Як народжується насіння Semelita 

Усе починається із зернятка — як народжується насіння Semelita 

1 жовтня 2019 438 0

Чи бачили ви, як з’являється на світ якісний насіннєвий матеріал? Ми — так! Під час нашого візиту на Хмельниччину, куди ми їздили дізнатися, що ж таке програма спільного вирощування Vitagro Partner, ми не оминули нагоду ознайомитися із технологією виробництва насіння Semelita. Про шлях, який проходить зерно, перш ніж стати у лінійку продукції ТМ Semelita, нам розповіли начальник відділу насінництва, старший науковий консультант з агрономії агрохімічної компанії Vitagro Partner Микола Сучек та завідувач насіннєвого заводу групи компаній VITAGRO, «Аграрна компанія 2004» Віктор Вільчанський.

Дослідження та виробництво

Для насіння ТМ Semelita, шлях, що триває кілька років, розпочинається у R&D відділі компанії Vitagro Partner. За словами Миколи Сучека, який і очолює цей відділ, основною його метою є організація системи безперервних досліджень для впровадження нових технологій з подальшим їх використанням клієнтами компанії.

«Ми зараз живемо в умовах зміни клімату, постійних спалахів епіфітотій та появи нових видів шкідників. Така система безперервних досліджень та випробувань дозволяє пропонувати нашим клієнтам та партнерам тільки високоякісну продукцію», — пояснює Микола Сучек.

Відділ, який має дослідницькі ділянки у 13 регіонах України займається дослідженням не тільки насіння Semelita, а й засобів захисту рослин, таких, як інокулянти, антистресанти, мікродобрива тощо.

Микола Сучек, старший науковий консультант з агрономії агрохімічної компанії Vitagro Partner

Після кропіткого відбору у найкращих селекційних центрах Європи, насіння потрапляє на дослідницькі полігони Vitagro Partner. Одночасно на одному такому полігоні може досліджуватися до 50 сортів, з яких обирається 2-3 найкращих, які і будуть представляти бренд Semelita.

Читати за темою: Аграрний симбіоз — програма спільного вирощування Vitagro Partner

На дослідних ділянках насіння проходить скрупульозні випробування з відпрацюванням технології вирощування та з урахуванням кліматичних особливостей регіону для отримання максимальної врожайності в українських реаліях. Досліджується терміни та норма висіву, реакція на регулятори росту, несприятливі та стресові умови, стійкість до адаптогенів тощо. Технологія вирощування відпрацьовується і в лабораторних умовах, де також проводиться  фітоекспертиза насіння, вивчається фітопатологічний стан культури та реакція на мікро та макроелементи.

Тому, вже на стадії реалізації, клієнт разом із насінням Semelita отримує також і рекомендації по технології його вирощування для конкретного регіону. 

Микола Сучек, старший науковий консультант з агрономії агрохімічної компанії Vitagro Partner

«Ми відбираємо кращі поля, кращі регіони, де свій мікроклімат, який підходить для виробництва насіння. Сортові прочистки у нас проводять спеціально навчені бригади, а не студенти чи школярі, як буває у деяких виробників. У підсумку, ми отримуємо насіння з високими посівними якостями та сортовою чистотою 96-98%, що перевищує державний стандарт у 92%», — розповідає науковець.

Читати за темою: Селекція і насінництво в Україні: дефіцит коштів та науковці-ентузіасти

Випробування кожного сорту тривають 2-3 роки і якщо «піддослідний» стабільно демонструє високу врожайність — він впроваджується у виробництво. Це безперервний процес, оскільки на ринку постійно з’являються нові сорти, що завойовують європейський ринок. Сьогодні лінійку насіння Semelita представляють 15 сортів озимої пшениці, 2 сорти озимого ячменю, 9 сортів сої, 3 сорти гороху та по 1 сорту ярого ячменю і гірчиці.

Через терни завод до клієнта

Наступний, не менш важливий етап — насіннєвий завод. Виробничі потужності, де очищають, протруюють та готують до посівних кондицій насіння Semelita, були побудовані на базі колишнього комбікормового заводу. У 2013 році в основні будівлі, зведені попередниками, було встановлене нове сучасне обладнання датської фірми Cimbria. Саме з цього часу насіннєвий завод і розпочав свою роботу. Штат підприємства складає 25 працівників. За словами Віктора Вільчанського, це цілком достатньо для роботи в цілодобовому режимі. Розрахункова потужність — 8 т/год. для насіння озимої пшениці.

«Найбільше ми переробляємо насіння сої. Також серед основних культур — озимі та ярі пшениця і ячмінь. Останні два роки в нас з’явився і горох. Працюємо також із насінням гірчиці та озимого ріпаку», — перераховує основні культури, що входять в лінійку продукції ТМ Semelita  Віктор Вільчанський.

Віктор Вільчанський, завідувач насіннєвого заводу групи компаній VITAGRO, «Аграрна компанія 2004»

Завод має власну фасувальну лінію, яка рік тому була розширена у зв’язку зі збільшенням обсягів виробництва, та додаткову лінію для протруєння зерна з фасуванням.

Також минулого року на заводі збудували невеликий елеватор потужністю 5,5 тис. т. Він складається з 5 силосів по 500 т і 2 силосів по 1 тис. т. та дозволяє уникнути ризику змішування насіння, яке може відбутися при переміщенні зерна за схемою поле — зернотік, зернотік — завод. Ще одна вагома перевага, яку дає елеватор — безперебійне постачання зерна.

«До елеватора, як би не планували логістику, все ж у старому логістичному ланцюгу бували якісь неполадки: або машина зламалась, або навантажувач зайнятий, не кожен зернотік працює вночі. Сьогодні ж ми ні від кого не залежні», — радіє Віктор Вільчанський.


Завідувач заводу пригадує, що раніше завод працював у дві зміни по 8 годин. Елеватор ввели в експлуатацію з осені минулого року, що відразу дало можливість працювати цілодобово. Це, у свою чергу, дозволило збільшити обсяги виробництва.

«Зазвичай так було: у нас є біля заводу 2 бункери орієнтовно на 40 т зерна. Якщо не підвозити насіння, то його вистачає приблизно до третьої-четвертої години ночі. На завіз насіння вночі доводилося витрачати додаткові ресурси. Тепер елеватор забезпечує нам безперебійну роботу та усуває проблему зі змішуванням насіння», — додає він.

Виробництво насіння ТМ Semelita розпочинається із жнивами — у липні. Одним із перших на обробку потрапляє зерно озимого ячменю. Далі, по мірі дозрівання, йдуть ріпак, горох і, нарешті, пшениця. На заводі насіння проходить наступні етапи: очищення, калібрування та протруєння. Робота з насінням озимої пшениці триває від липня до вересня. У кінці серпня на заводі розпочинають протруювати насіння, щоб до терміну висіву розвезти його у всі відділення компанії та згідно з заявками на реалізацію.

Віктор Вільчанський, завідувач насіннєвого заводу групи компаній VITAGRO, «Аграрна компанія 2004»

З кінця вересня розпочинається заготівля насіння вже для весняного посіву.

«Це напружений час. Вивозимо в біг-бегах пшеницю, завозимо сою. Обробляємо насіння сої, після чого розпочинається заготівля насіння ярого ячменю. На словах це все ніби швидко і просто виглядає, та це не так: маємо різні сорти, різних замовників і, відповідно, різні вимоги. Готуємо також до весняного посіву горох, яру пшеницю. Паралельно з цим весною в нас триває робота з гірчицею. Для прикладу, цього року ми підготували 60 т насіння гірчиці, розфасованої в мішки по 20 кг», — каже Віктор Вільчанський.

Сушильних камер на заводі немає, тож зерно до оптимальних кондицій по вологості доходить у полі. Свій шлях на заводі насіння розпочинає ще у вантажівці, яка зважується разом із зерном на 60-тонній вазі. Далі зерно вивантажують у прийомні бункери елеватора. А вже з елеватора насіння конвеєром потрапляє безпосередньо на завод. Тут на нього чекає обладнання грубої та тонкої очистки і калібрування. Насіння з різною питомою вагою та уражене хворобами відокремлюють.

Новітня технологія первинної очистки дозволяє запобігти травмуванню насіння при зайвих завантаженнях. Наступний етап — обладнання для протруювання. Після завершення обробки насіння зсипають в біг-беги по 1 т із відповідним маркуванням та вивозять навантажувачем на склад, де  і зберігають до моменту відвантаження за місцем призначення.

Читати за темою: Захист і догляд саду — досвід господарств Ґадз та VITAGRO

Так народжується насіння ТМ Semelita. Це продукція класу «еліта» та 1-ї репродукції, що походить від придбаної за кордоном відповідної «супереліти» при співпраці з Saaten Union, SAATBAU, Prograin Semences, NPZ Lembke

На заводі здійснюється відбір сортів кращих зразків європейської та вітчизняної селекції, які найбільш адаптовані для вирощування в умовах України.

Під торговою маркою ТМ Semelita реалізуються сорти озимої та ярої пшениці, ячменю, гороху, гірчиці, сої, гібридів соняшнику, ріпаку та кукурудзи. Планується також розширення насіннєвої лінійки іншими культурами.

Також тут є власна насіннєва лабораторія, де посівні якості готової продукції контролюють в два етапи. Насіннєвий матеріал, який іде на реалізацію, обов’язково додатково перевіряється в сертифікованих державних лабораторіях. 


Щодо автопарку підприємства — то окрім трьох автонавантажувачів, до заводу прописаний лише один старенький ГАЗон. Основне його завдання — вивезення відходів. 

«Ми у 2012 році починали роботу з одним навантажувачем. У той час його було достатньо. Сьогодні в нас 3 автонавантажувачі працюють цілодобово — на них працюють 5 водіїв позмінно», — розповідає Віктор Вільчанський.

А ось транспортуванням зерна вже завідує АТП компанії. На далекі маршрути відправляють великотонажні зерновози, на ближчі — камази з причепом. Зручне розташування виробничих потужностей ТМ Semelita та центрального складу – в центрі 10 областей Західної та Центральної України – забезпечує швидку доставку насіння до господарств-партнерів. 

Нерідко буває й так, що насіння на заводі купують, але воно й надалі зберігається тут же, на складах. 

«У мене була така ситуація, коли в січні клієнт придбав насіння сої, не в сезон. А в нас спочатку стояв ячмінь, а соя — в самому кінці. Ну, приїхав клієнт і каже: «віддай мені мою сою, бо я купив». То ми розгортали сніг, вивозили 40–50 т ячменю й потім вивозили біг-беги з соєю. Але й купував він 40 т сої. Якби 2 т — то чекав би до весни», — усміхається завідувач заводу.

За словами Віктора Вільчанського, у найближчі роки планується розширення складських приміщень, оскільки вже сьогодні їх вистачає впритул, особливо після збільшення виробничих потужностей. Тому орієнтовно на 2020 р. тут хочуть збудувати ще один склад на 2 тис. т насіння в біг-бегах.

З червня працівники заводу йдуть в оплачувані відпустки, щоб із липня знову приступити до роботи. На запитання чи відпочивав він цього року, Віктор Анатолійович, посміхаючись, відповів, що для людей із сільської місцевості звичний відпочинок — «зелене море» й саме таким чином він відпочивав. 


Завод ми відвідали саме у червні, тож на той момент на ньому панувала тиша — крім завідувача, чергових працівників та охорони, на ньому нікого не було. Та вже зараз, коли ви читаєте цей матеріал, повним ходом кипить робота і нове насіння ТМ Semelita готується набути оптимальних характеристик для отримання максимальних врожаїв.

 © Андрій Яцина, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 15° ... + 6°

Вітер

2м/с

Опади

0мм

Вологість

66%
Матеріали за темою