується по термінах.



В господарстві використовуємо насіння ТМ «Вілія». Цей посівний матеріал якісний, має хорошу схожість. Лише в них закуповуємось перед початком посівної кожного року.

Kurkul.com: Розкажіть детальніше, чим саме вас привабила «Вілія»?

Сергій Ходор: Це молода компанія, яка вже досить добре себе зарекомендувала серед фермерів західного регіону. Фірма лояльно ставиться до клієнта та пропонує різні можливості придбання посівного матеріалу: в кредит, розстрочку, контрактування під урожай нового року. Це неабияка підтримка для фермерів у скрутні часи. До того ж «Вілія» пропонує зручну доставку. Якщо я замовляю насіння, то на 100% впевнений, що у вказаний час мені його привезуть. Логістика на висоті. Ніколи не було такого, що насіння не доїхало до нас і через це простоювала техніка в полях.

Окрім посівного матеріалу, клієнту дають технологію вирощування культури, враховуючи особливості регіону та сорту. Агрономічний супровід у них дуже чіткий. Тобто я в будь-який час дня і ночі можу подзвонити до їхнього консультанта і розпитати про ті питання, які мене хвилюють стосовно певної культури. А це дуже важливо фермеру мати можливість порадитись та отримати якісну компетентну відповідь.

Kurkul.com: Основний профіль у вас — рослинництво. І досвіду вже в ньому маєте чимало. А не планували займатися тваринництвом?

Сергій Ходор: Я думаю, що тваринництво — то дуже класна справа. Але треба мати багато вільних коштів, щоб почати ним займатися. Наприклад, щоб виробляти молоко, потрібно закупити хороших племінних нетелів хоча б 50-60 голів. Знаю, що продуктивність вони матимуть таку, як у радянські часи мали 300 голів. Ще плюс потрібно вкластися в технологію, корми. А то все кошти та ризики. А я чоловік старомодний та обережний. За часи свого фермерства достатньо обпікся та набив ґуль. Тож бажання пробувати себе ще в чомусь іншому немає.

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову! 

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р. 

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою