Як збільшити ефективність ЗЗР — вплив ад'ювантів

Як збільшити ефективність ЗЗР — вплив ад'ювантів

9 березня 2021 2175 0

Фермери все частіше стикаються з питанням, які препарати краще обрати для догляду за посівами та як їх правильно комбінувати, щоб збільшити ефективність внесення засобів захисту рослин. Оскільки, якими б інноваційними не були ЗЗР, їх ефективність значно збільшується із внесенням ад'ювантів. 

Ці з'єднання мінімізують або усувають основні проблеми, що виникають при проведенні обприскування — утворення піни, знесення, випаровування, деградація, прилипання, проникнення, а також нестабільність і несумісність.

Наразі на ринку представлена велика кількість активаторів: поверхнево-активних речовин (ПАР), емульгаторів, олій та солей амонію, а також допоміжних ад'ювантів — кондиціонерів для води, контролерів дрейфу, сумісних агентів, підкислювачів і піногасників. Проте не кожен знає, для чого використовується той чи інший препарат, в яких нормах та для яких культур.

Отже, як ад'юванти впливають на властивості робочого органу, чому варто їх застосовувати, для чого використовується той чи інший препарат, які норми використання та про особливості ад'ювантів компанії Nando Kurkul.com розповів Олександр Карнаух, продакт-менеджер напряму добрив та мікродобрив компанії «Агро Експерт».


Ринок ад'ювантів

У 2020 р. ринок сільськогосподарських ад'ювантів склав $3,3 млрд. За прогнозами MarketsandMarkets, до 2026 р. він збільшиться на 5,3% і досягне рекордної позначки — $4,7 млрд. При цьому середньорічний темп зростання складе 6,1%.

Аналітики зазначають, що такий фактор, як зростання попиту на поліпшені сорти сільськогосподарських культур, є головним аспектом зростання ринку сільськогосподарських ад'ювантів.

Ринок ПАР займає найбільшу частку світового ринку сільськогосподарських ад'ювантів, оскільки неіонні ПАР сумісні з великим спектром пестицидів. Через це аналітики прогнозують значне зростання цього сегмента ринку. Проте найбільше зростання у вартісному виразі прогнозується у сегменті гербіцидів. Адже при їх виготовленні все частіше додаються ад'юванти, котрі можуть контролювати активність препарату або характеристики нанесення.

Найбільшими споживачами ад'ювантів є Італія, США, Франція, Німеччина, Австралія, Бразилія, Канада, Індія та ін. Український ринок ад'ювантів розвивається паралельно з ринком пестицидів і листових добрив. Так, найбільша кількість ад'ювантів використовується із ЗЗР, складаючи 4-5% їхнього ринку. Експерти зазначають, що розвиток ринку ад'ювантів стимулюється потребою в ефективних продуктах, які можуть задовольнити нові потреби аграріїв.

Читати також: Як правильно вносити добрива по мерзло-талому ґрунту — розбираємось разом


Виробники ад'ювантів

Провідними виробниками ад'ювантів у світі є зокрема компанії Adjuvant Plus Inc. (Канада), Akzonoble NV (Нідерланди), Brandt Consolidated (США), Clariant International Ltd. (Швейцарія), Lamberti SpA (Італія), Momentive Performance Materials (США), Solvay SA (Бельгія), Dow Corning (США), Croda Chemicals (Індія), Tanatex Chemicals BV (Нідерланди), Helena Chemical Company (США) та інші.

На вітчизняному ринку сегмент ад'ювантів представлений препаратами компаній Syngenta, BASF, Bayer, ADAMA та ін. Однак останніми роками з'являються нові гравці, наприклад, аргентинська компанія FRAGARIA та литовський холдинг NANDO, портфель якого вже нараховує 5 продуктів в Україні. 

Препарати групи NANDO стали доступними українським споживачам ще 3 роки тому, оскільки тоді було здійснено реєстрацію продуктів. А минулого року виробник уклав угоду про поширення й ексклюзивні права на продаж продукції з компанією «Агро Експерт», яка стала офіційним дистриб'ютором.

«Ми розширили кількість партнерів і тепер є дистриб'юторами компанії NANDO. Наразі представлено 5 ад'ювантів NANDO, проте ми плануємо розширятися. Відчуваємо, що ринку потрібен продукт на основі ріпакової олії. Також займаємося реєстрацією нового мікробіологічного продукту для інокуляції, зокрема для обробки насіння кукурудзи, пшениці та ячменю», — зазначив Олександр Карнаух. 


Вплив на робочий розчин 

Використання ад'ювантів зумовлює покращення розпилення розчину і збільшує тривалість дії активної речовини на поверхні листа, впливаючи так на поглинання й асиміляцію елементів рослиною. Крім того, при їх застосуванні зменшується поверхневий натяг води, кількість води в робочому розчині, стрес від гербіцидної обробки посівів, а також збільшується ефективність препаратів та продуктивність обприскувачів.  

Зменшення поверхневого натягу води

Кількість води в робочому розчині зазвичай сягає до 200 л, а це значно більше, ніж пестицидів, які вносяться обприскувачем. Останнім часом хімічній складовій продуктів приділяють значну увагу, проте забувають про важливий аспект — фізичні та хімічні особливості води. 

Вода має поверхневий натяг, котрий забезпечує утворення краплин, що можуть ускладнити процес обприскування рослин.

«Коли ми вносимо щось з обприскувача, то зазвичай розчин перетворюється на краплі або бульбашки. Що при цьому відбувається? Ця крапля, потрапляючи на листок, може просто відбитися від нього. В результаті частина препарату не потрапить на рослину, а стече з неї», — акцентує експерт.  

Читати ще: Все, що необхідно знати про КАС — вартість, норми внесення та переваги

Для того, щоб цього уникнути, до препаратів додають ПАР. 

«Рекомендую звернути увагу на препарати на основі органосилікону, наприклад, Perifolis. При їх застосуванні крапля поширюється на рослині, а отже, площа контакту ЗЗР є максимальною, а це дуже важливо в першу чергу для контактних пестицидів», — пояснив Олександр Карнаух.

На ринку представлено багато препаратів, проте, за словами експерта, варто звертати увагу на країну-виробника, репутацію дистриб'ютора та результати тестувань продуктів, адже існує велика кількість фальсифікату. 

Зменшення кількості води в робочому розчині та збільшення ефективності препаратів

Одна із найбільших проблем останніх сезонів — це дефіцит води не тільки у ґрунті, а й зменшення рівня ґрунтових вод та висихання ставків. Тому фермери вимушені зменшувати кількість води для внесення. Наслідком цього є недостатнє змочування рослини та неефективна дія ЗЗР.

«Одним із варіантів розв'язання проблеми є застосування ад'ювантів. Наприклад, використання препарату Perifolis може зменшити кількість води у розчинах до 30% за рахунок сильного розтягування крапель.Звісно це зменшення можливе за умови, що господарство уже на даний час не користується екстремально малими нормами води», — зазначив Олександр Карнаух. 

Читати за темою: Агротренди: Менше води ― більше ефективності

Практика показує, що застосування ад'ювантів підвищує ефективність до 30% та забезпечує оптимальну дію ЗЗР, оскільки будь-який препарат створений для роботи у стандартних умовах: при оптимальному pH, оптимальній жорсткості води та максимальному покритті рослини. Проте завдяки додаванню ад'ювантів дія ЗЗР буде значно вищою, тому варто уникати максимальних доз препаратів. Особливо це важливо при роботі з гербіцидами, які мають жорстку дію на рослину.

«Деякі препарати можуть наробити проблем і без ад'юванта, варто бути обачливими з дозами. Рекомендую не працювати з максимальними дозами, особливо господарствам на Дніпропетровщині, Донеччині, Луганщині, Одещині та Миколаївщині. Тобто в регіонах, де часто не вистачає вологи в ґрунті. Відомо, що ЗЗР не бажано використовувати, коли рослини в стресі. Але коли останніми сезонами такого не буває?», — пояснив спеціаліст. 

 

Будь-який стрес для рослини зумовлює зменшення врожайності, а застосування менших доз препаратів завдяки додаванню ад'ювантів зменшить рівень стресу після обробки посівів. Ще один позитивний аспект використання ад'юванту — це те, що розчин не змивається протягом тривалого часу. Це важливо, адже за екстремальних кліматичних умов неможливо спрогнозувати коли і в якій кількості варто чекати опадів. 

Perifolis практично не змивається вже через 30 хв після обприскування, а отже, інвестовані гроші і час принесуть бажаний результат. 

Важливим застереженням при застосуванні ад'ювантів є чітке виконання рекомендацій виробника, адже деякі препарати є несумісними та пригнічують дію один одного. Важливими також є рекомендації виробників пестицидів, адже деякі діючі речовини потребують специфічних ад’ювантів і саме завдяки їм забезпечується ефективна дія ЗЗР. Тому компанія «Агро Експерт» рекомендує дотримуватись рекомендацій виробника.

Читати по темі: Агротренди: Новітній захист від хвороб на прикладі піренофорозу пшениці

Збільшення продуктивності обприскувачів

При застосуванні ад'ювантів збільшується продуктивність обприскувача: якщо норма виливу води на гектар складає 200 л, то ефективність становитиме понад 744 га/тиждень. При зменшенні норми виливу води до 150 л продуктивність буде близько 997 га/тиждень, тобто збільшиться на понад 25%.


Огляд ад'ювантів Nando

Назва Норма використання Особливості Переваги
Силіконовий розповсюджувач Perifolis

50-125 мл/га з контактними пестицидами, мікродобривами.

50-200 мл/га з системними пестицидами.

Норму препарату можливо зменшувати при достатньому зволоженні рослин.

Збільшує ефективність пестицидів до 30%.

Зменшує кількість води у робочому розчині до 30%.

Силіконовий зволожувач Periterra

З ґрунтовими гербіцидами — 200-250 мл/га.

З гербіцидами формуляції ОС/ED — 100-200 мл/га.

Норму препарату доцільно зменшувати при достатньому зволоженні ґрунту.

Знижує поверхневий натяг розчину. Забезпечує рівномірне зволоження нерівного і сухого ґрунту. Зменшує міграцію гербіцидів вглиб ґрунту.

Відзначається антидрифтинговою дією.

Зменшує гербіцидний стрес рослин.

Кондиціонер для води pH POWER Розраховується на 100 л води залежно від pH води. Є окисником води, клейкою речовиною, пом'якшувачем та захищає розпилювачі від кальцинування.

Є сильним окислювачем з кольоровим індикатором. Відповідно до кольору розчину можна встановити його pH.

Клейка речовина —  розчини краще прилипають і поширюються на поверхні рослин.

Пом'якшує воду за рахунок зв'язування іонів кальцію і магнію — Ca2+ Mg2+.

Суміш силікону та акрилу SMART CONTACT

100-200 мл/га з контактними пестицидами.

400 мл/га для склеювання стручків ріпаку.

Застосовується з контактними фунгіцидами та інсектицидами, а також в якості склеювача стручків ріпаку.

Зменшує поверхневий натяг розчину, тому поліпшується зчеплення, поширення та проникнення препаратів на поверхні рослин.

Активний розчин покриває не тільки рослини, а й комах, це особливо важливо при використанні контактних інсектицидів.

На поверхні рослин/комах формується мікроплівка, яка затримує активні речовини і забезпечує їх ефективність. Збільшує розмір крапель розчину, а отже, зменшує ризик знесення вітром (дріфту).

Піногасник Foamex 5-10 мл на 100 л води. Запобігає формуванню піни та усуває вже утворену.

Зменшує поверхневий натяг розчину.

Може бути використаний з усіма пестицидами і добривами.

Обприскувач легко заповнити розчином до самого верху.

Мийний засіб EMUNDO 0,5 л на 50 л води.

Нейтралізує залишки пестицидів. Усуває залишки олії та інших забруднювачів.

Активні речовини проникають в утворені забруднення, відокремлюють їх від стінок розпилювача й інших його частин, розчиняють залишки пестицидів та інших забруднювачів, усувають їх разом із водою.

Вже цього року року буде доступний новий мікробіологічний продукт компанії — деструктор стерні БІОСПЛІТО. Особливістю препарату є те, що в його складі відсутні живі мікроорганізми, а присутній лише продукт їх синтезу. 

«Вирішили розробити цей продукт, оскільки в посушливих умовах останніх сезонів мікроорганізми, які вносяться на поверхню ґрунту, особливо влітку, не виживають. А продукти синтезу можуть довго зберігатися й розкладати органічні речовини. Наразі плануємо закладати досліди й будемо раді забезпечити супровід», — підсумував Олександр Карнаух.

Отже, органосиліконові ад'юванти є сучасними препаратами, що поєднують кращі якості ПАР і прилипачів. Однак до їх застосування необхідно підійти виважено та слідувати всім рекомендаціям їх виробника, а також виробників пестицидів, за рахунок чого можна збільшити ефективність препаратів та, як наслідок, врожайність культур.

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2021 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою