Реклама
Секрети горіхового бізнесу: поради початківцям від Івана Юкала. Частина 2

Секрети горіхового бізнесу: поради початківцям від Івана Юкала. Частина 2

7 листопада 2018 6345 0

Нещодавно ми публікували матеріал, створений на основі доповіді відомого українського горіхівника, агронома-практика і власника фермерського господарства «Єфрем» Івана Юкала, — «Секрети горіхового бізнесу: поради початківцям від Івана Юкала».

Під час вебінару фахівець розповів про переваги горіхового бізнесу та описав базові схеми посадки дерев у майбутньому горіховому саду.

Однак це ще не все — горіхівники-початківці мають знати ще низку секретів, аби цей бізнес був прибутковим у майбутньому. Тож редакція Kurkul.com залюбки публікує другу частину «стенограми» вебінару «Навіщо я вирощую горіх?».

Іван Юкал, керівник ФГ «Єфрем»

Куди вітер віє?

Волоський горіх є вітрозапилюваною культурою. Бджоли досить неохоче беруть участь в цьому процесі, особливо, коли поблизу немає ніяких медоносних рослин.

Для того щоб забезпечити рівномірне повноцінне запилення всього горіхового саду, при його закладці обов’язково треба враховувати повторюваність вітрів різних напрямків на вашій ділянці, тобто варто вивчити і враховувати таке поняття як роза вітрів у вашій місцевості.

Для початку буде достатньо встановити на ділянці прапорець і фіксувати напрям вітру, що характерний для визначеного періоду. У горіховому бізнесі надзвичайно важливо, куди дутиме вітер із 15 квітня по 15 червня — тобто в період запилення рослин. При закладці промислового саду варто розміщувати дерева-запилювачі перпендикулярно до рози вітрів: так пилок легше потраплятиме на кожен наступний ряд.

Насправді напрям вітру протягом року не сильно змінюється, різниця може становити лише кілька градусів широти. На це можуть впливати циклони чи інші атмосферні явища. Тож у більшості випадків на ваших ділянках є «свій вітер».

Зелені волоські горіхи

Отже, при плануванні закладки саду варто передбачити «продув» міжрядь: тобто вітер має вентилювати сад. У майбутньому такий завбачливий хід допоможе при обігріві саду, в профілактиці хвороб чи навіть при опадах. Хороша природна вентиляція дозволить почуватися саджанцям більш комфортно й уникати негативних явищ.

Цвітіння горіха: що треба знати?

Важливим аспектом у горіхівництві є пошук способів використання всіх особливостей фізіології запилення горіха на користь майбутньої врожайності. Сам принцип цвітіння волоського горіха істотно відрізняється від того, як цвітуть, наприклад, злакові, плодові культури. Якщо квітки яблуні мають одночасно чоловічі й жіночі органи, то у горіха пестичинки і тичинки розташовані окремо.

Чоловічі квітки з тичинками нагадують сережки, які ростуть зазвичай групами. Жіночі квітки розміщуються на кінчиках молодих однорічних гілок. Запилення відбувається тільки тоді, коли пилок з тичинок потрапить на жіночу квітку. На одному дереві чоловічі і жіночі квітки розпускаються в різні періоди: у середньому різниця в цвітінні становить 2 тижні.

Дерева горіха діляться на більш виражену батьківську форму або більш виражену материнську форму; є такі дерева, у яких представлена лише материнська форма — у них батьківська або слабо виражена, або взагалі відсутня. Цей фактор необхідно теж враховувати при закладці горіхового саду: краще висаджувати близько 80% дерев материнської форми, а 20% — мають бути дерева з батьківською, тобто запилювачі.

Цвітіння волоського горіха

Інформація про типи цвітіння горіхів відіграє важливу роль при закладці горіхового саду. Отож, є такі типи цвітіння: протоандричний (чоловічі квітки (сережки) розпускаються раніше, ніж жіночі), протогінічний (жіночі квітки розпускаються раніше, ніж чоловічі) і моногамний (з однієї бруньки розвиваються чоловічі й жіночі квітки).

Крім того, як зазначалося вище, запилювачі повинні мати різні терміни цвітіння. Адже часто жіночі квітки горіха можуть цвісти і готові прийняти пилок протягом 56 днів, тоді як чоловічі можуть цвісти всього протягом 5-12 днів. Тобто в природі чоловічі квітки відцвітають дуже швидко. Звісно, чим довше чоловічі сережки виділяють пилок, тим більша ймовірність, що дощі, зниження температури й інші природні умови не стануть перешкодою до якісного запилення.

Важливе завдання для садівника — відібрати дерева-запилювачі з найдовшим терміном цвітіння. При цьому варто враховувати ще й те, що жіночі квітки розпускаються раніше з південної сторони — там, де в деревах швидше відновлюється сокорух. Через це часто можна помітити, що найбільше горіхів формується саме на південній стороні саду, найменше — на північній.

Найбільш доцільно при закладці саду розміщувати дерева з протоандричним типом цвітіння перехресно з деревами протогінічного типу. Проблеми можуть виникнути, якщо різні частини саду мають горіхи з різними типами цвітіння. Щоб уникнути небажаних наслідків, можна зробити посадку в шахматному порядку.

Горіховий сад Івана Юкала

Надзвичайно цікавими є дерева, у яких спостерігається одночасне цвітіння батьківських і материнських форм. Зав’язь на них є практично щороку, а плодоношення буде найсильнішим за будь-яких погодних умов. Ці рослини даватимуть плоди регулярно й цілком підходять для промислових насаджень. Також можуть бути використані в якості запилювачів. Цих дерев зазвичай небагато, але їх всебічно вивчають селекціонери та спеціалісти розсадників. Раджу звертати увагу саме на такі дерева. Тобто варто детально ознайомитися з описом сорту горіха, який ви плануєте посадити, та врахувати цей фактор.

Як ми вже говорили, є горіхи з верхівковим типом плодоношення, є латерали і напівлатерали. Однак існує такий тип як гронове цвітіння. Це явище характерне як для карликових горіхів, так і для високорослих дерев. Багато садівників тішаться, коли в саду є дерева з гроновидним типом плодоношення. Але попри потенційну привабливість такого цвітіння, у перспективі ви ризикуєте отримати горіхи меншого розміру. Бо що більше зав’язі, то меншими будуть плоди. Традиційно горіхи, які сформувалися в такому суцвітті, мають вагу 10-11 г чи навіть менше. Першокласного ядра виходить дуже мало — формується «горіховий метелик» малого діаметру. Відтак отримаємо 30-40% плодів другого сорту.

Отож, якщо ви обираєте сорт горіха з гроновим типом плодоношення, то вони мають давати крупні плоди. Крім того, такі дерева вимагають більше вологи та поживних речовин, важче зимують, бо довго не скидають плоди, тому треба це враховувати в технології вирощування.

Найбільш цінними є короткі чоловічі квітки. Досі помилково вважають, що довгі сережки — це хороший показник, але насправді такі квітки швидше опадають при несприятливих погодних умовах. Вони є гігроскопічними: у разі дощу, туману чи сильної роси набирають вологу й опадають. Тож, якщо сережки осипаються, то горіхи запилювати нічим. Звичайно, бувають чоловічі квітки завдовжки 40 см, але оптимальна довжина все-таки складає 3-5 см.

Волоські горіхи із саду Івана Юкала

Традиційно горіхи материнської форми закладають плодові бруньки у верхній точці росту (верхівкова брунька), біля неї і навіть у пазусі листка. У дерев із латеральним типом плодоношення плодові бруньки закладені уздовж усього однорічного пагона.

У формуванні майбутнього врожаю горіхів є ще такий важливий момент, як  формування Іванів-пагона. Це явище поки що є маловивченим, але може добре послугувати в плодоношенні. Фактично це є приріст — частина осі багаторічного пагону, яка формується за один цикл інтенсивного росту. Іванів пагін зазвичай закладає плодові бруньки, але часто він не дозріває, бо виникає в другому періоді хвилі і  пов'язаний із якимось стресом. Для того щоб Іванів пагін став продуктивним і почав плодоносити, необхідно провести підживлення дерев та боронування міжрядь.

Секрет горіхівника

Існує тип горіхів, які мають добре виражені дві хвилі цвітіння: інтервал між цими хвилями може коливатися до 20 днів і більше. Надзвичайно цінний цей тип тим, що коли «вдарив» приморозок і цвітіння першої хвилі вимерзло, то друга хвиля цвітіння зробить непогану зав'язь. Це вже не буде велика врожайність, але цілком вірогідно отримати не менше 30% врожаю, тоді коли загалом врожайності вже ніде немає. Цього, можливо, буде не так багато, але будуть додаткові надходження принаймні на утримання саду чи проведення певних агротехнічних операцій. Тобто мати в асортименті 10-20% горіхів із двома хвилями цвітіння зовсім непогано.  

Однак дерева з двома хвилями цвітіння мають і недоліки. На них частина горіхів дозріває дуже пізно — у кінці жовтня. Тому такі дерева не встигають підготуватися до зими. Отож, горіхи з таким типом плодоношення треба примусовим способом переводити на зимівлю за 30-40 днів до похолодання: вносити позакореневе живлення з метою припинення росту, додавати калій, кальцій, магній, цинк тощо.

Дозрівння волоського горіху

Насправді при закладці саду помилковою є ставка на якийсь один сорт. На практиці дерева з різними термінами цвітіння і дозрівання плодів мінімізують ймовірні ризики з боку природних умов. Австралійські садівники навіть розробили стратегію планування саду, при якій мінімізується вплив природних факторів під час цвітіння і, відповідно, зменшуються ризики фінансових втрат через несприятливі погодні умови.

Стратегію можна висловити трьома числами — 30х50х20. Тобто при закладці саду обирають 30% ранніх сортів, 50% середньостиглих і 20% пізніх. Найголовніше, щоб в межах цих же пропорцій висаджувались не тільки основні сорти, але і сорти-запилювачі.

Маючи три групи сортів, ми ризикуємо недоотримати врожай тільки з однієї.. Цього року нас не обійшли травневі приморозки. Тобто у мене в саду рання група сортів низькі температури «проскочила» успішно, як і пізня. У зоні ризику опинилася тільки група середньостиглих різновидів.

Крім вибору сортів з різними термінами дозрівання, можливо додатково регулювати період, коли дерево починає цвісти за допомогою методу охолодження кореневої системи. З осені біля дерев-запилювачів роблять ямки, які засипають тирсою і соломою. У кінці лютого, коли вночі ще стабільні морози, а вдень відлига, тирсу і солому виймають, а ямки заливають водою. За ніч вода замерзає, після чого на наступний ранок замерзлу ямку присипають соломою і тирсою. Коли навесні з'являється потреба в окремих деревах-запилювачах, приблизно через кожне десяте дерево мульчу знімають, щоб вода в ямці могла розтанути. Через 5-7 днів процедуру повторюють з іншими деревами. Таким чином термін цвітіння можна суттєво продовжити і розділити на декілька етапів.

Сад волоського горіха

Пилок: що треба знати?

У літературі зустрічаються різні дані щодо того, як далеко здатен летіти пилок волоського горіха. Одні джерела називають відстань 500 м, інші — навіть 2 км. На практиці у своєму саду я зафіксував, що при високій вологості пилок не долітав навіть до тих дерев, які розташовані на 70 м від запилювачів.

Як відомо, пилок гігроскопічний і при високій вологості дуже швидко набирає вологу, важчає, опадає. Ця проблема особливо актуальна для молодих насаджень, яким менше 7 років. Дорослі дерева за рахунок вищого зросту можуть поширювати пилок і набагато далі.

Крім того, на продуктивність пилку впливає навіть часткове зниження температури. Наприклад, якщо вночі температура повітря знизилася до 0-3 °C, то частина пилку втратить дієздатність. Оптимальна температура для поширення пилка становить 8-12 °C.

Прищеплені саджанці волоського горіха в теплиці

 

Тому при закладці саду теж треба знати, яку фракцію має пилок, яка середня вологість повітря та які температурні режими характерні для регіону тощо. І на основі цієї інформації висаджувати потрібний тип дерев.

Треба звернути увагу ще на те, що багато хвороб виникає і поширюється за рахунок пилку. Якщо в саду були хворі дерева під час цвітіння, то разом із пилком розповсюджуються різні види бактеріозів. Тобто якщо агротехнічні прийоми були виконані неправильно або несвоєчасно і дерева погано захищені, то збудники хвороб можуть «літати» разом із пилком. Особливо таке явище характерне для садів у південних регіонах, зокрема Миколаївській та Херсонській областях. Тож обов’язково треба стежити, аби перед цвітінням та одразу після нього дерева отримали повний захист.

Коли садити горіх?

«Золотий» термін для посадки горіха — осінній період після приморозків. Оптимально провести посадку протягом 5-10 днів. Чому саме в цей період? Земля ще тепла, рослина отримала стрес, скинула листя, брунька увійшла в «сплячку», але життєдіяльність дерева не припинилася.

Іван Юкал, керівник ФГ «Єфрем» у саду волоського горіха

Якщо проводити посадку навесні, коли ґрунт іще не прогрівся, то саджанець не зможе повною мірою взяти з нього всі необхідні корисні речовини.

На власному досвіді переконався в цьому: приріст висадженого восени горіха  склав близько 1 м, тоді як дерево того ж сорту, яке посадив навесні, сформувало всього 30-40 см приросту.

Крім того, якщо людина планує закладати сад, дуже важливо зробити аналіз ґрунту. Бо, наприклад, в умовах інтенсивного карликового саду дерева починають надзвичайно рано завантажувати плодоношення. У таких горіхів коренева система ще невелика, деревини мало, тож коли на 5-6-й рік вони досягають піку плодоношення, з’являється гостра потреба в поживних речовинах. Якщо в ґрунті їх небагато, то необхідно розробити ефективну систему живлення саду. У мене є важливе правило: посадили горіх — повертайте всю шкаралупу з плодів під дерево. Це надзвичайно сильне добриво, адже з часом ця шкаралупа розкладається, і дерево отримуватиме органічний кальцій та багато інших мікроелементів.

Якщо ви плануєте вносити органічні добрива для дерев, то також враховуйте кількість вологи. Якщо внесли органіку, а опадів немає, то добрива не спрацюють належним чином. Натомість коли випадуть дощі, наприклад, у липні, добрива почнуть працювати запізно. Бо вже в серпні ми маємо готувати дерева до зими, гальмуючи активний приріст.

Інші матеріали на основі вебінарів UHBDP читайте тут.

Повний запис вебінару від UHBDP можете переглянути на відео:

За матеріалами сайту uhbdp.org, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою