Одноосібники VS фермери: у кого більше шансів на успіх?

Одноосібники VS фермери: у кого більше шансів на успіх?

4 вересня 2015 2319 0

Однією з проблем українського сільгоспвиробництва вважається нелегальна діяльність одноосібників. Усі знають про їх існування та регулярно підраховують збитки, які несуть не лише самі одноосібники, а й держава. І ось, нарешті, в цьому напрямку намітилися певні зрушення.

Зокрема, у першому читанні депутати Верховної Ради України прийняли законопроект №1599 від 23.12.2014 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств», що легалізує таку форму господарювання, як сімейні фермерські господарства.

Цим документом передбачається узаконення виробництва і реалізації продовольства дрібними фермерами.

Цей законопроект, розроблений Міністерством аграрної політики та продовольства України, подано на розгляд до Кабінету Міністрів України. У разі затвердження та прийняття цього документа, вже у 2016 р. буде запущено кілька пілотних проектів відповідно до європейської моделі допомоги фермерам.

Тобто у випадку втілення законопроекту у життя для фермерів відкриються нові можливості. Та чи переконає це одноосібників легалізувати свою діяльність? Чи їм і так непогано живеться? Ці та інші питання Кurkul.com вирішив з'ясувати.

Перший ворог — бюрократія і неплатоспроможність

«Одноосібникам все ж таки сутужніше. Їм не відшкодовують податок на додану вартість та ще й, наприклад, продукцію закуповують у них неохоче. Думаю, що, можливо, введення фіксованого податку на 1 га землі полегшило б ситуацію і стимулювало одноосібників легалізуватися. Податки та збори платили б залежно від платоспроможності», — вважає голова сімейного фермерського господарства «Безух» (55 га, Волинська область) Олександр Безух.

Голова сімейного фермерського господарства «Безух» Олександр Безух

За його словами, відлякує їх і бюрократія. При оформленні документів на фермерів чекають стоси паперів та десятки кабінетів. Плюс штат: одноосібник просто не зможе утримувати його через фінансову неспроможність.

«Нічого доброго в кооперації, про яку всі зараз так говорять, я не бачу. Ефективним результат може бути тільки в молочній сфері. У цій ситуації кооперація допоможе людям зорганізуватися і поліпшити загальний доступ до ринку збуту молока. На базі кооперативів індивідуальні господарства спільно зможуть домовитися про ціну молока з переробниками, разом закуповувати обладнання і покращувати продуктивність своїх корів через різні послуги і програми, які здійснює кооператив», — упевнений фермер.

Майбутнє — за фермерством

Головний агроном фермерського господарства «Калина» (420 га, Тернопільська область) Ігор Фостик говорить, що селянин-одноосібник залишається сам на сам зі своїми проблемами, а це призводить до проблем не лише економічних, а й соціальних. Вони рік у рік стикаються з однією одвічною проблемою — куди збути кревно зароблене.Мінус одноосібних господарств, на його думку, в тому, що вони не можуть вийти на організований ринок, оскільки офіційно не мають статусу товаровиробника, а тому не можуть продавати свою продукцію переробним і заготівельним підприємствам.

Головний агроном фермерського господарства «Калина» Ігор Фостик

«Одноосібники, безперечно, програють в соціальному плані. Саме створення ферм дасть їм соціальні блага, можливості доступу до кредитних ресурсів і державної підтримки. Тому майбутнє бачу лише за фермерством. На мою думку, кооперація не є панацеєю у фермерській справі. Фермер має самостійно відстоювати своє, але не без допомоги держави. Особливо держава має сприяти у компенсуванні фермерам у разі неврожаю», — зазначає він.

Сільськогосподарська кооперація — це аксіома

Президент Асоціації фермерів та землевласників України Іван Томич переконаний, що з точки зору правового поля, соціального захисту та соціального забезпечення, фермери мають впевнену перевагу. А от особисті селянські господарства жодним із цих благ не забезпечені.

«Перспективу для останніх я бачу лише в одному — їм треба законодавчо переходити до формування сімейних фермерських господарств європейського типу. Об’єднання дрібних фермерських, одноосібних селянських господарств у сільськогосподарську кооперацію — це аксіома. Іншого шляху розвитку подій я не бачу», — говорить експерт.

Президент Асоціації фермерів та землевласників України Іван Томич

Іван Томич зазначає, що саме кооперація забезпечить формування якісної цінової політики на ринку. Адже вона дає можливість різко знизити ринкові ціни і підвищити закупівельні у селянина. А це у свою чергу розширить ринок споживача і мотивує до збільшення виробництва продукції.

«Тому створення сільськогосподарських кооперацій — це широке соціальне, економічне питання, загалом це питання добробуту українців», — додає він.

Тож залишатися одному чи об’єднуватися, вести свої справи законно чи залишитися «за бортом» — вибір, який може зробити лише власник фермерського господарства.

Лілія Христенко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою