Теплиці й тунелі для ягід — переваги закритого ґрунту

Теплиці й тунелі для ягід — переваги закритого ґрунту

26 червня 2019 1447 0

В Україні вирощування ягід у закритому ґрунті — поки що екзотика. Хоча ця агротехніка може гарантувати фермеру стабільний прибуток незалежно від примх погоди. Про плюси вирощування ягід у закритому ґрунті читачам Kurkul.com розповів на ягідному форумі «S-FRUIT TRANSFORMATION 2019» Юрій Бондарев, консультант із вирощування ягідних культур. 

Цінність порад пана Юрія в тому, що він на власному досвіді відпрацював у деталях всі ланки технології вирощування ягід: від простого збирача продукції в господарствах Європи та Росії до провідного консультанта сільськогосподарських кооперативів.

Переваги вирощування ягід у закритому ґрунті

  • Попит перевищує пропозицію. Фермер починає постачати вирощену в теплицях продукцію, коли ще немає аналогічних пропозицій, отриманих на відкритому ґрунті. При вирощуванні у закритому ґрунті можна спрогнозувати дати і об’єми поставок. Ці моменти дуже привабливі для інвесторів та великих клієнтів.
  • Стабільність поставок. Це особливо важливо для мережевих супермаркетів, ресторанів і кафе. Дані споживачі зацікавлені, щоб протягом року партії були стабільними і ягоди постачались безперебійно. За це вони готові платити високу ціну.
  • Постійність штату. Фермери, які займаються вирощуванням ягід у відкритому ґрунті, знають наскільки важко у сезон швидко знайти хороших робітників на збір продукції. Особливо зараз, коли на сезонні роботи українці масово їдуть на ягідні поля Європи. Вирощування ягід у закритому ґрунті дозволяє уникнути цієї проблеми. Фермер раз формує команду кваліфікованих робітників, які вміють швидко збирати ягоди, доглядати за рослинами.

  • Якість вирощеної продукції. Ягоди, вирощені у теплицях, є більш щільними та вищого ґатунку. Тому дорожче продаються.
  • Підвищення врожайності ягід в умовах закритого ґрунту

Читати за темою: Як охолодити теплицю сонцем ― інновації українських винахідників

За рахунок чого досягається підвищення врожайності в теплицях? Перший момент — це стабільний мікроклімат. У теплицях підтримується оптимальна для рослин температура і вологість. Також в умовах закритого ґрунту врожай не псують вітри, град, сонячні опіки, від яких страждають ягідні поля в травні-червні. У теплицях вищий вміст вуглекислого газу в повітрі. Така концентрація підвищує врожайність суниці, полуниці, лохини мінімум на 20%.

Другий момент — зниження чи мінімізація факторів, які сповільнюють ріст та розвиток рослин. В умовах відкритого ґрунту це вітер, град, низькі температури, пізні заморозки, які пошкоджують цвіт і зав'язь, шкідники та хвороби.

Наступний фактор, який гарантує збільшення урожайності ягід, — вирощування в спеціальному субстраті або в штучному ґрунті. Ця технологія дозволяє максимально розкрити потенціал рослин, смакові властивості ягід, забезпечити оптимальні умови для росту коренів, поглинання поживних елементів. Спеціально підготовлені ґрунтосуміші, які використовуються у теплицях, містять правильний баланс твердої фази, рідкої та повітряної.

Огляд технології закритого ґрунту

Залежно від культур, сорту, кліматичної зони України, погодних умов сезон свіжої ягоди у відкритому ґрунті в цілому досить обмежений (4 місяці).  Для деяких ягідних культур його можна подовжити за рахунок використання холодильників. Наприклад, із сучасними холодильниками з регульованим газовим середовищем можна реалізовувати на ринку лохину та червону смородину до листопада.  Але тоді виробник вимушений купувати дороге обладнання для охолодження, кооперуватися з іншими ягідниками, економити на енергоносіях. Використання технологій закритого ґрунту дозволяє суттєво подовжити сезон ягід, розпочавши плодоношення раніше травня, або подовживши пізніше листопада.

Читати за темою: No-Till технологія в овочівництві

Вирощування ягід у теплицях має чимало важливих нюансів. Один із них — агроволокно. Є ще перфорована плівка, але вона не надто популярна в Україні. Хоча її використання дозволяє прискорити плодоношення суниці на 7 днів у порівнянні з агроволокном.

В агротехніці суниці агроволокно застосовують в осінній період, коли формуються плодові бруньки врожаю наступного року. Схема посадки кущів при використанні цього матеріалу одно- або дворядна. Однорядна більш приваблива тим, що рослини менше хворіють за рахунок кращого провітрювання куща. Дехто з фермерів відмовляється від такої схеми висадки, бо при ній на 1 га поміщається менше кущів. Це так, але за рахунок доброго провітрювання, достатньої інсоляції ягоди виростають більшими, що привабливо для вимогливого споживача і дозволяє реалізувати продукцію за вищою ціною.Наступний момент: під агроволокном суниця краще зимує. Особливо це важливо для тих регіонів України, де немає стабільного снігового покриву. На таких полях холодні вітри видувають вологу з рослин, що призводить до загибелі суниці або суттєвого зниження врожайності.

Часто агроволокно застосовують у плівкових тунелях для вирощування ягід у контейнерах, де є ризик швидкого промерзання чи пересихання землі у горщиках. Покривний матеріал разом із високими плівковими тунелями дозволяє захистити рослини від вітру, морозу. Також агроволокно рятує насадження від швидкого нагрівання та стрімкого охолодження.

Тунелі для вирощування ягід

Тунелі — проміжний варіант між використанням агроволокна та повноцінних теплиць. Вони продовжують сезон збору ягід на 2-3 тижні за рахунок більш раннього їх достигання. Для південних регіонів можна спробувати затіняючі сітки на тунелях, як це практикують на ягідниках Італії. Така сітка стримує частину вітрового потоку, розсіює світло. Взагалі ягідні культури не люблять вітер. Висаджені на протязі суниці, лохина знижують врожайність, гірше ростуть, частіше вимерзають взимку і страждають від весняних заморозків.

Чим ще зручні тунелі? На відміну від теплиць, у них фермеру простіше регулювати мікроклімат. У сонячний день достатньо підняти матеріал на бокових стінках, посиливши природну вентиляцію, але зберігши захист від дощу та вітру. Через це тунелі дуже популярні серед ягідників Каліфорнії, Португалії, Іспанії.

Ще одна перевага використання тунелів при вирощуванні суниці — захист від дощу. В умовах відкритого ґрунту в Україні сезон збору ягід суниці припадає на кінець травня - початок червня з традиційними зливами. У таких умовах якщо вчасно не зірвати ягоду, то 50-60% врожаю зігниє на кущі.

Мінітунелі ефективні при вирощуванні не тільки суниці, полуниці, але й червоної та жовтої смородини. До речі, про останні дві культури. Судячи з європейських трендів на ягідному ринку та завдяки хорошій лежкості, ці ягідні культури скоро вийдуть на лідерські позиції.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus

- 4° ... - 7°

Вітер

3.8м/с

Опади

0.9мм

Вологість

85%

Матеріали за темою