Павловнія

Павловнія. Який прибуток ховають в собі ці високі дерева?

Служба новин 7 грудня 2017 52585 0

Перспектива заміни газу енергетичними культурами вже давно зацікавила аграріїв. Вирощування високоенергетичних культур — міскантуса, кукурудзи, тополі, енергетичної верби та інших рослин, які придатні для виробництва біологічних видів енергії та палива, є цікавою нішою для сільгоспвиробників. Основний плюс — такі культури можна вирощувати на малородючих ґрунтах низької якості.

І трав’янисті, і деревні енергетичні культури дозволяють замістити до 5,5 млрд куб. м газу на рік. Цей напрямок перспективний, але популярності біопаливо ще не здобуло — із усіх джерел енергії в Україні частка використання біомаси складає 1-2%. Натомість у Європі цей показник у кілька разів вищий.

Читати по темі: Завдяки вирощуванню енергетичних культур Україна зможе замістити до 5,5 млрд куб.м газу на рік

Тож поки сотні гектарів неякісних ґрунтів стоять пусткою, варто подумати про вирощування на них енергетичних культур. Те ж саме можна зробити із ділянками, які вперто не дають хороших врожаїв — вирощування потенційного біопалива дозволить заробити більше.

Читати по темі: Фредерік Платте: Наш кооператив забезпечує біогазом Нижню Саксонію в Німеччині

На які енергетичні культури варто звернути увагу?

 • Енергетична верба
 • Відходи виробництва кукурудзи і соняшнику
 • Цукровий буряк
 • Сорго
 • Міскантус
 • Тополя
 • Павловнія
 • Румекс
 • Просо
 • Очерет
 • Біла акація
 • Вільха
 • Світчграс
 • Солома ріпаку
 • Щавнат

Спалювати рослини можна у непереробленому вигляді, або ж виготовляти брикети.

Сільгоспвиробники можуть не лише вирощувати енергетичні рослини на продаж, але і використовувати їх у якості біопалива у своєму господарстві.

Читати по темі: Українські науковці розказали, як вирощувати цукрове сорго для біопалива

Сьогодні ми детальніше розкажемо про енергетичні властивості павловнії.

Інтенсивний ліс

Посадка з рослин, які за мінімальний термін (в межах 5-6 років) дають можливість отримати великий обсяг деревної продукції високої якості, називають «інтенсивним лісом». Це досить новий вид бізнесу для України, що вже зарекомендував себе у світовій практиці як один з найприбутковіших і надійних шляхів інвестицій.

Для тих, хто вперше чує про термін «інтенсивний ліс» важливо зрозуміти: інвестиції швидко окупаються. Як правило, вкладені кошти виправдовують себе вже на п'ятий рік від початку проекту. Далі ліс приносить стабільний прибуток.

Павловнія

В Україні розвитком цього напрямку займається компанія «Paulownia Group Ukraine».

Короткий термін вегетації

Вирощувати павловнію можна на плантаціях для розведення швидкорослих гаїв на сільськогосподарських площах. Швидкорослі плантації — це не лісонасадження. Таким чином законодавчо ці площі відносяться до сільгоспугіддь, а використовувана площа не підпадає під визначення законодавства лісу. В Євросоюзі в останні роки набуло широкого поширення розведення енергетичних культур саме на таких майданчиках.

Популярність таких плантацій для дерев зі швидкими темпами зростання з кожним роком збільшується, оскільки такі рослини є гарною альтернативою інтенсивному сільському господарству як з екологічної, так і з економічної точки зору. А щорічна динаміка зростання світового попиту і ринку збуту на деревину забезпечує високу рентабельність для виробника.

Кінцевою метою створення плантації з коротким терміном вегетації є отримання біомаси за малий проміжок часу. Це дозволяє вигравати від 3 до 10 років. Такого роду деревина переробляється насамперед у паливні гранули (пелети) і тріску.

Дерево-фенікс

Широке застосування деревини Павловнія Клон ін Вітро 112 в меблевій, будівельній, енергетичній та інших галузях є гарантією для виробника у постійному попиті на його продукцію.

Павловнія

Для плантацій з коротким терміном вегетації необхідні тільки швидкорослі дерева. Павловнія росте набагато швидше, ніж тополя і верба. Її щорічний приріст не має собі рівних — 3-5 м, а вже за п'ять років висота досягає максимуму — 20 м.

Дерево павловнії порівняно з людським зростом

Це високе рівне дерево з широкими листками (близько 70-80 см у діаметрі) ще називають «дерево-фенікс». Адже павловнія самостійно регенерує з кореня і здатна рости в екстремальних температурних умовах і на різних типах грунтів. Також це дерево не виснажує родючий шар ґрунту, дає нові пагони після вирубки і не вимагає повторної посадки дерев протягом повних 4-5 робочих циклів. Тобто після кількох вирубок павловнія буде проростати знов і знов. Живе дерево довго — від 70 до 100 років.

Дерево павловнії, яке регенерувало з кореня

Окрім цього павловнія є невибагливою, тож вартість обслуговування, культивації, внесення добрив, зрошення тощо не висока. Але і ці вкладення окупаються доволі швидко за рахунок інтенсивних темпів приросту та обсягу кінцевої продукції. До слова, таке виробництво абсолютно безвідходне.

Деревина павловнії легка та рівна, що доволі важливий показник для переробників.

Технології вирощування інтенсивного лісу при грамотному підході до організації мають цілий ряд додаткових переваг. Щорічне використання сидератів і сезонних с/г культур дають можливість комбінаторики ведення аграрного виробництва.

Не деревиною єдиною

Павловнія у період цвітіння

Окрім цього, павловнія має ще один плюс — навесні дерева неймовірно красиво цвітуть.

Запах дуже приваблює бджіл, а тому розміщення пасіки поблизу плантації приноситиме додатковий прибуток. До того ж мед з павловнії запашний та прозорий, схожий на акацієвий, і має лікувальні властивості.

Ще одним додатковим джерелом доходу при вирощуванні павловнії є отримання целюлози — природного полімерного матеріалу, який є одним з найважливіших напівфабрикатів для паперової, текстильної та хімічної промисловості.

Клонування павловнії in-vitro

Основною рослинною сировиною для виробництва целюлози є деревина хвойних і листяних порід. Але за останні 20-30 років у світі все частіше сировину отримують із однорічних рослин і швидкорослих дерев. За рахунок високих папероутворюючих властивостей павловнія є одним з хороших джерел целюлози.

До того ж, целюлозно-паперова промисловість забруднює стічні води. Дерева Павловнія Клон ін Вітро 112, висаджені в районі виробництва, використовують і в екологічних цілях для фіторемедіації. Іншими словами, рослини здатні збирати з ґрунту і води промислові забруднювачі, пропускати їх через свою судинну систему і затримувати їх в собі, що допомагає очищати і відновлювати навколишнє середовище.

У Швеції павловнію використовують для очищення стічних вод і переробки рідин зі звалища. Відходи розливають навколо дерев, які, в свою чергу, розщеплюють і утилізують їх. Потім деревину використовують як сировину для целюлозно-паперової промисловості або виробництва біопалива.

Тож українським сільгоспвиробникам варто придивитися до цієї виспокопродуктивної рослини. Адже темпи росту павловнії вражають, а властивості цієї енергетичної культури дають можливість збуту продукції не лише у якості деревини.

За інформацією Paulownia Group Ukraine,

 © Вікторія Сумченко, Kurkul.com, 2017 р.

 

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою