Висока врожайність в умовах посухи — досвід зрошення на Вінниччині

Висока врожайність в умовах посухи — досвід зрошення на Вінниччині

21 вересня 2020 2688 0

Поступове підвищення середньорічної температури в Україні призводить до ускладнення вирощування деяких видів зернових культур та зниження якісних показників врожаю через раннє дозрівання. Експерти прогнозують зменшення родючості внаслідок дефіциту опадів та суттєве зменшення врожайності кукурудзи і пшениці у південних і східних регіонах України.

Для отримання високого врожаю в умовах посухи, фермерам необхідно застосовувати сучасну техніку, а також нові технології. Раціональним рішенням для деяких регіонів стає зрошення сільськогосподарських культур, що дозволяє регулювати водний баланс ґрунту в природних умовах. Аграрії все частіше стикаються зі складнощами у виборі оптимального варіанту зрошувального механізму, який, до того ж буде мати короткий термін окупності. Тож, Kurkul.com вирішив розповісти вам про досвід використання дощувальних машин вітчизняної компанії «Фрегат»

Про те, як встановлення зрошувальних систем впливає на урожайність культур, чи виникають складнощі в обслуговуванні агрегатів та підборі персоналу розповіла керівниця агробізнесу ТОВ «АМГ Миронівське» Наталія Смаковська.

 Наталія Смаковська, керівниця ТОВ «АМГ Миронівське»

ТОВ «АМГ Миронівське» обробляє 3200 га землі у Вінницькій області. З 2015 року господарство змінило структуру сівозміни: зменшило кількість пшениці й збільшило кількість землі під соєю та кукурудзою. Так, Кількість озимих культур, зокрема, пшениці і ріпаку, було зведено до мінімуму, у зв'язку з тим, серпень та вересень досить посушливі щоб сіяти ріпак, та озима пшениця не приносить тих результатів, які б хотілося отримувати.

«Не було тієї рентабельності, на яку ми розраховували. Відповідно, ми перейшли на більш рентабельні культури, такі як соя не ГМО, та кукурудза», — пояснила Наталія Смаковська.

За її словами регіон, де розташоване господарство, останніми сезонами визначається вкрай низьким рівнем опадів. Минулого року дощі пройшли в травні та першій половині червня. В липні, серпні та вересні дощів практично не було.

Читати за темою: Сергій Рибалко: Заборонив своїм батькам садити картоплю

 

«Навесні, коли ми почали сівбу, було зрозуміло, що глибинної вологи немає, тому що зима була тепла, і не пройшло осінніх і весняних дощів, які б дали велику кількість вологи. В червні пройшли дощі, максимальна кількість опадів склала близько 33 мм, а середні показники були на рівні 7-10 мм», — нарікає керівниця. 

Тож, для розв'язання проблеми нестачі вологи та отримання високого врожаю, підприємство протягом 2014-2017 років збільшило площі поливу від 350 га до 1200 га, встановивши ще 16 дощувальних машин.

«Наразі у нас встановлено 24 дощувальні машини «Фрегат», серед яких присутні як кругові, так і фронтальні. До 2012 року включно у нас стояло лише 8 машин, на поливі було 350 га. У 2012 році, коли ми зіткнулися з першою досить суттєвою посухою в Україні та з дуже високими добовими температурами, ми отримали погані результати врожайності. В кінці 2013 року було прийнято рішення збільшувати систему зрошення, і з початку 2014 року по кінець 2017 року площі під зрошенням зросли до 1200 га», — розповіла пані Наталія.

Господарство зупинило свій вибір на дощувальних машинах компанії «Фрегат», адже, за словами керівниці, дана техніка була присутня на підприємстві і топ менеджмент вирішив її модернізувати, та придбати нові агрегати та надати всім одиницям якісне обслуговування.

«На інші варіанти й не дивимося, оскільки «Фрегат» задовольняє всі наші запити й потреби. За конкурентами не спостерігаємо, хоча за останні 2 роки на ринку з'явилося багато нових, в тому числі й українських виробників», — розповіла вона.

На теперішній час у господарстві зрошуються такі культури як соя, насіннєва та зернова кукурудза. Пшениця та ріпак рідше потрапляють під полив. Наталія Смаковська зазначила, що розподілення культур для зрошення залежить від обраної сівозміни. 

«Основне завдання — сформувати максимальний полив сої, тому що для цієї культури критично необхідна волога, та гібридної кукурудзи. Кукурудза звичайна теж добре відгукується на полив, відповідно ми її теж зрошуємо, а от соняшник не має такого відгуку, хіба що за винятком цього року», — уточнила вона.  

Минулого сезону підприємство отримало такі результати врожайності: пшениця — 5,2 т/га, кукурудза — 8,5 т/га, ріпак — 2,7 т/га. Проте, за словами Наталі, завдяки зрошенню показники врожайності значно збільшуються. Максимальний рекорд врожайності кукурудзи становив 12,9 т/га, ріпаку — 4,4 т/га та сої — 4,6 т/га.

«Якщо говорити про 2019 рік, то на зрошенні врожайність сої — 2,6 т/га, а без зрошення — 2,2 т/га, соняшнику – 3,4 т/га, ріпаку — 2,9 т/га. У 2018 році врожайність кукурудзи без зрошення – 10,4 ц/га, на зрошенні становила 11,6 т/га, сої  без зрошення - 2,7 т/га і 3,2 т/га на зрошенні, результати по ріпаку — 2,7 т/га та 3,6 т/га відповідно», — навела цифри керівниця.

Наталія Смаковська наголошує, що при застосуванні зрошення, урожайність може збільшитись у 2,5-3 рази.

Читати за темою: Агропрогноз: як зрозуміти, чи вистачає вологи рослинам?

«Якщо подивитися різницю, в посушливому 2015р., кукурудза зернова без поливу дала врожайність 3,1 т/га, при цьому на поливі врожайність становила 8,6 т/га, тобто різниця майже в 3 рази. Врожайність по сої без поливу  становила 1,1 т/га, а на зрошенні — 2,8 т/га, тобто більше у 2,5 раза!», — зауважила вона. 

Порівняння кукурудзи з поливом та без у «АМГ Миронівське»

На початку роботи зі зрошувальними системами, господарство зіштовхнулось з проблемою перепаду температур при поливі, що зумовлювало обпалювання культур, проте згодом дефект було усунено, адже зрошення відбувається при досить високих температурах і вода встигає прогрітися в басейні. 

«Нижня насосна станція подає воду з Дністра в басейн, потім закачується на верхнюю станцію, і вже звідти — на поливні машини та безпосередньо зрошення», — розповіла пані Наталія.

Керівниця підкреслила, що до якості води, яка використовується для зрошення, господарство нарікань не має.

«На насосах, звичайно, встановлені фільтри, проте ніякого додаткового обладнання для пом'якшення чи збільшення жорсткості води ми не ставили», — додала вона.

За словами Наталії Смаковської, компанія «Фрегат», залежно від характеристик окремого поля, розробила господарству систему зрошення та запропонувала ті машини, які будуть максимально продуктивні саме на цій ділянці.

«У нас досить нерівний рельєф полів, і, відповідно, виходячи з ухилів і самого рельєфу полів, підбиралися конструкції дощувальних машин. Крім того, на кожне поле розроблялася своя система, щоб підібрати оптимальний агрегат», — зазначила вона. 

Читати за темою: На Херсонщині крапельним зрошенням користуються на 44 тис. га полів

На одному із полів підприємства, що має нерівний рельєф з ухилом, для максимального охоплення кожної ділянки було встановлено кругову дощувальну машину, яка свого часу отримала звання найдовшої серед зрошувачів в Україні. 

«Експерти «Фрегату» приїжджали та налагоджували машину з урахуванням рельєфу, проводили технічні доопрацювання», — зазначила керівниця.

В арсеналі господарства присутни самохідни дощувальни машини ДМУ, та фронтального та іподромного типу ДМФ. Одна з машин встановлена на полі навпіл розділеним балкою.

«Машина доходить до місця де балка, спеціальним чином складається та перетягується на іншу половину поля, і далі продовжує роботу. Таким чином один механізм замінює два», — розповіла пані Наталія.

Керівниця також уточнила, що старі дощувальні машини, які були встановлені до 2014 року, мали достатньо низький кліренс і зрошувати такі високі культури, як кукурудза, на рельєфних полях не вдавалось. Тож, спільно з фахівцями компанії «Фрегат» була розроблена система збільшення кліренсу.

Всі зрошувальні машини на підприємстві працюють на дизельних генераторах, а витрати палива невеликі.

«У середньому по підприємству за сезон ми витрачаємо приблизно літр палива на 100 куб води при зрошенні», — наголосила Наталія Смаковська.

 


Компанія «Фрегат», як вітчизняний виробник, підпадає під програму державної компенсації частини вартості обладнання, тож, за придбання останніх трьох машин господарству було повернуто 20% вартості техніки. 

«Оскільки ми юридична особа, а не фермери, наша частина компенсації склала 20%.  Машини ми придбали у квітні-травні, а компенсацію отримали вже в грудні місяці», — згадує пані Наталія.

Складнощів з отриманням компенсації, за її словами, не було: до банку був поданий пакет документів  та без жодних перемовин чи особистих візитів були отримані очікувані платежі.

Керівник відділу продажів техніки компанії Андрій Пославський зазначив, що 99% клієнтів наразі користується держпрограмою, оскільки вона зробила техніку для поливу більш доступною.

«99%, тому що в рік може бути один клієнт, який бере техніку у лізинг, відповідно поки він не виплатить його, претендувати на компенсацію не може. В основному, так, всі під компенсацію беруть. Взагалі-то, ця програма істотно підвищила попит і зробила техніку для поливу більш доступною. Цього року ми  теж працюємо за програмою та вже чекаємо офіційного підтвердження на наступний рік», — зауважив він.

Під час сезону поливу іноді виникають зупинки або дощувальна машина виходить з ладу, проте постійна технічна підтримка розв'язує будь-яке питання.

«Фахівці заводу-виробника приїжджають і допомагають вирішувати проблему на місці. Якраз минулого тижня ми мали проблему, яка, виникла з нашої вини, але експерти компанії приїхали та за декілька днів усунули всі несправності», — розповіла Наталія Смаковська.

Андрій Пославський додав, що компанія має свою сервісну службу, яка цілодобово знаходиться на зв'язку для надання кваліфікованої консультації. Також «Фрегат» надає послуги зі зміни тиску води, виливу, модернізації машин та додавання різного роду опцій за бажанням замовника. За його словами, техніка заводу надійна та виходить з ладу дуже рідко, проте при застосуванні іподромних та фронтальних машин трапляються поломки, пов'язані більше з людським фактором.  

«З іподромними та фронтальними машинами в цьому плані складніше: десь в посадку заїде, десь оператор не розрахує і, відповідно, через це відбуваються ушкодження. З круговими машинами простіше, адже вони прив'язані по центру, тому звернень практично немає. Якщо сказати, що до нас звертається 100% клієнтів — не сильно помилюся, адже  хтось звертається щодо придбання нової техніки, хтось щодо перерахунку норм, а хтось — за консультаціями», — пояснив він.

Щороку перед початком сезону господарство проводить перевірку всіх дощувальних машин та замовляє оновлення всіх необхідних вузлів. Крім того, компанія «Фрегат» за необхідності проводить навчання операторів зрошувачів, а також різного роду семінари підвищення кваліфікації.

За словами Наталії Смаковської, кожна машина потребує певного рівня кваліфікації оператора. Ключовим аспектом є уважність персоналу, адже потрібно стежити за правильністю проходження дощувальної машини, а також необхідно завчасно знімати або підключати систему підведення води.

«У нас є кваліфіковані оператори дощувальних машин, але в цьому році відбулася екстрена ситуація, коли у нас зовсім не було дощів, і виникла необхідність безперервного поливу великої площі впродовж двох місяців. Того персоналу, який є, не вистачає, тож ми залучили інших працівників, таких як трактористи, підсобні робітники, робітники бригади та навіть будівельники», — розповіла вона.

Наразі, за словами керівниці, мережа зрошення на підприємстві велика, проте існує можливість збільшення площ поливу ще на 800-1000 га, оскільки рельєф місцевості та вільний доступ до водних каналів це дозволяє.

Читати за темою: Фрегат випустив нову систему контролю поливу

«Наразі на дощувальних машинах ДМФ «Фрегат» запроваджено опцію дистанційного моніторингу та керування, практичні випробування в господарствах підтверджують ії надійність та якість.Ми безперервно працюємо над удосконаленням машин, що вже зараз дозволяє знизити навантаження на грунт та покращити інші технічні характеристики. Також значним досягненням мі вважаємо той факт, що нашу техніку придбали фермери з Польщі. Це перший приклад експорту наших ДМ в країни ЄС, зараз тривають перемовини з фермерами Німеччини. Таким чином підтверджується здатність ДМФ «Фрегат» конкурувати на рівних з провідними світовими брендами в галузі виробництва дощувальних машин», — розповів керівник бізнесу «Фрегат», Артур Херувімов.

При виборі зрошувача виробник рекомендує звертати увагу на такі аспекти, як рельєф полів господарства, розмір ділянок, віддаленість полів один від одного, близькість до водних ресурсів, а також обов'язкове сервісне обслуговування придбаної техніки. Врахування усіх цих нюансів допоможе досягти високих врожаїв навіть в умовах посухи.

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р. 

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою