7 причин додати амарант до комбікорму

7 причин додати амарант до комбікорму

14 травня 2020 332 0

За прогнозами загальна площа посівів амаранту в Україні у 2020 році зросте до 20 000 га. Виробники «розкуштували» прибутковість вирощування та переробки амаранту. Наприклад, амарантової олії у світі продається на півмільярда доларів, а попит на нього зростає приблизно на 12% за рік. Але у тваринництві комбікорм із додаванням амаранту поки що залишається екзотикою. Хоча дарма. Додавання амаранту до комбікормів може суттєво знизити собівартість виробленої продукції тваринництва, скоротити відгодівельний період та підвищити показники скоростиглості, зекономити кошти на лікуванні та профілактиці хвороб тварин. Як саме? Розповідаємо по пунктах.


Висока поживна цінність

Зерно кормових сортів амаранту містить близько 14-18% білка, 5-6% корисних жирів, 55-62% крохмалю, пектини, по 5 мікро- і макроелементів. Олександр Дуда, голова ГО «Асоціація виробників амаранту та амарантової продукції», відзначає високий вміст білка у вегетативній масі рослини й насінні.

Олександр Дуда, голова ГО «Асоціація виробників амаранту та амарантової продукції»

 

«Амарантова макуха, амарантовий шрот містить близько 20% білка, трав’яна гранула з амаранту — 15%. Окремо відзначу високий вміст лізину. Тому при споживанні комбікорму з добавкою амаранту у тварин покращується апетит, вони охоче поїдають корм», — пояснює експерт

Так, за вмістом лізину білок амаранту у два рази перевершує білок пшениці. Більшу частину білків амаранту становлять альбуміни й глобуліни зі збалансованим амінокислотним складом. Амарант містить 18 основних амінокислот із 20 (як незамінних, так і замінних), чого не спостерігається в жодній традиційній кормовій культурі. Основу жиру складають ненасичені жирні кислоти (олеїнова, лінолева, ліноленова).

«Українські виробники найчастіше додають до концентрованих кормів амарантову макуху або шрот у кількості 5-15% залежно від рецептури та статево-вікової групи тварин», — коментує Олександр Дуда


Антибактеріальні та протипаразитарні властивості

Нині українські вчені проводять дослідження щодо використання амаранту в кормовиробництві. Відтак стверджують, що завдяки амаранту в раціоні сільськогосподарських тварин є можливість зменшити використання антибіотиків на 50-70%.

«Амарант позитивно впливає на імунну та ендокринну систему тварин. Додатково всі частини рослини володіють антибактеріальними, противірусними та протипаразитарними властивостями. Це перевірено на практиці при годівлі риб, кролів», — акцентує експерт

На відміну від антибіотиків та протигельмінтних препаратів, комбікорм із додаванням амаранту не порушує мікрофлору кишечника, не має фітотоксичного впливу на організм тварини.

Читати також: Вирощування амаранту


Придатність для різних видів та статево-вікових груп

Амарантовий комбікорм можна згодовувати свиням, птиці, рибам, кролям. Амарантово-кукурудзяний силос добре впишеться до раціону ВРХ, овець, кіз. До того ж дослідження свідчать, що згодовування кормів з амаранту коровам підвищує середньодобовий удій на 6%, а жирність молока — на 0,1%. Підвищення ж продуктивності корів при перерахунку на 4% (базове) молоко склало вже 8,6%.

Завдяки впровадженню в раціон великої рогатої худоби силосу з амаранту зменшилися витрати корму на виробництво. На 1 кг молока витрачено на 8,8% менше кормових одиниць і на 5,7% перетравного протеїну.

Виходить, що при дефіциті біологічно повноцінного протеїну в раціоні свиней варто використовувати саме амарант. Та й у будь-якому іншому випадку щириця стане прекрасною основою раціону тварин.

«Ми вже отримали підтвердження високої рентабельності вирощування курей на вільному вигулі в посівах амаранту. Так, на Дніпропетровщині в органічному господарстві «Укрбіоленд» впроваджений проєкт із вирощування птиці на вільному вигулі в посівах культури. Ми обрали для цього органічне господарство. Наші розрахунки показують доволі високу рентабельність, адже отримуємо якісні яйце і м'ясо, а також курячий послід для покращення родючості ґрунту і, звісно, врожай товарного насіння амаранту», — ділиться напрацюваннями Олександр Дуда


Позитивний вплив на приріст

Ступінь засвоєння білка амаранту вражає: він становить 90%, що значно перевищує засвоюваність білка при використанні сої, молочних продуктів або пшениці. 

«Практичні досліди на відгодівлі птахів із використанням комбікорму з додаванням амаранту засвідчили, що після 25 днів споживання корму різко починає зростати середньодобовий приріст, відповідно, скорочується термін відгодівлі», —коментує експерт

Читати також: Консерванти для силосу ― все, що треба знати


Стимуляція репродуктивної функції тварин

Варто відзначити, що проводилась досить велика кількість дослідів із годівлі свиней зеленою масою, силосом і борошном амаранту. При цьому була встановлена ​​висока ефективність застосування таких кормів.

Дослідження показали, що включення амаранту в раціон ремонтних свинок і свиноматок призвело до:

  • збільшення плідності свиноматок на 14,2%;
  • зменшення втрат живої маси годуючих свиноматок на 71%;
  • збільшення молочності на 23,5%;
  • поліпшення збереженості поросят на 2,7%;
  • поліпшення зростання поросят-сисунів на 8,3%;
  • збільшення інтенсивності росту ремонтних свинок на 11,1%.

Проста технологія вирощування

За технологією вирощування амаранту основна вимога до попередників — раннє збирання та відсутність великих обсягів пожнивних залишків. Найбільше підходять однорічні трави, зернові та зернобобові, картопля.

Особливо слід придивитися до амаранту тим господарствам, які займаються тваринництвом та кормозаготівлею. В умовах дефіциту вологи та посух, які стають традиційними для українських полів, ця культура стає безпрограшним варіантом за рахунок:

  • найнижчого серед сільськогосподарських культур транспіраційного коефіцієнта;
  • здатності добре переносити тривалі посухи, після яких відновлює свій розвиток;
  • швидкого зростання і формування надземної вегетативної маси до 250 т/га при температурах понад 30 °С і максимальній інсоляції.

Для посіву культури підійде звичайна сівалка. Агротехніка полягає у своєчасному боронуванні посівів.


Низька собівартість

Середні витрати на 1 гектар склали 10 000 гривень. Вартість 1 кг посівного матеріалу амаранту стартує від 400 грн. І навіть без використання добрив будь-який сільгоспвиробник може отримати врожайність насіння амаранту на рівні 3 т/га та 3-4 т/га за умови збалансованого підживлення посівів амаранту мінеральними добривами.

Тож додавайте амарант у комбікорми, силос і отримуйте високі прибутки.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus