Олег Шульгін, виконавчий директор агрофірми Zerne

Олег Шульгін: Маркетинг і реклама перетворюються в економічну вигоду для агрофірми

22 червня 2020 319 0

Знайомство наших журналістів з агрофірмою Zerne почалося в Сумах, коли колега з Traktorist.ua випадково побачив на дорозі фургон із її логотипом. Подзвонили, приїхали в гості в офіс у село Глибне за 30 км від Сум.

Виконавчий директор агрофірми Zerne Олег Шульгін в інтерв’ю розповів, що тут обробляють близько 6,8 тис. га землі на території Сумського та Краснопільського районів.

На полях вирощують кукурудзу, соняшник (класичний і високоолеїновий), сою і навіть амарант. До нинішнього року сіяли озиму пшеницю, але довелося поки відмовитися через несприятливі для своєчасного посіву погодні умови.

Але головне — Олег Шульгін розповів, як і чому агрофірма Zerne приділяє таку велику увагу своєму бренду та інвестує в його просування.

Kurkul.com: У Zerne є власний логотип, брендбук, веб-сайт, сторінки в соціальних мережах Instagram та Facebook. Як фермерське господарство прийшло до цього? 

Олег Шульгін: Zerne — це компанія, відкрита до розвитку. Під цим поняттям ми вбачаємо насамперед збільшення продуктивності агровиробництва та відкриття нових виробничих напрямків. Агрофірма працює над тим, щоб максимально створювати і залишати додану вартість продукції у себе.

Нас виділяє детально продумана організована система господарювання, а також використання новітніх технологій у сільському господарстві, що забезпечує досягнення запланованих обсягів врожаю.

Маркетинг, реклама і PR-комунікації для нашої агрофірми стали невід’ємною частиною з ініціативи власника Михайла Ткаченка. Трохи більше року він проходив курс навчання у Школі власників бізнесу Олександра Висоцького і майже повністю переформатував свій підхід до ведення агробізнесу.

Такі зміни, у першу чергу, стосувалися підходу до формування організаційної системи, а зрештою торкнулися усіх напрямків роботи. 

Найперша наша задача — агрофірма Zerne має бути максимально прозорою і відкритою, а також працювати винятково «по-білому». Усі розрахунки, договори з партнерами, працівниками та пайовиками мають бути офіційно зареєстровані, а компанія повинна бути абсолютно легальною.

Зрештою, я як керівник маю вирощувати урожай, заробляти гроші та докладати максимум зусиль для створення і розвитку позитивного іміджу нашої компанії.

Читайте також: Збір техпарку по часточках. Досвід Zerne

Kurkul.com: Як ви створювали свій бренд Zerne?

Олег Шульгін: Історія приватного сільгосппідприємства на цьому місці, цих полях почалася більше 20 років тому. А от нова ера, ера Zerne стартувала в 2011 році, коли були викуплені корпоративні права на фірму.

Чому обрали саме таку назву — Zerne? Бо зерно — це початок розвитку та його кінцевий результат. Кожне посіяне у землю зерно дає свій урожай, який залежить від продуманої роботи та впливу багатьох факторів: професіоналізму, погодних умов, якості ґрунту, насіннєвого матеріалу, сільськогосподарської техніки та умов зберігання тощо.

Розробкою логотипу та інших комунікаційних активностей займалася відома сумська рекламна агенція «Шоколад». 

Kurkul.com: Яка мета таких активностей?

Олег Шульгін: Щоб наша агрофірма могла розвиватися і досягати поставлених економічних цілей, нас має знати ринок. Як мінімум зерновий. 

По-перше, інвестиції в бренд конвертуються, скажімо так, у додану вартість компанії. По-друге, в умовах величезного кадрового голоду упізнаваність нашої агрофірми допомагає швидше підбирати кваліфіковані кадри. Люди більше хочуть працювати у фірмі «з іменем», такій, де відкриті до комунікації. По-третє, пайовики більш охоче готові передавати землю в оренду іменитій компанії, компанії, яка іде «в ногу» з часом, підвищує орендну плату та надає допомогу соціальній сфері, громадам.

І насамкінець, така впізнаваність на ринку допомагає нам продавати зерно швидше і за більш вигідними умовами. А також знаходити замовників, адже ми надаємо послуги обробітку ґрунту, посіву та збору урожаю.

Простою мовою, з нами як представником середнього бізнесу за таких умов партнери, контрагенти готові спілкуватися нарівних.

Kurkul.com: Як брендинг агрофірми створює її додану вартість?

Олег Шульгін: У недалекому майбутньому ми плануємо вивести акції компанії Zerne на біржу. Так, здається, зараз це нереально зробити. 

Але скоро, особливо в контексті відкриття ринку землі, такі компанії, як наша, стануть предметом застави і волею-неволею вийдуть на біржові торги. Саме тому ми хочемо бути на крок попереду.

Kurkul.com: Виходить, промокампанія Zerne стартувала не так давно. Ви вже оцінюєте якісь проміжні результати?

Олег Шульгін: Нас уже помічають у Сумах, Краснопіллі та інших населених пунктах Сумської області. Це приємно чути і розуміти. Правда, досі іноді здається, що це даремна трата грошей. Бо мені як безпосередньому керівнику хотілось, аби це швидше і більше конвертувалося у реальні дзвінки і відгуки ринку. Але це — не миттєвий процес, він потребує терпіння та наполегливої роботи.

Kurkul.com: Ринок аграрного маркетингу і реклами зараз тільки розвивається. Як думаєте, чому?

Олег Шульгін: У багатьох наших колег досі є стереотип: «Сиди собі тихенько, працюй на землі і все буде добре!». Люди в умовах нашої держави досі бояться, що коли про їхній бізнес хтось дізнається, то обов’язково прийде «віджимати». Але в нинішніх умовах, найбільш імовірно, що це працює з точністю до навпаки. Публічну, відкриту компанію буде набагато складніше перереєструвати на нового підставного власника.

Хтось досі працює «в тіні» і теж не бажає «світитись» у медіа, щоб ні в кого не виникало зайвих питань. Але вони просто не пробували самостійно працювати з крупними трейдерами (усміхається — ред.). Таким аграріям треба розуміти, що аграрний ринок уже давно і стрімко змінюється. Що швидше компанія пристосовується до нових умов, то більше вона отримуватиме вигоду в майбутньому. 

Kurkul.com: А якщо говорити про реалізацію вирощеної продукції, то в чому перевага відкритості агрофірми?

Олег Шульгін: Припустимо, я завжди прораховую чисту ефективну ціну. Усім добре відомо, що ціна зерна та іншої сільгосппродукції за формою оплати Ф2 мінімум на 50 чи більше відсотків «у тіні». При цьому ціна при неофіційних продажах десь на 20-25% нижча, бо потім трейдер закладає не тільки ПДВ, а й комісію за виведення грошей.

Можливо, деяким трейдерам цікава така схема співпраці з сільгоспвиробниками і навпаки. Бо досі ходять легенди про чемодани готівки у фермерів. Але це великий ризик і часто включаються ще й треті сторони — ті, кого називають перекупами. Тут якраз вони «фіксують» ціни і не дають торгуватися. Ситуація називається «Будь задоволений, що купуєш і продаєш хоч за такою ціною». Це нісенітниця.

Ми пішли іншим шляхом: усе продаємо за Ф1 і через тендери. Отож, навіть після сплати ПДВ у нас формується накопичений податковий кредит. Плюс ми вже зробили перші кроки, щоб вийти на експорт, — там усе потрібно оформляти офіційно.

Якщо правильно збалансувати продаж сільгосппродукції в Україні та на експорт, то можна працювати майже «в нуль» і Ф2 втрачає будь-який сенс. 

Kurkul.com: Отже, вітчизняний агробізнес має повністю «вийти з тіні». Але як переконати тих, кого влаштовує нинішній стан речей? 

Олег Шульгін: Коли ми продаємо офіційно з видачею документів і їхнім відображенням в регламентованому бухгалтерському обліку, тоді душа спокійна та працювати приємніше. У тебе з’являються нові можливості. 

Kurkul.com: Дякуємо за розмову та бажаємо успіхів у нових починаннях!

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2020 р.

Коментувати
Виконано за допомогою Disqus