Жнива ранніх зернових: які нові правила диктує війна в Україні

Жнива ранніх зернових: які нові правила диктує війна в Україні

23 червня 2022 2071 0

В Україні розпочались жнива, першими стартували аграрії Одещини, згодом до них приєдналась Миколаївщина. Зовсім скоро комбайни запрацюють по всій території України. Буквально вже зараз потрібно пересвідчитися у тому, що техніка цілковито справна, робочих рук вистачить та склади готові приймати зерно. Kurkul.com поспілкувався зі спеціалістами та фермерами, які нові реалії жнив під час війни та як підготуватися до них ефективно.

Крок 1. Подбайте про кадри

Наперед продумайте кого ви будете залучати до жнив, та подбайте про наступне:

 • забронюйте працівників, які підпадають під мобілізацію, щоб в процесі жнив у вас не забрали єдиного механізатора;
 • якщо працівники не в штаті господарства, то підготуйте ЦПХ-договори;
 • хоч більшість працівників «все знають» проведіть інструктажі з охорони праці та протипожежної безпеки;
 • особливо в теперішній час, складіть для водіїв маршрути руху транспорту;
 • домовтесь про безперешкодний проїзд через блок-пости;
 • забезпечте працівників спецодягом та аптечками;
 • укомплектуйте комбайнерів чистиками, різаками, щітками, спеціальними крючками для очищення різального апарату, решіт, молотилки та інших робочих органів зернозбиральних комбайнів.

Щоб уникнути всього вищеперерахованого, часто господарства користуються послугами операторів, які надають кваліфікованих працівників для роботи на техніці.

Ми зателефонували до кількох фермерів. Вони повідомляють, що з кадрами поки проблем не виникало. В більшості співпрацюють зі старими навченими комбайнерами.

«Всі свої залишились на місці. Нікого не бронювали. Але навіть якщо виникне проблема, то повно є евакуйованих людей, які шукають роботу», — зазначив агроном з Запорізької області.

Якщо все ж гостра нестача кадрів, то він пропонує звертатись до профільних училищ. Часто студенти ПТУ, є хлопці, які хочуть підробити, іноді таких «легше навчити, ніж когось перевчити».   

Крок 2. Організуйте безпеку у полі

Зараз в умовах війни проблемою №1 стали заміновані поля. Навіть якщо «визволителі» не дійшли до вашого господарства територіально, вони могли надіслати подарунок з неба. Тому завжди треба бути обачним. Огляньте поле самостійно, а краще залучіть для цього професіоналів. У матеріалі «Заміновані поля: як повернути безпеку під час посівної» ми даємо рішення, які актуальні й на час жнив. 

Читайте також: Григорій Плічко: Завдяки діджиталізації нам вистачає одного комбайна для обробки 2 тис. га

Друге, не менш актуальне зараз — це пожежна безпека. Щороку ДСНС наголошує на цьому. З війною — нова загроза навмисних підпалів. 

«Щоб запобігти пожежам, слід до початку збору врожаю провести інструктаж усім особам, що мають безпосереднє відношення до цього виду роботи. Також треба підготувати техніку: обладнати її іскрогасниками, укомплектувати первинними засобами пожежогасіння. У період молочної зрілості ранніх зернових необхідно обкосити поле на 4 м з усіх боків, якщо воно знаходиться біля залізничних колій,  автомобільних доріг, лісо-степової зони», – рекомендують рятувальники.

Також більшість фермерів називають надійним способом уникнення вогню — траншеї.

«Ми обкопали поля. Великі за розміром поля слід розділити траншеями на частини не більше 50 га. Це найкращий спосіб порятунку. Ну і техніку на полі не паркуємо», — зазначив головний агроном ФГ «Орбіта» Олег Бідина.

Такий метод рекомендують використовувати й решта фермерів з якими ми спілкувались. Також вагоме місце виділяють інструктажам.

«В нас все завжди всі знають, а коли приходиться то палять на ниві і опалки розкидають. Тому краще про все нагадувати», — зазначив керівник ФГ «Нива» з Запоріжжя.   

Ще одна рекомендація від ДСНС: недалеко від поля слід наготові тримати трактор з плугом на випадок пожежі. Категорично забороняється спалювати стерню і післяжнивні залишки, розкладати багаття на полях та поблизу них. Вчасно очищувати деталі й вузли машин від пилу і соломи. Заправку пальним, ремонт і стоянку збиральних машин та агрегатів необхідно робити поза хлібними масивами.

Крок 3. Підготовка та огляд техніки

Зернозбиральний комбайн належить до машин короткострокового сезонного використання і ставки на нього дуже високі. Тому таку техніку потрібно готувати до початку польових робіт.

«Існує закономірність: при збільшенні терміну експлуатації комплексний показник технічного стану комбайну знижується, відповідно знижується продуктивність за агротехнологічний сезон жнив. Навіть якщо ви гарно піклуєтесь про техніку, від поломок ніхто не застрахований. На полі може трапитись різне, від непрацюючого кондиціонеру до виходу з роботи двигуна», — розповіли експерти Titan Machinery Ukraine.

Тому в компанії наголошують на необхідності завчасної та якісної інспекції техніки.

«Наприклад, нещодавно у нас завершився промо-захід «Безкоштовне проведення дефектування комбайну CASE IH». Ми пропонували нове рішення, яке допоможе власникам техніки спокійно та впевнено планувати витрати, пов’язані з експлуатацією обладнання на тривалий термін. Це розширена гарантія», — поділились в компанії.

Така опція дозволить власнику більш ефективно планувати витрати, пов’язані з експлуатацією обладнання, а також звільняє від потреби піклуватися про справність машини протягом тривалого терміну, адже ми беремо цю справу повністю на себе. Також розширена гарантія подовжує термін служби обладнання шляхом правильного технічного обслуговування та використання тільки оригінальних запасних частин.

Попередній огляд техніки стане важливим етапом підготовки жнив. Не дарма говорять «готуй сани влітку, а воза взимку». Якщо помилку в роботі техніки не буде виявлено, то маючи навіть кілька годин чи днів простою, можна уявити масштабність наслідків. Оскільки це залучений комплексний процес перевезення зерна з поля, відхилення до рівня завантаження елеватора/сушарки та зрештою втрата врожаю у випадку, наприклад, ріпаку, коли є особлива небезпека осипання вже дозрілих стручків. Тому діагностикою техніки нехтувати не варто.

Крок 4. Оптимізуйте роботу техніки

Оптимізація роботи техніки включає цілий комплекс заходів. Спочатку це правильний підбір самого комбайна та жниварки за потужністю та технічними характеристиками та функціоналом, а також підготовка технічного стану та налаштування.

Тому експерти Titan Machinery Ukraine рекомендують звернути увагу на такі моменти:

1. Культура має бути придатною для жнив.

2. Правильність налаштування протиріжучої пластини.

3. Правильність налаштування компонентів обмолоту.

4. Забезпечення рівномірності подачі матеріалу.

5. Працювати при номінальних обертах двигуна.

6. Вибір відповідної швидкості для збирання врожаю.

7. Оптимізація налаштування ротора та підбарабання.

8. Оптимізація налаштування вентилятора та решет.

9. Зниження недомолота до мінімуму.

10.  І найголовніше — не змінювати більше одного налаштування за один раз.

Для оптимізації роботи, фахівці також рекомендують технологію автоматизованого збирання врожаю AFS Harvest Command.

«Я вважаю цю технологію геніальним рішенням. Це інтелектуальна та автономна система, яка з'єднує усі ключові елементи комбайна та оптимізує його робочі налаштування відповідно до однієї із чотирьох обраних стратегій, аби забезпечити максимальну продуктивність його роботи в будь-яких умовах збирання врожаю. Дана система призначена для того, щоб звільнити оператора від постійного підлаштування, що дозволяє максимально підвищити швидкість збирання врожаю шляхом автоматичних налаштувань», — говорить керівник відділу сервісу компанії Titan Machinery Ukraine Олексій Грубін. 

Алгоритм даної опції постійно та автоматично оптимізує обрані стратегії ведення сільського господарства. Зокрема:

 • Режим якості зерна: комбайн регулює налаштування задля підтримання заданої якості зерна та рівня його чистоти, одночасно мінімізуючи втрати.
 • Режим продуктивності: комбайн працює на швидкості, яка забезпечує прийнятний рівень втрат в роторі та системі очищення.
 • Режим фіксованої пропускної здатності: комбайн підтримує задану пропускну здатність шляхом зміни швидкості ходу та регулює налаштування задля мінімізації втрат.
 • Режим максимальної пропускної здатності: комбайн працює в межах заданої оператором швидкості або граничної потужності, одночасно змінюючи налаштування задля мінімізації втрат зерна в роторі та системі очищення.

Крок 5. Подумайте про логістику та склади

До початку жнив необхідно закінчити підготовку токів, зерноочисних комплексів, збирально-транспортних агрегатів, перевірити їх на відповідність вимогам безпеки, не допускати до роботи несправні машини, що не відповідають правилам охорони праці, і закріпити техніку за працівниками. Замовте необхідний транспорт для перевезення зерна з поля.

«В нас в регіоні з цим велика проблема. Деяку техніку забрали на війну. Пального теж не вистачає. Що це за обмеження в 20 л? У жнива для комбайна — це ніщо. Фермерам викручують руки. Треба більше взаємодії з аграріїв і влади», — розповів про проблеми керівник АФЗ Полтавської області Віктор Галич.

Щодо складів, то він наголошує, що в цьому сезоні зі зберіганням можуть бути проблеми. Тому він рекомендує придивитись до старих приміщень і переобладнати їх.

«В кожному селі є старі закинуті млини, ферми чи колгоспні склади. Їх можна було б переобладнати під склади для зберігання зерна. Воно зараз сухе, додаткової сушки не треба. Але влада повинна піти на поступки і зменшити податки. Але в кого є можливість, то це хороший варіант, який треба розглянути до початку жнив», — запропонував фермер.  

Читайте також: Ірина Титарчук: Ми надаємо допомогу жінкам зі сфери агробізнесу, які постраждали від війни

Крок 6. Оберіть спосіб збирання

Існує два способи збирання озимих зернових культур: 

 • однофазовий (пряме комбайнування);
 • двофазовий (роздільне).

За повної стиглості зерна врожай озимої пшениці збирають однофазним способом. Зріджені, але чисті посіви також збирають прямим комбайнуванням  У разі наявності у посівах сільськогосподарських культур значної кількості бур’янів збирання врожаю краще проводити роздільним (двофазним) способом.

Втім більш популярним способом збирання урожаю ранніх зернових і зернобобових культур є однофазовий. Його переваги: незалежність від погодних умов, вища якість обмолоту, менші витрати енергії та праці та менша собівартість продукції. 

Серед ранніх зернових озимий ячмінь достигає найраніше. Кращим способом збирання є пряме комбайнування і лише, коли на посівах багато підгонів, або сильна забур’яненість, врожай збирають роздільним способом. 

Посіви озимого жита доцільно збирати прямим комбайнуванням. Ця культура дуже схильна до вилягання, осипання і проростання зерна, тому її збирають в найкоротші строки, щоб не допустити втрат врожаю.

Тритикале також краще збирати прямим комбайнуванням. Міцне стебло тритикале зумовлює відносну стійкість його до вилягання. З іншого боку значне запізнення із збиранням може призвести до обламування колосся. Роздільним способом необхідно збирати забур’янені посіви, сорти, схильні до осипання, нерівномірно дозріваючі посіви з підгонами.

Крок 7. Підготуйте зерно до збору

За 2-3 тижні перед збиранням урожаю треба провести обстеження посівів озимої пшениці на забур’яненість та визначення доцільності застосування гербіцидів. На низькорослих посівах з високою забур’яненістю можна провести десикацію.

Щодо останнього, то цьогоріч погода на більшості територій надзвичайно посушлива, тому висушувати врожай озимини перед збором в більшості регіонах не знадобиться.

«Дякувати Богу в нас не стріляють, але маємо іншого ворога — посуху, яка «накриває» наші поля. Завтра починаємо збирати озимий ячмінь, але він не визрів, а просто висох. Вчора наші одноосібники виходили в поле, то зібрали в межах 1,5 т/га. Не набагато краща й ситуація із пшеницею. Якщо отримаємо 2 тонни на круг — це буде за щастя», — розповів голова СВК «Вікторія» з Одещини Дмитро Артеменко. 

Аналогічна ситуація і на Полтавщині. Спека знищила там бур’яни, але, на жаль, й зерно.

«Ми дощу чекаємо вже місяць. Все на полях горить. Вже про великий врожай ніхто не думає, тільки б зберегти те, що є», — зазначив Віктор Галич.

В той час, як на Миколаївщині до такої погоди вже звикли.

«Через тиждень плануємо почати жнива ранніх зернових. В принципі все вже готово. Поле від бур'янів обробили тиждень тому. Ніяких труднощів нема. Тільки одна — обстріли», — зазначив головний агроном ФГ «Орбіта» Олег Бідина.

Затримка зі збиранням озимих зернових культур на 5 діб за сприятливих умов збирання призводить до втрати врожаю на рівні – 1-2%. За несприятливих умов втрати врожаю збільшуються до 5-10%. При затримці зі збиранням до 20 діб втрати врожаю різко збільшуються як за сприятливих, так і за несприятливих умов збирання. Зібрати зерно озимини з незначними втратами та збереженою якістю можна за стислі строки жнив: від фаз повностиглого зерна до його перестигання. Часто цей період передбачити важко. Тому треба попередньо бути готовим розпочати жнива в будь-який момент.

© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2022 р. 

Виконано за допомогою Disqus