Медові ріки в отруйних берегах ― чому у світі забороняють використання хлорпірифосу

Медові ріки в отруйних берегах ― чому у світі забороняють використання хлорпірифосу

27 лютого 2020 3658 0

На початку лютого 2020 року у Апостолівській ОТГ на Дніпропетровщині було введено обмеження на споживання питної води, а навчальні заклади відправлено на позачергові «канікули» до 12 лютого у зв’язку із виявленням у воді Каховського водосховища забруднюючих речовин ― діазинону та хлорпірифосу.

Повторні проби, відібрані 10 лютого, показали, що забруднюючі речовини у воді вже відсутні, і жителі населеного пункту повернулись до звичайного життя, а навчання у школах поновили. Проте ситуація, коли хлорпірифос чи інші пестициди стають причиною екологічних проблем в Україні та світі не є рідкістю. Ця речовина давно привернула увагу екологів та урядів багатьох країн, які послідовно вимагають обмежити вживання препаратів на основі хлорпірифосу.

У чому ж небезпека цієї діючої речовини, де та чому вже заборонили її використання, розбирався Kurkul.com.

Що таке хлорпірифос

Хлорпірифос — речовина фосфорорганічної групи, яка є основою для виробництва багатьох пестицидів. Вона була винайдена у 1965 році та запатентована у 1966 році компанією Dow Chemical. Цей пестицид використовується для боротьби зі шкідниками, що становлять небезпеку для більш ніж 60 різних культур. Також його використовували для медичної, санітарної та побутової дезінфекції у приміщеннях. 

Першими препаратами на основі хлорпірифосу, що пройшли реєстрацію для застосування стали Дурсбан, Лорсбан і Ренобан компанії Dow Chemical, яка у 2011 році змінила назву на DowDuPont, після свого злиття з компанією DuPont. До холдингу ввійшли DuPont Pioneer, DuPont Crop Protection і Dow AgroSciences. У 2015 році сільськогосподарський підрозділ DowDuPont представлено брендом Corteva Agriscience, який у 2019 році стає незалежною сільськогосподарською компанією.

Зараз виробництвом препаратів на основі цієї речовини займаються майже всі найбільші світові виробники засобів захисту рослин, такі як Syngenta, ADAMA, Bayer та інші. 

За даними Dow, у 2014 році препарати на основі хлорпірифосу були зареєстровані у понад 100 країнах світу і використовувались на площі близько 3,5 млн га.

Окрім сільського господарства, хлорпірифос використовували чи використовують досі у побуті — у приманках для тарганів та мурах, препаратах з боротьби з термітами, комарами, пестицидах для газонів та полів для гольфу.

Небезпека використання 

Дослідження вчених із США та інших країн доводять те, що навіть незначні дози хлорпірифосу, які нещодавно вважались умовно безпечними — можуть чинити негативний вплив на здоров’я людей. Загалом, потрапляючи в організм людини, він викликає гострі порушення роботи центральної нервової системи: головний біль, порушення свідомості аж до розвитку глибокої коми, судоми. Сильне отруєння може призвести до смерті. Також негативна дія препарату стосується хронічного ефекту. Тобто, якщо споживати продукти, що містять залишкову кількість фосфорорганічних пестицидів протягом тривалого періоду — можливий віддалений прояв негативних наслідків. Більше того — порушення у функціонуванні нервової системи вдалося зафіксувати навіть на наступному поколінні тварин, яке безпосередньо не зазнавало дії препарату.

У живій природі особливу чутливість до хлорпірифосу демонструють водні організми: риби та комахи. Речовина поглинається ними безпосередньо з води навіть без потрапляння у шлунок під час харчування. 

У Британії у річках Родінг (1985), Оузе (2001), Вай (2002 та 2003) та Кеннет (2013) усі дорослі комахи, креветки та/або риби були вбиті внаслідок невеликих викидів концентрованого хлорпірифосу. Витік у липні 2013 р. до річки Кеннет призвів до отруєння комах та креветок протягом 15 км русла ріки, коли близько пів склянки концентрованого хлорпірифосу було змито у стоки.

Ще більшу небезпеку хлорпірифос несе для бджіл, які гинуть не лише від контакту з інсектицидом під час обробки садів та полів, а й зазнають тривалого впливу від накопиченої у пилку та нектарі речовини. Дослідження у США, декількох європейських країнах, Бразилії та Індії виявили хлорпірифос у майже 15% зразків пилку у вуликах та трохи більше ніж у 20% зразків меду. Було визначено, що бджоли мають більш високий ризиком отруєння хлорпірифосом через свій раціон, ніж багатьма іншими пестицидами.

Читати за темою: Темні плями на Росі — що не так в історії отруєння річки

Заборони у світі

Використання хлорпірифосу не регулюється міжнародним законодавством чи договорами. Хоча такі організації, як PANNA (Pesticide Action Network) та NRDC (Natural Resources Defense Council), стверджують, що хлорпірифос відповідає чотирьом критеріям (стійкість, біоакумуляція, перенесення на далекі відстані та токсичність) у Додатку D Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі, і його слід обмежувати.

Сьогодні використання хлорпірифосу заборонене урядами восьми європейських країн, а в багатьох введено обмеження на використання його у побуті, поблизу шкіл чи місць можливого скупчення дітей тощо. Єврокомісія націлена повністю обмежити використання інсектицидів на основі хлорпірифосу. 

Обмеження на використання хлорпірифосу були також введені у Сінгапурі (2009 рік), Південній Африці (2010 рік), Великобританії (2016 рік).

В Індії у 2010 році спалахнув скандал, коли Центральне бюро розслідувань країни виявило підкуп чиновників компанією Dow Chemical з метою отримання дозволу на продаж хлорпірифосу. Унаслідок цього виробнику взагалі заборонили займатись комерційною діяльністю на території Індії протягом 5 років.

Читайте також: Хлорпірифос потрапив під заборону використання в окремих штатах США 

Були спроби заборонити використання хлорпірифосу на загальнодержавному рівні й у США. Зокрема рішення про повну заборону пестициду було прийнято Агенцією по охороні довкілля США (ЕРА) у листопаді 2016 року. У висновку Агенції йдеться про те, що, хоча «невизначеності» залишаються, ряд досліджень надають «достатні докази» того, що діти відчувають негативні ефекти розвитку навіть при низькому рівні впливу хлорпірифосу.

Проте у 2017 році адміністрація Трампа скасувала це рішення, вважаючи висновок упередженим та недостатньо аргументованим. У заяві Скотта Прюіта, керівника ЕРА, від 29 березня 2017 року сказано:

«Скасовуючи кроки попередньої адміністрації щодо заборони одного з найбільш широко використовуваних пестицидів у світі, ми повертаємось до використання наукових доказів у прийнятті рішень, а не упереджених результатів».

Американська Асоціація педіатрів одразу відреагувала на скасування заборони хлорпірифосу, зазначаючи, що існує велика кількість наукових доказів, які демонструють згубний вплив хлорпірифосу на розвиток плодів, немовлят, дітей та вагітних жінок.

«Ризик для здоров'я та розвитку немовлят та дітей однозначний», — сказано у заяві.

Того ж року було встановлено, що незадовго до скасування заборони хлорпірифосу керівництво ЕРА кілька десятків разів проводило зустрічі з представниками компанії  DowDuPont, зокрема і генеральним директором компанії Ендрю Н. Лівердісом. Останній очолює робочу групу з виробництва при Адміністрації президента Трампа. Також компанія DowDuPont пожертвувала $1 млн на інавгурацію теперішнього президента США. А загалом, за повідомленням The Associated Press, на лобіювання тільки у 2016 році компанія витратила $13,6 млн.

Тим не менш, багато штатів США таки ввели заборону або обмеження виробництва та продажу пестицидів, до складу яких входить хлорпірифос. 

Спочатку заборону його використання було запроваджено на Гаваях. У травні минулого року штат Нью-Йорк ухвалив заборону на використання діючої речовини до кінця 2021 р. Заборону на використання хлорпірифосу запроваджено у Каліфорнії — найбільшому сільськогосподарському штаті країни. Восени минулого року Каліфорнійське агентство з охорони навколишнього середовища (EPA) оголосило про припинення використання інсектициду впродовж 2020 року. На початку 2019 р. обмеження намагались запровадити у штаті Меріленд. В Орегоні, Коннектикуті та Нью-Джерсі заборона на використання одного з найбільш широко використовуваних в країні ЗЗР наразі перебуває на стадії розгляду.

«Хоча хлорпірифос заборонений далеко не скрізь, я думаю, деякі люди задаються питанням про перспективи його подальшого використання. Це клас сполук, органофосфатів, від яких ми, як правило, відходимо. Ця тенденція спостерігається упродовж останніх 20 років, і думаю, збережеться надалі», — зауважив доцент Державного університету штату Огайо доктор Келлі Тілмон.

Отруєння хлорпірифосом в Україні

У світі відомо більше мільйона видів комах, з яких приблизно 10 000 видів відносяться до рослиноїдних; з них, у свою чергу, близько 700 видів завдають найбільшої шкоди при вирощуванні та зберіганні сільгосппродукції. Нині проти шкідників в Україні зареєстровано 248 інсектицидів, що увійшли до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання» — з них 37 препаратів на основі хлорпірифосу, які мають край негативний вплив на медоносних бджіл.

Зазвичай масове отруєння відбувається у весняно-літній період. Загалом бджоли гинуть внаслідок порушення правил застосування пестицидів і недотримання санітарних вимог. За даними Держпродспоживслужби у 2019 році з підозрою на отруєння було направлено зразки підмору бджолиного, пилку, перги, стеблів рослин з оброблених полів 29 населених пунктів, де зафіксована загибель 1 139 (2017 ― 1000, 2018 ― 1 066) бджолосімей. 

За результатами хіміко-токсикологічних досліджень виявляли: 

При внесенні в ґрунт певна кількість пестицидів може потрапити у струмки і ріки. Цей стік разом із промисловими скидами здатний спричинити забруднення поверхневих та підземних вод. А якщо кількість хімічних речовин, що забруднює воду, більша за допустиму норму, це може призвести до вкрай негативного пливу екологію. 

Так сталось, внаслідок ДТП 9 червня 2019 р. у с. Збаржівка Погребищенського району Вінницької області, до притоки річки Рось потрапила 1 т інсектицидів, одним з яких вірогідно був інсектицид «Нурел Д» (діючі речовини хлорпірифос і циперметрин), а також інші препарати захисту рослин. У місці виливу вміст хімікатів перевищував припустиму норму у 200-600 разів. У річці померла риба, попри заяви влади про безпечність хімікатів для довкілля. Деякі місцеві жителі тимчасово виїхали з села Збаржівка на Вінниччині, де сталась аварія. У містах було відключене водопостачання.

Читати за темою: Загроза банкрутства — все про інцидент Вадима Дикусара з Суффле навколо соняшника Pioneer

А що ж виробники?

У відповідь на заборону діючої речовини у Каліфорнії, Кесей Бірхмаєр представник компанії Corteva Agriscience, яка є провідним виробником хлорпірифосу в США, заявив, що компанія виступає за безпечне використання пестицидів, «ми категорично не погоджуємось зі змістом звинувачення, яке Каліфорнія видала реєстраторам, вони не підтверджені об'єктивними та детальними науковими дослідженнями».

Втім вже на початку лютого 2020 року, представники Corteva Agriscience заявили, що більше не будуть виготовляти або продавати хлорпірифос. У повідомленні сказано, що рішенню передувало зниження попиту на препарати з вищесказаною діючою речовиною, а не стурбованість громадськості або регулюючих органів щодо негативного впливу хлорпірифосу на навколишнє середовище. Компанія виготовила достатньо препарату для задоволення попиту до кінця року, і фермери, які купили хлорпірифос у 2020 році, отримають свої замовлення. 

«Попит на один з наших давніх продуктів, хлорпірифос, значно знизився за останні два десятиліття, особливо у США. У зв'язку з цим зниженням попиту Corteva прийняла стратегічне ділове рішення про припинення виробництва хлорпирифосу в 2020 році», — про це йдеться в повідомленні, наданому AgWeb.

За інформацією видання у 1997 році органофосфати (хімічний клас, до якого належить  хлорпірифос) представляли 40% світового ринку пестицидів. Сьогодні це всього лише 5%, і компанія очікує, що їх частка буде ще більше знижуватися, враховуючи посилення контролю з боку регулюючих органів.

«Це бізнес-рішення, засноване на триваючому зниженні частки ринку. Недавні обмеження в ЄС і в Каліфорнії, вплинути на використання і попит. Практичним ефектом цих обмежень є обмеження вибору фермерів на ринку», — повідомляють у компанії. 

У завершення можна сказати, що вчені довели, що хлорпірифос паралізує нервову систему комах та має подібну дію і на людину — порушує розвиток мозку. І якщо сільське господарство не почне працювати над тим, щоб сприяти кращому розумінню ролі агрохімікатів у виробництві продуктів харчування, і не змінить їх сприйняття, то ситуація з отруєннями може погіршитись. Необхідно апелювати до відповідальності, перш за все, аграрного виробника, який може вибрати агрохімічну продукцію за якістю і безпекою, краще контролювати нормативи її зберігання, транспортування та застосування, зрештою — якщо не відмовитися від неї повністю, то зменшити кількість застосування.

© Єлизавета Кудиненко, 2020 р., Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus