Олександр Дуда, голова ГО «Асоціація виробників амаранту та амарантової продукції»

Олександр Дуда: Вирощування амаранту в Україні націлене на переробку та експорт

17 червня 2020 643 0

Аномальні кліматичні умови цього сезону неабияк занепокоїли українських аграріїв та змусили їх звернути увагу на альтернативні культури. Одним із варіантів збереження врожаю в умовах посухи стало включення до сівозміни господарств перспективних посухостійких культур, зокрема амаранту. Про всі тонкощі від посіву до збору врожаю цієї культури, а також особливості переробки та збуту в інтерв’ю Kurkul.com розповів голова Асоціації виробників амаранту та амарантової продукції Олександр Дуда.


Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, чи залежить урожайність амаранту від регіону, ґрунтів?

Олександр Дуда: Амарант дуже любить сонце, тому, звичайно, найкращими для нього є південні регіони. Проте ґрунти цих регіонів дещо бідні, необхідно знайти компроміс та забезпечити цій культурі достатню кількість інсоляції, гарний агрофон, тобто родючі землі, та помірну кількість вологи, особливо це актуально в травні. Дніпропетровська, Кіровоградська, Черкаська, Вінницька області є ідеальними для вирощування амаранту. Саме в цих регіонах амарант набув значного поширення.
Багато домогосподарств давно вже взялися експериментувати з цією культурою, а от Південь трошки «завис». Можливо, стримуючим фактором виявилось те, що посівна кампанія амаранту припадає на 2 або 3 декаду травня. Напевно, аграрії боялись недоотримати врожай. Цього року приморозки змусили фермерів пересівати озиму пшеницю, й аграрії з Одеської, Миколаївської, Запорізької та Херсонської областей почали запитувати про амарант як елемент сівозміни. Гадаю, що господарства Центру України невдовзі стануть основними виробниками амаранту. 


Kurkul.com: Скільки площ в Україні наразі засіяно амарантом? Яка врожайність цієї культури?

Олександр Дуда: Десь близько 1000 га, проте посівна кампанія триває, тож розраховуємо приблизно на 2000 га. Це дещо менше за минулорічний результат — 3800 га, — проте це не крок назад у розвитку амарантової галузі України. В цьому році всім господарствам, яким ми надаємо насіння, також пропонується договір на подальший викуп збіжжя та постійне консультування процесу вирощування для досягнення максимальної врожайності. Тож хоч площі цьогоріч менше, валовий збір очікуємо вищий. Середня врожайність амаранту становить близько 2 т/га, однак цей показник не є найвищою врожайністю цієї культури.  Потенціал сортів розрахований на 4 т насіння з гектара.  

Читати за темою: 7 причин додати амарант до комбікорму


Kurkul.com: Яка технологія вирощування амаранту?

Олександр Дуда: Першочерговий аспект — підготовка ґрунту. Ми маємо бути впевнені, що немає шару, через який буде важко пробитись центральному кореню рослини. Амарант має змішану кореневу систему та за наявності плужної підошви розвивається поверхнево, а в результаті — не добирає поживних речовин. Тому буде доречний поверхневий обробіток землі плугом — оранка. Однак необхідно застосовувати мінімальну обробку, щоб не перевертати весь шар ґрунту.
До середини травня потрібно намагатись утримати поле в чистоті. Боронуванням та культивацією нехтувати не треба, проте і зловживати також, щоб не витрачати матеріальні ресурси та не пересушувати ґрунт.

Висівається амарант або після прикотковування ґрунту, або без прикотковування взагалі. Сіяти насіння цієї культури потрібно щільно — це головне правило хорошого врожаю. В іншому випадку окремі рослини на момент збирання будуть втрачати тургор, ламатись та можуть навіть схилятись додолу. 

Для того щоб досягти заданої норми висіву амаранту на 1 га, існує наступний простий та бюджетний спосіб. Для початку необхідно встановити, скільки насінин культури висипається з одного сошника сівалки. При цьому передаточне число виставляється на мінімум. Щоб висіяти рівно 1,5 кг/га, беруть пачку манки, перемішують з насінням, і буде отримано суміш, яка при мінімальних налаштуваннях сівалки дасть необхідну щільність посіву.
Сходи амаранту спостерігаються вже на 5-6 день, далі необхідно слідкувати за рядочками та за мірою необхідності пускати просапний культиватор, проте амарант на початку розвитку дуже тендітний, отже, бажано самі рослини не чіпати. Ця культура позитивно відгукується на рихлення, тому після першої «міжрядки» продовжуємо спостерігати за розвитком рослин.
Коли амарант має 4-6 листочків, пружинні борони можуть знищити до 10% посіву, на більш пізніх фазах розвитку знищення мінімальне. Амаранту потрібно приблизно 1,5 місяця, щоб зімкнути рядочки, на цей час продовжуємо робити міжрядки і боронувати при потребі. Коли  рядочки амаранту зімкнулись, ми можемо про них «забути».
Жнива амаранту припадають на вересень-жовтень. Якщо в цей період будуть приморозки, то це тільки полегшить збір врожаю.


Kurkul.com: З якими шкідниками доведеться мати справу при вирощуванні амаранту?

Олександр Дуда: Амарант є дуже стійкою до хвороб культурою, однак у нього є ряд шкідників, які можуть йому зашкодити. Насамперед це попелиця, також треба бути готовими до появи бурякового довгоносика. Крім того, існує амарантовий стеблоїд, який дуже схожий на бурякового довгоносика, та хрестоцвіті блішки, які псують листя рослин, проте збитки від них мінімальні.
Посіви амаранту необхідно обробляти приблизно 2-3 рази біопрепаратами, такими як бітоксибацилін та гаупсин. У ці препарати можна також додавати амінокислоти та стимулятори росту для отримання гарного врожаю. Інколи необхідно вносити добрива, проте якщо застосовувати гарну агротехніку, я б сказав, що їх вносити не потрібно. Якщо господарство має сумніви щодо отримання гарного врожаю без застосування мінеральних добрив, то можна внести половину їх норми, зловживати ними немає сенсу.
Скажу також щодо фіксації азоту: амарант — гарне середовище для мікроорганізмів, вони чудово розвиваються в корінні рослини та забезпечують його азотом. 


Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, про основні хвороби амаранту.

Олександр Дуда: Скажу відверто, найчастіше бувають кореневі гнилі — до 10%. Ураженість рослин залежить від зараженості поля та попередників. Якщо підходити упереджено до сівозміни, то можна уникнути навіть такої поширеної хвороби. Щодо інших хвороб — жодна з них не завдає шкоди цій рослині. 


Kurkul.com: Які існують вітчизняні та іноземні сорти амаранту? Які з них Ви б рекомендували новачкам?

Олександр Дуда: Вітчизняна селекція представлена такими сортами, як Харківський-1, Студентський, Ультра, Лєра та інші. Новачкам все ж раджу починати з сорту Лєра  — сорту з бордовим забарвленням, тому що раніше буде видно рослини, а отже, раніше можна почати обробку міжряддя, що значно знижує ризик забур’янення. Харківський-1 — сорт, який має найбільшу потенційну врожайність, призначений для подальшого гранулювання або силосування. Його перевагами є велика вегетативна маса, врожайність, а слабкими сторонами — стійкість до осипання (7 із 10 балів) та стійкість до вилягання (також 7 із 10 балів). 
Студентський — найновіший сорт селекції. Характеризується високою стійкістю до осипання та вилягання, середньостиглий, вегетаційний період близько 115 діб. Недоліком є його невивченість підприємствами України, проте все попереду.
Лєра — середньостиглий сорт, вегетація приблизно 115-120 діб. До його переваг можна віднести невибагливість до агрофону, високу стійкість до осипання та вилягання, крім того, він також дозволяє новачкам раніше обробляти міжряддя.
Ультра — ідеальний сорт у ті моменти, коли в ґрунті бракує вологи, наприклад, протягом травня або на початку червня. Навіть у таких умовах дасть повноцінний врожай. Це скоростиглий сорт, має стійкість до осипання та загущення.   

В Україні представлено не більше 5% іноземних сортів амаранту. Є непогані сорти російської селекції, а також високоврожайні гібриди американської селекції, але в Україні присутні 19 вітчизняних гібридів, які мають попит у аграріїв, до речі, 5 із них є в серійному насінництві.

Читати також: Вирощування амаранту


Kurkul.com: Яку техніку можна використовувати для сівби, обробки посіву та збирання врожаю амаранту?

Олександр Дуда: Для амаранту спеціальної техніки поки що немає, проте овочеві сівалки, які розроблялися для посіву дрібнонасіннєвих культур, можуть бути застосовані при посіві амаранту. В минулому році дуже широко почали використовувати пневматичні сівалки точного висіву, які показали чудовий результат. На таку сівалку необхідно замовити диск, рекомендовано 0,8 мм, а також кожний висіваючий апарат має бути інспектований на наявність щілин. 

Також застосовується сівалка «Клен», яка призначена для посіву широкорядних культур та є універсальною, тобто може висівати будь-яку культуру. Норма висіву амаранту становить 1,5 кг на 1 га широкорядного посіву та 3 кг/га для суцільного посіву. 

Багато фермерів використовують сівалки СЗ суцільного висіву, але найкращі результати посіву ми бачимо саме на закордонній техніці. 

Щодо збору амаранту, то американські фермери використовують соняшникові жатки, а у нас таку техніку застосовують лише 10% аграріїв, за умови зрідженості посіву та при великій висоті окремих рослин. Критерієм вибору техніки є товщина стовбура рослини. В 90% випадках можна використати звичайні зернові жатки, висота зрізу яких коливається від 40 до 70 см. Комбайни можна застосовувати будь-які.


Kurkul.com: Чи відрізняється технологія вирощування амаранту на силос та зелений корм від технології вирощування насіння?

Олександр Дуда: Так, технологія дещо відрізняється. Зараз ми починаємо відновлювати досвід вирощування кормового амаранту. Для кормових посівів треба застосовувати суцільний спосіб висіву, ширина міжряддя повинна бути приблизно 15 см. Це дасть рослині більшу вегетативну масу, можливість сформувати тонше стебло і мінімізувати розвиток бур'янів.  


Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, про доробку та зберігання зерна амаранту. 

Олександр Дуда: Зібраний бункерний ворох амаранту спочатку перевозять до місця первинного очищення, яке проводиться дуже легко, адже будь-яка очисна машина з ситами Фадєєва або гексагональними та круглими ситами діаметром 1,5 мм може відокремити вегетативну масу амаранту від насіння та бур’янів, подібних за розмірами до насінини. Це такі бур’яни, як лобода та щириця.
На другому етапі фермер має визначитись, наскільки висока в нього вологість збіжжя. Це можна зробити або за допомогою вологоміра, або сушильної шафи та навіть на зуб. Якщо насіння амаранту жується або здавлюється, значить вологість там близько 20%, якщо хрумтить на зубах — 17% і нижче. При вологості зерна 17% і нижче, можна затарювати його в беги або в самоскид та везти в пункт прийому збіжжя амаранту для очищення. На даний момент є 3 такі пункти прийому: Дніпро, Солонянський район Дніпропетровської області та  Васильківський район Київської області. Ця мережа буде поступово розширюватись.


Kurkul.com: Чи існують проблеми з реалізацією зерна амаранту? Чи реалізується збіжжя на зовнішні ринки? 

Олександр Дуда: Основна задача нашої асоціації на цей рік — розширювати канали реалізації продукції переробки, в першу чергу, і залишки товарного насіння, для того щоб вирощування амаранту балансувало між переробкою і реалізацією.

Експорт — головна мета, на якій зосереджуються наші зусилля, тому що Україна має конкурентні переваги на світовому ринку продукції амаранту. Наразі експортується амарантова олія, борошно і макуха, це займає 80% всього амарантового експорту. Україна також може експортувати амарантову крупу, пластівці, трав'яні гранули, цукерки та макарони.  Наразі перспективними продуктами експортного напрямку вважаю амарантове цільнозернове борошно, крупу та пластівці. 


Kurkul.com: Яка ціна 1 тонни амаранту? 

Олександр Дуда: Ціна коливається в межах 20-25 тис. грн за 1 тонну збіжжя амаранту з ПДВ. 


Kurkul.com: Підсумуйте, будь ласка, з чого починати вирощування амаранту і який необхідний стартовий капітал? Чи надає Ваша організація консультації початківцям?

Олександр Дуда: Ніякого стартового капіталу новачкам мати не потрібно, проте необхідні оборотні кошти з розрахунку 10 тис. грн на 1 га. 

Найбільш вірний шлях для початку вирощування амаранту — звернутися до фахівців. Звичайно, ми надаємо консультації та підходимо до цього питання диференційовано. Я із задоволенням всіх приймаю на Дніпропетровщині, також в інтернеті можна знайти наш сайт і контакти. Крім того, у нас є базове та показове господарство на Київщині — «Руна», де раді бачити фермерів, які хочуть вирощувати амарант. І, звісно, ми завжди підтримуємо зв’язок із господарствами, які вирощують амарант чи хочуть долучитись до вирощування цієї культури.

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою