Реклама

Розмінування українських земель коштуватиме мільярди доларів — експерти

8 березня 2023 68 0
Розмінування українських земель коштуватиме мільярди доларів — експерти
ДСНС

Повне гуманітарне розмінування українських земель коштуватиме мільярди доларів і потребуватиме чимало техніки та спеціалістів. Про це пише «Економічна правда».

За оцінками Асоціації саперів, забрудненими вибухівкою в Україні вважаються всі райони, де йшли бої, а це 139 тис. км². Тобто перевірки потребує п’ята частина території країни.

Водночас за оцінкою «Українського клубу аграрного бізнесу», у звільнених областях заміновані близько 2 млн га полів. Кожен рік простою цих земель коштуватиме економіці країни до $800 млн. У тимчасовій окупації перебувають 6 млн га, які теж потребуватимуть перевірки після звільнення.

Розмінування не гарантує фермерам повернення до роботи на цих землях. Поверхню ще потрібно вирівняти та рекультивувати, тобто відновити родючість ґрунту. Загальну вартість таких робіт Київська школа економіки в червні оцінювала 40 млн дол.

Як зазначається у матеріалі, на повне розмінування України можуть піти десятиліття.

В Асоціації саперів кажуть, що розмінування квадратного метра землі може коштувати $3-4 тисячі. Жоден фермер не здатний профінансувати такі роботи.

«Один аграрій сказав: навіть якщо ми засіємо ці землі марихуаною, ми і за кілька років не «відіб’ємо» такі витрати на розмінування», — поділився глава Асоціації саперів Тимур Пістрюга. 

Проєкт Military Feodal, який агрегує інформацію для проведення гуманітарного розмінування, влітку 2022 року давав оцінку щодо вартості розмінування усіх земель — близько $5 млрд. Зараз ця сума більша.

Читати за темою: На Вінниччині розробили технологію пошуку мін на полях за допомогою сільгосптехніки

Тимчасом обсяги іноземної допомоги українським операторам у 2022 році вимірювалися мільйонами. Цього замало для розширення штату саперів, купівлі техніки та пришвидшення процесу.

Як наслідок, на безкоштовне розмінування утворилася черга. На нього можуть претендувати не всі фермери, адже оператори не працюють у 20-30-кілометровій зоні від лінії фронту.

Не маючи змоги місяцями чекати своєї черги, фермери шукають саперів самі. Хоча експерти наголошують на небезпечності таких дій.

Фермерам слід подати заявку на сайті проєкту Military Feodal, з якого інформація піде до профільних органів. Оператори використають ці дані для планування своєї роботи.

В Асоціації саперів вважають, що повне розмінування України може тривати десятки років. Однак досвід інших країн, зокрема Хорватії, та нові технології можуть прискорити цей процес.

Читати за темою:

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2023 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама