Експерти Інституту здоров'я рослин розповіли про особливості елементного аналізу

1 жовтня 2018 75 0
Експерти Інституту здоров'я рослин розповіли про особливості елементного аналізу
Kurkul.com

«Інститут здоров'я рослин» організував власну лабораторію елементного аналізу. Про це повідомляється в матеріалі «Раз метал, два метал, або Елементний аналіз на службі у аграрія» в рамках проекту «ДНК аграрної науки» на Latifundist.com.

У цій лабораторії визначення елементного складу проводять на двох приладах: атомно-абсорбційному спектрометрі з полум'яною і електротермічною атомізацією SHIMADZU AА-7000 і атомно-емісійному спектрометрі паралельної дії з індуктивно-зв'язаною плазмою SHIMADZU ICPE-9820.

«У цій лабораторії ми успішно проводимо дослідження найрізноманітніших зразків. Це можуть бути екологічні об'єкти — природні та стічні води, грунт, рослинний матеріал. Також можемо займатися контролем технологічних процесів, які відбуваються на «Фабриці Агрохімікатів» UKRAVIT, на базі якої створено Інститут. Тобто, ми контролюємо різні етапи виробництва ЗЗР та добрив за складом мікроелементів. Це обладнання дозволяє визначати до 70 елементів періодичної системи Менделєєва, в тому числі і токсичні — такі, як свинець, кадмій, миш'як, ртуть», — розповідає начальник лабораторії Діна Гусарова.

У науковій площині одним із завдань Інституту Володимир Малиновський бачить вихід на рівень співпраці з іншими науковими центрами і організаціями — як українськими, так і європейськими, міжнародними. За його словами, важливо спілкуватися з фахівцями з інших центрів, важливо обмінюватися досвідом.

Проте, незалежно від того, сервісне стоїть завдання або наукове, будь-яке дослідження зразків в елементному аналізі починається з підготовки проб для аналізу — пробопідготовки. І хімік-аналітик Людмила Полонська, яка керує цим процесом, поділилася його нюансами. Так, за її словами, операції пробопідготовки можуть бути різними. Як правило, спочатку береться навіска згідно стандартизованої методики, а вже далі з нею працюють.

Після етапу пробопідготовки досліджувана проба аналізується на вміст елементів на одному з приладів: атомно-абсорбційному спектрометрі або атомно-емісійному спектрометрі. Різниця між ними в тому, що перший прилад може аналізувати пробу на вміст тільки одного елемента за один вимір, в той час як другий (який має більш низький поріг чутливості) — відразу на кілька. Вибір методу дослідження залежить від діапазону концентрацій елементів, що визначаються: чим нижче концентрація, тим чутливіший метод.

Довідка: Елементний аналіз — якісне виявлення та кількісне визначення вмісту елементів і елементного складу речовин, матеріалів і різних об'єктів. Це можуть бути рідини, тверді матеріали, гази і повітря. Елементний аналіз дозволяє відповісти на питання: з яких атомів (елементів) складається аналізоване речовина. Такий аналіз є однією з найважливіших задач в будь-який науково-дослідної лабораторії, інституту.

Проект «ДНК аграрної науки» створений спільно з національним виробником агрохімії UKRAVIT. Проект має на меті: показати ключові можливості сучасної науки для агросектору та інших галузей української економіки.

Виконано за допомогою Disqus