Реклама
Виноград у теплиці: фізіологічні порушення та їх лікування

Виноград у теплиці: фізіологічні порушення та їх лікування

25 лютого 2021 1331 0

Людмила Олексіївна Баранець, кандидат сільськогосподарських наук, завідувач лабораторії молекулярної генетики і захисту рослин інституту Таїрова. 

Тепличне вирощування такої незвичної для закритого ґрунту культури, як виноград, є дуже прибутковим, але непростим, через проблеми із розвитком шкідників та хвороб. В тому числі і численних фізіологічних порушень розвитку винограду.

Проте, можливо, для когось тепличне виноградарство стане новою сходинкою сімейного бізнесу. Оскільки, незважаючи на різноманітні проблеми, виноград у теплиці росте більш пишним, більш смачним, а врожай зазвичай перевершує наші очікування. 

Стосовно шкідників і хвороб, які зустрічаються на винограді, в теплиці є деякі відмінності.

Тепличне вирощування винограду

І насамперед шкідників та хвороб набагато менше, ніж у відкритому ґрунті. Але вони більш агресивно себе проявляють. 

А ось фізіологічні порушення достатньо часто і більше проявляються саме в тепличних умовах. Тому що це все-таки закритий ґрунт, а отже ― погане провітрювання, недостатня кількість поживних речовин. І звісно ж, зниження імунітету й прояв різноманітних фізіологічних порушень.

Які ж є розлади? Це весняна лихоманка, осипання цвіту, кулюр, мільондаж, а також дефіцит мікроелементів, висихання суцвіть, всихання гребеня, опіки, оедема і розтріскування ягід.


Весняна лихоманка

Весняна лихоманка

Дуже часто цю хворобу плутають із дефіцитом калію. Основні умови, які сприяють прояву даної фізіопатії, це перепади низьких і високих температур. Характерна особливість ― зміна забарвлення листків на кінцях. Якщо це білий сорт, то це білі, жовті зміни забарвлення кольору листка. Якщо це темні сорти, то закінчення листків саме темні. Дана фізіопатія проявляється тільки до цвітіння винограду. З відновленням нормальних температур вона практично відходить і вже упродовж всієї вегетації не проявляється. 

Весняна лихоманка небезпечна тим, що уражаються нижні листки, які надалі будуть виконувати роль укриття виноградних грон від сонячних опіків. І погіршується фотосинтетична активність цих листків. 

Як можна зменшити цей розлад? По-перше, не зловживати у ранній весняний період азотними добривами. Не підвищувати норми витрати, не збільшувати застосування органічних добрив, які містять велику кількість азоту.

Весняна лихоманка

Також уникати збільшення навантаження пагонами на кущ. Останніми роками з’явилась тенденція дуже коротко обрізати виноград, знижувати навантаження, щоб отримувати великі, нарядні, виставкові грона. Але корінь залишається в тій же силі, в тій же масі, тому все живлення, яке коренева система дає для рослини, йде в невелику кількість листків. Відбувається перенасичення азотними добривами. Тому не потрібно знижувати до мінімуму навантаження пагонами, все повинно бути в межах норми.

Читайте також: Жимолость — перспективи вирощування нішевої культури


Оедема

Оедема

Це також ранньовесняна проблема, яку можна зустріти в тепличних умовах, але дуже часто дану фізіопатію спостерігають і на виноградниках. Переважно це молоді виноградники і шкілки. Сприяють цьому прояву також перепади температур у ранньовесняний період. Дуже часто цю фізіопатію плутають з ураженням шкідниками, зокрема трипсами і філоксерою.

Оедема при встановленні плюсових температур, які сприятливо впливають на рослину, зникне. І далі пагони будуть розвиватися вже без цього розладу. Тому, щоб не нашкодити рослині, не робити зайвих захисних заходів, потрібно уважно подивитись і зробити висновок, що зараз діється з рослиною. Чи все-таки це фізіологічна проблема, чи розвиток шкідників. 


Осипання квітів та зав’язі

Теплиця ― це закрите приміщення, закритий простір, а виноград ― це вітрозапильна культура. Тому для хорошого запилення потрібно створювати відповідні умови. Якщо їх немає, ми отримуємо проблему осипання квітів і зав’язей. Які фактори сприяють нормальному проходженню фази цвітіння? Це температура від 20 до 30 ℃. Якщо спостерігаються понижені температури, нижче 15 ℃, то цвітіння буде проходити в несприятливих умовах і з великими проблемами. 

Життєздатність пилку максимальна при температурі 27-28 ℃. А при підвищенні до 30-35 ℃ він стає стерильним, не забезпечує нормальне запліднення. Також дуже небезпечні в період цвітіння дощі. Вони змивають пилок і не відбувається запліднення.

Фактори, що впливають на осипання квітів та зав’язі

Потрібно знати, що цвітіння винограду триває 10-15 днів. Але все залежить від погодних умов. І обов’язково потрібне для цвітіння яскраве, тепле сонце. 

Як відбувається цвітіння в суцвіттях? Одинока квітка завершує цвітіння за 2-3 дні, суцвіття ― за тиждень, кущ ― за 10 днів. А весь виноградник ― приблизно за 10-15 днів.

Які фактори впливають на осипання квітів і бутонів винограду? Це весняні коливання температури повітря, особливо від низьких до дуже високих температур, надмірна енергія росту пагонів і вегетативний дисбаланс.

Осипання квітів і зав’язей у більшості випадків абсолютно не має викликати занепокоєння. Оскільки та кількість квітів, яка залишилась, більш ніж достатня для створення добре сформованих грон. Тобто рослина винограду ― дуже розумна, вона сама знає, що для неї зайве. І навіть за сприятливих умов цвітіння все-таки відбувається осипання суцвіть і квітів. Рослина сама нормалізує ту кількість, яка потрібна, щоб були достатньо сформовані грона.

Читайте по темі: Догляд та відновлення винограду після зими


Кулюр

Кулюр часто плутають з дефіцитом бору

Але іноді осипання призводить до такого фізіологічного порушення, яке називається кулюр. Це фізіопатія, при якій осипаються квіти і залишаються зелені не сформовані й не розвинені ягоди. Якщо при цвітінні скидаються ковпачки і гроно продовжує рости, ягода крупна, рівна ― це норма для винограду. Але якщо ми спостерігаємо ось таку картину в себе на винограднику, то значить, це вже йде мова про порушення в рослині. 

Кулюр проявляється на рослинах, які схильні до цього. Деякі виноградарі говорять, що він у окремого сорту може проявлятися щорічно.

Фактори, які впливають на появу кулюру

У кожного виноградаря є свої улюблені сорти, які він вже навчився вирощувати. І якщо є така проблема, то потрібно постаратись допомогти сорту. І єдиним способом усунути цю проблему є застосування бору на виноградниках перед цвітінням.

Які фактори впливають на появу кулюру? 

Це можуть бути:

  • холодна, хмарна, дощова погода під час цвітіння;
  • малий вміст цукрів у тканинах виноградного куща;
  • дуже рання і надмірна обрізка кущів винограду;
  • дуже багатий родючий ґрунт;
  • надмірне використання добрив;
  • неправильний підбір комбінацій сорту та підщепи.

Якщо у вас проявляється дана проблема, значить, ці фактори можуть сприяти її розвитку.

Читати ще: Ринок бузини в Україні — шукаємо перспективу вирощування

Якщо говорити про осипання квітів і зав’язей і наступний нормальний розвиток винограду, то, наприклад, надмірне використання добрив не заважатиме подальшому росту цього грона. А якщо все-таки є ця проблема, то потрібно уважно придивитися до сорту і вивчити його характеристики ― чи потрібно з ним далі працювати, чи все-таки варто робити висновки і переходити на іншу групу сортів.

Кулюр не можна попередити на 100%, але можна вжити заходів, які дозволять знизити прояви. Перше, що можна порадити ― використовувати сорти чи клони, менш схильні до розвитку цієї фізіопатії, також проводити правильну обрізку і забезпечувати достатню кількість листків для фотосинтезу. Проводити прищипування за два тижні до цвітіння чи в кінці цвітіння також. Це дозволяє зменшити конкуренцію за ресурси поживних речовин між ягодами і пагонами. Тобто ми трошки зупиняємо ріст пагонів, які забирали всі поживні речовини, і сприяємо перерозподілу цих поживних речовин на формування грон. 

Як варіант можливе використання хімічних інгібіторів росту, ретардантів, з метою обмеження росту пагонів. Найбільш відома і застосовувана на виноградниках в ранньовесняний період триазольна група препаратів, яку ми використовуємо для профілактики боротьби з оїдіумом і, наприклад, той же Фалькон чи Топаз


Мільондаж

Мільондаж

Інколи мільондаж називають зелене горошіння. Ягоди «горошаться», не розвиваються, залишаючись зеленими і твердими до збору врожаю.

Чим відрізняється мільондаж від кулюру? При кулюрі у фазі після цвітіння, фазі рисинки, вже зупиняється розвиток, ягода не проявляє далі росту і накопичення поживних речовин. При мільондажі ми зауважуємо, що розвиток ягід все-таки присутній. Вони набирають ріст, але дуже повільно у порівнянні з нормально розвиненими ягодами. Проте вони продовжують знаходитись на гронах протягом всього періоду вегетації і залишаються твердими, зеленими і без накопичення поживних речовин. Ріст все-таки у них якийсь відбувається, на відміну від кулюру.

Дефіцит бору

Як це стосується закритого ґрунту? Оскільки в нас все-таки теплиця, погане провітрювання, то можуть бути ці всі прояви пов’язані з поганим запиленням. Але не обов’язково. Адже є кватирки, є торцеві відкриття, і можна спокійно провітрювати. Та все ж ця проблема дуже часто зустрічається в теплицях. 

Дієвий спосіб боротьби ― застосування перед цвітінням або препаратів, що містять бор, або регуляторів росту, в яких також присутній бор і різноманітні амінокислоти. 

Зараз ринок агрохімікатів дуже великий, тому знайти засіб для застосування не так складно.


Всихання суцвіть

Ця проблема дуже часто почала зустрічатись як у відкритому, так і в закритому ґрунті. І всі гадають, що просто дуже спекотно, суцвіття «згорають» на пагонах. Але це кардинально неправильно. Тому що сонце не може ось так спалити суцвіття. 

Воно може призвести до поганого запилення, може викликати деякі порушення, але не може так впливати на суцвіття. 

Всихання суцвіть ― це наслідок дисбалансу. Занадто велика енергія росту призводить до того, що пагони забирають живлення у суцвіть і суцвіття засихають. 

Причини всихання суцвіть

Дуже часто цю проблему плутають із сірою гниллю і починають застосовувати різноманітні хімічні препарати. Потрібно пам’ятати, що сіра гниль на суцвіттях виникає через погану провітрюваність куща при вологій погоді в період цвітіння. А якщо у нас немає вологи, провітрюваність хороша, умов для сірої гнилі нема, але маємо засохлі грона, значить, це величезний дисбаланс великої енергії росту пагонів. 

Пагони просто забирають на себе всі поживні речовини. А суцвіття залишаються без них. І тому вони, не отримуючи потрібної кількості поживних речовин, вологи, засихають. Отож, дієвий спосіб боротьби і рекомендації ― нормалізувати живлення і не перевищувати норму азотних добрив у ранній весняний період.

Читайте також: Все, що необхідно знати про лохину (дайджест)


Параліч гребенів грон

Основними факторами, що призводять до цієї проблеми, є метеорологічні умови, порушення в системі живлення кущів винограду, надлишок калію, кальцію і дефіцит магнію. 

Даною проблемою займаються вже дуже і дуже довгий час, з 1930-х років. Деякі вчені стверджують, що це все-таки не фізіопатія, а фітопатогенна інфекція. Але, провівши власні дослідження, ми побачили, що все-таки це фізіопатія. І якщо і розвиваються там якісь фітопатогенні організми, то вже тоді, коли гребені висохли. Якщо вони вже висохли, то на них починає проростати сапрофітна мікрофлора. 

Параліч гребнів грон

Порушення виникає перед цвітінням, а проявляється вже в період розвитку винограду, коли відбувається активне наростання, ріст ягід. І тоді йде стрімкий розвиток всихання і паралічу гребенів. В основному воно проявляється на нижній частині грон. І буває, що розвивається по всій китиці, але це дуже рідкісні випадки. 

Які ми можемо дати рекомендації? Звичайно, що повністю усунути цю проблему неможливо, як і будь-яку іншу, але можна знизити її розвиток. 

Для сортів, чутливих до всихання гребня, слід надавати перевагу шпалері з вертикальним веденням приросту, щоб ліпше регулювати врожайність і баланс рослин. 

На сильних, багатих ґрунтах слід уникати використання підщепи СО-4. Це дуже сильна підщепа, яка дає інтенсивний, сильний ріст пагонів. Надайте перевагу іншим сортопідщепним комбінаціям, які через родючість ґрунту не будуть викликати надмірного росту. Адже якщо йде дуже інтенсивний ріст, пагони і гребені винограду не встигають достатньо накопичити поживних речовин і стати достатньо щільними, твердими. Їх гребінь порожнистий і тому при рості ягід під їх вагою йде таке порушення росту і живлення. 

Третє ― уникайте заходів, які сприяють енергії росту пагона, особливо надмірного азотного підживлення і надто короткої обрізки. Останнім часом це тренд для виноградарів, особливо виноградарів-любителів, які женуться за великим гроном, щоб поїхати показати його на виставці, отримати якийсь диплом. Але це загрожує наслідками для самого куща і для врожаю, який цей кущ продукує. На сортах, чутливих до всихання гребеня, рекомендується проводити 2-4 листових підживлення сульфатом магнію. Перше має бути проведене на початку росту пагонів із наступними через інтервал у 8-10 днів.

Рекомендації щодо усунення параліча гребнів грон

Наші польові досліди показали, що застосування комбінованого підживлення калієм та магнієм у весняний період може бути більш ефективним, оскільки воно більш тривале, ніж листове підживлення. Але найліпше зробити і весняне підживлення, і 2-4 літні, використовуючи калій і магній у добривах. Бажано, щоб це були добрива в хелатній формі, легко доступній для винограду.

Читати ще: Як обрати трактор для саду?


Сонячні опіки

Наступну проблему я б віднесла не до фізіологічної, а до механічної. Це сонячні опіки. Досить часто поширені у зв’язку з нашим кліматом, який так стрімко змінюється. Ми маємо тривалу інсоляцію в липні-серпні при температурі повітря вище 30 ℃, в деякій літературі пишуть 32 ℃, ягоди просто обпікаються сонцем. 

В тепличних умовах з цим боротись елементарно, просто слід натягнути додатково тканину. Тому тепличні умови ― це дієвий спосіб, щоб відгородити виноград від сонячних променів.

Сонячні опіки

Але щодо сонячних опіків. Відрадно, що не всі виноградні сорти схильні до сонячних опіків. Все-таки цей пруїновий наліт, який як захисна реакція є у більшості рослин, стримує прямі сонячні промені. 

Але є такий виноград, який навіть при 25 ℃ вже обпікається. І крупна, велика, тверда ягода повністю вся в опіках. Такий виноград особисто я не вирощувала б. Якщо є сонячні опіки на винограді і вони продовжуються з року в рік, то теж потрібно думати чи залишати цей виноград, чи ні.

До речі, сонячні опіки ― це невчасно підв’язаний виноград. Підв’язувати виноград потрібно ще до інтенсивного росту пасинків, які можуть закрити гроно від сонця. 

А пізно підв’язуючи виноград, ви піднімаєте все ― і пасинки, і пагін. Підв’язуєте і відкриваєте повністю все гроно для доступу сонцю. 


Осипання і в’янення ягід винограду

Основними причинами є нестача поживних речовин, брак вологи в ґрунті, перевантаження куща врожаєм, сонячний опік і зниження накопичення цукру. Дуже, звичайно, це сумно, коли запилення пройшло добре, попрацював над навантаженням, правильно і вчасно підв’язав виноград. Дуже часто це буває в теплицях. Все зроблено правильно, а приходиш ― виноград лежить на землі. Ось і мульча, і «капелька», і поживні речовини ти вніс, і все одно. 

Осипання і в’янення ягід винограду

Але вчені схиляються до того, що із всіх 5 названих причин, основна проблема ― це зниження накопичення цукру. Коли рослина перестає накопичувати цукор, з якихось причин виноград починає в’янути. Втрачає тургор, відпадає від плодоніжки, все опадає. І першочерговим є зниження накопичення цукру, але воно є післядією нестачі поживних речовин. 

Останнім часом ми досить часто спостерігаємо, що виноград, який є в стресових умовах, чи це тепличний виноград, чи у відкритому ґрунті, дуже погано набирає цукор. І це може призвести до в’янення ягід і потім до їх осипання. 

Тому наші рекомендації, щоб не було осипання ягід через зниження накопичення цукру, потрібно застосовувати різні поживні речовини. Найпростішим і доступним способом є застосування регуляторів росту з активними амінокислотами. От, наприклад, ми вивчали на своїх виноградниках препарати Ізабіон, Атонік Плюс і Амалгерол, теж з амінокислотами. 

Розтріскування ягід

Достатньо провести 3 обробки: перед цвітінням, в інтенсивний ріст ягід і в період початку розм’якшення ягід. Ось ці препарати сприяють накопиченню цукру в рослинах і ми можемо відійти від проблеми в’янення і осипання ягід винограду.

© Kurkul.com, 2021 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою