Інтенсивний захист садів в умовах дощового травня — досвід ТОВ «Буковинський сад»

Інтенсивний захист садів в умовах дощового травня — досвід ТОВ «Буковинський сад»

1 липня 2019 1390 0

Цьогоріч травень «мокрий», як ніколи — у Чернівецькій області, за словами місцевих аграріїв, кількість дощів найбільша за останні 10 років. Не дивно, що в таких умовах вчасно подбати про захист насаджень від хвороб та шкідників не завжди виходить. І де гарантія, що відразу після обробки знову не піде дощ? Як діяти в такій ситуації та якими препаратами користуватись, щоб отримати в кінці сезону повні комори, розповідає головний агроном садових підрозділів корпорації «Сварог Вест Груп» Віталій Яценко. З ним ми поспілкувались під час візиту фахівців компанії BASF у ТОВ «Буковинський сад», який входить у склад корпорації.

Садові насадження ТОВ «Буковинський сад»

Kurkul.com: Розкажіть про ваше підприємство, з чого все починалося?

Віталій Яценко: Підприємство розташоване в Сокирянському районі Чернівецької області. Основний напрям — вирощування яблук і груш. Площі садів усіх підрозділів на території Сокирянщини близько 400 га, з них яблунь орієнтовно 330 га та 70 га груш. Сади в ТОВ «Буковинський сад» різного типу та віку, посадка починалася з 2003–2004 років і закінчилась у 2013–2014 роках. Майже 90% площ мають крапельне зрошення.

Інтенсивні сади — це шпалерні посадки 4*1 м, більш старші сади висаджені за схемою 4*2 м та 4*2,5 м. Основний сортовий склад яблуні — це Айдаред, Ренет Симиренка, Голден Делішес, Гала, Чемпіон, Глостер. Є також інші сорти, які займають невеликі площі. На даний час більшість садів уже вступили в промислову продуктивність. За сприятливих погодних умов рівень урожайності становить орієнтовно 50–70 т/га.

Яблуня

Kurkul.com: Якою є структура підприємства?

Віталій Яценко: Господарство розділене на 10 масивів по 40 га, якими керують бригадири. Кожен із них має підпорядковану бригаду, яка складається з 5-15 людей залежно від сезону. На збирання ми додатково наймаємо близько 500–700 сезонних працівників. Також певна кількість таких працівників задіяна у зимовий період, коли проводиться обрізка.

Kurkul.com: Інтенсивні сади потребують відповідного захисту від хвороб та шкідників. Яка у вас ситуація з такими хворобами як парша та борошниста роса?

Віталій Яценко: Дійсно, в інтенсивних насадженнях парша і борошниста роса має епіфітотійний характер. Якщо не подбати про інтенсивний захист, на промисловий врожай можна не розраховувати. Тому практично всі сучасні сорти, за винятком деяких стійких до цих хвороб, вимагають інтенсивного захисту. Це 15–17, а можливо, й більше обробок фунгіцидами за сезон.

Головний агроном садових підрозділів корпорації «Сварог Вест Груп» Віталій Яценко

Kurkul.com: Наскільки важливий довготривалий захист садових насаджень? Чи бували у вас ситуації, коли через тривалі дощі ви не могли вчасно внести ЗЗР?

Віталій Яценко: Цьогоріч у травні найбільша кількість й інтенсивність дощів у нашому регіоні за останні 10 років. Тому цей рік особливий. Поява парші відбувається швидше. Проявляється через те, що ми, можливо, не завжди встигаємо обприскувати дерева через дощі. А якщо і встигли, то препарати змиваються новими дощами, що вимагає інтенсифікації захисту. Загалом, до 29 травня вже було проведено 11 обприскувань від парші. А от на ділянці з сортом Айдаред, яку ми відвідали разом із фахівцями BASF сьогодні, спостерігалася проблема з борошнистою росою, тому там вносили препарат Серкадіс® Плюс перед цвітінням.

Kurkul.com: Можете поділитися першими враженнями від Серкадіс® Плюс? Як він себе показав?

Віталій Яценко: Це один із фунгіцидів, на які ми покладаємо надію. Головні переваги — оновлено діючі речовини і є можливість використовувати в комбінації з іншими фунгіцидами. Він допомагає перекрити певні «вікна» в системі захисту, які не перекривають інші препарати. По тому, що бачимо зараз — ефект є. Надіємося, що до кінця сезону він протримається, а повторна обробка закріпить результат. Думаю, найближчим часом Серкадіс® Плюс займе стабільне місце в системі захисту нашої компанії. Плануємо його використовувати на ділянках, які мають гіршу фітосанітарну ситуацію, зокрема з борошнистою росою.

Загалом схема захисту нашого підприємства передбачає в такий критичний дощовий період після 1–2 внесень контактних препаратів застосування системного препарату, але з різними діючими речовинами. Це дозволяє нам перекрити якість пропуски, змиття захисту дощем та інші недоліки, втримати від розвитку паршу й борошнисту росу.

Kurkul.com: Як бути з розвитком резистентності до препаратів при такому інтенсивному захисті?

Віталій Яценко: У нас система захисту побудована на комбінації фунгіцидів різних груп, явної резистентності не бачили, але недоліки в захисті є. Якщо поряд з інтенсивним розвитком хвороб є якісь інші організаційні моменти, які впливають на ефективність обприскування, можливе певне зменшення концентрації чи якісь ділянки пропущені, тоді буває, що навіть потужні препарати не діють при повторному обприскуванні уражених ділянок. Тому, додаючи нові препарати, такі як Серкадіс® Плюс із новими діючими речовинами, ми можемо боротися і з резистентністю.

Kurkul.com: Яке враження справив ваш сад на технічного менеджера по спецкультурах Центральної Європи компанії BASF Развана Бока? Як він його оцінив?

Віталій Яценко: За словами Развана Бока, садовий масив, який ми сьогодні відвідали, перебував у відмінному стані. Попри те, що сорт Айдаред схильний до появи борошнистої роси, система захисту спрацювала відмінно. Незважаючи на вік насаджень (яблуні 2013 року) та схему посадки, дерева виглядають здоровими. У цьому заслуга не лише системи захисту, а й добрив та загального догляду за садом, що в комплексі дозволяє отримати такий результат. Звісно, це не означає, що небезпека позаду, тому необхідно дбати про захист саду й надалі. Наступна обробка, на яку чекає саме ця ділянка саду, буде знову проведена препаратом Серкадіс® Плюс.

Разван Бок,технічний менеджер по спецкультурах Центральної Європи компанії BASF

Kurkul.com: Як реалізуєте вирощену продукцію?

Віталій Яценко: Основна частина — орієнтовно 90% іде на внутрішній ринок, решта — на експорт. Звісно, ми працюємо над розширенням ринків збуту.

Kurkul.com: Чи слідкуєте за залишками діючих речовин, які заборонені, наприклад, у ЄС у вирощеній продукції? Чи важливо для вас застосовувати рішення, які відповідають вимогам ринків ЄС?

Віталій Яценко: Для нашої компанії дуже важливо дотримуватися всіх вимог, щоб забезпечити можливість реалізації продукції не тільки в Україні чи Європі, а й у інших країнах. Намагаємось використовувати ефективні, але малотоксичні препарати. До них належить, наприклад, і Серкадіс® Плюс, який зменшує загрозу перевищення нормативів по залишках пестицидів у нашій продукції, що, безперечно, є ще однією перевагою при його застосуванні.

Kurkul.com: Які ще препарати застосовуєте у системі захисту?

Віталій Яценко: Це такі фунгіциди як Делан®, Полірам® ДФ, Кумулюс®, Стробі®, Белліс®, частково Малахіт®. Вони вже протягом 4 років стабільно входять у нашу основну систему захисту. Делан використовуємо 2–3 рази за сезон, особливо в такі критичні моменти, коли задощить. Є можливість його використовувати без бакової суміші, щоб розтягти використання повторно однакових діючих речовин. Ми задоволені цим препаратом, він входить у кістяк нашої системи захисту.

Читати за темою: День саду BASF у Андрія Багрія — секрети професіоналів

Полірам використовуємо на ранніх стадіях, Стробі®в нас — основний препарат на період цвітіння для убезпечення від подальшого розвитку парші саме в ранні періоди. Малахіт використовуємо на ділянках, де є вже ураження хворобами, щоб розширити можливості для маневру з фунгіцидами. Белліс®, чудово справляється з інфекціями при зберіганні.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 35° ... + 24°

Вітер

1.9м/с

Опади

3.5мм

Вологість

68%

Матеріали за темою