ЄБА вимагає повернути відшкодування ПДВ на сою та ріпак

14 лютого 2019 466 0
ЄБА вимагає повернути відшкодування ПДВ на сою та ріпак

У грудні 2017 р. Верховна Рада України прийняла так звані «соєво-ріпакові правки», якими відмінила відшкодування ПДВ. Такими діями депутати перекреслили принципи вільної конкуренції. Адже виробники сої та ріпаку виявились в нерівних конкурентних умовах з виробниками інших культур. Про це повідомила прес-служба Європейської Бізнес Асоціації.

«В результаті, це може призвести до збільшення тіньового ринку зерна в Україні та вплинути на зменшення надходжень в держбюджет, адже малі та середні фермери, які не в змозі самостійно експортувати свою продукцію, будуть вимушені реалізовувати товар за готівку», — йдеться у повідомленні.

Наслідки такої політики є відчутними вже зараз. Виробники зазнали фінансових втрат, адже не можуть продати свій товар за світовою ціною через штучне обмеження попиту.

Щодо виробників ріпаку, то в Україні скорочуються площі під цією культурою. Збитків також зазнають і європейські заводи, адже український ріпак має стабільно високий попит на високомаржинальних ринках ЄС.

«Це призведе до того, що наші європейські партнери віддаватимуть перевагу ріпаку з інших регіонів, таким чином ми можемо втратити ринок ЄС. Ця ситуація може призвести до «викреслювання» ріпаку та свої із сівозміни та втрати технологій роботи з ними, що несе загрозу поступового виснаження ґрунтів», — повідомляють в ЄБА.

Минулого тижня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №10027, яким пропонується відновити відшкодування ПДВ при експорті олійних культур (сої та ріпаку).

Експерти Комітету зернових та олійних культур Європейської Бізнес Асоціації розділяють обґрунтування необхідності прийняття цієї законодавчої ініціативи. Зокрема те, що подібна ситуація на ринку суперечить ч.3 ст. 42 Конституції України, відповідно до якої держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності.

«В той же час, ситуація, що склалась суперечить зобов’язанням, взятим Україною при вступі до Світової організації торгівлі та підписанні Угоди про Асоціацію. Так, наприклад, відповідна Директива Ради ЄС про спільну систему ПДВ не передбачає обмеження права певних категорій суб’єктів господарювання на відшкодування ПДВ при експорті», — розповіла виконавчий директор Комітету зернових та олійних культур Європейської Бізнес Асоціації Ірина Душник.

Бізнес-спільнота закликає підтримати відповідний законопроект та відновити справедливі умови оподаткування та добросовісну конкуренцію на аграрному ринку.

Виконано за допомогою Disqus