Сучасне скотарство налічує близько півсотні м’ясних порід великої рогатої худоби. Селекцією таких тварин займаються протягом попередніх 300 років, а її мета фактично полягала в тому, щоб вони мали здатність швидко «конвертувати» корми в якісну яловичину.
М'ясні корови виробляють також і молочну продукцію, але її достатньо тільки вигодовування молодняка. Це пов'язано з тим, що фізіологічні процеси, пов'язані з утворенням молока і м'яса, зовсім різні.
Отже, які м’ясні породи ВРХ є найбільш популярні серед українських фермерів? Ми підготували рейтинг із 12 порід, які розводять на вітчизняних фермах, та додали перелік офіційних племзаводів і племрепродукторів.
П.С.: рейтингувати породи допоміг вітчизняний експерт у галузі м’ясного тваринництва і фермер Іон Морару.
Тварини цієї породи донедавна займали майже третину м’ясного поголів’я в Україні, а порода була на першому місці серед фермерів.
Характерна особливість — червона масть різних відтінків та відсутність ріг. Тварини мають міцну конституцію, пропорційну будову тіла: широкий, округлий тулуб з добре розвиненою мускулатурою. Добре переносять холод і спеку, ефективно використовують пасовища, грубі та соковиті корми.
Жива маса дорослих корів сягає 500-550 кг, биків — 900-1000 кг. При цьому середньодобовий приріст складає 900-1000 г. Новонароджені телята мають вагу 25-30 кг, але висока енергія росту дозволяє до 18-місячного віку отримати теличок та бичків із вагою близько 400 та 515 кг. Вихід м'яса волинської м'ясної становить 60%.
Читати також: Рейтинг молочних порід України
Є в таких племзаводах:
Історична довідка
Породу створювали з 1974 по 1994 рік. Є підсумком науково-виробничої роботи вчених Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції та фахівців племінної справи в тваринництві. Офіційно визнана новим селекційним досягненням та затверджена наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України 30 грудня 1994 р.
В основі селекційної роботи було поєднання в генотипі цінних якостей вихідних порід: лімузинської — висока енергія росту, високорослість, велика жива маса; абердин-ангуської — безрогість, легкість отелень, плодючість, невибагливість до кормів; герефордської — витривалість, міцність конституції, спокійний норов; чорно-рябої і червоної польської — молочність, пристосованість до природно-кліматичних умов зони.
Цікавий факт
Головним автором породи вважають науковця Тимофія Янка, а в самої породи є власний логотип.
Це скороспіла м'ясна порода корів. Худоба комола (безрога) чорної масті. У тварин короткі, правильно поставлені ноги і добре виражені м'ясні форми; тулуб широкий і глибокий, з рівною лінією верху; шия коротка, непомітно зливається з плечами і головою; поперек і крижі добре виражені, мускулатура окосту опускається до скакального суглоба і добре розвинена. Дрібна голова з короткою мордою і вузькою потилицею. Шкіра рихла, тонка, еластична.
Проміри худоби: висота в холці 118-120 см; ширина грудей 45-65 см; коса довжина тулуба 135-140 см.
Вага новонародженого теляти цієї породи становить близько 25 кг. При цьому вже до 6-місячного віку підрослі телята важать по 170-180 кг. В добу молоді телички або бички набирають близько 1 кг. У 15-місячного віці телиця вже готова до запліднення. Вага 1,5-річного теляти становить близько 550 кг. Добре годовані зрілі корови важать по 650 кг, а бики абердин-ангус — по 800 кг. М'ясо високої якості, мармурове.
Племрепродуктори та племзаводи:
Історична довідка
Походить із Шотландії: веде свій початок від худоби, яка тривалий час служила робочою в північно-східних шотландських графствах Абердин і Ангус.
Поширена в Англії, Новій Зеландії, США, Австралії та ін. країнах. В СРСР завезена 1932 році. Розводять абердино-ангуську худобу в окремих господарствах Півдня Росії та в Казахстані. В Україні використовується для міжпородного схрещування.
Цікавий факт
Тварини цієї породи мають гарну шкуру, яку охоче купують європейські модні будинки, щоб виготовляти сумки.
Тварини безрогі, світлої масті, довгі, широкотілі, з невеликою головою і короткою шиєю, глибокою грудною кліткою з округлими ребрами, без перехвату за лопатками. Спина і поперек широкі, довгі, прямі з добре розвиненою мускулатурою, крижі рівні, широкі, довгі, добре виповнені мускулатурою, стегна пишні, кінцівки широко поставлені.
Жива маса дорослих бугаїв — 900-1100 кг, корів — 550600 кг, телят при народженні — 28-34 кг, бугайців у 18 місяців — 510-530 кг, теличок у 18 місяців — 400-410 кг, середньодобовий приріст 1000-1200 г, забійний вихід — 63-65 %.
Племрепродуктори та племзаводи:
Історична довідка
Поліська м’ясна порода створена складним відтворним схрещуванням корів чернігівського та придніпровського м’ясних типів з помісними плідниками абердин-ангуської породи. Названі типи виведено з використанням тварин симентальської, сірої української, шароле і кіанської порід, але у тварин чернігівського типу переважає кров породи шароле, а в придніпровського — кіанської.
Порода апробована і затверджена 27 листопада 1998 року, виведена методом прискореного генетичного поліпшення масиву тварин поліського зонального типу для досягнення високої плодючості, інтенсивного приросту живої маси, добрих м'ясних форм та якості м'яса.
Жива маса бугаїв становить 950-1100 кг, корів — 550-600 кг, новонароджених телят — 25-30 кг, бугайців при відлученні в 210 днів — 220-280 кг; 12 місяців — 350-400 кг, 15 місяців — 450-500 кг, 18 місяців — 550-600 кг.
Середньодобові прирости при дорощуванні та відгодівлі складають 1000-1300 г, забійний вихід 60-63%, вихід м’якоті — 83-84%.
Племрепродуктори та племзаводи:
Історична довідка
Порода створена методом складного відтворювального схрещування порід: червоної степової (материнська основа) з герефордською, шароле, санта-гертруда та гібридизації дво- та три породних помісей з кубинським зебу. Характерні особливості породи: зебувидний тип будови тіла, стійкість до захворювань та екстремальних факторів степової зони, ефективне використання вегетативних кормів та пасовищ, здатність давати високі прирости живої маси за мінімального споживання концкормів (18-20% поживності раціону).
Затверджена наказом Мінагрополітики України та УААН від 16 січня 2009 р. № 26/03.
У нинішній час сименталів вважають найпопулярнішою породою в м’ясному скотарстві. Більше 15 країн світу визнають симентальську породу однією з кращих порід, пристосованих до технології м’ясного скотарства, їх широко використовують у промисловому схрещуванні та створенні спеціалізованих м’ясних порід.
Міцна, широка, але пропорційна статура, рубувата, велика голова з широким лобом, коротка, мускулиста шия, холка широка, яка зливається зі спиною, глибокі, широкі груди, бики мають розвиненої підгруддя. У корів товста, грубувата, часто — пухка шкіра, добре розвинені м’язи.
Висока жива маса повновікових тварин (майже 700 кг) і бугаїв-плідників — 1200 кг і більше, зумовлюють на рівні геному у потомстві посилену інтенсивність росту протягом перших 2-х років життя тварин, що забезпечує одержання середньодобового приросту живої маси на рівні 2100 г.
Племзаводи та племрепродуктори:
Історична довідка
Порода створена на основі поширеної в Україні симентальської породи молочно-м’ясного напряму продуктивності (поголів’я понад 600 тис. голів), з використанням генотипів зарубіжної селекції (комолого симентала американської селекції та австрійських сименталів). Робота по виведенню вітчизняної м’ясної симентальської породи здійснювалась під методичним керівництвом Укр-племоб’єднання Інститутом розведення і генетики тварин УААН.
Масть тварин світло-палева і палева зі світлими або темнуватими плямами. Екстер'єрними особливостями породи є крупність, пропорційна будова тіла, міцний, щільний тип конституції, достатньо розвинена глибока (81 см) і широка (61 см) грудна клітка. Тварини досить високорослі (висота плідників у холці — 150 см, корів — 130 см), рівна лінія верху при достатній довжині тулуба (коса довжина — 176 см), добре розвинена задня третина тулуба, достатньо міцний кістяк.
Худоба масивна (індекс масивності — 155,7) і збита (131,2). Жива маса бугаїв становить 1000-1270 кг, корів — 600-710 кг, телят при відлученні у 6 місяців — 200-220 кг, що на 5,2-10,5 % вище від встановленого стандарту. У 18-місячному віці вони досягають живої маси 565 кг, мають середньодобові прирости 1208 г при затраті кормів на 1 кг приросту 6,8 кормових одиниць. Забійний вихід — 59-63%.
Племзаводи:
Історична довідка
Виведена в Україні, апробована і затверджена наказом Мінсільгосппроду України від 30 липня 1993 року № 211.
Порода одержана методом складного відтворювального схрещування з використанням чотирьох вихідних порід: шароле, кіанська (спеціалізовані імпортні м'ясні), симентальська і сіра українська (місцеві молочно-м'ясні). У процесі створення породи було визначено 50 найкращих бугайців, які в 12-місячному віці мали живу масу понад 500 кг.
Читати також: Молоко А2 як можливість зберегти бурі породи ВРХ в Україні
Цікавий факт
Перша вітчизняна м'ясна порода, виведена після здобуття Україною незалежності.
Масть худоби лімузинської породи варіює від світло-золотисто-рудої до червоно-бурої, може бути чорною, навколо носового дзеркала і очей волосся світле. Роги, копита і носове дзеркало — світлі.
Будова тіла тварин гармонійна, тулуб дещо розтягнутий, кінцівки міцні. Голова невелика, шия коротка. Груди широкі, але неглибокі. Спина широка, рівна, з добре розвиненими м'язами. Крижі довгі, дещо звислі. Задня частина добре розвинена, стегна виповнені. За одними даними, за розмірами тулуба лімузини поступаються тільки шароле, за іншими даними — шароле й симентальській породі.
Жива маса корів 527 кг, бугаїв у віці двох і трьох років — відповідно 790 і 855 кг. Отелення у корів проходять без ускладнень. Жива маса телят при народженні становить для теличок 38-39 кг, для бичків — 40-42 кг. Телята ростуть швидко. У віці 120 днів телички досягають ваги 162 кг, бички — 172 кг. У віці 210 днів, після припинення годування телят молоком, їхня вага становить: для теличок — 258 кг, для бичків — 286 кг.
Племзаводи і племрепродуктори:
Історична довідка
Порода виведена у Франції у провінції Лімузен. Відома з 1850 року. Племінна книга відкрита 1886 року. У 19 столітті порода мала м'ясо-молочний напрям продуктивності.
Починаючи з 1900 року, стала спеціалізуватись у м'ясному напрямі. Селекція була спрямована на одержання великих тварин з добре розвиненими м'язами, які не схильні до ожиріння у молодому віці. У 1960-х роках лімузинська порода стала досить популярною завдяки своїй здатності давати нежирне м'ясо при порівняно невеликій потребі у кормах. У Канаду лімузини були завезені у 1968 році, у США їх почали завозити з 1971 року.
Цікавий факт
Худоба породи лімузин розповсюджена у майже 70 країнах світу.
Масть тварин кремово-біла. Тварини великі, в них типова м'ясна будова тіла. Голова невелика, з широким лобом, роги помірно довгі, тулуб глибокий, видовжений, спина пряма, м'язиста.
Тварини витривалі, швидко відгодовуються. Вони добре акліматизуються, характеризуються нормальною відтворною здатністю, добре ростуть і розвиваються. Одна з негативних ознак цієї породи — важкий перебіг отелень. Молочність корів становить 1700-1900 кг, в окремих стадах 2500 кг. Молодняк характеризується інтенсивним ростом. Середня жива маса бичків 8-місячного віку становить 306-354 кг, телиць — 281-297 кг.
Жива маса корів становить 700-800 кг, бугаїв — 1000-1200 кг, молодняк віком до 18 місяців досягає ваги 450-650 кг. Забійний вихід 60-65 %, до 70 %. М'ясо високої якості, нежирне.
Племзаводи та племрепродуктори:
Історична довідка
Виведена в 18 столітті у Франції в районі Шароле, що межує зі Швейцарією. Худоба шаролезької породи, поряд з італійською кіанською, найбільша серед інших порід м'ясного напряму продуктивності. Породу отримали схрещуванням місцевої гірської породи з симентальською породою, а в середині 19 століття для підвищення скороспілості її схрещували з шортгорнською породою.
Цікавий факт
Корови шароле зберігають свою продуктивність до 15 років.
Сіра українська худоба є витривала, не вибаглива, має добрі, визначні робочі якості. Для сірої худоби характерні високі відгодівельні й забійні показники. Характеризується порода міцною конституцією, відноситься до рослих порід. У породи масть сіра, має три забарвлення масті: біло-сіра, сіра та чорно-сіра. Бугаї значно темніші за корів. У бугаїв шия, грудина, кінцівки мають темніше забарвлення. Телята народжуються рудої масті. Зрідка зустрічаються тварини полової масті.
У багатьох тварин, особливо у плідників, бувають темні «окуляри» навколо очей. Носове дзеркало темне. Голова широка в лобі і звужена в лицевій частині. Роги у породи довгі, різної форми, загалом світлі, але на кінцях чорного кольору.
Шкіра у породи щільна, еластична та товста. Тварини рослі й дебелі з витягнутим тулубом. Кістяк дуже міцний. Холка висока, шия — середнього розміру, ноги помітно довгі, дуже міцні, ратиці чорні, м'язи, особливо у передній частині, добре розвинені.
Корови достатньо рослі (у холці до 135 см), мають широку та глибоку грудину (глибина грудей — 75 см, завширшки — 46 см).
Жива маса дорослих корів: 580-600 кг. Окремі тварини досягають ваги 700 кг та більше. У породи добрі смакові якості м'яса.
Племзаводи та племрепродуктори:
Історична довідка
Це дуже давня худоба, оскільки вона, як свідчать дослідники, великою мірою зберегла риси свого дикого предка — європейського тура. Порода створена багатовіковою народною селекцією.
Процес формування породи проходив у складних умовах степової зони, у суворому степовому кліматі, на цілинних та перелогових пасовищах, де взимку годувалася майже винятково грубими кормами.
Раніше ця худоба була відома як малоросійська, черкаська, чорноморська, а на початку XX ст. за нею закріпилась назва «сіра українська».
Цікавий факт
Порода є природним вітчизняним генофондовим об'єктом, який перебуває на межі зникнення, йому надано статус першої категорії охорони
Жива маса повновікових корів становить 500-580 кг, інтенсивність росту молодняку на відгодівлі 1000-1250 г. Бички у 18-24-місячному віці досягають 265-290 кг, забійний вихід 60-64%. Тварини компактного типу конституції з глибокими та широкими грудьми, рівною лінією верху, добре розвиненою задньою третиною тулуба, міцним не дуже об’ємним кістяком.
Масть світло-бура. Породі властива висока відтворювальна здатність, легкість отелень, плодючість. Тварини характеризуються спокійним норовом і технологічністю, добре використовують пасовища, грубі та соковиті корми.
Племзавод:
ТОВ «Агрікор Холдинг» (Чернігівська область)
Історична довідка
Порода виведена на базі племінних заводів Кіровоградської та Чернігівської областей шляхом складного відтворювального схрещування симентальської, червоної степової, шаролезької та абердин-ангуської худоби. Апробовано 2008.
Герефорди витривалі, пристосовані до різних природних умов, до тривалого утримання на пасовищах, добре переносять тривалі перегони. Вони завоювали визнання у всьому світі, і характерна для них біла голова присутня у всіх нащадків, отриманих від схрещування з іншою худобою.
Порода славиться, перш за все, великими розмірами (жива маса повнолітніх корів становить 550-600 кг, а биків 800-1100 кг), силою і пристосованістю до пасовищ різного типу.
Тварини типової м'ясної статури. Тулуб бочкоподібний, приземлистий, широке, глибоке, сильно виступаюче підгорля. У герефордів темно-червоний тулуб, біла голова (особливо лицьова частина), шия, нижня частина, нижня частина кінцівок і кисть хвоста білі. Середні проміри корів: висота в холці — 125 см, глибина грудей — 72 см, обхват грудей — 197 см, коса довжина тулуба — 153 см, обхват п'ястка — 20 см.
Історична довідка
Батьківщиною герефордської породи корів є Великобританія, графство Герефордшир. Перше теля нової породи герефордів було виведене селекціонерами в 1846 році.
Робота з поліпшення велася у бік збільшення розмірів і м'язової тканини, щоб використовувати тварин як тяглову силу і джерело м'яса.
Племрепродуктор:
СТзОВ «Баффало» (Волинська область)
Цікавий факт
У наш час герефордська порода — найчисленніша, у світі налічується близько 200 мільйонів голів герефордів.
Для корів світлої аквітанської породи характерна світла, пшенично жовта масть. Ніс, копита і роги світлі. Тварини міцної конституції, тулуб довгий, симетричний, з добре розвиненою мускулатурою, особливо на плечах і задньої частини спини. Голова легка, з широким чолом. Поперек і крижі довгі, широкі, з добре розвиненими м’язами. Щоправда, не у всіх представників цієї породи зустрічаються роги.
Тварини відзначаються великою живою масою, яка у дорослих корів становить 750 кг, у бугаїв — 1150 кг. При інтенсивному режимі вирощування бички в 12-місячному віці досягають живої маси 465 кг, телички — 376 кг, у 18-місячному — відповідно 674 і 512 кг. Забійний вихід високий — від 62 до 66%. У віці 120 днів телята досягають ваги 182 кг, у віці близько 300 днів — 300 кг.
Історична довідка
Породу створено 1962 року. Її виведено методом злиття трьох гілок: гароннської і кверсійської (тварини великого типу) та піренейської (дрібний тип).
Племрепродуктор:
ДП «Дослідне господарство «Поливанівка» ДУ ІЗК НААН (Дніпропетровська область).
Цікавий факт
Порода широко використовується у Мексиці, Перу, Колумбії і інших країнах для схрещування з зебу.
© Катерина Капустіна, Kurkul.com, 2021 р.
Досьє по темі: ДСП «Головний селекційний центр України»
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.