Загублене поле, оцифровка найнятих комбайнів та продаж зерна — Ферма на прокачку

Загублене поле, оцифровка найнятих комбайнів та продаж зерна — Ферма на прокачку

6 листопада 2020 2456 0

Українська холдингова компанія Grano Group вирішила «іти в ногу з часом» та «оцифруватися». Перші кроки в цьому напрямку робить Чернігівський кластер фірми й допомагає йому в цьому унікальна система для управління аграрним бізнесом AgroOnline.

Як відбувається такий процес? Слідкувати за всіма ключовими етапами можна разом із  YouTube-каналом Latifundist у відеопроєкті «Ферма на прокачку».

Трошки раніше вийшов перший випуск проєкту «Ферма на прокачку № 1 – Аудит», де здійснено аналіз ключових проблем господарства. А тепер на черзі — другий випуск, у якому описано процес оцифрування всіх даних та перенесення електронної інформації про агрофірму в систему AgroOnline.

Читати за темою: AgroOnline: Збиральна кампанія — як не втратити жодної зернини

Оцифрування даних в Grano Group: як відбувається процес

У компанії Grano Group триває перехід від «паперового» ведення агробізнесу до «оцифрування» в інноваційній системі AgroOnline. Від моменту зйомок першого випуску «Ферма на прокачку № 1 – Аудит» спеціалісти вже інтегрували близько 80% отриманої від агрофірми інформації в цифровій системі, у тому числі про земельний банк, метеорологічні умови та базові агротехнологічні операції. 

«Тепер усі дані відображаються на картах та інтерфейсі AgroOnline. Залишилося інтегрувати дані лише агрохімічних аналізів та телеметрії. Щойно отримаємо ці дані, відразу внесемо їх у систему», — розповідає Олександр Руденок, керівник відділу інтеграції AgroOnline.

Відтепер інформацію, яка була передана для AgroOnline, директор Grano Group Михайло Сербін та його колеги можуть побачити на моніторі будь-якого комп’ютера чи смартфона з авторизованим доступом до системи.

Олександр Руденок, керівник відділу інтеграції AgroOnline

 

«На моніторі чітко видно, що вже інтегровано і як це загалом виглядає. Після закінчення оцифрування для аграріїв ми проведемо окреме навчання. Інші дані будуть спочатку заноситися через телеметрію, а потім в систему обліку 1С. Звідти потраплятимуть у різні звіти про витрати, прибутки, маржинальність кожної вирощуваної на підприємстві культури. Також усе це переноситься автоматом в карточку поля по всіх культурах», — пояснює Віктор Боровик, засновник компанії AgroOnline.

Також фахівець розповідає, що у їхній системі є комбіновані методи збору інформації про роботу агрофірми та всі показники, якими аграрії оперують. Зокрема, дані метеостанції та сервісу «Метео Фарм», що є в розпорядженні Grano Group, будуть підтягуватися в систему автоматично. А от якщо агрономічна служба рахує, наприклад, густоту посівів у ручному режимі, то і ці дані теж потрібно вносити в систему вручну. Якщо ж операцію з підрахунку виконують за допомогою дронів, то і вся інформація буде інтегрована в AgroOnline автоматично.

Задача «Щільність ґрунту» 

Одним із важливих завдань для створення повноцінної агрономічної картини на полях Grano Group було вимірювання щільності ґрунту. 

Для цього Віктор Боровик передав у користування агрономічній службі компанії пенетрометр SKOKAGRO S600 — сучасний цифровий прилад для вимірювання щільності ґрунту в польових умовах. Він дозволяє виявити глибину залягання плужної підошви і ступінь її ущільнення з високою точністю на глибині до 60 см. Кожна проба  ґрунту має власну GPS-прив’язку, а отже, усі дані оцифровуються із точністю до 1 см.

«Агроном має пройти по полях і за допомогою пенетрометра виміряти щільність ґрунтів. Обладнання фіксує точку заміру за допомогою сигналу GPS, визначає тиск у ґрунті й одразу відправляє дані в систему AgroOnline», — пояснює Віктор Боровик.

Віктор Боровик, засновник компанії AgroOnline

Вимірювати ущільнення почали в Київському кластері Grano Group одночасно з проведенням глибокого рихлення. Саму ґрунтообробну операцію проводили за допомогою глибокорозпушувача GASCON SS3F-9S500 PRO, агрегатованого з трактором Fendt 936.

«Рихлення проводимо на глибину 40 см, при цьому навантаження на техніку складає близько 80%. Це є в межах допустимої норми. «Купи» агрегат не горне, адже нам важливо правильно і якісно підготувати поля для озимих культур», — каже Олександр Подгорний, головний агроном Grano Group, і проводить заміри ущільнення ґрунту на полі.

Підготовка до збору кукурудзи

Головний агроном Grano Group Олександр Подгорний разом із колегами під час планових об’їздів полів збирав інформацію про біологічну врожайність кукурудзи на полях господарств, що входять до складу агрофірми. Ці дані теж є важливою частиною для створення повної виробничої картини в цифровій системі AgroOnline.

«Цифри по урожайності кукурудзи на цей рік у нас фактично готові. На полях «ПУ АПК» врожайність становить 6 т/га на круг, вологість зерна — 36%. На полях «Наша Ясна» врожайність складає  7 т/га, а вологість також в межах від 30% до 37%», — відзначив Олександр Подгорний.

Аби точно розуміти, коли будуть оптимальні умови для збору кукурудзи, директор компанії Михайло Сербін рекомендує своїм колегам робити об’їзди і збирати відповідні дані з відповідною регулярністю: у Київському кластері — кожні дві доби, у Чернігівському — кожні 3-4 доби. За наявності цих даних «під рукою» у цифровій системі та розуміння, як знижується вологість зерна, за тиждень в агрофірмі зможуть визначитися з термінами збирання кукурудзи.

«Факторами, які можуть вплинути на зниження врожайності, є, наприклад, дикі кабани. На деяких полях втрати через цих тварин складають близько 10%», — зауважує головний агроном.

Отже, щоб виявити «місця злочинів» диких кабанів та оцінити реальні втрати, агрономічна служба Grano Group разом із фахівцями системи AgroOnline проводять огляд полів за допомогою дрона.

Олександр Подгорний, головний агроном Grano Group

 

«Нам треба внести інформацію по обльоту в систему: так експерти підкажуть, чи бачать вони реальні проблеми на полях і на що треба звернути увагу на місці», — наголошує Михайло Сербін.

Як полегшити збут вирощеної продукції

На основі уточненої інформації про біологічну врожайність в Grano Group уже безперечно знатимуть, яким буде валовий обсяг виробленої продукції. Відтак компанії буде простіше шукати партнерів для реалізації зерна та знаходити «посильні» контракти, відповідно до яких можна буде легко поставити необхідну кількість продукції. 

Читати за темою: AgroOnline: Як уберегти паї від простою та «шахматки»

«Близько 50% валу зерна ми можемо контрактувати ще до старту збору. Зараз важливо знати, які компанії пропонують найбільш вигідні умови для нас, і «прив’язати»  ці дані в єдину систему, щоб мати чітке уявлення про ситуацію на ринку», — резюмує робочу нараду на цю тему Михайло Сербін.

Як тільки керівниця фінансового відділу Grano Group Світлана Бебешко отримає комерційні пропозиції з уточненими цінами від трейдерів, то інформація буде внесена в профіль компанії в системі AgroOnline. Це дозволить порівняти всі пропозиції в зручному форматі та допоможе швидко прийняти рішення.

 Михайло Сербін, генеральний директор Grano Group

Збір урожаю і логістика: місія виконувана

Компанія Grano Group здебільшого користується послугами найманої техніки, у тому числі комбайнів. Тепер за допомогою інтеграції даних про всі рухи та операції, які здійснюють машини й агрегати, можна більш комфортно спланувати, наприклад, збиральну кампанію.

«Для нас важливо орендувати не тільки комбайни для збору кукурудзи, а й вантажівки-самоскиди, бо через наші піщані ґрунти можуть виникати складнощі з вивозом зерна з поля. Тому обов’язково ставимо собі таку задачу і будемо відстежувати всі процеси через цифрову систему — уся техніка має трекери», — говорить директор агрофірми.

Головний інженер Сергій Смоквина зазначив, що в нинішньому сезоні в обох кластерах Grano Group працюватимуть 6 найманих комбайнів. Згідно з інформацією по врожайності, яку вже надав головний агроном, у Київському кластері кукурудзу зберуть орієнтовно за 10 днів і «переженуть» техніку на поля Чернігівського кластера.

Читати за темою: Система AgroOnline автоматизує збиральну кампанію підприємства — фахівець

«Нам треба, щоб і агрономічна, й інженерна служби були однаково «підв’язані» до системи AgroOnline. Маємо відстежувати всі дані по збору і логістиці зерна: швидкість руху, зупинки, простій, час завантаження-розвантаження на елеваторі. Можливо, необхідно визначити контрольні точки експертам системи, щоб було видно все по автотранспорту і ми максимально оптимізували всі процеси та використали наявний ресурс», — дає задачі директор агрофірми Михайло Сербін.

Проблемне поле: як знайти рішення

Будь-які виробничі процеси часто не обходяться без сюрпризів. Під час одного з обстежень полів головний агроном Олександр Подгорний виявив, що на ділянці загальною площею близько 5 га просто відсутні рослини кукурудзи. За словами директора Михайла Сербіна, в агрофірмі зазвичай послуговувалися картами NDVI і згідно з ними на полі все нібито було добре. Отож, разом із фахівцями системи AgroOnline тепер треба було визначити, у який момент виникла проблема із вегетацією рослин, яким чином за цим процесом краще спостерігати в майбутньому і як уникнути подібних проблем узагалі.

«Індекс вегетації — дійсно важливий інструмент у роботі аграріїв, що допомагає визначити відставання рослин у розвитку і відмінно працює лише у визначених проміжках часу. Наприклад, коли сходи закривають близько 30% площі.  Але показники NDVI на початку і в кінці вегетації рослин будуть не зовсім ефективним джерелом інформації про посіви. У різних фазах розвитку рослин варто використовувати інші індекси, які більш детально і правильно покажуть стан речей», — підказує засновник AgroOnline Віктор Боровик.

Найкраще на ранніх етапах розвитку рослин, за словами Віктора Боровика, використовувати індекс щільності рослинності, а от від середини і до кінця вегетації — це же індекс та індекс водного стресу, який показує запаси вологи в рослині. Усі ці дані інтегровані в систему AgroOnline і аграрії з легкістю зможуть ними користуватися, щоб коректно відстежувати ситуацію на полях.

Справді головний агроном уточнює, що проблема з посівами виникла, очевидно, не через диких кабанів, а з моменту сходів рослин, які не змогли нормально розвинутися через інші обставини. Відтак треба максимально детально вивчити ситуацію, обов’язково врахувати результати агрохімічного аналізу ґрунту та всі інші не менш важливі фактори, які могли призвести до такої ситуації.

Попереду в обох команд дуже багато роботи. Але процес оцифрування усіх даних агрофірми скоро буде завершений і в компанії Grano Group з’являться нові можливості, як спростити свою роботу і досягти кращих результатів. Як це буде — стежте за наступними випусками проєкту «Ферма на прокачку» від Latifundist.com.

Безкоштовну презентацію системи AgroOnline можна отримати за посиланням

За інформацією щодо співпраці звертайтесь за тел.: 050-937-10-97, Олег.

 © Катя Капустіна, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus