Весняні тривоги аграріїв поповнились новою, в прямому сенсі, вбивчою проблемою: що робити, якщо є підозра на «подарунок» у вигляді мін на полях? На жаль, уже є випадки, коли люди з технікою в полях підривалися на мінах. До кого звертатися, щоб зберегти життя аграріїв і безпечно провести посівну, дізнавалися на онлайн-вебінарі із офіцером запасу збройних сил України Володимиром Пайлодзе, модератором CEO Gardarika Tres Олександром Приходченко та аграріями.
Шукати небезпечні пристрої на полях мають тільки спеціалісти, наголошує сапер Володимир Пайлодзе. Проте необхідність змусила багатьох, головним чином, аграріїв, також виявляти вибухонебезпечні пристрої. В хід пішли металошукачі та дрони. Але вони не дають гарного результату, застерігає Володимир Пайлодзе, оскільки металошукачі, наприклад, сигналізують виявлення будь-якого шматка металу, навіть якщо це дрібні уламки металу. У руках непрофесіонала пристрій не дасть необхідного результату.
«Іноді використовують дрон: його запускають над полем, дрон пролітає і записує все на камери, а люди переглядають. Але знову треба не забувати, що після дощу міна або летючка може сховатись у землі. Тобто ви візуально її не знайдете. На сьогодні усі пристрої, що вішаються на дрон, не мають продуктивності, не дадуть навіть 10-15% гарантії, що там «чиста» територія», — каже Володимир Пайлодзе.
Читати за темою: Корективи війни, або як проходить посівна у воєнний час?
За словами експерта, на сьогодні у жодній країні світу немає якихось технічних рішень щодо пошуку мін на рівні дронів. І найближчим часом нічого не передбачається.
Ще одне рішення, яким успішно можуть користуватися тільки професійні сапери, — це георадари. Але результат роботи з георадаром у руках непрофесіоналів такий же, як і з металошукачем.
Володимир Пайлодзе попереджає про ще одну небезпеку: коли люди виявляють міну на території свого господарства, може виникнути бажання взяти вибухівку в руки, перенести, розмінувати і т.д. Цього ні в якому випадку не можна робити. Спеціаліст застеріг, що немає таких типів мін, які можна було б розмінувати самостійно.
«Якщо міна встановлюється професійним сапером, здебільшого вона не вилучається. Будь-які її переміщення можуть коштувати життя людини, яка буде це робити. Іноді сапери переносять вибухонебезпечні пристрої, але найчастіше такі речі знищуються при знаходженні», — розповів Володимир Пайлодзе.
Читати також: Разом ми сила, або як фермери допомагають армії (оновлюється)
Знищують міни, підриваючи їх. Зайвий раз щось крутити у пристрої сапер не рекомендує, і наголошує, що були випадки подвійного замінування: «Закопується протитанкова міна, а під неї ставлять легку міну, протипіхотну. Ти витягуєш велику міну, а отримуєш у подарунок маленьку, яка розривається практично за лічені секунди, нічого не встигаєш зробити».
Теоретично в аграріїв є можливість залучити спеціалістів і спеціальну техніку для обстеження й розмінування полів. За словами Володимира Пайлодзе, держава повинна виділяти саперні бригади із технікою, але швидший варіант — самостійно запросити спеціалістів.
«Один із варіантів — запросити саперів, які знають і працюють у цій галузі. Можна пройти тим самим металошукачем, подивитися. Відповідно, весь розсип заліза показуватиме, що там щось є. Сапер буде змушений це все перевіряти», — каже експерт.
Ще один робочий варіант — використання спеціально обладнаної техніки, — танків чи бронетранспортерів, які мають спеціальні траки, обважування, що дозволяють «зорати» перед собою землю. Як пояснив експерт, таким чином відбувається активація снарядів, мін, — всього вибухонебезпечного.
Читати ще: Посівна 2022: що будуть сіяти фермери під час воєнного стану?
«Є така техніка здебільшого на базі БТРів, БМП-2, БМП-3. Найцікавіший і робочий варіант, — це на останній базі БМП-3. Також є на базі Т-80-х танків — це сучасніші, Т-72 танки теж сучасні», — розповів Володимир Пайлодзе.
Як пояснює експерт, продуктивність цієї техніки теоретично 5-6 га на годину, але на практиці все залежить від ґрунту, професіоналізму персоналу і т.д. Багато часу може зайняти й доставлення транспорту до полів.
Аграрії намагаються знайти ефективні способи, які б допомогли розмінувати поля. CEO Gardarika Tres Олександр Приходченко розповів, що теж займаються пошуком більш вигідних варіантів пошуку і розмінування полів.
«Ми зараз під клієнта розробили обладнання, яке можна буде приєднати до трактора і з його допомогою виявляти міни. Це окреме навісне обладнання на безпілотний трактор. Рішення, як ми порахували, коштує 76 тис. доларів. Потім агрегат можна буде від'єднати та далі користуватися трактором. Або ж можна використовувати пристрій для надання послуг іншим аграріям. В найближчий час можна буде замовити таку послугу — «земельний обробіток на мінному полі», — розповів Олександр Приходченко.
Якщо ви самостійно виявили міну чи інший небезпечний предмет, необхідно звернутися в поліцію чи до військової частини, якщо вона знаходиться поруч.
«Найпростіше — це зателефонувати «102». Поліція має приймати такі виклики, передає їх МНС, які мають зайнятися знищенням боєприпасів. На жаль, чекати доводиться довго», — каже Володимир Пайлодзе.
Читати також: Вдвічі дорожчі продукти, забій тварин і голод в Африці: як війна в Україні вплине на світових споживачів
Якщо на полях або поруч проводять якісь бойові дії або є військова частина, тоді треба звернутися до командира ВЧ, пояснив експерт. З частини повинні виділити саперів для розмінування.
«Третій варіант, і я думаю, що ми до цього прийдемо, — це створення нової організації, яка допомагатиме фермерам і взагалі людям, що потребують розмінування на своїй території», — вважає Володимир Пайлодзе.
Також повідомити про мінування можна за допомогою проєкту Military.feodal.online, який запускає компанія Feodal під егідою Міністерства аграрної політики та продовольства України, а також із залученням ДСНС і ЗСУ.
Читати ще: Бронювання працівників агросектору: відповіді на найпоширеніші запитання
«Якщо фермер підозрює або знає, що його поле або частина поля замінована, він має можливість швидко повідомити у відповідні органи — ДСНС, ЗСУ, Мінагро, — про підозру або виявлення небезпечних об’єктів. Для цього треба залишити заявку на базі сервісу компанії Feodal, де вказуються приблизні координати місця, де потрібна перевірка або знешкодження, також причина, замінування: кинута техніка, нерозірвані снаряди тощо. У залежності від причини заявка полетить у відповідний орган», — розповіла представниця компанії Євгенія Швець.
Основна ідея в тому, щоб оперативно реагувати на проблему і швидко передавати конкретні дані у відповідні органи у готовому для роботи форматі.
Якщо на ваших полях або поруч із ними проводилися чи проводяться якісь бойові дії, якщо недалеко знаходиться військова частина, — ви не можете без дозволу починати роботу на цій території. Для проведення посівної та інших робіт у полі треба брати дозвіл у військового коменданта або у командира частини, яка розташована поруч. Це необхідно для того, щоб аграріїв не прийняли за диверсантів, і не подумали, що то саме ви мінуєте поля.
© Олена Гайдук, Kurkul.com, 2022 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.