Провідні економісти написали листа депутатам на підтримку запуску ринку землі

2 грудня 2016 58 0
Провідні українські економісти та лідери думок звернулися з відкритим листом
uzhgorod.net.uaПровідні українські економісти та лідери думок звернулися з відкритим листом

Провідні українські економісти та лідери думок звернулися з відкритим листом щодо неприпустимості зупинення земельної реформи до народних депутатів, які 6 жовтня 2016 р. майже конституційною більшістю (297 голосів) продовжили мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення ще на рік, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

«Ми вважаємо таке рішення (щодо продовження мораторію) не просто прикрою помилкою, але ознакою трагічного непорозуміння всередині суспільства щодо одного з ключових питань економічних реформ, подолання одного з трагічних наслідків радянського минулого, якого Україна могла позбутися, але не позбулася», — йдеться в документі.

Серед підписантів — екс-прем'єр-міністр Юрій Єхануров, екс-глава Мінекономрозвитку Павло Шеремета, перший заступник глави Мінагропроду Максим Мартинюк, голова Українського товариства економічних свобод Мар'ян Заблоцький, співголова громадянської платформи «Нова Україна» Андрій Длігач, президент ІГ «Універ» Тарас Козак, керуючий директор Capital Times Investment Company Ерін Найман, економіст Данило Монін, депутати Володимир Ар’єв та Олексій Мушак.

Звернення також підписали журналіст і ведучий Микола Вересень, громадський активіст, лідер рок-гурту «Друга ріка» Валерій Харчишин.

Автори звернення нагадують, що українське селянство, протягом століть позбавлене права володіти землею, набуло його лише на короткий термін після відновлення незалежності.

«Проте спочатку під впливом прокомуністичної більшості у Верховній Раді 90-х років, потім під впливом інших популістських сил, наш парламент вісім разів за останні 25 років новітньої історії продовжував дію мораторію на продаж землі, позбавляючи людей їх конституційного права розпоряджатися своєю власністю», — наголошується в документі.

Економісти вважають неспроможними аргументи прибічників продовження мораторію про низькі стартові ціни на землю, оскільки за відсутності ринку відсутні й драйвери зростання вартості будь-якого активу.

Як позитивний приклад вони наводять країни Східної Європи, які відкрили свої ринки ще 15-20 років тому, що сприяло розвитку економіки, зростанню цін цих земель і врожайності на них.

В Україні ж через штучні обмеження та відсутність альтернативи рівень орендної плати є одним із найнижчих в Європі, а заручниками такої ситуації стали майже 6,7 млн громадян-власників паїв, констатується в листі.

Виконано за допомогою Disqus