Ферма в Британії

Скільки коштує земля в Британії та чи престижно бути англійським фермером?

1 лютого 2018 2653 0

Під час поїздки в Британію ми побували на виставці LAMMA 2018 та відвідали кілька місцевих ферм.

У перший же день прес-туру нас приймали у господарстві Lincolnshire Field Products, що має в обробітку 7,5 тис. га. Керує фермою виконавчий директор компанії Пол Ленгфорд (Paul Langford).

Господарство займається вирощуванням пшениці, цукрового буряку, картоплі, соняшнику та кількох видів капусти. Але головна родзинка ферми у тому, що тут вирощують гарбузи для Геловіну. А ще… гладіолуси. Але не будемо забігати наперед.

Пол Ленгфорд зустрічає журналістів з України

Kurkul.com: Розкажіть, як створювалося ваше господарство?

Пол Ленгфорд: Ферма почала своє існування близько 30 років тому. Через 10 років господарство продали, і одразу ж з’явилися виконавчі директори. У той час земельний банк компанії складав близько 6 тис. акрів (2428 га). Частина площ була нашою, а частину ми орендували, в тому числі і землю з королівських володінь. Вони також здають землю як фермерам, на 3-5 років, так і на більш довгострокові контракти — 5-10 років. Наразі у нашій власності 350 акрів землі (141 га), а всього обробляємо 18,5 тис. акрів (7,5 тис. га).

Kurkul.com: Які культури ви вирощуєте?

Пол Ленгфорд: У нас 600 га картоплі, 800 га цукрових буряків, 1300 га пшениці, 200 га ріпаку, 100 га бобових, 100 га гарбуза для Геловіна. Також вирощуємо гладіолуси та соняшник. Маємо близько 40 га гладіолусів на відкритому ґрунті, 12 га соняшнику (для декоративних цілей). І 2,5 тис. га у нас під овочами: цвітна капуста, броколі, брюссельська, червона, білокачанна, савойська та «весняна» капуста.

Пол Ленгфорд

Kurkul.com: Який загальний прибуток маєте від рослинництва за рік?

Пол Ленгфорд: Річний оборот складає 55 млн фунтів.

Kurkul.com: Скільки коштує гектар землі у вашій місцевості та яка вартість оренди?

Пол Ленгфорд: Залежить від самого ґрунту. Найдорожча земля — та, на якій вирощують картоплю, овочі, капусту. Також є інша земля, більш низької якості, на якій вирощують коренеплоди, той самий цукровий буряк, моркву, інші овочі. І є третій вид землі, де вирощують в основному зернові, ріпак, горох. У середньому 1 акр землі (0,4 га) коштує 14 тис. фунтів (близько 552 тис. грн — ред.). Це якщо говорити про землю дуже хорошої якості для картоплі та овочів. Якщо орендувати землю, то це, знову-таки, залежить від того, яку культуру орендар буде там вирощувати. Якщо це картопля, овочі — вартість оренди буде вищою, бо картоплю можна вирощувати на одних і тих же ґрунтах 6-8 років. Але в середньому оренда землі — це 200-250 фунтів за акр на рік (близько 7,8-9,8 тис. грн за 0,4 га на рік).

Пол Ленгфорд

Kurkul.com: Чи займаєтеся переробкою продукції?

Пол Ленгфорд: У прямому розумінні переробки — ні. Але ми намагаємося пакувати овочі прямо в полі. Тобто збираємо — одразу запаковуємо. Це дозволяє скоротити витрати. Далі ми відвозимо продукцію на зберігання в холодильну камеру, а вже потім відправляємо до торгівельних мереж, з якими співпрацюємо — Moldy, Walmart тощо.

Kurkul.com: А як щодо тваринництва?

Пол Ленгфорд: Ні, компанія цим не займається. Місцевість, де ми знаходимося, називають «хлібним кошиком Англії». Тобто тут більше займаються рослинництвом, а тваринництва дуже мало. Це залежить від якості землі. Тут є своя особливість: якщо навіть випаде 25 дюймів дощу (близько 630 мм), земля дуже добре вбере вологу і вже завтра можна буде знову виходити працювати в поле. Тому тут вигідніше вирощувати культури, ніж випасати тварин. Але я особисто маю невелике господарство, яке не входить до складу Lincolnshire Field Products, і займаюся розведенням овець.

Kurkul.com: Скільки працівників маєте?

Пол Ленгфорд: Разом із сезонними працівниками у нас працює 200-250 людей. Але протягом всього року у нас сезон на певну культуру, тож інколи ця кількість може збільшуватися і до 300-350 працівників.

Читати по темі:  Фермерство по-британськи: коли кредит під 2,5 % — це катастрофа

Kurkul.com: Чи маєте овочесховища, елеваторні потужності?

Пол Ленгфорд: Ми маємо елеватор на 10 тис. т та холодильну камеру для овочів на 7 тис. т, а також сховище на 16 тис. т зберігання картоплі. Картоплю ми сортуємо за якістю і розміром та зберігаємо окремо. Уся картопля упаковується і сортується в коробки, вагою 1 т. Цього року ми запакували 28 тис. коробок, тобто 28 тис. т картоплі ми зібрали у 2017 році.

Kurkul.com: А яка температура у сховищі, де зберігаєте картоплю?

Пол Ленгфорд: У нас є система охолодження. Картопля зберігається при температурі +2 °С, і більшість цієї картоплі потім йде на першу упаковку. Така температура не дозволяє картоплі почати проростати.

Kurkul.com: Яку урожайність маєте по різних культурах?

Пол Ленгфорд: Наприклад, ми збираємо 95 т/га цукрового буряку, але в цьому році у всіх фермерів Британії по цукровому буряку дуже хороші результати. Це унікальний рік.

Kurkul.com: А які показники по урожайності були до цього?

Пол Ленгфорд: По буряку це близько 82 т/га. Пшениці ми збираємо 9-9,5 т/га, ріпак — 4-4,2 т/га. Але все залежить від умов вирощування. Якщо господарство вирощує 6 культур, то 3-4 з них добре себе покажуть у цьому році, інші — ні. Тому наші фермери диверсифікують виробництво.

Kurkul.com: Скільки азоту вносите, щоб отримувати такий урожай?

Пол Ленгфорд: Близько 100 кг/га, але знову ж таки це залежить від попередника. Якщо це був цукровий буряк, то вносимо менше.

Пол Ленгфорд

Kurkul.com: Які затрати на гектар маєте? Чи доводиться економити на чомусь?

Пол Ленгфорд: На цукровий буряк йде близько 832 фунтів (32,8 тис. грн) без урахування збору врожаю. Але ми не прив'язуємося до врожайності. Якщо ми розуміємо, що треба 100 кг азоту внести, ми не будемо вносити 50 кг, думаючи, що зможемо десь заощадити. Тобто будемо вносити за технологією. Спочатку ми прораховуємо ці моменти — скільки коштів піде на добрива, скільки буде коштувати оренда землі, насіння тощо. Тобто якийсь бюджет ми формуємо, працюємо не наосліп. Але, наприклад, минулого року на ріпаку ми зекономили на внесенні добрив, бо вносили їх одразу точково при посіві в рядок. На те, щоб «проапгрейдити» сівалку ми витратили 10 тис. фунтів, але 20 тис. фунтів нам вдалося заощадити на добривах і ЗЗР. У підсумку ми залишилися в плюсі на 10 тис. фунтів.

Читати по темі:  Фредерік Платте: Наш кооператив забезпечує біогазом Нижню Саксонію в Німеччині

Kurkul.com: Розкажіть про ваш техпарк.

Пол Ленгфорд: Ми маємо комбайн для збору брюсельської капусти Tumoba, картоплезбиральний комбайн Standen Pearson Omega T3D, трактори JCB, Fendt Globalt, Challenger Ag, обприскувачі Agrifac UK, сівалки Kverneland, Horsch, KUHN та LEMKEN GmbH & Co. KG, комбайни New Holland Agriculture. Також маємо 8-корпусні напівнавісні плуги LEMKEN та 3-7-корпусні плуги KUHN. Використовуємо техніку Garford, яка дуже гарно показала себе в роботі. Тобто за допомогою цих машин ми можемо виконувати більше роботи на великих площах. Економічного обґрунтування у нас немає, але ми візуально бачимо, наскільки корисне використання цієї техніки, наскільки це впливає на здоров'я рослин. Ми навіть спеціально частину поля обробили культиватором, а частину — ні. І далі за ступенем розвитку рослин ми побачили плюси міжрядної культивації неозброєним оком.

Kurkul.com: Тобто техніку не орендуєте і свою в оренду теж не здаєте?

Пол Ленгфорд: Саме так.

У техпарку Lincolnshire Field Products

Kurkul.com: Коли у вас починається посівна кампанія?

Пол Ленгфорд: У кінці лютого починається сезон овочів, цукровий буряк і картопля — близько 10 березня, кукурудза в травні, гарбуз у квітні. Гладіолуси і соняшник теж сіємо в березні. Найбільш ранні гладіолуси, соняшник та капусту ми накриваємо листям, щоб вберегти від заморозків. Це  створює хорошу атмосферу для більш швидкого росту.

Kurkul.com: Зараз ви продаєте продукцію більше для внутрішнього ринку. Чи не плануєте експортувати?

Пол Ленгфорд: Ми маємо контракт із пакувальниками та з супермаркетами, тож більше спрямовані на внутрішній ринок. Але частково ми експортуємо, наприклад, минулого року експортували цвітну капусту в Італію, тому що там був неврожай цієї капусти внаслідок сильної спеки.

Пол Ленгфорд проводить екскурсію своїм господарством

Kurkul.com: Чи не плануєте в майбутньому викупити ту землю, яку зараз орендуєте? Чи є така можливість?

Пол Ленгфорд: Ми, звичайно, хочемо збільшувати земельний банк, але це не є пріоритетом. Я вважаю краще збільшувати оборотний капітал, вкладати гроші в техніку, в технології.

Kurkul.com: Як «Брексіт» вплинув на британський агробізнес?

Пол Ленгфорд: Особисто ми відчули вплив у галузі логістики. У нас є споріднена компанія, яка займається перевезеннями. Раніше водіями вантажівок, які розвозили товар, були в основному поляки. Зараз вони або виїхали, або ось-ось виїдуть з Британії. Мабуть, вплив буде на всі компанії, які мали тимчасових чи сезонних працівників. Але поки що це не дуже відчутно.

Kurkul.com: Як давно ви працюєте у сільському господарстві?

Пол Ленгфорд: Вже 37-й рік. На цій фермі я починав як оператор трактора і виріс до того, щоб стати виконавчим директором компанії. Щоб стати менеджером ферми треба пройти певні курси, знати хоча б як обприскувати рослини. Потім треба щороку вдосконалювати свої навички, підтверджувати кваліфікацію. Тобто це постійний розвиток. Якщо ферма є постачальником супермаркету, то вона обов'язково підпадає під аудит. Тож щороку хтось приходить і перевіряє наскільки персонал ферми відповідає вимогам тієї мережі, наскільки всі знають свою справу тощо.

Пол Ленгфорд

Kurkul.com: Наскільки престижно і вигідно бути фермером в Англії?

Пол Ленгфорд: Я думаю, що це престижно. Адже працюю в цій галузі вже 37 років,  почав робити це відразу після школи. Я отримую багато задоволення від того, що вирощує продукцію, яку їдять люди. Тобто ми вирощуємо щось для людей, і це мені подобається.

Kurkul.com: Дякуємо за змістовну розмову!

© Вікторія Сумченко, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus

- 5° ... - 11°

Вітер

4.7м/с

Опади

3.2мм

Вологість

90%
Матеріали за темою