Коли дощу забагато, врожай та посіви під загрозою?

Два дощики в маю: вісті із затоплених полів

16 травня 2019 1420 0

У народі кажуть: «Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі». Та цьогорічні зливи й холоди у квітні-травні поставили під сумнів народну мудрість. Сильні дощі вимивають посіви, затоплюють поля або не дозволяють аграріям взагалі заїхати на ділянки.Наприклад, посівну на Вінниччині призупинили через похолодання, аграрії Львівщини та Тернопільщини частково пересіватимуть поля. Найбільше від негоди, зокрема сильної зливи з градом, постраждали господарства Тернопільської області, а також Коростенський район Житомирської області та Золочівський район Львівської області.

За словами сільгоспвиробників, у даний час оцінити обсяг втрат досить складно. І погода не перестає заважати працювати аграріям. Якщо Західну та Центральну Україну взяли в полон дощі, то на Дніпропетровщині та Запоріжжі випав травневий град.

Читати за темою: Кількість опадів у квітні перевищила норму

Постраждали фруктові дерева

На Львівщині вночі температура знижувалась до -3 градусів, що є найнижчим показником для аналогічного періоду за останні 12 років. У поєднанні з великою кількістю опадів (половина від місячної норми за кілька днів). Найбільше дісталося фруктовим деревам. Агрономи вже прогнозують подорожчання цін на фрукти та ягоди через пошкодження 50% цвіту негодою.

За словами агронома Олексія Юрчишина, висока вологість та низькі температури можуть негативно позначитись на зберіганні яблук.

Спори гнилі потрапляють до квітки та зав’язі. В майбутньому таке яблуко буде уражене різними видами гнилі. 

Аномально несприятливі погодні умови викликають занепокоєння в аграріїв: чи будуть з урожаєм фермери? Чи не обернеться сезон 2019 р. цілковитими збитками?

Відповіді на ці питання ми дізналися від самих фермерів, поспілкувавшись телефоном.

Вісті з полів по регіонах України

Волинська область

Олег Свінчук, керівник ФГ «Соломія»«У нашому регіоні (Волинська область) ситуація не настільки критична. Посіви в задовільному стані. Немає потреб щось пересівати. Культури ростуть добре».

Ярослав Мазуренко, керівник департаменту аграрного виробництва ТзОВ «Волинь-Зерно-Продукт» (Вілія)

«Вчора (13 травня) місцями градом трохи повибивало ріпак, проте в цілому дощі не завдали суттєвої шкода рослинам, жалітись немає на що. Опади на декілька днів затримали посівну, проте для нас це не критично.

Обприскувачів у нас достатньо, тому і захисні обробки в разі потреби наздоженемо. Наразі вже посіяли всі культури. Пішли дощі, пішла температура, почали рости пізні ярі: соя, кукурудза, соняшник, а далі, надіємось, буде краще».

Читати за темою: Особливості весняного підживлення: обираємо добрива

Хмельницька область

Олег Скринчук, власник «Україна-Агро 2С»«Ми не плануємо пересівати. Проблем із полями, які вже засіяли, немає. Маємо зараз труднощі з посівами сої. То погода не дає працювати, то техніка не може заїхати на поля».

Львівська область

Роман Папроцький, керівник ПП «Агрофірма Лугове»«На відміну від колег-фермерів інших регіонів у нас культури не вимило. У нас просто затопило 400 га озимого ріпака. Вже цілий тиждень поля стоять у воді (станом на 13 травня). Сподіваємось, що вода скоро спаде. І тоді вже будемо оцінювати стан ріпака».

Зіновій Максимишин, керівник ПП «Агрофірма «Дзвони». 

«У нас немає такої проблеми. Але в наших сусідів є значні проблеми.

Наприклад, одне господарство передискувало озимий ріпак, бо град вибив рослини до коріння.

Страшно уявити себе на їхньому місці.

Те, що зачепило нас: не встигли досіяти кукурудзу, сою. І прогнози погоди невтішні. 

Невідомо, коли вдасться досіяти. Можливо, аж після 20 травня. Але тоді вже пізно». 

Івано-Франківська область

Роман Приймак, заступник директора з рослинництва ПП «Вільхівці». 

«У нас посходило все: кукурудза, соняшник, соя. Але маємо одне проблемне поле з соєю. Справа в тім, що після посіву ми поля закотковували, бо не знали чи будуть дощі.

Насіння ми заглибили. Тому зараз на цьому полі сходи погані, є місця, де насіння позігнивало. От і вся шкода від дощів».

Читати за темою: Юрій Дробязко: Аграріям зараз потрібно мати якнайбільший прибуток з гектару і я знаю, що для цього потрібно робити

Сподіваємось, що надалі погода буде прихильною до аграріїв, а шкода, завдана зливами, буде компенсована хорошими врожаями.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою