Реклама
Жнива кукурудзи

Кукурудза — яким буде урожай, ціна сушки та прогнози

1 листопада 2021 9860 0

Торік, за даними UBTA, понад 15% кукурудзи на зовнішніх ринках прийшло з України. Це робить нашу країну одним із найбільших експортерів кукурудзи у світі. За вартістю експортних постачань ми посіли 4 місце у світі — випереджають нас лише США, Бразилія та Аргентина. 

Тож погляньмо, як склалися умови поточного сезону для культури, що має величезне значення для українського сектору, яка врожайність кукурудзи в регіонах та що буде з ціною на зерно в найближчій перспективі.

Вегетаційний період та погодні умови сезону

Лише на середину червня сівбу кукурудзи було завершено майже у всіх регіонах країни. Цьогоріч площі під цією культурою склали 5,3 млн га.

Цьогорічна посівна кампанія мала свої нюанси. Так, на Житомирщині через перезволоження ґрунту господарствам довелося чекати з сівбою — техніка просто не могла виїхати в поле.

Посіви більшості інтенсивних гібридів кукурудзи цього сезону випробовували пізня весна і посів в холодний грунт. Тож в LNZ Group впевнені, що грунтові гербіциди мають складати основу захисту кукурудзи, особливо значних масивів.

Дивитись за темою: Силосний університет LNZ GROUP

Віталій Брашован, менеджер з розвитку агротехнологій Центрально-Східного регіону LNZ Group
Віталій Брашован, менеджер з розвитку агротехнологій Центрально-Східного регіону LNZ Group

«Тому основу захисту складає ґрунтова схема. Страхові ж гербіциди мають тільки «підправляти» частину площі (холодно чи жарко, багато опадів чи посуха, вітер, швидко проходять фази розвитку, а з ними й регламенти більшості селективних гербіцидів)», — каже Віталій Брашован, менеджер з розвитку агротехнологій Центрально-Східного регіону LNZ Group.

Рясні дощі в кінці весни та на початку літа на Одещині теж змусили місцевих аграріїв понервувати — частину полів підтопило. Та, на щастя, до масштабних втрат не дійшло.

Дісталося і Луганщині. Підтопило поля і побило градом кукурудзу у ФГ «Барабашово Плюс».

Читати також: Віталій Красюк: Ціни на пшеницю повернуться до росту наприкінці року

Олег Барабаш, керівник ФГ «Барабашово Плюс»
Олег Барабаш, керівник ФГ «Барабашово Плюс»

«Градом побило 50 га кукурудзи та близько 80 га соняшнику. І це лише попередні підрахунки», — розповів керівник господарства Олег Барабаш.

Потоки води затопили пасіку та вимили городи місцевих жителів, затопили погреби й хліви.

Весняному перезволоженню на зміну прийшла, на жаль, вже традиційна літня спека. Від неї потерпали не лише південні регіони. Так, аграрії Сумщини влітку понад місяць не бачили опадів — сонце просто випалювало землю.

Читати ще: Жнива почалися: чи зіграють весняні ставки аграріїв?

Анатолій Мороз, директор СФГ «ім. Шевченка»
Анатолій Мороз, директор СФГ «ім. Шевченка»

«Не вистачає вологи ні в ґрунті, ні в повітрі. Рання пшениця показала на 20% менше, ніж торік. Що чекає на кукурудзу — вже зрозуміло», — розповідав керівник СФГ «ім. Шевченка» Анатолій Мороз ще в кінці липня.

В таких умовах все більше аграріїв дивляться в сторону зрошувальних систем. У Variant Irrigation оцінюють розширення площ під зрошенням в 5-6 тис. га/рік.

Читати за темою: Григорій Бахметьєв: Інвестиції у зрошення окупляться за три роки

Василь Бабіцький, керівник проєктів зі зрошувальної техніки Variant Irrigation
Василь Бабіцький, керівник проєктів зі зрошувальної техніки Variant Irrigation

«Порівнюючи з результатами продажів зрошувального обладнання з минулим сезоном, станом на серпень 2021 р. ми фіксуємо зростання в 3,5 раза. Проте період контрактації ще не завершено, тож очікуємо на кінець року результат зростання продажів у 4,5–5 разів», — розповів керівник проєктів зі зрошувальної техніки Variant Irrigation Василь Бабіцький.

Експерт зазначив, що на половині полів, де встановлена зрошувальна техніка ТМ Variant Irrigation у 2021 р., вирощувалася кукурудза, а врожайність культури на зрошенні збільшується втричі.

На Полтавщині з весни і до кінця червня проблем із вологою не було. А потім прийшла різка спека і повна відсутність опадів. 

Читати також: Ілля Жемелінський: Інвестиції в наші системи зрошення окупилися за один сезон

Дмитро Колісник, співвласник і агроном СФГ «Златопіль»
Дмитро Колісник, співвласник і агроном СФГ «Златопіль»

«Кукурудза погоріла добряче — всього 4 т/га зібрали. Понадіявшись на те, що снаряд не падає в одну воронку двічі, я цьогоріч не зменшив густоту посіву, про що пошкодував», — ділиться неприємним досвідом агроном господарства «Златопіль» Дмитро Колісник.

Сьогодні у господарстві під зрошенням є 74 га і вже готується обладнання під полив ще 64 га.

Жнива, кондиції зерна та врожайність

З середини вересня обмолот кукурудзи вже стартував у більшості регіонів і станом на кінець жовтня в Україні обмолочено понад 32% площ під кукурудзою. Намолочено понад 11 млн т врожаю з середньою врожайністю 6,3 т/га.

Рекордсменами поки що є аграрії Хмельниччини — тут врожайність складає 11 т/га. Антирекорд встановила Луганщина — 2,8 т/га.

Читати ще: Жнива 2021 — як проходить збирання ранніх зернових (фотозвіт)

Інна Синицька, завідувачка лабораторії вінницького елеватора «Летичів Агро»
Інна Синицька, завідувачка лабораторії вінницького елеватора «Летичів Агро»

Разом із тим, у поточному сезоні кукурудза на елеватори надходить із дуже високою вологою. Так, завідувачка лабораторії вінницького елеватора «Летичів Агро» Інна Синицька розповіла, що аграрії зараз активно везуть соняшник і кукурудзу, і зазначає, що вологість останньої сягає 35%.

На Київщині теж відмічають високу вологість кукурудзи, хоч і не таку значну.

Читати за темою: Кукурудза на силос від А до Я: усе про гібриди та технологію

Василь Река, директор ТОВ «Маки ім. О. П. Сем’янівського»
Василь Река, директор ТОВ «Маки ім. О. П. Сем’янівського»

«Збирати кукурудзу ми ще не почали, та візуально виглядає краще, ніж торік — очікуємо на врожайність 8-10 т/га. Вологість зерна зараз 20-23%», — розповів Василь Река, директор ТОВ «Маки ім. О. П. Сем’янівського», що на Київщині. 

Подібна картина й у ФГ «Геркулес». Тут теж були проблеми з вологою, хоча і менші, ніж торік.

«Почали збирати кукурудзу ще місяць тому, та частина ще стоїть, бо висока вологість. Очікували на врожайність понад 10 т/га, але все ж нестача вологи не на всіх полях дала зібрати такий врожай», — каже керівник ФГ «Геркулес» Віктор Шеремета.

У господарстві зерно сушать своїми силами, проте, за словами Віктора Шеремети, сьогодні колеги аграрія сушать зерно за мінімум вдвічі вищою ціною.

Читати також: Віктор Шеремета: Вирощуємо те, що дає найбільший валовий прибуток

Віктор Шеремета, керівник ФГ «Геркулес»
Віктор Шеремета, керівник ФГ «Геркулес»

«Якщо на Нібулоні торік було 40 грн за тонно-відсоток, то зараз — близько 150 грн. Звісно, можна й за 100 грн знайти, але ціна зросла мінімум вдвічі», — розповідає аграрій. 

Вологовіддача — показник, який останні 4-5 років не мав особливого значення в центральній частині кукурудзяного поясу. Частково це було наслідком глобальних змін клімату, які відобразилися у високих щорічних температурах.

«Пізня весна, затягування із розвитком кукурудзи, і на фініші ми отримали ще й дощі. Не можна сказати, що це проблема саме цього року. Просто зараз «масла у вогонь» додало ще й суттєве подорожчання газу, до якого ніхто не був готовий. Думаю, що все ж кукурудза буде обмолочуватися, а невеликі господарства можуть згадати практику «зимуючої кукурудзи», — зазначив Віталій Брашован, менеджер з розвитку агротехнологій Центрально-Східного регіону LNZ Group.

Експерт наголосив, що нерівномірні опади у регіонах й системна та затяжна спека змушують аграріїв постійно зважати на кількість вологи в ґрунті. Та якщо агроном досі не зрозумів, що накопичити і зберегти вологу — це «дві великі різниці», то, на жаль, недоотримає потенційний врожай.

Зберігання

Питання зберігання зерна додатково ускладнює ситуація з цінами на енергоносії, зокрема на газ, який використовується для сушки зерна. 

Як наслідок, деякі потужні елеваторні комплекси відмовляються брати на зберігання зерно у незаконтрактованих компаній та дрібних фермерів. 

Фермери, які не мають власних сушарок і складів, змушені продавати урожай відразу, оскільки везти зерно на більш віддалені елеватори невигідно.

Тарифи на сушку зерна вже виросли втричі і це ще не межа, впевнені в компанії G.R. Agro, яка надає послуги зі зберігання зерна. Компанії надійшла пропозиція закупити газ у жовтні по 38 грн/куб, який раніше закуповували за ціною від 19 до 28 грн/куб.

Читати ще: Металевий силос чи підлоговий склад — економіка зберігання для фермера

Артем Ремпен, операційний директор компанії G.R. Agro
Артем Ремпен, операційний директор компанії G.R. Agro

«Ситуація для нас дуже гнітюча. Це може стати катастрофою, сушити можемо лише газом. Є в країні елеватори, які працюють на альтернативних джерелах енергії, але їх дуже мало», — розповів операційний директор компанії G.R. Agro Артем Ремпен.

Попри проблеми з енергоносіями, у G.R. Agro запевнили, що не відмовляють сільгоспвиробникам у завезенні на зберігання. Тож, як тільки з'являється місце після відвантаження зерна — приймають на зберігання незалежно від розміру господарства.

Зважаючи на таку ситуацію, багато аграріїв запускають в роботу сушарки, що  працюють на дизелі. 

«Сьогодні ними сушити вдвічі дешевше, ніж на газу. Якщо навесні ситуація з цінами не стабілізується, то перекладатимемо всі наші потужності на дизель. Частина кукурудзи також закладатиметься на зберігання в полімерні рукави, у них вона не зіпсується до весни», — зазначив засновник агрокомпанії «Волинь-Зерно-Продукт» Євген Дудка.

Ціни на газ можуть вплинути і на посівні площі під кукурудзою, вважає Євген Дудка.

Читати також: Розмова з президентом: Євген Дудка про законопроект 3131 та ринок землі

Євген Дудка, засновник агрокомпанії «Волинь-Зерно-Продукт»
Євген Дудка, засновник агрокомпанії «Волинь-Зерно-Продукт»

«Кукурудза найбільш затратна культура за використанням міндобрив, які стрімко дорожчають. Якщо газова криза протримається до весни, аграрії можуть відмовитися від кукурудзи і перейти на сою, адже частка витрат на міндобрива при вирощуванні кукурудзи становить 40%, а в сої — всього 25%», — пояснив він.

Лише глибокий аналіз поточного та попередніх років і побудова стратегії вирощування кукурудзи на наступний сезон допоможуть виробникам кукурудзи побороти несприятливі обставини, впевнений Віталій Брашован, менеджер з розвитку агротехнологій Центрально-Східного регіону LNZ Group.

«Наступний рік буде не менше цікавим за попередні, адже ми маємо космічні ціни на добрива, а особливо азотну групу. Ми можемо мати суттєвий дефіцит ЗЗР, при цьому ми не можемо зробити точний прогноз по вологозабезпеченню на наступний рік», — вважає експерт.

Внутрішній та зовнішній ринки

Від початку 2021/22 МР Україна експортувала вже 13,1 млн т зернових та зернобобових культур, з яких кукурудзи — 1,3 млн т, що на 769 тис. т (56%) більше, ніж торік.

На рівні країн головним імпортером української кукурудзи був Китай — на $1,38 млрд (28,3%). А до Єгипту та Нідерландів обсяги експорту виявилися практично ідентичними —  трохи більше, ніж на $500 млн (по 10%). 

Цього року структура експорту кукурудзи практично не відрізняється від попереднього. Левова частка експорту припадає на ЄС, Китай, Єгипет, Туреччину, Іран та Корею. У 2021 році Китай ще більше наростив свою частку — до 32,5% і сьогодні є головним імпортером нашої кукурудзи. 

На українському ринку ціни залишаються стабільними, попри збільшення пропозиції зерна нового урожаю. Станом на кінець жовтня, за даними Zernotorg.ua, ціна кукурудзи в портах Миколаєва та Одещини становить 7 401 грн/т.

Водночас торік лише за жовтень вартість кукурудзи зросла майже на 2000 грн/т, що свідчило про стрімку висхідну динаміку. Цьогоріч від початку місяця подорожчання склало всього 300 грн/т, що є незначним зростанням порівняно з показниками минулого року.

Читати ще: Зерно, дизель і валюта — ціни

Динаміка цін на кукурудзу в 2020-2021 рр., грн/т
Динаміка цін на кукурудзу в 2020-2021 рр., грн/т

Тож загалом для ринку кукурудзи спостерігається позитивна динаміка. Зважаючи на особливу вразливість сільського господарства до кліматичних змін, щоб зберегти цю динаміку, аграріям потрібно в авральному режимі адаптуватися. Сюди входить перехід на більш ощадливі засоби і технології обробітку ґрунту, збільшення посівних площ під зрошенням та вибір гібридів, що дозволять отримувати високий врожай кукурудзи незважаючи на несприятливі кліматичні умови.

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2021 р. 

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою