Олександр Голомах: Інвестувати в інновації простіше, якщо певен, що земля в нас буде завжди

4 лютого 2021 1256 0

Олександр Голомах, керівник селянського фермерського господарства «Вікторія»

Зекономити кілька посівних одиниць та десятків тисяч гривень при сівбі без шкоди майбутньому урожаю цілком реально. Правильно спланувати захисні обробки в будь-якому регіоні теж буде легко. Або навіть скорегувати маршрути для поставок зерна й оптимізувати витрати на пальне виявиться досить нескладною задачею. Принаймні сучасні цифрові рішення та різні інновації суттєво допоможуть фермеру справитися з цими та багатьма іншими завданнями. 

Про те, як фермер може оптимізувати виробничі витрати й управляти базовими операціями у своїй агрофірмі за допомогою додатка до смартфону, розповідає керівник селянського фермерського господарства «Вікторія» Олександр Голомах із Хмельниччини.

Це новий матеріал у рамках проєкту «ІТ Фармінг», створеного командою Kurkul.com у співпраці з компанією «Суффле Агро Україна».

Головна мета цього проєкту — розповісти читачам про досвід реальних українських фермерів, які йдуть назустріч інноваціям, впроваджують у свої підприємства цифрові рішення і таким чином полегшують та оптимізують свою роботу в сільському господарстві.

Kurkul.com: Розкажіть про своє фермерське господарство.

Олександр Голомах: Наше СФГ «Вікторія» заснував мій батько. Почали працювати на 50 га землі. Тим часом я здобув аграрну освіту, працював агрономом у різних компаніях і навіть встиг побувати на заробітках в Італії. Зрештою повернувся на Батьківщину, вирішили родиною разом розвивати свою агрофірму та потроху почали вкладати кошти в оновлення.

Читати за темою: Богдан Савенков: Наша задача — отримати прибуток не менше $200 на гектар

Зараз обробляємо 1 100 га в Старокостянтинівському і Старосинявському районах на Хмельниччині. Займаємося рослинництвом.

Сівозміну складають зернові, зернобобові й технічні культури: озима пшениця, ячмінь, ріпак, кукурудза, соняшник і соя.

Маємо свої склади для зберігання зерна, сушку на дровах, техніку, якою працюємо на полях і навіть здаємо в оренду час від часу. Невдовзі плануємо встановити кілька невеликих силосів загальною потужністю зберігання до 8 тис. т.

Олександр Голомах, керівник селянського фермерського господарства «Вікторія»

Kurkul.com: Які культури є найбільш рентабельними у вас?

Олександр Голомах: Найбільш економічно привабливим для вирощування в нашому господарстві є соняшник. На другому місці — кукурудза, на третьому — ріпак. А от зернові, хоч і є у сівозміні, але є досить затратними культурами і не дають високої врожайності.

Kurkul.com: У Вас і Вашої родини є великий досвід у сільському господарстві. Що змінилося протягом останніх років?

Олександр Голомах: За всі ці роки багато чого насправді змінилося. З’явилося чимало нових сучасних технологій, які суттєво полегшують фермеру життя. Наприклад, техніка обладнана різними датчиками, автопілотом, і ти вже не просто тракторист, а оператор. Створили різні сервіси, системи, додатки, за допомогою яких аграрій цілком може сидячи в кабінеті знати, що відбувається в різних куточках його полів...

От ми зараз інвестуємо в осучаснення технічного парку нашого СФГ «Вікторія». Хочеться висівати точно, хочеться економити. Саме для цього потрібно шукати нові цифрові рішення.

Бо насіння в нас недешеве, і маємо навчитися економити на цій статті без втрати якості посіву. І тут, наприклад, дуже в нагоді буде навігація в тракторах, сівалках, що дозволить проводити сівбу точно, чітко, без перекриттів, пропусків чи будь-яких інших проблем! 

Раніше здавалося, що «пересіви» не є суттєвою проблемою. Але коли так «губиться», наприклад, 5-6 посівних одиниць соняшнику, то врешті-решт ми втрачаємо до 20-30 тис. грн на одному масиві. Із кукурудзою таке задоволення обійдеться ще дорожче.

Отже, коли порахувати ці витрати в кінці сезону, то ти вже «влетів у копієчку». Системи точного висіву допомагають уникати такого, і ми плануємо взяти це собі на озброєння.

Kurkul.com: Отже, на перший план виходить економія?

Олександр Голомах: В агровиробництві все тісно пов’язано, і сучасні цифрові рішення дозволяють не просто економити, а виходити на інший рівень рентабельності. Бо точний висів дозволяє не тільки оптимізувати витрати насіння та уникати перекриттів, а й «змушує» сівалки, посівні комплекси акуратно і ледь не з ювелірною точністю розкладати насіння в рядки. Так ми будемо мати більший урожай при стабільних витратах. 

Kurkul.com: А які рішення допомогли б вам оптимізувати виробничі витрати?

Олександр Голомах: Зараз ми наполегливо уникаємо будь-яких зайвих витрат. Але досі доводиться, наприклад, рахувати витрати ПММ вручну, і тут можуть бути великі похибки. Дуже хотілося б, аби все це було більш точно, автоматично, без постійної потреби все контролювати й перевіряти. 

Kurkul.com: Зараз багато компаній дають тестувати свої розробки. Що б хотіли спробувати?

Олександр Голомах: Однозначно, хотів би проводити обстеження полів дроном. Здавалося, як дуже треба, то можна було б пройтися вглиб поля, подивитися, що там відбувається. Але значно простіше запустити маленького помічника з камерою, сфотографувати, зняти відео і потім на основі цієї інформації приймати якісь агрономічні рішення. Ти пролетів, подивився у себе: там можна внести трохи мінеральних добрив, там — попрацювати гербіцидами тощо.

Читати за темою: Поле-блогер тестує безпілотне внесення препаратів

Або і взагалі було б чудово замінити типові обприскувачі на БПЛА. Але поки не чув, який безпілотник може відпрацювати за раз, наприклад, 50 л робочого розчину.

Kurkul.com: А як найчастіше дізнаєтесь про сучасні цифрові рішення для агро?

Олександр Голомах: Їздимо на виставки, порівнюємо, спілкуємося з колегами, дивимось на їхній досвід, і в холдингах у тому числі. Часто про різні інновації розповідають менеджери компаній-дистриб’юторів чи виробників. Наприклад, свого часу ми почали співпрацювати з компанією «Суффле Агро Україна». Уже пішов третій рік, як зав’язалася ця співпраця. 

Вийшло так, що ми давно вирощували спочатку товарний ячмінь, продавали його одній відомій компанії, але з нами розраховувалися абияк. Почали шукати більш надійні компанії і так вийшли на «Суффле Агро Україна». Спочатку купували насіння в них, а потім і засоби захисту рослин. Зараз тісно співпрацюємо в багатьох напрямках. І про зручний додаток Farmi я дізнався саме від менеджерів компанії.

Олександр Голомах, керівник селянського фермерського господарства «Вікторія»

Kurkul.com: Вочевидь, Ви не тільки дізналися, а й користуєтеся ним?

Олександр Голомах: Звичайно. Додаток для смартфону Farmi я почав використовувати майже одразу, як його представили користувачам і запустили в роботу. 

Kurkul.com: І в чому його зручність для фермера?

Олександр Голомах: Дуже допомагають у роботі прогноз погоди та рекомендації щодо внесення засобів захисту чи добрив у Farmi. 

За фахом я агроном, але сповіщення в додатку дуже доречні. Думаю, що теж стануть у пригоді і тим фермерам, у яких немає агрономічної освіти (а таких у нас багато). Бо в нас якось більше звикли жити від осені до осені: посіяв, виростив, зібрав, продав і все по новому колу.

Важлива ось ця «загальність» у Farmi: коли проводити обприскування, яким гербіцидом або чи можна працювати при таких-то умовах інсектицидами? 

Отже, можна вибрати тип обробки, і додаток підкаже, чи можна виконувати операцію при визначеній вологості повітря, швидкості вітру, температурі.

Читати за темою: Аграрний IQ: добірка корисних ресурсів для фермера

До речі, я порівнював прогнози з іншими сервісами, то саме Farmi дає найбільш точний та ще й із конкретними агрономічними рекомендаціями.

Kurkul.com: Є якісь інші потрібні опції для аграрія в такому додатку?

Олександр Голомах: Час від часу переглядаю інформацію про ринкові котирування на біржах Чикаго і EuroNext. Звичайно, реальні ціни на зерно в Україні дещо різняться, але цей розділ у Farmi допомагає орієнтуватися, коли ціна падатиме чи ростиме.

Зручно, що є карта найближчих елеваторів. Якщо раніше мені треба було ледь не вручну рахувати відстань до них, то тепер достатньо заглянути в додаток і вже знаю, який кілометраж відмічати. Між іншим, це допомагає уникати непорозумінь із найманими водіями зерновозів абощо.

Kurkul.com: Зазвичай такі сервіси просять користувачів створювати свої акаунти. Які додаткові опції стають доступними?

Олександр Голомах: У Farmi відображаються продажі. Бачимо, що ми продали, за якою ціною і кому. Також знаємо базові показники зерна під реалізацію: вологість, засміченість і навіть відсоток білка. 

Наприклад, контрактуємося з Суффле Агро Україна і в додатку можемо відстежити рівень білка в ячмені, адже це — надзвичайно важливий показник для пивоварного ячменю.

Аналогічно при закупівлі агрохімії отримуємо в одному місці сукупні дані про потребу, тип ЗЗР, кількість, ціну і навіть заборгованість.

Читати за темою: Farmi — огляд безкоштовного мобільного додатку для фермера

Більше не треба нічого писати в записнику. Я просто відкрив додаток, клікнув на смартфоні кілька разів — і вже все, що мені потрібно, бачу.

Kurkul.com: А хтось із Ваших колег користується Farmi?

Олександр Голомах: У нас невелике господарство, бухгалтером працює моя дружина. Але, в основному, Farmi користуюся я сам, бо водночас є і директором, і агрономом, і ще ким завгодно, як буває в таких випадках… Це цифрове рішення допомагає мені приймати рішення щодо агротехнологічних операцій чи політики продажів нашої продукції.

Kurkul.com: На якому пристрої найчастіше використовуєте додаток?

Олександр Голомах: Регулярно використовую саме на смартфоні.

Kurkul.com: Чи виникають якість нюанси?

Олександр Голомах: Іноді буває, що не скрізь «тягне» інтернет, тому доводиться трохи почекати оновлень у додатку. Але інтерфейс Farmi цілком зрозумілий і в ньому легко розібратися.

Kurkul.com: А з компанією «Суффле Агро Україна» працюєте за якимись партнерськими програмами?

Олександр Голомах: Так, звичайно. Взагалі ми свою політику будуємо так, щоб  витратні матеріали закуповувати лише своїм коштом. Але бувають моменти, коли треба залучати сторонні фінанси. Тож ідеально підходять кредитні програми цієї компанії. Більш того, якщо я сьогодні подзвонив, товар є на складі, то вже завтра він буде в мене в господарстві. В сільському господарстві це дуже важливо, бо ні шкідники, ні хвороби, наприклад, чекати не будуть...

Kurkul.com: Помічали ще якісь «допоміжні» опції в роботі з компанією?

Олександр Голомах: Експерти надають нам агрономічні консультації. При чому, це не так, як у багатьох компаніях: приїхав раз на місяць чи пів року, подивився і поїхав. У себе на господарстві я бачу не тільки менеджера з продажу, а й агронома-консультанта. У сезон не рідше, ніж раз на десять днів, він приїжджає, оглядає посіви — я завжди можу уточнити в нього все, що стосується вирощування культур.

Читати за темою: Жан-Поль Прюдом: Кліматичні зміни змушують аграріїв адаптуватись

Бувало навіть так, що мене не було на місці, хлопці самі пройшлися по полях пшениці, подивилися й самі дали рекомендації, що краще внести.

Kurkul.com: За Вашими словами, маєте великі плани на розбудову, розширення своєї агрофірми. На які інноваційні рішення в агросфері націлені найбільше?

Олександр Голомах: Націлені, але все йде не так, як хотілося б одразу. Добудовуємо базу господарства. Як уже говорив, почали поступово оновлювати парк техніки, і вже в лютому 2021 року до нас приїдуть два новенькі сучасні комбайни John Deere. Придивляюся до більш сучасного ґрунтообробного обладнання, адже від високої якості сівби залежить і урожай, і економія, і прибуток узагалі. Розглядаю зараз пропозицію від знову-таки «Суффле Агро Україна» щодо купівлі сівалок MaxiDrill або EasyDrill від SKY Agriculture.

Олександр Голомах, керівник селянського фермерського господарства «Вікторія»

 

Було б простіше інвестувати в інновації чи будь-які сучасні технології, якби ми були певні, що земля як виробничий ресурс буде в нас завжди і що ніхто в нас її не забере.

Тому я — той фермер, який підтримує ринок землі і готовий її купувати. Головне, щоб ціна була прийнятна і держава контролювала цей процес та підтримувала своїх сільгоспвиробників.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

© Катерина Капустіна, Kurkul.com, 2021 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою