Основні напрямки, де Ізраїль допомагає нагодувати світ

ТОП-12 напрямків, де Ізраїль допомагає нагодувати світ

16 липня 2019 1468 0

Від крапельного зрошення до селекції витривалих культур, ізраїльські інновації допомагають нагодувати людей скрізь, особливо в країнах, що розвиваються.

Продовольча забезпеченість є найважливішим питанням, оскільки населення світу зростає, а природні ресурси зменшуються. Важливе значення мають розумні рішення для більш ефективного землеробства, витривалі культури, альтернативні джерела харчування, надійне пакування та зберігання харчових продуктів.

Жодна інша окрема країна ― безумовно, не така молода і крихітна, як Ізраїль ― не зробила більше проривів у цій сфері.

Починаючи з 1950-х років, ізраїльтяни не тільки знаходили чудові способи озеленення власної пустелі, але й широко ділилися своїми відкриттями.

Ось 12 основних напрямків, де Ізраїль допомагає годувати світ.

1. Крапельне зрошення

Сенегальські фермери навчаються встановлювати комплект для зрошення Tipa. Фото надано компанією MASHAV

Хоча концепція крапельного зрошення існувала задовго до ізраїльської державності, революцію в цьому напрямку зробив ізраїльський інженер-гідротехнік Сімха Бласс в 1960-х роках, і продовжує далі трансформувати сільське господарство по всьому світу.

Трубка низького тиску Blass стала фундаментом для всесвітньо відомої компанії Netafim (проданої за 1,5 мільярда доларів компанії Mexichem у 2017 році) та інших ізраїльських компаній з крапельного зрошення та мікрозрошення, її варіанти використовуються у всьому світі.

Одним з прикладів того, як ізраїльське крапельне зрошення вплинуло на виробництво продовольства в зарубіжних країнах, є комплект Tipa (Drop), який дає змогу зрошувати за рахунок гравітації, коли в сільській місцевості немає потрібного тиску води. Міністерство закордонних справ Ізраїлю забезпечило комплектами Tipa сотні фермерів у Сенегалі, Кенії, Південній Африці, Беніні та Нігері.

У середньому 70% світової води спрямовується на зрошення, частково тому, що деякі райони все ще використовують неощадливий полив для зрошування. Ізраїльські агротехнологічні компанії, такі як CropX, Saturas, Manna і SupPlant, допомагають клієнтам у всьому світі впроваджувати ефективні програми крапельного зрошення, які використовують менше води і допомагають отримати більше якісного урожаю.

Інновації в крапельному зрошенні постійно розвиваються. У лютому 2019 року Netafim підписала трирічний договір про співпрацю з компанією Bayer і університетом Ben-Gurion щодо передачі технологій дослідження ґрунту, цифрового прогнозування та передових технологій Netafim щоб визначити методи кращого використання краплинного зрошення для точного живлення кореневої системи.

2. Збереження зерна до продажу

Фото надано компанією GrainPro

У глобальному масштабі близько однієї третини продовольства, що виробляється для споживання людиною, втрачається щороку. У країнах з низьким рівнем доходу більша частина цих втрат відбувається на ранніх і середніх етапах виробничого ланцюга. Одна з проблем полягає в тому, що більшість щойно зібраних зернових і бобових культур втрачаються через шкідників і плісняву до виходу на ринок.

Розроблені в Ізраїлі кокони GrainPro GrainPro Cocoons забезпечують простий і дешевий спосіб для африканських і азіатських фермерів зберегти своє зерно якісним до продажу.

Величезні мішки, винайдені професором Шломо Наварро, міжнародним консультантом з харчових технологій, не пропускають воду та повітря. Вони використовуються приблизно в 100 країнах, включаючи Африку, Латинську Америку, Середній та Далекий Схід.

Компанія Amaizz, заснована у Тель-Авіві, вирішує проблему фермерів тропічної Африки та Індії під час сушіння зерна, такого як кукурудза, яке піддається інвазії токсичного грибка, а також пошкоджується комахами та іншими тваринами.

Amaizz запускає пілотний проект у Біхарі, Індія

Amaizz пропонує захищені електричні або сонячні модульні сушильні, дезинфікуючі та зберігаючі пристрої, які стримують шкідників і запобігають розвитку грибків. Компанія також виробляє охолоджуючі сховища для будь-якого виду зерна, молотилки для ячменю і кукурудзи, які скорочують час роботи та пошкодження зерна.

У 2016 році Amaizz виграла конкурсну програму Великих Викликів Ізраїлю (Grand Challenges Program) завдяки вдосконаленню обробки та зберігання врожаю після збору, а також зменшенням до 50% втрат, спричинених неправильним поводженням та зниженням вартості.

Як один із шести ізраїльських стартапів, обраних у 2018 році для Індійсько-ізраїльського мосту інноваційних програм (India-Israel Bridge to Innovation) від Israel Innovation Authority, з ініціативи прем'єр-міністрів обох країн, Amaizz зараз проводить пілотні проекти з ключовими гравцями на індійському ринку.

3. Збереження манго від ураження плодовою мушкою

Манго забезпечує існування тисяч фермерів у країнах, що розвиваються. Однак, багато виробників манго в Індії, Америці і Західній Африці за останніх кілька років просто облишили цю справу, тому що досить високий відсоток їхніх культур пошкоджувався різними видами плодової мушки.

Біопастка FreeDome на манговому дереві, Таміл Наду, Індія. 

Ця ситуація різко змінилась з новою продукцією від ізраїльської компанії Biofeed, ще одним із шести стартапів Індійсько-ізраїльського мосту інноваційних програм 2018 року.

Стартап FreeDome виробляє екологічно чисті приманки, які містять в собі органічну спеціальну суміш поживної приманки, стимуляторів харчування та контролюючих або терапевтичних засобів, що знаходяться у запатентованій формі гравітаційно-контрольованих флюїдів, що виділяються пасткою, для знищення маленьких мух.

Biofeed продемонструвала загальне зниження інвазії східною плодовою мушкою з 95% до менш ніж 5% у пілотному тестуванні з індійськими фермерами, що вирощують манго, в той час як пілотна програма в Того зменшила інвазію в різних областях на 88-95%.

4. Точне землеробство

Великий і зростаючий прецизійний ag-tech сектор Ізраїлю налічує понад 450 компаній, які пропонують сучасні технології збору та аналізу даних для більш ефективного та продуктивного землеробства.

CEO Taranis Ofir Schlam використовує додаток в полі.

Нижче наведено лише чотири приклади ізраїльських прецизійних аграрних компаній, чиї рішення використовуються в усьому світі:

AgriTask дозволяє фермерам об’єднувати в єдине ціле всі свої аграрні дані з різних джерел (дані зйомки, дані метеорологічних станцій, вбудованих датчиків тощо) на одну платформу, доступну через мобільний додаток.

Croptimal виконує в реальному часі точні тести рослинних тканин, ґрунту і води в полі, різко знижуючи стандартну процедуру аналізу з 10 днів до менш ніж години.

Taranis поєднує високороздільну аерофотозйомку з комп'ютерним скануванням і штучним інтелектом, щоб показати фермерам, що відбувається на їхніх ділянках, аж до чисельності комах і листяного покриву, та аналізує ці дані для забезпечення підтримки у прийнятті рішень.

Prospera створює цифрову систему землеробства, яка збирає, оцифровує та аналізує величезну кількість даних, щоб допомогти виробникам контролювати та оптимізувати їхні системи виробництва та вирощування.

5. Збереження полуниці та іншої продукції

Компанія Bio-Bee заснована в кібуці Сде Еліяху, розмножує і експортує кілька видів корисних комах і кліщів для біологічної боротьби зі шкідниками, а також джмелів для природного запилення, до більш ніж 50 країн світу від Індії до Чилі.

Найбільш продаваним у світі компанією є крихітний BioPersimilis, високоефективний ворог павутинного кліща, руйнівного сільськогосподарського шкідника.

BioPersimilis використовує більшість фермерів Каліфорнії, які вирощують полуницю (найбільший ринок BioBee), а також виробники перцю, помідорів, картоплі, бобів, кукурудзи, огірків, дині, баклажанів і декоративних квітів з метою зменшення кількості пестицидів, які вони використовують на 80%.

6. Сприяння експорту сільськогосподарських культур фермерами

Фермери не можуть експортувати продукцію, якщо вони не дотримувались комплексних і часто змінюваних урядових норм у цільових країнах, стосовно деталей, включаючи воду, добрива, пестициди, захист рослин, гарантійні та трудові вимоги.

Це дуже складна проблема особливо для малих ферм, які повинні бути частиною великих кооперативів, якщо вони хочуть продавати за кордоном.

Унікальна система AKOLogic сільськогосподарського менеджменту заснована на хмарних технологіях, система Аграрні знання он-лайн (AKOL), надає фермерам постійно оновлювані основні принципи регулювання на єдиній панелі. Якщо клієнт хоче продати в Walmart, AKOLogic автоматично застосовує відповідні правила США до плану вирощування.

Система AKOLogic допомагає фермерам керувати будь-якими культурами відповідно до правил імпорту будь-якої країни

«Покупцям необхідно знати, що все зроблено відповідно до норм, стосовно кожного контейнера, який вони отримують. Тепер вся документація знаходиться в одному місці в режимі реального часу автоматично, з повною простежуваністю від поля до ринку», ― говорить генеральний директор компанії Рон Шані.

Система також допомагає фермерам керувати ресурсами, адміністративними процесами і щоденною функціональністю за допомогою календарів, контрольних списків, звітів, карт і цифрового зберігання документів. Сільськогосподарські кооперативи можуть використовувати платформу для надання допомоги виробникам та управління ними.

У січні 2015 року в Ізраїлі було запроваджено програмне забезпечення, яке зараз використовується половиною ізраїльських фермерів. Перший закордонний пілот AKOLogic у Анголі у співпраці з Міжнародним банком дозволив кооперативу дрібних фермерів вперше експортувати в Європу сільськогосподарські культури.

Зараз компанія співпрацює з місцевими партнерами в балканських країнах для того, щоб малі традиційні ферми могли продавати свої культури в Європейському Союзі, і шукає стратегічних партнерів, щоб допомогти реалізувати AKOLogic в Китаї, Сінгапурі та Південній Америці. Система також впроваджується через партнера на жорстко регульованих фермах, що вирощують медичні коноплі в Ізраїлі та інших країнах.

7. Вбираючи кожну краплю води з повітря

Не кожне блискуче рішення має бути високотехнологічним. Технологія зрошення, розроблена Tal-Ya Water Technologies полягає у використанні багаторазового пластикового лотка для збору роси з повітря, зменшуючи кількість води, необхідної для сільськогосподарських культур або дерев, до 50%.

Кожну рослину або дерево оточують квадратні зубчасті лотки, виготовлені з переробленого пластику, що не містить поліетилену, з УФ-фільтрами та добавкою вапняку. При зміні температури з вечора і протягом ночі роса збирається на обох поверхнях лотка Tal-Ya, який направляє росу і конденсат прямо до коренів. Якщо йде дощ, піддони підвищують ефективність кожного міліметра води у 27 раз.

Винахідник і генеральний директор Авраам Тамір сказав, що лотки також блокують сонце, тому бур'яни не можуть вкоренитися, та захищають рослини від екстремальних температурних перепадів. «Фермери повинні використовувати набагато менше води, і, в свою чергу, набагато менше добрив на вирощування», що призводить до меншого забруднення підземних вод.

Фото 8. У січні 2019 року академіки з Індійського Університету Сільського господарства Пенджабу приїхали побачити Tal-Ya в експлуатації в Arava R&D Center в Ізраїлі.

8. Молочне господарство

Hof Hasharon Dairy Farm, SAE Afikim (Afimilk) і SCR Precise Dairy. Всі вони роблять передові системи, які використовуються на молочних фермах по всьому світу для управління стадом, моніторингу і годування. MiRobot виробляє роботизовані доїльні системи, які дозволяють здійснювати малозатратні однорідні доїння та процедури після доїння.

Протягом останніх 10 років азіатські країни, включаючи В’єтнам та Китай, вкладають значні кошти у створення молочних підприємств, і вони покладаються на досвід, знання та обладнання ізраїльської держави.

9. Аквакультура

Індустрія аквакультури зростає в середньому на 6% щорічно, щоб задовольнити постійно зростаючий попит на рибу та морепродукти.

Але більш ніж половина риби, що споживається в усьому світі, вирощена на фермах, де риба знаходиться у переповнених резервуарах і отримує величезну кількість антибіотиків, гормонів і пестицидів. Існує нагальна потреба в екологічних і корисних рішеннях для комерційного рибальства.

Ізраїль має кілька таких рішень на ринку; ми розглянемо одну нову та дві вже досить відомі компанії.

Новою компанією є GiliOcean Technology, чия система Subflex дає змогу фермерам безпечно вирощувати рибу у відкритій воді, де рівень кисню ідеальний, а природні мікроелементи допомагають рибам рости швидше і здоровіше без антибіотиків. GiliOcean також пропонує алгоритми машинного навчання та аналітику великих даних для точної аквакультури.

AquaMaof Aquaculture Technologies працює з клієнтами в 50 локаціях по всьому світу для проектування, будівництва та технічної підтримки передових екологічних закритих рибних ферм. AquaMaof побудував найбільше промислове фермерське господарство у Європі, де вирощують тиляпію, а зараз працюють з норвезьким клієнтом для будівництва найбільшого в світі господарства для аквакультури лосося в Ньюфаундленді, Канада.

Компанія BioFishency розробила комплексну систему очищення води для аквакультури. Система підвищує продуктивність риби, має мінімальний екологічний вплив, покращує стан води та значно збільшує прибутковість.

З моменту свого заснування в березні 2013 року компанія BioFishency встановила свої системи в таких країнах, як Норвегія, Данія, Китай, Індія, Бангладеш, Нігерія, Конго та Ірак. У листопаді 2018 року Biofishency зайняла перше місце в Fishtech Awards, що проходили в Китаї. У березні 2019 року компанія залучила 2,4 мільйона доларів.

10. Витривале насіння для більших та кращих врожаїв

Селекція насіння була ізраїльською спеціалізацією з самого початку державності. Ізраїльські вчені в академічних колах, промисловості та урядовій Volcani Center Agricultural Research Organization зробили багато сортів насіння більш поживним, високопродуктивним та ароматним, а також стійким до посухи та хвороб; розробили нові сорти фруктів і овочів.

Кунжут готовий до збору врожаю. Фото Equinom

Equinom розробляє кілька різновидів витривалих сортів із високим вмістом протеїну. Його новий запатентований сорт кунжуту призначений для відкриття нових ринків для вирощування насіння, багатого залізом і кальцієм. Світовий ринок кунжуту приносить $9 млрд щорічно.

Насіння кунжуту Equinom має підвищену харчову цінність і є стійким до механічних пошкоджень, тому його можна збирати комбайнами. Необхідність збирання кунжуту вручну утримує культуру від досягнення повного потенціалу на ринку і призводить до того, що більша частина врожаю втрачається від забруднення, оскільки коробочки розстріскуються на землі.

Hazera Seeds, найбільша ізраїльська насіннєва компанія, що працює на міжнародному ринку під управлінням компанії Limagrain, має штаб-квартиру в Ізраїлі та Нідерландах, з дочірніми компаніями у 12 країнах і широкою дистриб'юторською мережею на більш ніж 100 інших ринках. Нещодавно компанія Hazera відкрила нові станції випробування в Нідерландах, Мексиці та Туреччині.

Стенд Origene на Agritech, травень 2018, Тель-Авів.

Інший великий ізраїльський виробник насіння, OriGene Seeds, вирощує овочі для ринків більш ніж 25 країн. OriGene спеціалізується на дослідженнях та селекції родини гарбузових, яка включає дині, огірки, кабачки і гарбузи. Компанія також має нову програму виведення томатів, яка діє на півдні Мексики.

11. Пакування нового покоління продовжує термін зберігання

Псування продуктів до продажу є колосальною першопричиною втрат продуктів харчування у всьому світі. Кілька ізраїльських компаній використовують передові матеріали, щоб впевнитись, що голодні споживачі отримають більше продуктів.

Компанії StePac і Tadbik спільно розробили Xgo FreshLid, «модифіковану атмосферу», що повторно герметизує кришку, щоб продовжити термін зберігання свіжих вишень з Чилі та Перу на шляху від ферми до ринків ― так само далеких, як, наприклад, Китай.

Упаковка StePac Xflow для чорниці, зеленої цибулі та зеленої квасолі знижує кількість використовуваного пластику до 40%, збільшуючи термін придатності, покращуючи повітряний потік.

Xgo FreshLid продовжує термін зберігання свіжих вишень, що перевозяться з Південної Америки до Китаю. Фото StePac та Tadbik

Valentis Nanotech проводить випробування нанокристалічної целюлози (CNC), виготовленої з цілком доступної целюлози, з покриттям, що додає міцності, блокує ультрафіолетове випромінювання та має антибактеріальні властивості, для упаковки продуктів харчування.

Melodea ставить CNC в спеціальні прозорі покриття для упаковки в паперових пакетах і коробках, які є біорозкладними, надзвичайно міцними і стійкими до кисню, що продовжує термін зберігання.

Active Pak, що в даний час одержує прибуток через національну технологічну компанію SN2E (Startup Nation Enterprise), використовує запатентований процес для просочування термопластичних пакувальних матеріалів нетоксичним нанокомпозитом, що містить антимікробні ефірні масла для продовження терміну зберігання фруктів і овочів.

12. Альтернативний білок

Заповнюючи нагальну потребу в дешевих, більш здорових, екологічних і безпечних джерелах білка, ізраїльські компанії випробовують продукти, виготовлені з комах, бобових та рослинного або штучно вирощеного м'яса.

Flying Spark робить білковий порошок і ненасичені жири, отримуючи їх з личинок плодових мух. А багаторазово нагороджена компанія Hargol робить білковий порошок з коників, яких розводять на фермі.

Білковий концентрат на основі нуту (замінник м'яса), що забезпечує нейтральним веганським білком без алергенів, глютену і генетичних модифікацій для використання у великому асортименті продуктів, виробляється компаніями InnovoPro і ChickP.

Amai Proteins розробила те, що вона називає солодким білком світу, призначеним для заміни цукру в продуктах харчування, не підвищуючи рівень цукру або інсуліну в крові. Amai використовують цифрове проектування білків на основі хмарних технологій та їх виробництво на основі дріжджів, для забезпечення солодким протеїном країн екваторіального поясу.

Ще розробляється натуральний замінник м'яса рослинного походження від Jet-Eat, SavorEat і Rilbite; і «чисте» синтетично вирощене м'ясо, вироблене з тваринних клітин, у тому числі від стартапів Future Meat Technologies, Aleph Farms і SuperMeat.

13. MASHAV: Навчання, як вирощувати більше кращих продуктів харчування 

MASHAV інтенсивний клас з рибного фермерства для професіоналів з 15 країн, січень 2019. Фото MASHAV-MATC

Ізраїль завжди ставив пріоритетом ділитися своїми технологічними досягненнями з країнами, що розвиваються, в Африці, Азії, Океанії, Центральній Європі, Євразії, на Близькому Сході та в Латинській Америці і Карибському басейні. Основною спрямованістю цієї діяльності є MASHAV ― Ізраїльське агентство міжнародного розвитку.

Протягом багатьох років понад 280 тис. професіоналів взяли участь у курсах MASHAV в широкому діапазоні мов і предметів, що включали передові сільськогосподарські практики.

Деякі з сільськогосподарських проектів MASHAV працюють у країнах-партнерах, включаючи тренінги з харчової безпеки в невеликих сімейних фермах; демонстраційні ферми та розширені послуги; дрібні пілоти кращих екологічних практик; розвиток агробізнесу на основі технологій; консультаційні та технічні послуги в агробізнесі та інше.

Тренінги проводяться як в цільових країнах, так і в Ізраїлі.

Тільки в січні цього року компанія MASHAV організувала службу дорадників, викладачів аграрних університетів та експертів з агротехнологій з восьми російськомовних країн, щоб передати останні дослідження Ізраїлю щодо підвищення виробництва та якості продукції; також учасники з 15 країн вивчають перевірені ізраїльські стратегії та технології для вирішення виробничих, економічних та екологічних проблем у інтенсивному рибному фермерстві.

Інші курси, заплановані у 2019 році англійською та французькою мовами, стосуються питань, які включають сільськогосподарську освіту в африканських початкових і середніх школах; інтенсивне виробництво овочів; механізми агробізнесу для африканських жінок; розвиток сільського господарства в посушливих регіонах.

За матеріалами www.israel21c.org

© Абіґеіл Клейн Лейчмен, 21 травня 2019 року.

Виконано за допомогою Disqus