Жан-Поль Прюдом: Кліматичні зміни змушують аграріїв адаптуватись

Жан-Поль Прюдом: Кліматичні зміни змушують аграріїв адаптуватись

27 липня 2020 1626 0

Директор з Агрономії Суффле Агро Жан-Поль Прюдом — про виклики, що постають перед аграріями у зв’язку з кліматичними змінами, технології, які допоможуть цим викликам протистояти, а також рішення компанії, покликані полегшити роботу аграрія. Про це та навіть більше читайте в ексклюзивному інтерв’ю для Kurkul.com.

Kurkul.com: Нові кліматичні реалії та світові тенденції в агровиробництві вимагають нових підходів і технологій. Чи встигає сучасне сільське господарство адаптуватися до нових умов?

Жан-Поль Прюдом: Зміни клімату є дійсно серйозною проблемою. Відсутність опадів навіть взимку, рання весна — усе це має вплив на ведення сільського господарства. Так, підвищення глобальної температури всього на 1 °C призводить до зниження врожайності пшениці на 6 %, не говорячи вже про зниження якісних показників зерна. Підвищення ж глобальної температури на 4°C взагалі поставить під загрозу продовольчу безпеку всього світу, враховуючи постійно зростаюче населення нашої планети. Тому фермерам справді потрібно пристосовуватися до нових реалій. Основне завдання для всіх учасників агроринку — знизити викиди вуглекислого газу і зберегти якісні та родючі ґрунти. Щоб це зробити, слід обрати шлях раціонального та зберігаючого землеробства.

Тому сучасні агротехнології спрямовані на те, щоб взяти найкраще, що нам може дати природа, при цьому не руйнуючи її. Це і є майбутнє сільського господарства.

Читати за темою: Аграрний IQ: добірка корисних ресурсів для фермера

Kurkul.com: На які аспекти господарювання фермерам слід звернути увагу в першу чергу, щоб залишатися рентабельними в умовах зміни клімату? Що пропонує агрономічний відділ Суффле Агро, щоб допомогти вирішити цю проблему?

Жан-Поль Прюдом: Агросектор потрібно розглядати, як цілісний комплекс. Зміна кліматичних умов стимулює аграріїв ставати все більш професійними — сільське господарство сьогодні — не місце для аматорів. Слід приділяти особливу увагу технології обробітку ґрунту, сівозміні, насіннєвому матеріалу, термінам та нормам внесення необхідних добрив.
Як приклад, можна розглянути внесення фосфору, який є досить дорогим елементом. Норму його використання можна відчутно зменшити без втрати врожайності. Для цього внесення повинно позиціонуватись в правильний момент при невеликій кількості максимально відповідаючи потребі культури. Тож фермерам необхідне чітке розуміння всіх виробничих процесів та агротехнологій. І саме в цьому Суффле Агро може допомогти, організовуючи семінари, надаючи рекомендації та супровід на кожному етапі.

Kurkul.com: Деградація ґрунтів — ще одна серйозна проблема. І якщо з погодою впоратися не можливо, то зберегти якість ґрунтів — одне з головних завдань для фермера. Що може запропонувати компанія Суффле Агро аграріям у цьому напрямку?

Жан-Поль Прюдом: Цей феномен не є новим, він спричинений, в першу чергу, надмірним обробітком ґрунту та зростаючою інтенсифікацією сільського господарства. Кліматичні зміни виступають своєрідним індикатором проблеми деградації ґрунтів.

Наприклад, у квітні в Україні спостерігалися пилові бурі. Це і є наслідком надмірного обробітку ґрунту, заорювання пожнивних решток, або ж навіть їх спалювання. Фактично в поверхневому шарі утворилися дуже дрібні частинки ґрунту, які навесні, при відсутності достатньої кількості вологи та сильному вітрі здіймались в повітря, утворюючи пилові бурі. Це додатково демонструє необхідність переходу на ведення зберігаючого землеробства. Перед фермерами стоять сьогодні нові виклики, які не допускають таких підходів до роботи, як 10 років тому. Саме тому компанія Суффле Агро у 2015 році започаткувала клуб SOILTEQ. Сьогодні він доступний для всіх бажаючих відкрити для себе засади регенеративного землеробства.

Kurkul.com: Розкажіть детальніше про SOILTEQ ― чому формерам варто долучитися до цього клубу?

Жан-Поль Прюдом: Спочатку це був закритий клуб лише для клієнтів-інноваторів Суффле Агро, але ми помітили величезну зацікавленість цією технологією загалом серед аграріїв, тож сьогодні він відкритий для всіх. Основна мета технології — боротьба з ерозією, асфіксією та ущільненням ґрунтів задля збереженням їх родючості. Ще одне завдання — зменшення собівартості виробництва сільгосппродукції шляхом зниження витрат на обробіток грунту, внесення добрив та ЗЗР.

Зменшення витрат на обробіток можна забезпечити поступовою відмовою від оранки та переходом на mini-till чи no-till. Як варіант можна застосовувати і strip-till: обробляється лише конкретний рядок, де здійснюється посів, решта ж ґрунту залишається необробленою. Що і є основою регенеративного землеробства, яку ми пропонуємо всім охочим застосувати у себе на полі.

Другий важливий елемент — покриття ґрунтів сидератами. Звісно, ідеальний варіант, коли ґрунт завжди покритий рослинністю. Що дозволяє уникати його перегріву, ризику ерозії та вивітрювання. Слугуючи захисним екраном від негативного впливу навколишнього середовища, який додатково насичує його органічною вуглекислотою, підвищуючи біологічну активність. Звісно, буває так, що проміжки в сівозміні надто короткі, аби сіяти сидерати. Та коли ми говоримо про посів ярих — перед ними покривні культури повинні бути обов’язково.

Ще один, третій елемент — план сівозміни, у якому повинно бути якомога більше різних культур. Можна вирощувати також кілька культур одночасно, що в деяких випадках навіть дозволяє боротися зі шкідниками. Це і є три основні принципи технології SOILTEQ, що допоможуть зберегти якість ґрунтів та водночас нівелювати негативний вплив кліматичних змін.

Читати також: Як фермеру продати зерно вигідно і швидко: огляд Zernotorg.ua

Kurkul.com: Як швидко фермер зможе побачити результат застосування таких технологій у гаманці? Адже ми знаємо, що сільгоспвиробництво неможливе без отримання прибутку, як і будь-який бізнес.

Жан-Поль Прюдом: Дуже гарне запитання. Глобальна проблема бізнесу в цілому, не лише агро, полягає в тому, що всі хочуть отримати прибуток одразу. В агробізнесі всім учасникам ринку потрібно зважати на ризики нестабільності погодних умов, та пристосовуватися до нових реалій, щоб залишатися рентабельними. Фермер повинен управляти короткостроковими ризиками цього ринку, проте агрономія це завжди довгострокова перспектива. І необхідно вміти балансувати між двома.
Звісно можна зрозуміти фермера відмовляється сіяти сидерати, адже миттєвого результату після посіву ми не бачимо, а це ще й додаткові затрати € 50/га. Перш ніж буде помітно результат, необхідно застосування сидерату протягом трьох років.
Проте як показує практика, все більше фермерів зменшують інтенсивність обробітку ґрунту й використовують покривні культури, що підтверджує ефективність цих технологій.

Kurkul.com: Продовжуючи тему співпраці Суффле Агро з фермерами, розкажіть про роботу агрономічної служби компанії в Україні. У чому її переваги?

Жан-Поль Прюдом: Компанія Суффле Агро працює в 19 країнах світу, у Європі, Африці, Латинській Америці та Азії. Ми маємо можливість тестувати агротехнології в різноманітних умовах, використовуючи світовий досвід. Наші принципи — це поєднання світових тенденцій, новітніх технологій та локальний підхід.
Тож регіональний агроном не залишається на самоті в полі, а є частиною великої команди, з якою він може обговорити та знайти шляхи вирішення актуальних питань.

Агрономічний супровід Суффле Агро постійно вдосконалюється щоб залишатись в топі нових агропідходів. Як і будь яка інша галузь, сільське господарство постійно розвиваються, тож необхідно завжди бути в курсі останніх тенденцій.

Кожен наш агроном має завдання поставити кілька дослідних ділянок в обраному ним господарстві, де буде проводити разом із фермером дослідження, які допоможуть вирішити агрономічні проблеми даного господарства.

Крім того, ми висіваємо орієнтовно 1200 дослідних мікро-ділянок, де проводяться досліди систем захисту культур, на різноманітних культурах, варіацій сидератів та різних агротехнологій. Сюди ми також запрошуємо всіх охочих на Дні поля, де і знайомимо з результатами наших досліджень.

Агрономічна служба Суффле Агро працює практично у всіх аграрних регіонах України. Ми бачимо велику зацікавленість аграріїв у співпраці з нами, тож, безперечно, будемо розширювати географію нашої служби, й кінцева наша мета — бути представленими в кожному куточку України.

Читати за темою: Farmi — огляд безкоштовного мобільного додатку для фермера

Kurkul.com: Що потрібно фермеру для початку співпраці з агрономічною службою Суффле Агро?

Жан-Поль Прюдом: У цьому плані в нас дуже проста політика. Достатньо стати клієнтом Суффле Агро. Ми маємо можливість купувати врожай різних культур, натомість клієнту пропонуємо продукцію — насіння, ЗЗР тощо.

Kurkul.com: Які ще можливості для співпраці компанія пропонує українським аграріям?

Жан-Поль Прюдом: Ще один важливий напрям, який ми розвиваємо — цифровий. Суффле Агро пропонує новий мобільний додаток для аграріїв Farmi. Він забезпечить вас актуальними метеоданими для планування агротехнічних операцій, цінами на сільгосппродукцію та котируваннями на біржах Чикаго та Euronext, новинами агробізнесу. Також додаток має карту елеваторів, з якими співпрацює компанія Суффле Агро. Крім того, можна створити в додатку особистий кабінет, де кожен наш клієнт матиме доступ до електронної документації, що полегшить співпрацю з нами в розрізі укладання контрактів та документообігу загалом.

Також незабаром там з’явиться такий інструмент, як Cropobserver, який допоможе фіксувати і впорядковувати спостереження з полів про обсяг та поширення хвороб і шкідників. Фермери зможуть порівняти показники зі своїм полем, зрозуміти тенденції поширення хвороби та прийняти відповідні рішення, щоб убезпечити свої посіви.

До кінця року плануємо також додати функціонал, що дасть змогу фермеру просто ввівши назву бур’яну дізнатися, які гербіциди можна використовувати, щоб його позбутися. Наразі це стосується лише злакових культур, але в подальшому, звісно, функціонал буде розширено на всі культури та препарати. Це будуть не лише гербіциди, а й фунгіциди, регулятори росту тощо.

Цифрові технології — це інноваційна складова, над якою Суффле Агро активно працює, адже ці технології вже є, і будуть дедалі більше незамінними помічниками у сфері сільського господарства.

Працюючи в різних країнах, я маю змогу порівнювати реалії, тому я бачу безсумнівно великий потенціал агровиробництва в Україні. На думку експертів, що досліджують кліматичні проблеми, Україна належить до переліку тих країн, які зазнають меншого негативного впливу змін клімату. Крім того, тут є потужна база — ґрунти з високим вмістом гумусу. У світі ґрунтів такої якості дуже мало.

Наразі в світі нараховується приблизно 1,5 млрд га землі придатної для землеробства, що становить всього 12% від площі усього суходолу, яка покриває 13,1 млрд. га. У 1960 р. на кожного мешканця планети припадало 0,43 га землі в обробітку. Тепер цей показник становить 0,25 га на людину, а до 2050 р. вже може бути 0,15 га.

Сьогодні українські фермери не мають іншого вибору, ніж адаптуватись. Причини — конкуренція, а також відсутність таких дотацій, як у інших європейських країнах. Однак, існує також низка позитивних чинників — ґрунти, клімат, велике вміння фермера пристосовуватись до нових умов та навички працювати, а також постійно зростаючий у світі попит на сільськогосподарську продукцію. Якщо політичні колізії не будуть створювати перешкод — сільське господарство України має велике майбутнє, і маю я дуже оптимістичне відчуття стосовно його подальшого розвитку.

Kurkul.com: Дякуємо за змістовну розмову!

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus