Реклама
Чому корова не завагітніла?

Чому корова не завагітніла?

10 липня 2020 7581 0

Переклад з англійської

Молочні корови не завжди вагітніють після першої спроби інсемінації. Існує безліч причин, які можуть сприяти зриву зачаття.

Незважаючи ні на що, майже завжди є група корів, які не вагітніють з першої спроби. Їх запліднюють, але протягом місяця-двох вони або потребують іншого запліднення, або несподівано відкриваються. Що відбувається? Чому так багато корів, які не вагітніють? Навіть тоді, коли репродуктивному управлінню приділяється ретельна увага, рівень успішності може бути невтішним.

Існує багато можливих пояснень: ановуляція, генетична схильність, неправильний час запліднення, проблеми зі зберіганням сперми, погана техніка штучного запліднення (ШЗ), загибель ембріона, інфекція, тепловий стрес, проблеми з обміном речовин… список продовжується. У цій статті зупинимось на чотирьох головних причин, чому корови не вагітніють.

Чи хороше в неї здоров’я?

З точки зору здоров’я зрозумілі три речі: 1) післяпологові розлади поширені у молочних стадах, 2) післяпологові розлади призводять до каскаду інших проблем продуктивності та 3) взаємозв'язки між різними розладами та різними показниками виробництва комплексні. У серії досліджень, виконаних Ribeiro та ін. (2016), залишкові наслідки післяпологових розладів (утримувана плацента, метрит, мастит, кульгавість, проблеми з травленням або проблеми з диханням) у багатьох випадках тривали понад чотири місяці. Корови, в яких діагностували порушенням у час між отеленням та ШЗ, мали на сім-десять відсотків менше запліднень, ніж здорові стада.

Читайте також: Запахи від тваринництва: причини та способи усунення

Вірусна діарея великої рогатої худоби (ВДВРХ) та хронічне інфікування лептоспірозом — це дві найбільш важкі інфекції, які можуть призвести до безпліддя та ранньої втрати вагітності. Хороші програми вакцинації є важливими.

Стан тіла в момент часу після отелення може бути не таким показовим, як зміна стану тіла, що відбувається протягом перших кількох тижнів після отелення. Помітне падіння стану тіла негативно впливає на запліднення та якість ембріонів, тоді як корови, які здатні підтримувати стан організму, мають сприятливіші репродуктивні реакції (Carvalho et al., 2014).

Велика рогата худоба

Лактуючі корови особливо чутливі до теплового стресу. Їх тіла виробляють багато тепла, що в поєднанні з жаркою погодою може завдати шкоди яйцеклітинам і молодим ембріонам. Фертильність може навіть знизитися внаслідок теплового стресу, який стався за кілька місяців до овуляції. Цікаво, що негативні наслідки теплового стресу можна обійти з передачою ембріона, оскільки тижневий ембріон, минає вразливі стадії, коли тепловий стрес завдає йому найбільше шкоди (Hansen, 2015).

Вона овулювала?

Незалежно від будь-яких інших факторів, якщо фолікул не овулює,  то немає можливості для вагітності. Термін ановуляція описує стан, коли корови заслабкі для нормальної овуляції, це може бути наслідком поганого стану у післяпологовий період, а також пов'язаним з високим виробництвом молока сучасною коровою. У середньому ановуляція зберігається щонайменше у 20% молочних корів за поширеним  довільним періодом очікування - 60 днів (Wiltbank та ін., 2010).

Мало того, що відсутність овуляції означає, що ооцити недоступні для запліднення, але це також зазвичай означає, що циркулюючі концентрації прогестерону низькі під час розвитку фолікулів. Поступово стає зрозумілим, що гормональне середовище під час розвитку фолікулів впливає на якість ооцитів, а більш висока концентрація прогестерону за день до овуляції позитивно впливає на фертильність.

Чи правильно її запліднили високоякісною спермою?
Клітини сперми та овульовані ооцити мають обмежений термін життя в репродуктивному тракті. Однак сперматозоїдам також потрібно провести кілька годин у репродуктивному тракті, перш ніж вони зможуть запліднювати, за цей час вони здійснюють свою подорож звідти, де вони були введені, до місця запліднення в яйцепроводі.

Хоча є дискусії через певну гнучкість, правильний час запліднення все ще є критичним. Це може означати різницю між оптимальною і граничною плодючістю. Інсемінацію на основі діагностування тепла, незалежно від того, чи це традиційні методи візуального виявлення чи більш досконалі методи з використанням технологічних пристроїв, в ідеалі слід проводити через 4-16 годин після настання постійної тічки або підвищення активності.

Використовуйте для ШЗ розрахунки, одна помилка може серйозно поставити під загрозу всі інші зусилля та витрати. І хоча деякі рекомендовані протоколи є складнішими та менш зручними, та є обґрунтування їх меті. Деякі складніші протоколи, при належному дотриманні, добре працюють і можуть приводити до кращих результатів, ніж більш зручні.

Читайте також: Школа тваринника: Як визначити мастит у корови та лікування маститу

Хоча існують відмінності між окремими биками, а також відмінності в тому, як кожен бичок продукує сперму,  та слабка фертильність певних одиниць сперми настає з більшою ймовірністю через неправильне зберігання, розморожування або поводження з спермою. Бак для сперми повинен бути добре налагоджений та контролювати рівень азоту. Вплив тепла на трубки із спермою повинно звестись до мінімуму. Температура розморожувальної ванни та тривалість часу відтавання сперми повинні відповідати рекомендаціям постачальника. Також сперма повинна бути гігієнічно введена в тіло матки. Компрометація будь-якої з цих деталей може негативно вплинути на фертильність.

Чи можливо, що вона була тільна, але втратила вагітність?

Втрата ембріонів є поширеним явищем і є одним з найбільших обмежень вагітності у молочних корів. Запліднення відбувається частіше, ніж нам здається, але понад 20% ембріонів не виживають більше чотирьох тижнів. І навіть якщо ембріони виживають чотири тижні, додаткові 12% втрачаються між 28 та 60-м днем ​​після запліднення (Wiltbank та ін., 2016).

Що можна зробити?

Кілька ключових речей можуть допомогти покращити народжуваність у молочному стаді. Усуньте будь-які прогалини у програмах вакцинації чи перехідного годування корів. Шукайте ефективне зменшення тепла протягом спекотних місяців. Розгляньте можливість використання GnRH та CIDR для забезпечення наявності прогестерону під час фолікулярного розвитку, орієнтуючись на проблемних ановулярних корів. Обслуговуйте обладнання ШЗ та ретельно дотримуйтесь належних методів інсемінації. А по втраті ембріонів визнайте, що ми не завжди можемо запобігти цьому, але будьте уважні до того, щоб розпізнати відкритих корів і своєчасно їх перезапліднити.

Вам буде цікаво:

Джерело: extension2.missouri.edu

© Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus