Необхідно стимулювати кредитування аграріїв для компенсації скасування спецрежиму ПДВ — Тулуш

8 травня 2017 430 0
Фінансова підтримка підприємств АПК з держбюджету здійснюється переважно за рахунок програми здешевлення кредитів
dpchas.com.uaФінансова підтримка підприємств АПК з держбюджету здійснюється переважно за рахунок програми здешевлення кредитів

Через повне скасування дії спеціального режиму ПДВ особливої ​​актуальності набуває питання забезпечення доступу аграріїв до кредитних ресурсів. Про це повідомив «ПроАгро» завідувач відділом податково-бюджетної політики Інституту аграрної економіки к.е.н. Леонід Тулуш.

За його словами, аналіз динаміки обсягів кредитування підприємств АПК за останні п'ять років показав невідповідність частки АПК в загальному обсязі кредитування його частці в валовій доданій вартості. При цьому тільки половина із загального обсягу кредитних ресурсів, залучених суб'єктами АПК, доводиться на сільгосппідприємства.

«Фінансова підтримка підприємств АПК з держбюджету здійснюється переважно за рахунок програми здешевлення кредитів, функціонування якої відновилося в 2015 році після трирічної перерви», — зазначив експерт.

Леонід Тулуш говорить, що в рамках реалізації цієї програми в 2015 році 291 млн грн бюджетних коштів зумовили залучення 7,9 млрд грн кредитних ресурсів. У 2016 році обсяг залучених пільгових кредитів збільшився в 1,5 рази — до понад 12,5 млрд грн, при тому, що обсяг бюджетної програми здешевлення кредитів залишився практично на тому ж рівні.

Програмою здешевлення кредитів в 2016 році скористалися 663 суб'єкти господарювання проти 630 в 2015 році. На 2017 рік у Державному бюджеті за програмою здешевлення кредитів передбачено все ті ж 300 млн грн, як і в попередні два роки.

Відзначається, що в умовах дії спецрежиму ПДВ сільгосппідприємства мали альтернативне безкоштовне джерело фінансового забезпечення власного розвитку, яке формувалося автоматично і було прогнозованим.

«Втрата такого джерела в умовах відсутності прийнятної альтернативи може негативно відбитися на темпах розвитку вітчизняної аграрної галузі. Незважаючи на те, що програма здешевлення кредитів довела свою ефективність, в умовах скасування пільгових умов оподаткування сільськогосподарських підприємств необхідно посилити заходи щодо державної підтримки розвитку кредитування в аграрному секторі економіки», — зазначив Леонід Тулуш.

Експерт говорить, що такими заходами можуть стати державне стимулювання залучення кредитних ресурсів міжнародних кредитних організацій, розширення сфери застосування аграрних розписок, надання державних гарантій при залученні суб'єктами господарювання кредитних ресурсів на зовнішніх фінансових ринках, подальше вдосконалення практики проведення форвардних операцій, стимулювання створення кооперативних банків та стимулювання розвитку кредитної кооперації.

Крім того, в Україні поки що залишається нереалізованою ідея створення Фонду гарантування кредитів для суб'єктів малого аграрного бізнесу, які «випадають» з поля державної підтримки розвитку кредитування через відсутність будь-якого інтересу з боку фінансово-кредитних структур до даної категорії позичальників.

Виконано за допомогою Disqus