Подорожчання газу призведе до дефіциту добрив — думка

31 жовтня 2018 134 0
Подорожчання газу призведе до дефіциту добрив — думка

Уряд вирішив підняти ціни на газ для виробників чим погіршив стан галузі. Крім того, що будуть високі ціни на добрива, їх ще й не буде вистачати, адже їх неможливо буде швидко завезти в країну. Про це у ексклюзивному коментарі для AgroPolit.com повідомв Голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков.

Геннадій Новіков зазначає, що банки не кредитують фермерів у яких менше 500 га. Ті, хто кредитується, змушені брати кредити під високі ставки. Це впливає на якість використання добрив.

«Коли я можу купити не 200 т добрив, а 100 — це впливає на якість продукції. Чому так склалося? Ми 90% добрив отримували з РФ. Це виявилося новиною для уряду. Вони не зробили нічого, щоб переорієнтуватися і отримувати добрива з інших ринків. Ми зверталися до уряду з системними пропозиціями, як вийти з цього становища. І задіяти альтернативні джерела отримання газу для виробництва. Але уряд вирішив підняти ціни на газ для виробників чим погіршив стан галузі», — додає він.

Заступник міністра аграрної політики Віктор Шеремета переконує, що міністерство зацікавлене, щоб фермери мали прибутки. 

«Якщо дати дешевий газ виробникам добрива, відразу інші гравці на ринку почнуть висловлювати незадоволення. Мовляв ми лобіюємо одних гравців ринку, ігноруючи потреби інших. Але останнє слово за Верховною Радою», — зазначає Віктор Шеремета.

Позиція уряду щодо цінової політики на газ викликала чимало запитань у заступника директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» в НААН Віталія Саблука.

«Ось ринкова ціна на газ у різних країнах за 2017 рік: Польща — €178 за 1тис. м куб., Туреччина — €153, Румунія — €180, Болгарія — €168, Україна — €420. Ми кажемо про ринкову ціну на газ і для мене незрозуміло — де ринок? В Україні з ціною — €420 чи в Європі з її цінами? Хіміки не розуміють, адже якщо ринкова ціна в нас, то і вартість добрив відповідає українському ринку, а не ринку Європи чи США», — заявив Віталій Саблук.

У свою чергу заступник голови Всеукраїнського аграрної ради Михайло Соколов переконаний, що в Україні суттєво зменшують проблему з добривами.

Він зазначає, що світовий ринок виробників добрив сидить на дешевому газі, тому отримав значне зростання потужностей виробництва азотних добрив. В той час Україна втратила ринки.

«Іншого способу отримати добрива, як через доступ до дешевого газу — не існує. Керівництво країни обіцяло, що ми впораємося із заміщенням російського газу на використання добрив, а ми бачимо лише поставки з трьох країн, але по завищеним цінам. Ми постачаємо добрива з Казахстану, Грузії, Польщі, навіть в США заявляють про готовність зайти на український ринок. Нічого крім дешевої сировинної бази не допоможе конкурувати на цьому ринку. Або газифікація вугілля або інші дешеві ресурси», — зазначив Михайло Соколов.

Виконано за допомогою Disqus