Реклама
Все про сільськогосподарські кооперативи

Все про сільськогосподарські кооперативи

7 травня 2019 10672 0

Сільськогосподарські кооперативи залишаються ТОП темою серед аграріїв уже кілька років. І попри численні семінари та конференції, все одно залишається чимало «білих плям» у даній темі. Значить, будемо заповнювати ці прогалини.

Законодавча база

У 2003 р. був прийнятий закон про кооперацію. Це базовий нормативний акт, який регламентує основні поняття, пов'язані зі створенням кооперативів в Україні. Стосовно нормативних документів, які регулюють діяльність сільськогосподарських кооперативів, то відповідний закон у новій редакції був прийнятий у 2012 році.

Основний документ, який дозволяє на сьогодні функціонувати сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам — Податковий кодекс України. Таким чином маємо 3 нормативно-правові акти: Податковий Кодекс, Закон України про сільськогосподарську кооперацію і Закон України про кооперацію.

Згідно з ними сільськогосподарський обслуговуючий кооператив — це певна організаційно-правова форма, а не громадське об'єднання, громадська організація, асоціація чи спілка. Це юридична особа. Кооператив виникає тоді, коли певна громада чи група малих або великих товаровиробників вирішили об'єднатися. Мета — не лише освоювати кошти програми державної підтримки кооперативів, регіональних програм, грантів, але і розв'язати конкретну проблему окремої сільської території.

Згідно з законом про кооперацію діють два види кооперативів, які мають право на існування: виробничі кооперативи та сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи. Яка між ними різниця?

Читати за темою: Роман Корінець: Кооператив формує куркулів, а не безправних колгоспників

Сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) — це кооператив, який створюється шляхом об'єднання фізичних осіб, юридичних осіб для спільної виробничої або іншої господарської діяльності. Але знову ж таки, зверніть увагу, повинна бути забезпечена обов'язкова трудова участь всіх членів кооперативу. Це прибуткове об’єднання, що ставить за мету одержання прибутку.

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив — кооператив, що об'єднує як фізичних осіб, так і юридичних осіб, які обов'язково є виробниками сільськогосподарської продукції. У виробничому кооперативі, на відміну від обслуговуючого, можуть брати участь лише юридичні особи, а фізичним зась. У сільськогосподарського обслуговуючого такої вимоги немає.

У законі використовується термін “виробники сільськогосподарської продукції”, не сільськогосподарські товаровиробники. Кооператив створюється саме для виробників сільськогосподарської продукції з метою зменшення витрат або збільшення доходів.

В Україні чомусь поширені кооперативи, які займаються виключно реалізацією сировини. Але згідно з законом сільськогосподарський обслуговуючий кооператив може переробляти сировину, створюючи додану вартість, підвищуючи рентабельність виробництва.

 

Якщо ви вирішили створити сільськогосподарський кооператив, то друге питання, на яке повинні отримати відповідь, спроможність кооперативу поліпшити ситуацію, що склалася. Тобто чи може таке об’єднання вирішити вашу проблему?

Важливі питання, що виникають при створенні кооперативу

Також слід пам'ятати, що кооператив повинен стабільно забезпечуватися продукцією. Наприклад, створили молочний кооператив, придбали охолоджувач молока найменшого об’єму на 800 л. Але в кооперативі лише 10 корів. Вони не забезпечать повну завантаженість охолоджувача. Витрати електроенергії будуть, найманий працівник обслуговуватиме обладнання, але ж де тоді вигода?

Наступний важливий момент — наявність лідера. Повинна бути людина, яка не лише мотивує до створення кооперативу, але й організує сам процес, забезпечить економічне існування такого об’єднання, дотримання вимог з боку законодавства та Податкового кодексу.

Далі, зваживши фінансові й матеріальні можливості, слід уточнити момент: чи наші засновники як члени готові внести вступні пайові внески? Чи, може, сподіваються виключно на підтримку держави та регіональні програми?

Добре, коли на ці всі питання можуть допомогти знайти відповідь фахівці кооперації. Наприклад, викладачі Полтавського університету економіки та торгівлі (колишній кооперативний університет) Андрій Пантелеймоненко, Владислав Гончаренко. Вони — автори підручників та посібників. Обидва активно співпрацюють із дорадчою службою, фермерами та активістами кооперативів.

Етапи створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу

Процес складається з 7 кроків:

1. Формування ініціативної групи. Члени кооперативу не повинні чекати, що одна людина вирішить всі їхні проблеми. Тільки ініціативна група може стати рушійною силою, яка змінить стан речей на краще.

2. Підготовка і підписання протоколу про наміри. Навіщо потрібен цей документ і що у ньому має міститися? Протокол має включати зобов'язання учасників стосовно створення СОК. Цим також займається ініціативна група. В документі має бути прописано, що член кооперативу А виконує такі види робіт протягом даного періоду. Наприклад, якщо є фахівець із технічною освітою, то він може відповідати за підбір обладнання.

Важливо чітко прописати, які види діяльності будуть головними. Також ці напрямки повинні сходитися з класифікатором економічних видів діяльності від 2010 р. Це необхідно для того, щоб полегшити момент реєстрації. В документі прописуємо цілі, завдання, види діяльності, далі оцінюємо можливості нашої громади, наших потенційних членів, які вони можуть зробити пайові вступні внески, щоб посприяти формуванню матеріальної бази.

3. Розробка проекту СОК. Члени кооперативу визначаються з оптимальними розмірами вступного пайового внеску. Трапляється, що члени кооперативу збирають по 50 грн, а вимагають державну програму підтримки на 3 млн грн, при тому, що повинні 30% суми забезпечити власними коштами.

4. Розробка бізнес-плану. Це може бути невеликий проект, який надалі можна використовувати для участі у державній програмі, міжнародних донорських програмах підтримки. В Україні є пропозиції, міжнародні проекти, надаються невеликі гранти на підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

5. Розробка статуту та внутрішніх документів нашого кооперативу. Статут сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу розробляється відповідно до вимог 8 статті Закону “Про кооперацію”. Примірник статуту сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу розроблений Міністерством аграрної політики, наказ № 315 від 21 травня 2013 року. Його можна брати за основу, прописуючи власний документ залежно від виду діяльності та специфіки кооперативу. Також користуйтесь останньою редакцією Закону “Про сільськогосподарські обслуговуючі кооперації”. Крім статуту, ініціативна група може прописати певні положення, правила внутрішньої господарської діяльності.

6. Підготовка і проведення установчих зборів. За це також відповідає ініціативна група. Вона повинна провести їх належним чином. І тут ініціативній групі без дорадчої служби не обійтись. Вона обов'язково мусить бути присутньою на установчих, перших зборах. На них виносяться питання про створення кооперативу, затвердження статуту, вибір голови та органів управління, юридичної адреси кооперативу.

7. Оплата вступних і пайових внесків. Це обов’язковий пункт. Із зібраних коштів буде формуватися матеріальна база кооперативу. 

Яке співвідношення фізичних і юридичних осіб допускається у СОК?

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив має право на існування, якщо у нього не менше, ніж три члени. Це можуть бути фізичні і юридичні особи, жодної пропорції не встановлено.

Немає чіткого співвідношення, але не забувайте, що у програмі, яка сьогодні фінансується у розмірі 3 000 000 грн, прописано, що серед учасників кооперативу повинно бути не менше ніж одне фермерське господарство і не менше ніж 20 членів. Тобто з цих 20 членів має бути хоча б одне фермерське господарство.

Читати за темою: Християнські кооперативи: як Андрей Шептицький підіймав економіку Галичини

Вступні внески

На установчих зборах обов’язково обговорюється питання вступних та пайових внесків. Щодо вступних внесків, то це ті платежі, які не повертаються членам кооперативу, що їх заплатили.

Пайові внески — це ті внески, які рахуються на бухгалтерському обліку пайових внесків членів кооперативу. На момент виходу учасника з кооперативу ці кошти повертаються йому.

Є така норма в законодавстві, що ті особи, які не внесли певну частину паю, тобто заплатили внески не у повному розмірі (хоча можна прописати у документах можливість відтермінування платежу), не мають статусу членів СОК і можуть бути виключені з членів кооперативу.

Передача членства в кооперативах

В кооператив люди об'єднуються добровільно. І, як будь-які трудові відносини, членство не успадковується, його не можна передавати родичам, сусідам, знайомим. Така процедура не передбачена законодавством. Якщо хочете замість себе в кооператив делегувати родича, знайомого, то спочатку припиняєте членство в кооперативі. А потім особа, яка бажає вступити до такого об’єднання, проходить всі необхідні процедури набуття членства. Головне, щоб така людина була старшою 16 років.

Чи може земельна ділянка бути внеском у кооператив?

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив не об'єднує землю його членів. Мета такого кооперативу — просувати вироблену сільськогосподарську продукцію, надавати сервісні послуги членам кооперативу з метою зниження собівартості продукції.

Теоретично, якщо кооператив потребує земельну ділянку для розміщення своїх виробничих потужностей, то член кооперативу може надати її в оренду об’єднанню. Але важливо, щоб така людина, яка надала землю в оренду, мала альтернативні угіддя для вироблення сільськогосподарської продукції, яку буде просувати через кооператив.

Хто такі асоційовані члени

У законі про сільськогосподарську кооперацію є таке поняття як асоційований член. Це особа, яка виступає потенційним інвестором даного об’єднання, робить внесок, допомагає формуванню матеріальної частини. Але не обов’язково ця людина буде брати участь у діяльності кооперативу. Така особа приймає статус асоційованого члена з правом дорадчого голосу. Це може бути як юридична, так і фізична особа, яка має право на отримання своєї частки доходу на пай. У випадку реорганізації чи ліквідації, припинення діяльності кооперативу асоційований член має першочергове право на отримання свого майнового внеску. Наприклад, часто у селах є соціально активні фермери, які охоче підтримують ініціативи громади. Профінансувавши створення кооперативу, але не беручи участь в його діяльності, такий фермер може бути асоційованим членом.

Чи є протиріччя в законодавстві щодо неприбутковості сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу?

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив буде тоді неприбутковим, якщо Державна фіскальна служба України внесе об’єднання до переліку реєстру неприбуткових установ, організацій із присвоєнням відповідного коду неприбутковості.  Тобто закон про сільськогосподарську кооперацію прописує неприбутковий статус: кооператив надає послуги тільки своїм членам. Але Податковий кодекс містить свої вимоги щодо неприбутковості. Наприклад, неможливість робити нарахування (кооперативні виплати). Також чітко прописаний момент, що доходи й прибутки кооперативу використовують виключно для фінансування видатків.

У разі, якщо кооператив виконав усі вимоги закону щодо сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу та податкового кодексу, лише тоді отримує статус неприбутковості. Наприклад, за минулий рік 4 кооперативи отримали статус неприбуткового і вони намагаються дотримуватися цього принципу.

Читати за темою: Молодий фермер може отримати 40 тисяч грн одноразової допомоги — Шеремета

Чи може орган місцевого самоврядування бути асоційованим членом?

Зверніть увагу на визначення: членами сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу повинні бути виробники сільськогосподарської продукції. Органи місцевого самоврядування не є такими виробниками. По факту вони повинні сприяти формуванню об’єднання, допомогти у створенні ініціативної групи. Наразі немає таких прикладів, коли орган місцевого самоврядування був би асоційованим членом кооперативу. Таке членство несе за собою чимало бюрократичних нюансів, документації, яка пояснює використання бюджетних коштів і т. д.

Чи може кооператив наймати працівників не з числа своїх членів?

Так, звичайно. Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив може наймати таких працівників, укладати з ними трудові договори, вступати в трудові відносини. Законом про сільськогосподарські обслуговуючі кооперації передбачено, що навіть голова кооперативу може працювати на контрактній основі, так само, як і голова фермерського господарства.

Як оформити участь членом СОК і зобов'язати його в діяльності кооперативу?

У нас переважно молочарні кооперативи є платниками єдиного податку. У разі надання послуг виконання робіт за договорами сума отриманої винагороди повіреного агента оподатковується у розмірі 5%. Не оборот, який пройшов через кооператив, а за договором доручення оподатковується сума отриманої винагороди повіреного. При єдиній системі оподаткування не оподатковуються всі програми підтримки, кошти, які надходять із бюджетів, державних цільових програм, суми коштів і вартість майна, що внесені до статутного капіталу такого платника податку.

Є певний формат, як можна у договірній формі оформити правові відносини між членами й адміністрацією кооперативу. Такий договір регламентується статтею 68 Цивільного кодексу України. Згідно з договором, одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони певні юридичні дії. Але в цьому договорі доручення також прописується обов'язок, предмет даного договору доручення. Наприклад, суб’єкт А доручає кооперативу виготовити певний обсяг продукції. Водночас суб’єкт А бере на себе зобов'язання певну кількість продукції реалізувати через кооператив.

Чи можуть працівники кооперативу (голова, виконавчий директор і бухгалтер) працювати на громадських засадах без відповідного оформлення?

Кооператив — це юридична особа, яка зобов'язана здійснювати адміністративно- розпорядчі функції. Якщо кооператив оформляє договори з переробними чи торговими підприємствами, то особи, які до цього причетні (директор, бухгалтер), повинні отримати винагороду за діяльність. Хай навіть не 100% окладу, але у розмірі певного відсотка від окладу, прописаного у цивільно-правовій угоді. Та й податковій буде складно пояснити “волонтерські” засади директора та бухгалтера. Якщо вони працюють безкоштовно, то навіщо це їм потрібно?

Також пам'ятаємо, що на будь-який трудовий договір сплачуємо ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати в даний момент (якщо це єдине місце роботи конкретної людини).

Читати за темою: Фермери про агродотації без купюр

Як оформити участь члена СОК в діяльності кооперативу?

Перший крок — це заява члена. Далі приймаємо особу через вступні внески й зобов'язання щодо внесення пайової участі. Далі укладаємо договір доручення або договір на виконання робіт із переліком прав та обов’язків. Наприклад, людина доручає кооперативу оранку ділянки, культивацію, посадку саду чи ще якийсь вид робіт. Тому всі ці сервісні послуги прописуються. Також вказується винагорода повіреного, яка підлягатиме оподаткуванню. Наприклад, фермер доручає кооперативу реалізовувати молоко, яке отримує на власній фермі. За кожен реалізований літр він готовий сплачувати комісійну винагороду кооперативу в розмірі 40 копійок. Якщо він зобов'язується за місяць постачати кооперативу 100 л молока, то за це готовий сплатити 40 гривень.

Як кооператив розраховується зі своїми членами за продукцію? За якими цінами кооператив приймає продукцію і за якими продає?

Коли укладається договір поставки з молокопереробним підприємством, то прописується ціна, яка задовольняє обидві сторони. Про закупівельну ціну повинен бути проінформований кожен член кооперативу. Якщо ціна не влаштовує, то члени об’єднання можуть запропонувати або знайти інший завод, або відкрити власну переробку.

Я є членом кооперативу, виростив солодкий перець, передав свій урожай СОК, доручив його відкалібрувати, охолодити, продати. Формально кінцевим продуктом розпоряджається СОК. Чи  стає він власником продукції?

В жодному випадку. Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив, діючий за договором комісії або договором доручення, не має права оприходувати перець. Він прийме овоч, сформує партію, відсортує та відкалібрує, знайде покупця, укладе договір поставки й продасть його. Допоки фермеру, який виростив перець, не надійдуть кошти від його реалізації, він вважатиметься власником перцю.

Які гарячі лінії є доступними для СОК?

На сьогодні єдиної гарячої лінії для консультування СОК, на жаль, в Україні не існує.

Де можна отримати консультації з бухгалтерського обліку для СОК?

Електронний довідник по бухгалтерському обліку та фінансовій звітності СОК - це дуже вдалий підбір всіх бухгалтерських проводок. Там все розказано і показано. Посібник створений за підтримки МБФ «Добробут громад» і наразі є найкращим довідником.

Інші матеріали на основі вебінарів UHBDP читайте тут.

Світлана Андрієнко, віце-президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, Голова дорадчої служби Полтавської області.

© За матеріалами сайту uhbdp.org, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама