Ринок землі в Україні: моделі, оцінки, думки експертів та статистика

Ринок землі в Україні: моделі, оцінки, думки експертів та статистика

21 жовтня 2019 1999 0

Про вільний ринок землі зараз говорять частіше, ніж будь-коли раніше, адже Україна отримала шанс нарешті запустити обіг земель сільськогосподарського призначення. І дискусія із площини «знімати мораторій на продаж землі чи ні» поступово переходить у площину «на яких умовах буде відкрито ринок землі».

Тим не менш, дуже велика частина суспільства не підтримує зняття мораторію взагалі або не допускає цієї дії в сьогоднішніх умовах. І те, про що застерігали різні експерти протягом багатьох років ― необдуманий та квапливий перехід до обігу сільгоспземель ― стає головною причиною спротиву суспільства у цьому питанні.

Kurkul.com протягом кількох років був і залишається сьогодні майданчиком для висвітлення думок як експертів, так і простих фермерів на найгарячіші проблеми і запитання в аграрному бізнесі. Ми вирішили нагадати вам про ці публікації, щоб кожен аграрій отримав максимально багато аргументів на користь тієї чи іншої моделі ринку, оцінив потенційні ризики та поглянув на досвід держав, де вже ринок землі успішно запущено. Також ми навели статистичну інформацію про українську землю та даємо вам посилання на важливі законодавчі акти у цій галузі. Отже, читайте все про українську землю!

Що із землею зараз?

  • Україна має загалом 60,3 млн га землі.
  • Площа сільськогосподарських земель ― 42,7 млн га (70% території України).
  • Площа ріллі ― 32,5 млн га (78,4% усіх сільськогосподарських угідь)/
  • Частка чорноземів ― 15,6-17,4 млн га (8% світових запасів).
  • Державна земля ― 10,4 млн га, з яких:

3,2 млн га ― в постійному користуванні;

2,5 млн га ― землі запасу;

4,7 млн га ― мали б здаватися в оренду;

  • Передано ОТГ ― 1,5 млн га.
  • Загальна кількість власників паїв ― 6,9 млн осіб.
  • Близько 1 млн осіб не обробляють і не здають земельні ділянки в оренду. Як наслідок, не використовуються земельні частки (паї) загальною площею 4,8 млн га (12% від загальної площі сільськогосподарських угідь).

Що із землею зараз?

Структура сільськогосподарських земель, які перебувають у власності та користуванні фермерів.

Скільки землі обробляють фермери у кожній з областей України, скільки фермерських господарств налічується в регіонах, яка структура земель фермерських господарств, скільки ділянок вже передано фермерам за договорами евфітевзису.

Оренда сільськогосподарських земель (державних і приватних) за 2018-й ― аналіз по областях.

Скільки коштувала оренда землі в середньому за областями у 2018 році. Де найдорожча та найдешевша в Україні оренда землі.

Аналіз 9 законопроектів про запуск ринку землі.

До Верховної Ради подано кілька законопроектів з різним бачення окремих депутатів чи парламентських груп щодо ринку землі в Україні. Є дуже різні концепції, які були проаналізовані нашими колегами з сайту AgrоPolit.com.

Думки експертів про ринок землі

Сайт Kurkul.com разом з іншими партнерами та експертами долучився до обговорення концепції земельної реформи у форматі земельного віче, що вже тричі було зібране у Києві для вироблення спільної позиції всіх представників ринку.

Земельне віче 1

«Земельне віче — як ринок бачить цивілізований вільний ринок землі в Україні: ризики/можливості, присутність іноземців та доступ до кредитів». Це тема першого земельного віче, де керівники галузевих бізнес-асоціацій, фермерського руху, представники органів влади, міжнародних та українських фінансових та експертних організацій разом з представниками різних кіл агроринку (дрібні, середні та великі аграрії), експертами, фінансистами, виконавчою та законодавчою владою сформували ключові положення безпечної та життєздатної земельної реформи в Україні.

Земельне віче 2

«Закон про обіг с/г землі» — це тема другого земельного віче. На ньому ми разом із партнерами, урядовцями та експертами галузі обговорювали основні міфи закону, проговорили його наслідки та складали пропозиції для покращення закону.

Земельне віче 3

«10,5 млн га державної землі — як ефективно розпорядитися територією розміром з Болгарію?» — це тема третього земельного віче, де разом із представниками місцевих органів влади (рад різних рівнів), НААН, представниками влади та профільними експертами обговорювали запропонований урядом і парламентом шлях реформування 10,5 млн га державних земель у межах земельної реформи.

АгроЗнавці: за і проти відкриття ринку землі

Ще на початку нового витка дискусії про можливе відкриття ринку землі, який настав взимку 2019 року, Kurkul.com зібрав думки як фермерів, так і політиків, які висловили власну думку стосовно вільного ринку землі. Наші читачі могли проголосувати за відповіді експертів, визначаючи ті моделі ринку, які найбільше до душі самим аграріям.

Як виглядатиме земельна реформа в Україні — інтерв’ю Миколи Сольського

Як виглядатиме ринок землі після земельної реформи, як іноземці зможуть придбати землю в Україні, чи буде обмеження по придбанню в одні руки, що чекає власників договорів емфітевзису та яка доля спіткає Держгеокадастр, розповідає голова аграрного комітету Верховної Ради України Микола Сольський.

7 міфів про земельний закон розвінчує Тимофій Милованов, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Свої аргументи на користь вільного обігу сільськогосподарських земель наводить Олексій Мушак, радник Прем'єр-міністра Олексія Гончарука, активіст земельної реформи.

Леонід Козаченко: Ринок землі треба відкривати тоді, коли буде довіра до влади і подолана корупція у державі

Ще 2015 року ми поговорили з Леонідом Козаченком, тоді ― членом аграрного комітету Верховної Ради та головою Української аграрної конфедерації. Народний обранець зауважує, що на той момент Україна не була готовою для запровадження ринку землі та наголошує на обов’язкових умовах здійснення цього кроку.

Вісім мораторіїв на здоровий глузд і один на землю в Україні

Віталій Саблук: Європейського ринку землі не буде без спроможного покупця

Фермер в Україні і в Європі — дві великі різниці

Ще один аграрний експерт, заступник директора ННЦ «Інститут аграрної економіки» Віталій Саблук останніми роками неодноразово давав інтерв’ю нашому виданню на тему землі і не тільки. Його позиція була і залишається незмінною ― лібералізація земельних відносин потрібна, але у фокусі реформ має залишатись малий і середній фермер та аграрна кооперація, а не обслуговування інтересів великого бізнесу. Пропонуємо ознайомитись з його статтями на нашому сайті:

Віталій Саблук, заступник директора ННЦ «Інститут аграрної економіки»

Фермери чи агрохолдинги? Оптимальна модель розвитку українського бізнесу

Вадим Арістов, експерт юридичної фірми ОМП, також і своїй статті розмірковує на тему моделі розвитку українського агробізнесу. Він порівнює успішні європейські приклади з умовами в Україні та описує перспективи розвитку нішевих напрямків виробництва. 

Іван Мірошниченко: 7 тез про земельну реформу

«Аграрний» депутат та добре відомий нашому читачеві експерт у галузі агробізнесу Іван Мірошніченко працював над моделлю ринку землі ще у парламенті попереднього скликання. Основні тези проєкту, якому так і не судилось бути втіленим, можна прочитати у статті.

Іван Мірошніченко, народний депутат

Жан-Жак Ерве: про перспективи українського агробізнесу та земельну реформу

Відомий європейський аграрний експерт Жан-Жак Ерве має що сказати про український агросектор. Тривалий час академік аграрних наук трьох країн (Франції, України та Росії) жив у Києві та працював радником при уряді України, а згодом ― в управлінні з питань сільського господарства АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК». Аграрний експерт ділиться своїми думками з приводу того, що ж може стимулювати розвиток сільського господарства України, і що може його загальмувати.

Оксана Крижанівська: про ринок землі, нашестя іноземців та «сірі» схеми

Що таке ринок землі і чого від нього чекати, спробувала пояснити адвокат, партнер компанії «Александров і партнери» Оксана Крижанівська під час виступу у рамках круглого столу «Інструменти підвищення прибутковості агросектору». Ми опублікували найцікавіші тези з її виступу.

У разі відкриття ринку землі Україна втратить себе за 2 місяці

Чого чекати: пів мільйона СФГ чи загибель села?

А ось експрезидент Асоціації фермерів та землевласників України Іван Томич неодноразово висловлювався проти запровадження ринку землі в Україні. Він вважає неприпустимим запровадження вільного обігу земель в країні, де триває війна, існує безліч корупційних схем та буяє рейдерство. Його точка зору полягає в тому, що основою державної аграрної політики України має стати розвитко невеликих господарств розміром до 500 га.

Іван Томич вважає неприпустимим запровадження вільного обігу земель в країні, де триває війна, існує безліч корупційних схем та буяє рейдерство

Що Україна отримає від земельної реформи? 5 тез круглого столу

Дискусії експертів довкола ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні почалися дуже давно ― понад 20 років тому. Зокрема відкриття продажу землі обговорювали і під час президентства Петра Порошенка. У 2015 році, зокрема, відбувся круглий стіл «Земельна реформа в Україні: якою має бути кінцева мета?». Головні аргументи його учасників ви можете прочитати за посиланням.

Фермери про ринок землі

Ринок землі: смерть села чи крок у Європу?

Важливою є думка самих фермерів щодо перспективи відкриття обігу земель сільськогосподарського призначення. Зокрема, ще у 2015 році на нашому сайті було проведено дискусію щодо необхідності відкриття ринку землі. Фермери та лідери громадської думки наводили аргументи як за, так і проти такого кроку.

Олександр Скічко: В Україні вже давно пора легалізувати ринок землі і... проституцію

Хто не пам’ятає фермера Олександра Скічка з Кіровоградщини, який став героєм відомого відео «Нєєстєствєнний запах цитрусових — фермер про наболіле 18+»

Але говорив він не лише про хабарі на прийомках та сервіс техніки, а й про ринок землі. З цією точкою зору ви можете ознайомитись у повному інтерв’ю.

Олег Бегмат: Майбутнє України — за фермерами з 200 га

Олег Бегмат, фермер з Полтавщини, хоча й обробляє 4 000 га землі, вважає оптимальною для України модель, коли основу агробізнесу складатимуть фермери із зембанком до 200 га. Тільки так, за його словами, можна відродити село та зберегти тваринництво.

Сергій Галузін: Концепція ринку землі — це тотальний обман

А от Сергій Галузін, добре відомий багатьом фермерам, як постійний учасник різноманітних конференцій та форумів, незмінно наполягає на своєму — ринок землі в Україні відкривати не можна. На його думку, розвивати та вдосконалювати потрібно ту модель господарювання, що вже існує, а її зміна призведе до сплеску рейдерства та скорочення кількості фермерів в Україні.

Ринок землі за кордоном

ТОП-10 моделей земельного ринку: США, Польща, Румунія, Нідерланди, Німеччина, Швейцарія, Литва, Великобританія, Росія, Таджикистан

Дуже цікавим для нас може виявитись досвід інших країн. Адже саме на світову практику спираються прихильники кожної з концепцій вирішення земельного питання. Виявляється, у світі існують успішні моделі агропромисловості, побудовані як на вільному ринку землі, так і на суттєвих його обмеженнях.

На світову практику спираються прихильники кожної з концепцій вирішення земельного питання

Ковач Баррент: В Угорщині можна купити не більше 300 га землі, але навіть для немовляти

А ось з інтерв’ю угорського фермера Ковача Баррента ми дізнались, як функціонує ринок землі в сусідній з нами Угорщині. Виявляється, вільний ринок землі там не такий вже й вільний, а для охочих стати фермером існує жорсткий набір критеріїв.

Скільки коштує земля в Британії та чи престижно бути англійським фермером?

Великобританія також ввела в обіг землі сільгосппризначення, проте, як виявляється, далеко не кожен може дозволити собі її купити. У господарстві Lincolnshire Field Products, що має в обробітку 7,5 тис. га нам розповіли яка там ціна гектару і наскільки просто розширити зембанк навіть такому великому господарству.

Як зростали ціни на землю у сусідніх країнах після відкриття ринку землі

Чи призводить відкриття ринку землі до стрімкого зростання ціни на землю? Яким було зростання вартості землі у наших країн-сусідів в перші роки після запровадження ринку землі? Дивіться в інфографіці.

Юридичні аспекти ринку землі

Оренда, оцінка, реєстрація та страхування ділянок — юридична консультація

В Україні жоден землекористувач, з огляду на недосконалість та нестабільність національного законодавства, не може бути впевнений, що в майбутньому він не буде позбавлений свого права користування земельними ділянками. Редакція Kurkul.com звернулася до адвокатського бюро «Сергія Пагера» з проханням роз’яснити всі нюанси оренди, оцінки, реєстрації та страхування ділянок.

Андрій Дем’янович: можете спати спокійно ― Феодал повідомить про загрозу вашим гектарам

Як без проблем та витрат часу працювати зі своїм земельним банком і просто отримувати кадастрову інформацію? У 2019 році розпочав свою роботу сервіс автоматичного аудиту земельних ділянок Feodal.online, який не лише дозволяє дізнатись кадастрову інформацію по обраних ділянках, а й робить автоматичний моніторинг змін за цими ділянками з обраною вами частотою та повідомляє про них на електронну пошту.

Нас рейдернули: практичні поради адвоката

Що робити, коли вас «рейдернули»? До чого бути готовим? Про це ми розпитали у Сергія Сироватки — адвоката з досвідом захисту постраждалих господарств, як-от: ФГ «Дар» на Дніпропетровщині.

Вікторія Кіпріянова: Практичні рекомендації юриста для орендарів та орендодавців

 Про те, як правильно оформити договір оренди землі, на які моменти звернути увагу та як не підставити себе і не допускати помилок через елементарну неуважність під час семінару «Агрореалії 2017: земля, податки, експорт» розповіла юрист земельної практики Вікторія Кіпріянова.

Вікторія Кіпріянова

Цільове призначення землі під багаторічні культури ― пояснення адвоката

І знову ми говоримо з фахівцями Адвокатського бюро «Сергія Пагера». Цього разу ― про цільове призначення землі, зокрема при вирощуванні багаторічних культур. Відповіді надавали адвокати Віта Замоздра та Влад Ходак.

Сподіваємось, вам був корисним цей дайджест, і ми будемо актуалізувати його і надалі, додаючи посилання на нові матеріали за темою земельних відносин і ринку землі. Тож зберігайте собі у закладки!

©️ Сирота Микола, Kurkul.com, 2019

 

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою