В Україні необхідно змінити пропорції та структуру екологічного податку — думка

3 червня 2021 558 0
В Україні необхідно змінити пропорції та структуру екологічного податку — думка
istockphoto.com

Для вирішення складної кліматичної ситуації в Україні одним із простих шляхів є зміна пропорцій і структури екологічного податку. Про це розповів Дмитро Васильєв, керівник комітету Європейського зеленого курсу UBTA, у блозі на AgroPolit.com.

За його словами, зараз кошти надходять у такому форматі:  45% — до загального фонду держбюджету, 30% — до спецфонду обласного бюджету, 25% — до спецфонду місцевого бюджету. Такі заходи, як направлення коштів екоподатку замість загального фонду до спеціального, зміна пропорції на користь місцевих бюджетів, а також розробка підзаконного акту, який би якісно визначав порядок витрачання коштів і подальший моніторинг їх ефективності — вже значно покращили б ситуацію.

«Цікава позиція Міндовкілля щодо питання екологічного оподаткування: вони просувають ідею створення «кліматичного фонду» — окремої юридичної особи, що має власну структуру управління, яка акумулюватиме кошти екоподатку і буде ними розпоряджатися, направляючи на природоохоронні проєкти, а також буде використовувати їх для залучення міжнародного фінансування», — зазначивт експерт.

Читати також: UBTA висловила позицію щодо законопроєкту про екологічний контроль

Своєю чергою, представники промисловості пропонують створення «Фонду декарбонізації». Відмінність від проєкту Міндовкілля полягає у тому, що, на думку бізнесу, першочергово потрібно провести екомодернізацію підприємств, оскільки найбільше забруднення довкілля відбувається саме через їх діяльність.

«Виробники готові змінювати підходи і планувати відповідні видатки, адже вони зацікавлені зберегти попит на свою продукцію на міжнародних ринках. Бізнес вважає, що через «нецивілізовані підходи» у виробництві, їх товари можуть стати неконкурентоздатними. Позиція щодо фонду заснована на досвіді країн-сусідів, які вже пройшли цей етап. В них держава стимулювала процеси переходу на нові технології і надавала підприємствам підтримку у вигляді податкових канікул, зниження податкових ставок, пільгового кредитування», — резюмував Дмитро Васильєв.

Тому, він вважає, що в Україні доцільно використати кошти цього Фонду саме для надання підтримки підприємствам, щоб вони швидко змогли модернізуватися без втрат для економіки країни. А сама ідея створення Фонду, який би став джерелом екомодернізації, є цілком зрозумілою.

Читати за темою: Викиди парникових газів агросектором в Україні вп’ятеро нижчі, ніж у Європі

Виконано за допомогою Disqus