Самостійно розібратися у різноманітті ягідних культур аматору складно. Сьогодні поговоримо як про традиційні культури, так і про перспективні сорти і новинки. Додатково розглянемо, яку ягоду краще продавати свіжою, а що заморожувати чи переробляти. Матеріал зацікавить початківців і тих, хто вже займається ягідництвом, але бажає спробувати щось нове.
Перша така культура, яка зараз дуже інтенсивно набирає обертів. В Україні вже є господарства із площею насаджень не кілька соток, а гектари. Великий попит на ягоду, хороші закупівельні ціни, відсутність складнощів при вирощуванні — все це робить лохину привабливою культурою. До того ж вона дуже смачна і корисна.
Головна складність, із якою зіткнеться аграрій, — підготовка ґрунту. Потрібні торфовища, пісок, хвоя або тирса для створення оптимальної кислотності. Тому лохину рекомендують вирощувати на півночі країни, де умови для неї просто ідеальні.
У наших садівників ще відома під назвою «полуниця». Звична всім ягода із стабільним попитом. Якщо хочете отримати тривалий сезон плодоношення, то висаджуйте на ділянці сорти середні, ранні й пізні, частково ремонтантні. Зараз сортів на ринку багато не тільки з привабливим виглядом, але і насичено-солодким смаком. Наприклад, серед пізніх вирізняються Хоней і Мальвіна, середні — Пегас, Флорес. Додатковою перевагою середніх та пізніх сортів є те, що вони практично не уражаються фузаріозом і сірою гниллю. Тай за рахунок великої кількості сонячних днів ягода достигає дуже солодкою.
Читати за темою: Я — Куркуль! Садівництво — наша родинна справа
Чимало плутанини серед фермерів виникає стосовно ремонтантних і нейтральних сортів. Ремонтантні плодоносять у декілька хвиль, а нейтрали – це сорти, які не залежать від довжини світлового дня і будуть вам давати квіти й плоди весь вегетаційний період з весни до осені.
Стосовно агротехнології, то практикують вирощування на агроволокні та чорній плівці. Хороші результати дає поєднання чорного агроволокна, краплинного поливу і високопродуктивних ранніх сортів Хоней, Клер. За таких умов реально отримати перші ягоди під кінець травня. Такі плантації дають стабільний врожай протягом 5 років. Закладка коштуватиме приблизно 1000 доларів на 10 соток. А щоб не мати проблем зі збутом, посадіть не тільки надранню та надпізню ягоду, але й подбайте про логістику. Звісно, у виграшному становищі ті фермери, які мають плантації поблизу міст-мільйонників, обласних чи великих районних центрів.
З чого розпочати вирощування ягоди? Якщо у вас невелика площа, то купіть 5-10 якісних, нехай навіть дуже дорогих сортових кущів, і за два-три роки інтенсивно наростивши, можна мати здоровенну масу садивного матеріалу. Укорінюється смородина фактично як верба, тільки втикніть в землю і через пару тижнів маєте новий кущ. Тому можна заробляти й продажем садивного матеріалу. Тим більше, що як на посадковий матеріал, так і на ягоди є стабільний попит на ринку.
Ще один цікавий різновид – це біла смородина й червона, яку в народі називають «порічки». Також з’являються переробники, які готові закуповувати саме таку ягоду. Так само є попит споживачів. Достатньо було цього літа подивитись на космічні ціни в супермаркеті на порічки, щоб побачити, наскільки це вигідно.
Читати за темою: Галина Мисник: органічні соки — це смачно і модно
Якщо ви хочете здивувати ваших клієнтів привабливою, ранньою, циліндричною ягодою на прилавку, почніть вирощувати жимолость. Культура, яка завойовує світовий ринок,у тім числі й Україну, все частіше з'являється на столах у співвітчизників. Це одна з перших ягід, достигає навіть раніше за полуницю. Вона містить багато вітамінів, у тому числі й аскорбінової кислоти. На додачу практично відсутня конкуренція серед виробників.
Якщо захочете купити посадковий матеріал, то із цим проблем не виникне. Зараз багато розсадників пропонують вітчизняні та зарубіжні цікаві й доступні сорти. Є жимолость із рекордною врожайністю, для механізованого збирання ягід
З якими нюансами зіштовхнуться садівники? Рослина теж любить підкислені легкі ґрунти й потребує гарного поливу. От і вся складність.
Культура, яка ще кілька років тому переживала бум в Україні. Тоді ціна за кілограм сягала 40 грн, нині у сезон спостерігаємо лише 10-12 грн на фоні суттєвого спаду попиту.
Але вирощувати ожину варто. Вона має нескладну агротехніку, чимало сортів безколючкових та з різною інтенсивністю росту. А щоб справа була прибутковою, потрібно знаходити ринки збуту продукції.
Найчастіше виробники реалізовують ожину у свіжому чи замороженому вигляді. Але під час транспортування ягода може втратити свій вигляд. Наприклад, переробники відмовляються купувати ожину, яка потекла, деформувалась. Але і це не безвихідна ситуація. Наприклад, на Хмельниччині роблять наливку. Напій йде на ура на місцевому ринку, ярмарках, фестивалях. Маючи великі насадження ягоди, можете зробити наливку, яку далі реалізовуватиме через ресторани, готелі, локальні торгові мережі.
Читати за темою: Ожину як нішеву культуру перспективно вирощувати на півдні та Закарпатті – думка
Ягода, яка зачаровує смаком та ароматом. Зараз є сорти, які дають плоди класичного червоного чи білого кольору, ремонтантні, округлої та конусоподібної форми.
Складнощів у вирощуванні немає, агротехнологія не тяжча, ніж у суниці садової чи полуниці. Ягоду треба вирощувати, але не всі згодні за неї взятися попри шалений попит. Влітку понад кожною трасою стоять люди із кошиками, повними суниць невідомого походження. І товар розпродується. То невже не вдасться реалізувати ягоду, вирощену фермером?
Ягода буває не лише зеленого кольору. Були виведені сорти із плодами червоного, жовтого відтінків, з колючками та без, різної інтенсивності росту. Деякі фермери не хочуть зв’язуватися з аґрусом, мовляв він дуже уражається борошнистою росою. Ця теза правдива лише відносно старих сортів ще радянської селекції. Сучасні рослини стійкі та мають високу стабільну продуктивність.
Стосовно ринку збуту, то покупців цікавить аґрус як у свіжому, так і в переробленому вигляді. У курортний сезон на південь країни везуть аґрус із Вінниччини, Хмельниччини та Чернівецької області. Хотілося б, щоби й інші регіони розкрили для себе потенціал ягоди та зацікавились нею у промислових масштабах.
Читати за темою: Промислові садоводи за рік збільшили валовий збір фруктів та ягід на 60%
Це справжній суперфуд — продукт-рекордсмен за вмістом мінералів та вітамінів. Ягода прийшла до нас зі Сходу. Хоча навіть в Україні є дикі форми: вербичка, берізка. Ці рослини родять дрібними смачними плодами, зібраними у невеликі китиці.
Є культурні сорти які плодоносять ось такими гарними китицями.
Особливих складнощів у вирощуванні немає. Головне — це формувати кущі й давати живлення з поливом.
На ягоду попит великий. Наприклад, у «Сільпо» продають 1 кг сушеної ягоди за 450-500 гривень. На ринку конкурентів поки що не багато. Тож фермерам і карти в руки.
Врожайна, перспективна культура. Ягоди також можна назвати суперфудом. Обліпиха багата вітамінами А, Е, органічними кислотами.
Чим може зацікавити обліпиха фермерів? Тим, що вона невибаглива до ґрунтів. Культура росте без проблем на пагорбах, у балках, має просту агротехніку.
На жаль, зараз в Україні культура не вирощується в промислових масштабах. Є залишки садів, посаджених ще в радянські часи. І люди шукають, де придбати ягоду. Попитом зараз користується чай з обліпихою, суміш ягід з медом, сік та олія.
В Україні культура більш відома в якості декоративної. Хоча у світі ягоди додають як приправу. Ще з них готують натуральні екстракти для виготовлення відомої карамельки «Барбарис». Окрім ягід у переробку йдуть молоді пагони із листочками приємного кислуватого смаку.
В Україні поки що немає великих плантацій барбарису. Хоча культура безпроблемна, швидко росте та невибаглива до умов. Вона практично не вражається шкідниками. З хвороб незначного клопоту завдає іржа.
Кущі посадили. Ягоду виростили й виникає питання: “Куди її продавати?” Для фермерів знахідкою може бути реалізація барбарису ресторанам східної кухні.
Якщо маєте ділянку із ярами, балками та чагарниками, де точно не засієте пшеницю, то садіть бузину. Питаєте: «Навіщо людям взагалі ця ягода?» По-перше, вона дуже корисна. З ягід можна робити крафтові варення, сиропи, суміші з медом. Для тих, хто любить таку натуральну органічну продукцію, бузину можна продавати для переробки на барвник. По-друге, має стійкий пігмент насиченого чорного кольору. Він ідеально підходить у якості харчового барвника для напоїв та випічки. По-третє, цвіт бузини необхідний фармацевтичній та парфумерній промисловості.
Нині в Україні лише поодинокі ентузіасти висаджують бузину. Хтось хвалиться плантаціями по 5-10 соток, одиниці мають по півгектара.
Стосовно реалізації, то шукайте свого клієнта, якому зможете продавати свіжу ягоду чи у вигляді суміші ягід з цукром (або медом). Навіть можете спробувати продавати продукцію через інтернет (сайти prom.ua,OLX та Facebook).
Читати за темою: У світі не існує промислового збирача для бузини ― фермер
Є вже у нас в Україні промислові плантації й цієї ягоди. Навіть власні сорти. Так Генріх Стратон із Ужгорода вивів свій морозостійкий сорт ківі. Селекціонер довів, що це не обов'язково тропічна рослина, її можна вирощувати і в нас. Морозостійкий сорт спокійно витримує до -25 градусів.
Потроху з’являються плантації біля Дніпра. Але цих поодиноких насаджень не достатньо, аби відмовитись від імпорту ягоди, на яку існує стабільний попит серед споживачів.
Ще одна знахідка для проблемних ділянок. Якщо необхідно окультурити схили та балки, то цей чагарник — ідеальний варіант. Хоча практикується і вирощування шипшини у якості міжрядної культури у посадках фундука і грецького горіха. Так практикує, скажімо, Павло Куба.
Хворобами та шкідниками шипшина практично не уражається, морозів не боїться. А урожай дає стабільний. Ягоди користуються попитом як у свіжому, так і висушеному вигляді. Вітамінна й ароматна. А головне — добре відома нашому співвітчизнику.
Але є одне «але», що стримує фермерів від масового вирощування шипшини. Це збір ягід. Проте, і тут є добрі новини. З’явилися сорти із високою врожайністю та великим розміром ягід. Таку шипшину збирати одне задоволення. Головне не поскупитися та придбати якісний садивний матеріал. А там за рік-два за рахунок поділу куща матимете цілу високопродуктивну плантацію.
Читати за темою: Анатолій Небоженко: Яблунева мрія тривалістю в 10 років
Дуже цікава культура, промислових плантацій поки що немає. Цю ягоду в Україну завезли пару років тому. Вирощують культуру окремі ентузіасти на Західній Україні. І коли у вас випаде шанс скуштувати тібетську малину, не проґавте його. Бо ягода аналогів не має. Дуже приємний смак, у поєднанні із корисними властивостями. Це не якийсь мутант, не гібрид.
В розолистої малини технологія схожа до звичайної малини, і форма куща також, але більш розгалужена.
Є сорти із ягодами рожевого, чорного, білого кольору. З’явились сорти, де ягода сягає до 10 см. Ароматна, смачна шовковиця ідеальна як у свіжому, так і переробленому вигляді. Наприклад, покупці завжди розмітають сушені ягоди, попередньо замочені в цукрі.
На фоні інших ягідних культур шовковиця вирізняється своєю невибагливістю. Рослина не боїться хвороб, врожайність дерева стабільно висока. Кілька дерев по периметру ягідника забезпечить фермера додатковим прибутком у сезон.
Цікаві не лише традиційні рожеві сорти, але і чорний та білий різновид. Наприклад, чорна малина сорту Кумберленд. Смак має солодкий, без кислоти, ягода сама компактна і транспортабельна. Якщо в спеку ту саму ожину далеко не завезете без охолодження, без рефрижератора, то чорна малина досить гарно тримається на плодоніжці, спокійно переносить дорогу.
У білої малини також є шанувальники. Такі клієнти вишукують ягоду на ринках і готові платити за неї хороші гроші.
Так само, як для полуниці, так і для малини знахідкою буде мульчування грунту. В залежності від власних уподобань та коштів, фермер може використати у якості мульчі тирсу, солому чи спеціальне агроволокно. Якщо солому потрібно буде поновлювати кожного року і бажано використовувати перепрілу або із домішками компосту, то агроволокно слугуватиме мінімум 5 років. Отож думайте, який варіант буде кращим саме у вашому випадку. Мульчування збереже вологу, врятує від бур'янів.
В Україні вже закладено чималі плантації на ягоду. Аронія добре йде на переробку, беруть її і на свіжу ягоду. Невибаглива культура, яка не боїться посухи. Зараз вже виведено чимало сортів із високою врожайністю та ягодами великого розміру. Посадковий матеріал отримати нескладно, в Україні розплідників достатньо. Не пожалійте коштів на якісний садивний матеріал. І тоді всі старання окупляться сторицею.
Читати за темою: Завоюємо світ: Максим Кулик про українських садівників за кордоном
Актинідія — це родич ківі, теж культура відома. На відміну від ківі, ягоди вже чисті та не потребують знімання шкірки. Смак — кисло-солодкий. Підходить для споживання у свіжому вигляді та переробки.
Є рослини як однодомні, так і самозапильні. Ліана виглядає дуже декоративно. Рослина морозостійка та не потребує особливих умови вирощування.
Часто фермер, який тільки задумується вирощувати ягоди, звертається із питанням : «Де знайти якісний посадковий матеріал?». Хорошу репутацію та повагу садівників мають «Поділля-Плант», БТ- Ефрутек, Розетта Агро.
Читати за темою: Як не посадити «контрабас», або Пригоди павловнії в Україні
Зараз у рослинництві спостерігається хороша тенденція — вирощувати органічну продукцію. І особливо органічні ягоди. На них постійно є попит як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку. Та й ціна відповідно висока. Але всім фермерам-початківцям найголовніша порада — спершу потренуйтесь на традиційній технології на певній культурі. Вивчайте рослини 2-3 роки, зрозумійте їх фази росту та розвитку, а вже потім спробуйте органічні технології, спочатку на невеликих ділянках. Такий спосіб дозволить уникнути розчарувань та невиправданих очікувань.
Володимир Білко, агротехнолог, агроконсультант бізнес – школи «Органік».
За матеріалами сайту uhbdp.org, © Kurkul.com, 2019 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.